ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 10 luni

A fost mult mai bine decat ma asteptam!

Am citit inainte de a pleca in concediu toate impresiile postate pe acest site referitor la Hotel Roubin si deja ma cam desumflasem.

Dar... surpriza... a fost un sejur foarte reusit si asta se datoreaza in mare parte conditiilor pe care le-am avut acolo.

Am plecat prin Giurgiu, am platit taxa de pod de 6 euro (echivalent in lei) si am continuat drumul prin Bulgaria catre Varna. (la intoarcere platiti in leva echivalentul a 6 euro la bulgari, asa ca pastrati bani pentru intoarcere... puteti plati si in euro). Am cumparat si vigneta 10 leva (pentru o saptamana). Am plecat intr-o luni dimineata pe la 10. 00 si drumul mi s-a parut chiar lejer (putine masini in trafic).

Autostrada se intrerupe din cauza unor lucrari si te ocolesc putin, dar nesemnificativ. De retinut ca a fost un radar intre Giurgiu-Bucuresti si vreo 4 pana la Varna.

Am ajuns in statiune pe la 13. 00. Am cam cautat hotelul. Pe indicatoare este trecut dupa Hotelul Lebed. Dar, oricum, puteti intreba si de Grand Hotel Varna.

La receptie, dupa ce ne-au solicitat documentele ni le-au inapoiat si ne-au rugat sa revenim in 15 minute. Cand am revenit ne-au dat cardurile de la camere si ne-au pus bratarile (nu am dat spaga, nu am zambit... ne-am comportat normal! ).

Camerele sunt ok. Intr-o camera dubla am avut, pe langa cele doua paturi, o canapea de vreun metru si un patut pentru copii (am un baietel de 1 an si 10 luni). Ma asteptam sa gasesc patutul in camera avand in vedere ca stiau de el inca de cand facusem rezervarea, dar l-am cerut la receptie si intr-o 1/2 ora era in camera (fara spaga! ). Prosoapele erau schimbate zilnic, iar lenjeria la patru zile.

La plaja, am mers si la mare (fara sa ma dea nimeni afara asa cum citisem pe acest site! ) si in piscina.

Piscina parea a fi curata, dar, oricum, am preferat marea. Foarte aglomerata plaja. La ora 7. 00 ne duceam sa ocupam sezloange si deja 3/4 erau ocupate.

Barul era aproape de noi si aveai bauturi pentru toate gusturile. Cam gretosi barmanii de pe plaja! Puteai manca de pe plaja intre mese hamburger cu cartofi prajiti (nu recomand! ) sau daca mergeai putin mai departe la barul celor de la Grand Hotel Varna mancai si mancare gatita sau puteai lua o bere mai buna decat cea de la barul hotelului Roubin.

Despre mancarea servita la mesele principale ce pot sa va spun... mie mi s-a parut la inceput cam saraca si cam mult orez, dar de pe 1 iulie au schimbat meniul si aveai mancare pe alese. Eu am gasit la fiecare masa ce sa ii dau baietelului meu care este destul de "pretentios".

Un punct in plus a fost ca ciorbele nu aveau sare deloc si gaseai intotdeauna un amestec de legume si iaurt foarte bun (asta am scris-o pentru mamici! ). Dimineata intotdeauna erau banane si mere proaspete, cereale, lapte, ceai, biscuiti, croissante, omleta, oua fierte, cascaval, branza, rosii, iaurt, cremwursti, gem, miere, unt, margarina si paine de toate felurile, chiar si prajitor de paine.

La pranz, doua feluri de ciorba si doua de supa si tot felul de mancaruri unele bune altele mai putin bune. La cina se repeta meniul de la pranz si mai adaugau cateva feluri de mancare. Iaurtul si salatele erau cam la fel de fiecare data.

Cam atat despre mancare!

Lifturi sunt doua in interior si unul exterior pentru etajele de sus si trei care duc la plaja. N-am avut probleme cu ele desi hotelul era plin.

Eu am ales hotelul acesta pentru ca se afla pe plaja si, intr-adevar, nu am gresit in alegerea lui.

Daca vreti o vacanta reusita puteti alege fara probleme acest hotel!

Trimis de bmadalina in 11.07.10 23:47:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bmadalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 locul de joaca pentru copii

voicuadelin
[13.07.10 15:10:46]

Buna,

Ma bucur ca te-ai simtit bine si ma bucur sa vad ca vacanta pe care mi-am planificat-o din februarie o sa fie intradevar reusita.

Imi poti spune daca sunt ceva distractii pentru copii seara? nu am fost niciodata in bulgaria, dar nici nu as vrea sa raman 6 zile numai in hotel. Exista ceva in apropiere ce merita vazut? Sunt distante mari intre statiuni? Se poate merge cu taxiul? Ce recomanzi?

Mersi.

bmadalinaAUTOR REVIEW
[13.07.10 15:50:52]

Si eu mi-am planificat vacanta din februarie si de-abia asteptam sa plec...

In alta ordine de idei...distractii pentru copii gasesti cateva prostioare in Bazarul de langa Grand Hotel Varna, dar nu sunt cine stie ce! Depinde ce varsta au copii. Noi am mers si cu o nepotica de 8 ani care a facut bungee-jumping, a mers cu ATV-ul, s-a dat intr-un balon pe apa si cam atat. Nu sunt cine stie ce si sunt si destul de scumpe. Langa hotel este un loc de joaca umflat pentru sarit (il vezi intr-o poza postata de mine) si langa Hotel Dolphin mai este ceva asemanator.

Clubul pentru copii este deschis pana la 13.00, seara era inchis. Si mai au o scena unde au discoteca pentru copii de la 20.30 pana pe la 21.30 parca si dupa aceea o piesa de teatru sau asa ceva. Nu prea am fost pe acolo.

Mai este si un "titicar" care te plimba prin statiune si cam atat am putut identifica eu. Avand in vedere ca baietelul meu nu este la varsta distractiilor, de-abia acum incepe sa se tina bine pe picioare nu prea m-a interesat aspectul.

Statiunile sunt destul de aproape, dar eu nu am fost acolo. Albena, Nisipuri parca sunt in imediata vecinatate. Cred ca se poate merge cu taxiul.

Noi am fost intr-una din zile la Balcic (gradina si castelul reginei Maria) si la Kaliakra. A fost superb! Iti recomand sa mergi desi, daca nu ai masina, e destul de greu de ajuns. Sunt cam la o ora de mers fata de statiune.

Sa aveti un concediu placut!

voicuadelin
[15.07.10 09:49:47]

Multumesc pentru informatii. Cand ma intorc am sa postez si eu detaliile concediului meu.

[27.03.12 18:37:03]

Multumesc si eu bmadalina.

Sper sa fie, una peste alta, mai mult bine decat mai rau!

Nu suntem niste "fitosi" si de aceea cred mai mult in bine!

bmadalinaAUTOR REVIEW
[28.03.12 09:48:07]

@dan pana: O sa fie bine. Avand in vedere locatia hotelului... pe plaja, este in avantajul vostru, iar mancarea este relativ buna... depinde si de perioada in care mergi. Anul trecut am fost la Sirius Beach tot in C-tin si Elena care este mult mai bine pozitionat pe plaja decat Rubinul, dar care la mancare a fost jale. Daca mai ai ceva dubii legate de hotel, nu ezita sa ma intrebi.

Apropos, seara am mai fost la Grand Hotel Varna pe terasa si avand niste bluze cu maneca lunga pe noi nu se vedeau bratarile si am cerut bauturi la bar si, surpriza, ne-au dat fara sa ne intrebe nimic. Acum, vezi si tu cum te descurci la fata locului, dar, ca si regula, nu te servesc.

[28.03.12 11:01:57]

@bmadalina: merci mada,

Noi vom merge in august. Este prima data cand vom fi in Constantin si Elena, pana acum am mai fost de cateva ori in BG, in Duni si in Albena. In ambele a fost OK.

In caz ca mai ai sfaturi utile de dat, ramanem datori (in sensul unor recomandari care sa ne faca sa nu avem experiente neplacute).

Mci

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[29.03.12 20:24:52]

@dan pana: O vacanta intr-unul din hotelurile complexului Grand Hotel Varna poate fi foarte reusita cu conditia sa nu faceti comparatii cu Duni. In Albena nu stiu unde ati stat ca sa-mi dau seama de hotelurile unde ati mai fost in vacanta in Bulgaria. Am fost in concediu si eu la Duni-Marina Royal Palace, la Albena-Kaliakra Superior si Flamingo Grand dar si la Grand Hotel Varna, despre care am scris pe acest site, de asemenea si despre statiune. Am incercat sa nu compar hotelurile mai scumpe cu cele pentru ale caror servicii am platit mai putin si nu am fost dezamagita. Hotelurile din complexul Grand Hotel Varna au avantajul unui parc splendid, cu multe locuri de joaca pentru copii, amfiteatrul pentru minidisco si animatia de seara este situat chiar langa hotelul ales de dv. Plaja este micuta dar destul de bine organizata iar apa este mai calda decat in alte statiuni datorita izvoarelor termale care se varsa in mare. In apropiere este o piscina cu apa termala de +36 grade Celsius-contra cost.

Mancarea este mult mai putin diversificata in comparatie cu Duni dar proaspata, gustoasa, aveti ce alege dar sa nu va asteptati la specialitati. Deserturile sunt putine si identice in fiecare zi-aveti in schimb fructe si inghetata la discretie. Un mare avantaj il reprezinta linistea deplina in timpul noptii. Deci puteti avea o vacanta linistita daca va asteptati la conditii decente fara nimic exceptional.

Vacanta placuta si va raspund cu placere la orice intrebare despre acest complex-unde am fost de 2 ori- sau despre statiune.

[30.03.12 12:15:47]

Multumesc pentru info, Floria.

Avand in vedere si pretul sejurului, este normal sa nu fie ca in Duni (noi am stat o data la Belleville si o data in H. Village) iar in Albena am fost anul trecut la Laguna Beach. Dar amanuntele de la tine ne intaresc convingerea ca va fi OK si la Rubin in C&E.

O singura intrebare mai am:

esti de parere ca ceva simbolic dat la receptie va avea vreun efect? In Duni, ca si in Albena, nu cred ca ar fi modificat cu ceva repartitia camerelor!

PS. in iulie avem si un bilet la Topola Skies Spa, situat intre Balcic si Kaliakria? Ai vreo info despre aceasta locatie un pic mai "excentrica"? Are cineva?

Multumesc inca o data!

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[30.03.12 17:16:37]

@dan pana: Cazarea este, din punctul meu de vedere, la acelasi nivel cu Laguna Beach, deci sigur nu veti avea surprize neplacute. Macarea este, sigur, sub cea din Albena, dar veti gasi cu siguranta ceva sa va fie pe plac. Bauturile alcoolice, sucurile, cafeaua mie mi s-au parut identice in toate hotelurile bulgaresti cu AI. Plaja este chiar in fata hotelului iar pentru prosoape de plaja primiti tichete de la receptie. Da, personalul de la receptie-foarte amabil de altfel-poate fi sensibilizat cu o mica atentie si sunt convinsa ca se poate rezolva orice problema.

Cealalta locatie unde aveti rezervare am studiat-o si eu dar nu am fost si nu stiu pe nimeni care sa fi fost acolo. Asteptam sa ne impartasiti experienta dv. dupa terminarea concediului.

Vacanta cu mult soare!

[30.03.12 19:19:07]

Multumesc frumos!

Cu siguranta veti avea impresiile noastre dupa cele doua experiente bulgaresti.

Tuturor concediu placut! Desi pare ca mai avem mult pana atunci timpul trece repede... si iarasi vom mai astepta un an cu speranta! Sanatosi sa fim!

bmadalina, dan pana, Floria, voicuadelin
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: