ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2022
AUG-2021
Cuplu
BUN

Gîte Charmant aproape de Mont Saint Michel

Inițial, principalul obiectiv pentru care am ales să vedem Bretania a fost Mont Saint Michel. Din acest motiv am căutat o cazare cât mai aproape de acest obiectiv.

Credeam că două nopți vor fi suficiente, dar pe măsură ce mă documentam despre această parte a Franței descopeream că sunt multe alte locuri de văzut. Mi-am dat seama că nici vorbă să fie suficiente două nopți. Am sperat că cinci nopți vor fi suficiente, dar la fața locului aveam să constat că nu e așa. Bretania are multe de oferit și, ca să o guști pe indelete, trebuie sa stai ceva mai mult.

Dar, cum e bine să ne mulțumim câteodată și cu mai puțin decât deloc, am căutat un loc unde să petrecem cinci nopți.

Misiunea nu a fost chiar simplă. Cazările in Bretania, și mai ales cele aproape de șărm sau de obiective turistice importante nu sunt chiar ieftine. In plus, eu doream să caut un apartament care să aibă și o terasă sau chiar grădină. In locurile in care petrecem mai mult de trei nopți, prefer cazarea in apartamente. Asta nu inseamnă că mă apuc să gătesc sau să fac cine știe ce munci casnice. Imi place să am mai mult spațiu, să mă trezesc dimineața când vreau și să fac un mic dejun așa cum doresc. In același timp, imi place să știu cum locuiesc localnicii, să fac cunoștință cu oamenii locului, iar inchirierea unui apartament in casa unui localnic este, după părerea mea, o ocazie bună.

Când am căutat cazare in Bretania am mai avut o dorință – să stau in zona rurală. M-au fermecat fotografiile cu casele din piatră și pajiști verzi in față, așa că am căutat să stau intr-un astfel de loc.

Cu greu am renunțat la niște locații superbe, in vechi vile din piatră, adevărate castele dar pentru care trebuia să scoatem din buzunar prea mulți bani.

După indelungi căutări pe toate site-urile de specialitate, ochii mi-au căzut pe o casă in Sain-Georges-de Grehaigne, foarte aproape de Mont-Saint-Michel dar și de alte obiective pe care vroiam să le ating.

Rezervarea am făcut-o pe Airbnb, iar prețul pentru cinci nopți a fost de 389,50 Euro. Foarte convenabil, mai ales că putem anula fără penalități cu o zi inaintea sosirii.

In momentul rezervării mi s-a retras de pe card un avans de 77,90 Euro iar diferența a fost retrasă de pe card cu nouă zile inantea sosirii.

Proprietatea este administrată de o familie care locuiește chiar in apropiere. De fapt, era mama și fiica, Sabienne și Fabienne, care locuiau separat dar in case apropiate.

Cu câteva zile inainte de sosire Fabienne mi-a transmis adresa exactă – La Pas au Boeuf, saint-Georges-de Grahaigne și num ărul de telefon.

In Bretania am sosit venind din Wurzburg (vezi impresii), traseul fiind destul de lung. Am mers destul de bine până când am ajuns la Paris. Era oră de vârf (deși nu știu când nu e oră de vârf la Paris) și autostrada din jurul capitalei Franței era foarte aglomerată. Peste o oră a durat ca să ieșim din zona Parisului. Ne-am dat seama că nu vom ajung inainte de ora 21.00. Am sunat la Fabienne și i-am spus că intârziem. Nicio problemă, ne-a răspuns că ne așteaptă.

Nu a fost chiar simplu să ajungem, GPS-ul mașinii nu ne-a dus la adresa exactă, până la urma am ajuns cu Google Maps. Era trecut de ora 22.00 când am ajuns, Fabienne ne aștepta. Locuia chiar lângă casa pe care a inchiriat-o, așa că a văzut mașina când am ajuns.

A venit, ne-a intampinat, ne-a arătat unde să parcăm și ne-a prezentat casa. Ne-a urat ședere plăcută și ne-a spus că dacă aveam nevoie de ceva să o contactam pe ea sau pe mama ei care locuia chiar vis-a-vis.

In ziua plecării a venit Sabienne, i-am predat cheia și casa, i-am spus că ne-am simțit foarte bine și că sperăm să mai revenim.

Dacă intenționați să mergeți in Bretania, recomand această locație.

despre SERVICII

Fabienne ne-a intampinat la sosire iar pe timpul sejurului și la plecare am comunicat foarte bine cu Sabienne.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am vrut casă la țară și asta am avut! Eram chiar in mijlocul câmpului. De fapt, casa era chiar la marginea șoselei care era mărginită intr-o parte de un câmp cultivat cu porumb iar de cealaltă cu satul format din câteva case.

Casa era special construită pentru inchiriere, nu era din piatră așa cum mi-am dorit dar era ceea ce aveam nevoie.

Mașina am parcat-o chiar lângă casă, pe un loc cu pietriș amenajat in acest scop.

Apartamentul avea două camere, o bucătărie deschisă și o baie. Bucătărie era chiar la intrare li era dotată cu tot ceea ce era necesar – aragaz cu cuptor, frigider, filtru de cafea, prăjitor de pâine, veselă. Totul era foarte curat, părea chiar nou.

Din partea casei, in semn de bun venit, am găsit câteva produse locale - o sticlă de Cidru, biscuiți produși in Mont-Saint-Michel ptrecum și brioșe din același loc. Cidrul l-am băut chiar in seara sosirii, nu aveam nimic altceva de băut și trebuia să marcăm cumva sosirea noastră.

Din bucătărie se intra in camera de zi, unde era o canapea mare, o masă, două dulapuri și un televizor. Din această cameră se intra in camera de baie șl in dormitor.

Baia era foarte mare, cu cabină de duș, vas de WC, chiuvetă, uscător de păr și de rufe. Era săpun lichid și hârtie igienică La fel, totul era foarte curat.

Dormitporul era suficient de mare și bine iluminat natural de două ferestre mari. Era un pat mare dublu, foarte confortabil, un dulap cu oglindă, și taburet mic. La capătul patului, de o parte și de cealaltă, erau două veioze așezate pe două noptiere.

In dormitor și in camera de zi, pe jor era parchet, iar in bucătărie și baie era gresie.

Peste tot curățenia era la ea acasă.

Lumina naturală intra in toată casa prin ferestre generoase, prevăzute cu obloane. Și iluminatul artificial era exact așa cum trebuie.

In fața casei era și o mică terasă, cu o masă și scaune, unde puteam să luăm, masa. Eram plecați de dimineața până seara târziu, așa că am mâncat pe terasă cred că doar in prima dimineață și intr-o seară.

In afara apartamentului propiru zis mai era o incăpere unde era o mașină de spălat rufe, un aspirator, mop, găleată și alte accesorii pentru curățenie. Nu am folosit mașina de spălat deși gazda ne-a spus că o putem folosi.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Casa este foarte aproape de foarte multe obiective turistice de interes din zonă – aproximativ 10 minute de mers cu mașina pănă la parcarea pentru Mont-Saint-Michel, 40 Km până in Saint-Malo trecând și prin stațiunile dfe pe țărm, aproximativ o oră până la Rennes și 30 de minute pănă la Dinan.

Trimis de Mika in 20.02.22 15:09:33
Validat / Publicat: 20.02.22 15:47:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 1081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Locul unde am petrecut cinci nopți in Bretania

[20.02.22 15:46:37]

Mutat în rubrica "Gîte Charmant [Saint-Georges-de-Grehaigne], SAINT MALO" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[20.02.22 15:55:01]

Start vot! Ce sa spun, exact genul de cazare unde mi-ar placea si mie sa stau. Imi aduc aminte cand am fost acum aproape 2 ani la o prietena din Germania, ea locuia la marginea unui satuc, pe langa Ravensburg, si imi spunea ca ea sta la tara, si ii spuneam ca daca asa ar arata si la noi la tara m-as muta si maine la tara. Si era a sa de placut cand ma trezeam dimineata si ma uitam afara pe geam si "auzeai" acea liniste relaxanta, era super. Am vazut mai intai pozele, si exact la casa prietenei mele ma gandeam, apoi am citit si articolul. Este intradevar o recomandare minunata, felicitari, votat cu mare drag.

MikaAUTOR REVIEW
[20.02.22 16:11:08]

@mishu: Chiar așa, era foarte liniștit locul. Dimineța ne trezeau niște păsări gălăgioase sau zgomotul vacilor care ieseau la pascut. Un motan venea in vizită, nici u știm al cui era. Oricum, intreaga Bretanie mi-a inspirat calm și liniște. Oamenii sunt ceva mai relaxați. Mulțumesc!

webmasterPHONE
[20.02.22 19:14:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Aurici
[21.02.22 16:02:17]

De gîte-le astea am dar și noi peste tot, în căutările pentru Bretania și Normandia, ne-au plăcut la fel de mult. Și noi tot de la fotografiile superbe cu casele astea am plecat. Am tot rezervat și anulat pentru că găseam altceva care ne plăcea și mai mult sau mai convenabil ca preț. Până la urmă am rămas cu o gîtă numai în Normandia, pentru Bretania am anulat-o pentru că am găsit ceva convenabil în centrul istoric din Dinan. Sper să fi făcut bine.

Draguță casa voastră și mare pentru genul de cazări din Franța. De aceea am renunțat și noi la cazările de la hoteluri, pentru că mă omorau cu zile cu suprafețe de 12-13, max 15 mp, dar prețuri de ne durea capul.

MikaAUTOR REVIEW
[21.02.22 16:06:19]

@Aurici: Dacă ați găsit ceva convenabil in centrul istorica al Dinan-ului este super! Un oraș care mi-a mers la inimă! Abia aștept impresiile tale!

Aurici, Mika, mishu