ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2022
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 07.08.12
APR-2022

încărcat de pe telefon!

O alternativă pentru o vacantă completă la Praid

Deși în fiecare an mergem la Praid (uneori de două ori pe an), la centrul Wellness nu mai fusesem dinainte de pandemie, deoarece în ultimii 2 ani când am fost noi l- am găsit închis.

Cei care administrează complexul au profitat de perioada pandemiei și au făcut unele îmbunătățiri, ca de exemplu împărțirea bazinului imens cu apă sărată în 3 bazine dotate cu băncuțe pe care te poți așeza și jeturi de hidromasaj, pentru o relaxare deplină.

Chiar și în perioada de vârf (am prins atât Paștele catolic, cât și Paștele ortodox), datorita acestei împărțiri, nu este aglomerat la bazinele sărate.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Centrul este situat la marginea localității, la poalele pădurii, pe o colină, cu o parcare generoasă, iar în perioada de vârf există o parcare privata în exterior.

ATENTIE! DACA VENIȚI CU AUTOCARUL IN EXCURSIE, PARCAȚI-L PÂNĂ A TRECE PODUL DE LÂNGĂ CENTRUL WELLNESS PENTRU CĂ SE ÎNGUSTEAZĂ DRUMUL SI NU ESTE EXTREM DE DIFICIL INTORSUL.

Am fost fost martora unor experiențe neplăcute de genul acesta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Cei care vin aici trebuie să fie conștienți ca centrul wellness nu este un aquapark în care cei mici pot sări cum doresc în apă. Acest lucru nu este permis. Înainte de pandemie era și un mic tobogan, dar l- au eliminat.

Centrul este dotat cu piscina mare cu apă dulce. 3 bazine cu apa sărată, un mic bazin pentru copii, 2 jacuzzii (aici obiectez faptul ca nu sunt pornite toate jeturile și deci nu au putere prea mare), 2 saune umede, 3 saune uscate (una finlandeză foarte bună), sala fitness (aceasta se achita separat).

Deși bineînțeles ca din primăvara aceasta s- au mărit tarifele, tot rămân accesibile față de alte locații. Se pot face abonamente pe 5 zile (oricare zile consecutive, înaintede pandemiese făcea abonament doar de luni- vineri), iar copiii și pensionarii peste 65 ani au reducere (tarifele le puteți găsi pe site-ul oficial).

Un alt lucru pe care îl obiectez este faptul ca nu se trece mai des pe la bai sa se facă curățenie, în special în partea a doua a zilei.

Acest centru este binevenit pentru a completa tratamentul făcut la salină și totodată petrecerea restului de timp liber. Ideal ar fi sa fie și nistre cabinete în care sa se facă și proceduri de fizioterapie, dar poate ca pe viitor se va face și acest lucru.

Trimis de danutza_ang in 24.06.22 08:02:09
Validat / Publicat: 24.06.22 13:32:34

VIZUALIZĂRI: 849 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza_ang); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

liviu49
[24.06.22 13:48:34]

Noi am fost anul trecut doua nopti la pensiunea Iris 2 si am folosit timpul pentru o vizita la Salina, la Muzeul Fluturilor Exotici (care era inchis), iar dupa amiaza am fost la Zoo Tg. Mures, o vizita in Sovata, iar pe seara am fost la Muntele de sare si Canionul Sarii. Inainte de trecerea podului peste Corund, am vazut in dreapta cladirea complexului, dar nu a fost nimeni curios sa vada ce este acolo. A doua zi ne-am imbarcat in masini si am plecat spre Maramures.

Numai bine si calatorii placute!

[24.06.22 17:26:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

liviu49
Alte impresii din această RUBRICĂWellness Center Praid: