ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2022
Cuplu
BUN

încărcat de pe telefon!

Honeymoon in Creta, Gouves

Buna, buna ✨Revin si eu dupa o pauza de 4 ani, luata in 2017, cand am fost in Lefkada, cu un review despre calatoria noastra in Creta, Gouves, din septembrie 2019, dupa nunta :)

Stati un pic, asta nu inseamna ca nu am mai calatorit de atunci, doar ca am avut multe evenimente in viata mea care m-au impiedicat oarecum sa mai am timpul necesar pt scris. Dar iata-ma! ????

Ne planuisem ca destinstie de honeymoon Egipt (unde am ajuns totusi un an mai tarziu in 2020), insa n-am mai avut timp pt pasapoarte, deoarece ne-am trezit si noi prea tarziu ca nu avem pasaport, zapaciti fiind de pregatirile cu nunta ???? Asa ca am ramas tot la iubita noastra Grecia

Sejurul l-am luat chiar cu cateva zile inainte de plecare, asa ca nu prea am avut de ales intre multe variante de cazare decat cele ramase disponibile si convenabil si pt buzunarul nostru.

Plecarea a fost din Cluj, cu avionul, in jur de vreo 3 ore daca mai tin bine minte (e mult din 2019 deh????), unde nu mai pun timpul cu drumul de la Oradea la Cluj sau din aeroport din Creta la cazare in Gouves la resort Gouves Waterpark.

Resortul foarte dragut, organizat, spatios, intins pe un teren destul de mare, alcatuit din mai multe corpuri de cladiri cu multe piscine, pool baruri, restaurante si bineinteles waterparkul.

Chiar foarte placut impresionata, imi amintea oarecum de Cipru.

despre SERVICII

Resortul este cotat ca avand 5 stele. Stim cum sta treaba cu stelutele in Grecia, asa ca 4 merita categoric.

Cazarea s-a facut destul de rapid, desi eram cam multi cazati acolo, fiind mai mult un resort pt familiile cu copii decat pt cupluri fara (dar poate pe viitor revenim acolo si cu ai nostri, care sunt 2 la numar acum????)

Noi am ales sau nu am avut de ales decat un apartament, camere duble/matrimoniale nu mai erau. Dar super incantata de el!

despre CAMERE & COND. CAZARE

Situat la etaj, era alcatuit dintr-un dormitor generos, cu pat dublu si toate cele necesare, masuta de toaleta cu oglinda, minibar, un living destul de maricel dotat cu canapea si fotolii, tv atat in living cat si dormitor, un hol cu dressing, o baie spatioasa si un balcon destul de mare, cu iesire atat din dormitor cat si din living (poate voi reusi sa atasez poze daca le recuperez din vechiul telefon pe care l-am scapat in galeata cu apa????)

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Noi am optat pt un all inclusive, fiind si honeymoon am zis sa ne rasfatam un pic, desi am fost sceptici asupra acestor servicii cam tot timpul de cand calatorim in Grecia. Insa mare ne-a fost mirarea sa descoperim mancare buna, diversificata si din abundenta. Probabil fiind un resort de 5 stele pt familii cu copii, papica trebuia sa fie si pe masura.

Masa se lua intr-un restaurant destul de mare si cu o terasa generoasa. Preparatele erau asezate tip bufet suedez dar erau si bucatari care gateau pe loc diverse. Pot spune ca era atat de diversificata mancarea incat zilnic puteai incerca altceva la toate cele 3 mese principale. Si pe deasupra si buna! ????

Mai erau vreo 2 restaurante cu specific, insa nefunctionale atunci.

Intre mesele principale se puteau servi minuturi, fast food, sucuri, fresh uri, bauturi alcoolice etc la unu din pool barurile din resort. Asadar la acest capitol, foarte placut surprinsi si impresionati!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Resortul este situat pe o straduta perpendiculara cu marea cam la vreo 5 min de mers. Nu pot sa spun ca e o plaja minunata sau cel mai frumos albastru al marii intalnit pana atunci, dar acceptabil. Plaja cu nisip, lunga si cam ingusta.

Hotelul nu are plaja privata.

Asadar, am intalnit si plaje mai frumoase in locatii mult mai putin "fitoase" (golden beach thassos, de exemplu). Sau poate aveam eu asteptari prea mari de la Creta????

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ce-i drept, nici n-am vizitat insula, pt ca nu am avut dispozitia necesara si vremea a fost un pic capricioasa, asadar poate am ratat vreo cateva locuri faine care cu siguranta m-ar fi dat pe spate. Poate cu o alta ocazie????

Totusi, am optat pt o excursie in Santorini, pt ca ar fi fost pacat sa ajungem in Creta si sa nu ajungem si in Santorini:... Merita toti banii, desi timpul parca e scurt si nu apuci sa te bucuri din plin de acest loc mirific. Am ramas cu amintiri vizuale de neuitat, iar ce vezi in poze sau pe net e infinit putin fata de realitate!

Ca si alte puncte forte de distractie mai pot sa mentionez spectacolele de animatie din fiecare seara din resort, cu alta tematica de fiecare data, waterparkul, piscinele, spa urile. Poti sa optezi contra cost pt o sedinta foto si sa ramai cu un album de poze dragut...

Ca diversitate a magazinelor, as da o nota slaba, destul de putine la numar si majoritatea inchise dupa 10 septembrie cand am fost noi. Iar per total Gouves ca si locatie, nu m-a dat pe spate peisagistic, insa hotelul & serviciile chiar m-au surprins placut.

Cu siguranta recomand hotelul pt familiile cu copii care doresc un all inclusive de calitate si servicii pe masura banilor dati. Dar ca locatie, orasel, plaja, mare, nu recomand neaparat Gouves, deoarece cred ca sunt locuri mult mai faine in Creta.

Va doresc o vara minunata si alegeri placute!

Cu drag,

Carmen

Trimis de CarmenTina in 24.05.22 15:47:14
Validat / Publicat: 24.05.22 16:53:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CarmenTina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 View de neuitat
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

[24.05.22 16:51:13]

Bun revenit pe site, cu impresii

[24.05.22 18:19:33]

@webmasterX: Da, sint ok????????

calatorul
[24.05.22 19:53:11]

@CarmenTina: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite si felicitari pentru alegerea facuta.

Ca si pentru cei doi micuti care au aparut de atunci, sa va traiasca sanatosi si sa va bucurati de ei. Si sa/i plimbati cu grija, sa vada lumea. Si cand veti reveni in Creta, sa fiti siguri ca merita vizitata cat de mult.

Vacante frumoase!

[24.05.22 22:50:09]

@calatorul: Multumesc pt apreciere! cu siguranta o voi duce si pe cea mica in viitoarele calatorii afara. Baiatul il aveam deja, e mare, pe el l-am plimbat prin Grecia. Si de cand n-am mai scris, a aparut mezina, Emma. Cu cea mica momentan calatorim doar prin tara, poate chiar voi reveni cu 2 impresii despre vacantele cu ea in neptun si eforie si cu un review din Egipt din perioada cand eram insarcinata cu minunea.

Numai hine!

elenaadina
[28.05.22 10:59:55]

Felicitari pentru vacanta frumoasa si alegerea inspirata! ????

[28.05.22 11:23:32]

@elenaadina: Multumesc! Chiar ma gamdesc sa revin in Creta si cu cea mica, mai ales ca au bagat anul acesta zbor direct din Oradea✈️ Chiar mi-e dor de Grecia????

[13.06.22 21:55:03]

@CarmenTina: Eu am revenit dupa vreo 6 ani de pauza , asa ca orice revenire este binevenita.

Si inca cat de frumos ai revenit, doar cu pozele ai fost ceva mai zgarcita, poate o sa fii mai darnica pe viitor .

Felicitari, votat cu mare drag.

[16.06.22 15:25:43]

@mishu: Nu ma certa nu m-am zgarcit cu pozele dar in telefonul de pe care am redactat, nu aveam decat acestea. Pozele sunt facute in 2019 cu un alt telefon si nu am reusit inca sa mi le transfer pe cel nou???? dar promit ca intru de pe acela si mai incarc cateva poze, doar sa imi fac ceva timp, ca tare prost ma organizez????

calatorul, CarmenTina, elenaadina, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂGouves Water Park Holiday Resort [Kato Gouves]: