ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2010
ÎNSCRIS: 17.12.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII

Manastirea si Pestera Polovragi

Intr-un decor minunat, pe soseaua Targu Jiu - Rm. Valcea, la poalele muntelui Piatra Polovragiului, la marginea localitatii Polovragi se afla Manastirea Polovragi.

Se intra printr-o poarta de lemn masiv, pe care scrie: " Bine este cuvantat cel ce vine intru numele Domnului". Domeniul Manastirii este vast si tihnit, chiar in deschiderea dintre munti.

La Manastire am admirat muscate aranjate frumos in curtea interioara. Locasul sfant, construt in stil bizantin, a fost ridicat in cinstea Adormirii Maicii Domnului.

Pestera Polovragi este legata de Manastire printr-un drum forestier de aproximativ un km. si este inclusa in rezervatia naturala Cheile Oltetului. In aceasta zona ramai uimit de splendoarea peisajului, drumul este cioplit in muntele de piatra si-ti da senzatia ca acest bloc de piatra se pravaleste peste tine.

Pe partea stanga a drumului curge, cristalin, Oltetul. El separa muntii Capatanii de muntii Parang si a sapat pestera Polovragi. Peisajul este impresionant, de o rara salbaticie.

Legenda spune ca pestera este cunoscuta inca de pe vremea dacilor. In pestera apa picira continuu de pe tavan, formand stalactite si stalagmite. Hazardul si timpul au dus la aparitia unor formatiuni calcaroase bizare, care au primit nume diferite: scaunul lui Zalmoxis. Calugaru etc.

Cam atat am avut de spus. Restul il puteti descoperi voi, daca nu ati vizitat, inca, acest colt de rai.

Trimis de daria40 in 10.07.10 19:04:57

VIZUALIZĂRI: 2636 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daria40); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

amfost16
[10.07.10 19:08:59]

cred ca a fost mai mult o vizita de conjunctura decat una intentionata, poate vii cu mai multe detalii sa ne convingi...

daria40AUTOR REVIEW
[10.07.10 19:21:35]

Desigur, am postat multe poze, iar satsfactia e de 100% . nu stiu ce-am facut de apare altfel.

magdalena
[10.07.10 20:07:51]

Poate ma voi abate si eu pe acest drum, se pare ca zona e deosebita.

webmasterXY*
[10.07.10 21:12:34]

Daria , spune printr-un ecou gradele de satisfactie pentru toate rubricile si noi vom modifica

valeamariei
[10.07.10 21:43:35]

draga daria,

ai apasat probabil din greseala pe satisfactie la masa pe 12.5% si programul a facut media;

in cazul in care nu ai avut vreo experienta neplacuta la vreun restaurant in zona, poti ruga sa se anuleze punctajul eronat

ai facut o prezentare utila punctand pe elementele de baza ce trebuiesc a fi cunoscute de turist.

daria40AUTOR REVIEW
[11.07.10 08:16:48]

100% la toate rubricilile. Multumesc pt ajutor!

[11.07.10 08:49:05]

rezolvat - corectat gradele de satisfactie

Diaura*
[11.07.10 11:01:47]

@amfost16 - Chiar daca nu a fost o excursie planificata, ( desi mie personal nimic nu imi lasa aceasta impresie ) si au ajuns intamplator acolo, important este ca a dat atentia cuvenita unor locuri atat de frumoase si ca ne-a impartasit si noua experienta traita.

Este foarte important sa fim receptivi la locurile deosebite pe langa care trecem si sa le apreciem la adevarata lor valoare.

Felicitari daria40.

[31.07.11 11:36:17]

Mutat la rubrica "Manastirea Polovragi [jud.Gorj]" (nou-creata pe site)

daria40, Diaura*, magdalena, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Polovragi: