ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2022
ÎNSCRIS: 08.07.10
APR-2022
Cuplu
EXCELENT

Bine într-o metropolă cu vechime

Una din activitățile mele turistice preferate în Turcia este bineînțeles să aflu lucruri noi despre oameni și locuri. De aceasta dată, am pus pe tapet o vizită de recunoaștere în orașul Bursa. Sincer am fost încântată de orașul vechi. Pentru aceasta vizită rapidă am avut nevoie de o cazare, noi am ales Lena Central Flats, adresa - Tuzpazarı Mah. ekşi Elma Sok. haşim işcan cad. lena Apt. no:4 Osmangazi/bursa, 16020 Bursa- chiar in inima bătrână a orașului, Locația nu este cine știe ce palat luxos, nu... este o clădire veche renovată modest, mobilată modest, cu personal simpatic gata să te ajute în caz de nevoie.

Așadar, am oprit aici peste noapte nu înainte de a traversa baltamai orașul. Am ajuns la cazare în jurul orei 15, cazarea s-a produs rapid, am plătit în lire turcești și cred că intr-o jumătate de oră am și ieșit la explorat. Pensiunea se află în zona veche a bazarelor exact pe strada unde se vinde numai pijamale, dar și aproape de o gaură de metrou.

Parcarea se află la locație, noi chiar am parcat în fața ușii la vreo 6 metri de intrare. Camera noastră de fapt a fost un mic apartament cu 2 camere unde se putea caza lejer 5 persoane.

Am fost cazați pe la etajul 2 al pensiunii, ok, am urcat și am coborât de câte două ori. Clădirea nu are lift.

Una din camere părea fi la origini dormitorul matrimonial cealaltă camera ar fi fost sufrageria, ambele modest mobilate, în sufragerie am găsit și o mică chicinetă cu frigider și fierbător, ness, zahăr, ceai și 2 prăjiturele. Noi am ales să folosim sufrageria, am zis să nu deranjăm tot apartamentul. În plus aici se afla chicineta care nu mirosea a prăjală. TV-eu în fața patului așa că nu am avut un motiv să folosim dormitorul. Așa ca si observație negativă - nu mi-a plăcut salteaua, era uzată și avea un delușor care m-a cam incomodat la somn. - Stați liniștiți am dormit buștean 8 ore, dimineața la 6 eram fresh, gata să atac drumul de 600 km. Lenjeria de pat și prosoapele au fost curate, nepătate, nerupte.

Sufrageria dispunea de un balcon generos, bine cu vederea nașpa în cartier dar pentru o tură de fumat a fost ok.

Baia - destul de mică, m-am descurcat eu cumva, duș mobil dar fără protecție (cădiță), așa că apa a luat-o la vale prin baie. Cea fost bine, a fost faptul că apa a avut presiune și a fost caldă. De asemenea, am avut și ceva consumabile cât să îți faci treaba.

Având în vedere luna în care ne aflam și faptul că ne aflam la poalele muntelui, peste noapte a fost frig, așa că am pus în funcțiune aparatul de aer condiționat, acesta și-a făcut treaba, a fost suficient de cald.

Cine a vizitat Turcia cunoaște faptul că în marile aglomerări urbane, traficul și populația este gălăgioasă peste noapte, aici chiar a liniște.

La cazare nu am avut mic dejun. Normal, am dorit să savurăm specialități de patiserie atunci făcute... calde.

despre SERVICII

Cu personalul am interacționat destul de puțin, Domnișoara de la recepție ne-a vorbit în engleză, ne-a prezentat camera, i-am comunicat și noi că urmeză să plecăm dimineața devreme. Totul în regulă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Nu pot spune că totul a fost roz, dar nici nu m-a deranjat ceva foarte rău, poate doar patul un pic cam incomodă salteaua. La capitolul curățenie au stat foarte bine, deși am găsit prin scrieri mai vechi ca fost praf pe mobilier sau chesti de genul...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

O... da aici punctează foarte bine pensiunea. Avantajul parcării și faptul că se află la poalele muntelui, exact de unde începe urcarea pe străduțe ne-a facut să alegem cazarea.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

ne-am simțit bine în Bursa și datorită locului în care ne-am cazat. Atenție nu este un loc de fițe de 5 stele, este o pensiune liniștită aflată într-o zonă comercială cu mare vechime.

Trimis de adrianbogdan in 28.05.22 07:35:58
Validat / Publicat: 28.05.22 09:00:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1307 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.95 EUR pe cameră

[28.05.22 08:59:37]

Mutat în rubrica "Lena Central Flats, BURSA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[28.05.22 09:13:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[28.05.22 09:34:37]

@adrianbogdan:

Poziţia ultracentrală pentru zona veche, parcarea suficientă şi preţul imbatabil sunt plusurile acestei cazări modeste, dar pentru o noapte nici nu aveaţi nevoie de mai mult.

Al meu soţ nu ar fi închis un ochi toată noaptea, el fiind tare sensibil la chestii din astea, spre deosebire de mine care dorm ca valiza

Dacă salteaua din sufragerie prezenta denivelări deranjante de ce nu aţi încercat patul din dormitor care poate ar fi fost mai confortabil?

Unde naiba era balconul ăla generos, că din pozele cu exteriorul pensiunii nu reuşesc să-l identific neam?

Dar exista posibilitatea de a lua micul dejun acolo la proprietate?

Poate alţii sunt mai comozi sau mai grăbiţi, fiind interesaţi să mănânce ceva rapid, un ceai, o cafea şi apoi... pe cai

[28.05.22 19:41:14]

Măăă, în sufragerie aveam aerul condiționat.

Nu am încarcat toate pozele, deși de obicei încarc poze cu tot ce am fotografiat.

Despre mic dejun nu pot spun milte. Nu stiu, eu așa am luat cazarea, fără. Nu m-am preocupat de acest aspect.

Cu bine!

[28.05.22 19:50:04]

@webmasterX: da, pozitionarea pe harta este corectă.

[28.05.22 21:44:25]

@adrianbogdan:

Eu nu am zis că nu există balconul, ci doar că nu l-am văzut în nicio poză

Măăă, în sufragerie aveam aerul condiționat.

Aşa de cald a fost în Bursa la sfârşit de aprilie de nu puteai dormi fără aer condiţionat?

Nu stiu, eu așa am luat cazarea, fără. Nu m-am preocupat de acest aspect.

Asta am înţeles că voi nu aţi vrut. Mă întrebam doar dacă eventualii doritori puteau rezerva cu mic dejun inclus.

Şi cum undeva tot aţi mâncat, acum eşti datoare cu un articol despre restaurant

gushpiPHONE
    [28.05.22 22:16:18]

Salut, ne poți spune ce condiții se mai cer la intrare in Turcia? (vaccinări, dovezi etc.)?

Multumesc!

[28.05.22 22:36:00]

@gushpi:

Chiar dacă nu am ajuns încă anul acesta în Turcia, am studiat/aflat condiţiile de intrare în continuă schimbare şi relaxare.

Teoretic, dacă mergi cu avionul trebuie să prezinţi test PCR sau antigen negativ SAU certificat de vaccinare cu schemă completă şi să fi trecut minim 14 zile de la ultima doză sau dovada trecerii prin boală de minim 28 zile şi maxim 180 zile. Nu cer doză booster şi nu contează cât de mult timp a trecut de când te-ai vaccinat. Practic, se pare că nu-i mai interesează prea mult.

Dacă mergi cu maşina sau autocarul nu trebuie să prezinţi niciun document legat de covid.

Nici prezentarea codului HES nu mai este obligatorie pe nicăieri. Bine, ei nici anul trecut nu s-au agitat prea mult cu HES-ul ăsta, mie fiindu-mi cerut doar la două hoteluri din patru şi la intrarea într-un mall.

[28.05.22 23:09:18]

@gushpi: Buna! nu mi-a cerut nimeni nimic, am fost cazati in 3 locatii... nimic. În vamă... nimic. Noi ne-am dus înarmat cu asigurare medicala, vaccinarile printate (OR),codul ala turcesc pentru locurile publice... nimeni nu ne-a întrebat de ele. La avion am înțeles că se cer testele PCR. Ar fi bine să verifici. Vacanță frumoasă!

[28.05.22 23:15:51]

Măăăă, iar nu m-ai nimerit. Era frig, eram la baza muntelui și pe deasupra era si luna aprilie. Daia aveam nevoie să mă dau cu aeru... să mă încălzesc.

[28.05.22 23:56:45]

Mă şi miram