ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.02.2022
Cuplu
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Dolce Sbadiglio... un loc care te îndeamnă la lene... cazare inspirată la ceas de seară

Având în vedere că era ziua mea pe 21 august 2021, iar cifra era de semicentenar, m-am hotărât să cumpăr bilete de avion pentru o destinație nou pentru noi adică Sardinia, un zbor spre capitala Cagliari. Drept pentru care pe 19 august pe la 9 seara aterizam pe Aeroporto di Cagliari - Elmas aflat la 5 km de centrul orașului.

Din fericire există trenuri dese spre oraș așa că în vreo 20 de minute (cu tot cu așteptarea pe peron) am ajuns în fața gării din Piazza Giacomo Matteotti. Apoi am mers la dreapta pe Via Roma. pe sub coloanele de peste drum de gară, intrând pe a doua stradă ingustă întâlnită aici adică Via Napoli. Locurile erau pline de turiști, la orice pas întâlneai o mică terasă restaurant cu mesele pline.

Cazarea mea era la vreo 120 m distanță, în intersecția cu Via Sicilia, fiind situată la etajul unei clădiri cu două etaje iar în fața intrării la nr. 39 ne aștepta deja administratorul pensiunii, un tânăr de vreo 30 de ani, cu care vorbisem pe mobil la aterizarea petrecută cu 30 de minute înainte.

Prima impresie? Centrul orașului Cagliari în luna august este o plăcere, e o atmosferă plăcută și plină de viață chiar și în pandemie. Sunt o sumedenie de terase, restaurante, baruri, pizzerii și gelaterii. Sunt foarte mulți tineri, localnici dar și turiști. Numărul mare de femei tinere creole, frumoase foc, ce se plimbă relaxat seara pe străzi plasează acest oraș pe primul loc în Italia, cel puțin pe timpul verii.

despre SERVICII

Administratorul structurii este un tânăr politicos și amabil, clar profesionist. Am aflat ulterior că studiase economia turismului în Rimini, la Universitatea din Bologna. Ne-a explicat în engleză, rapid dar cuprinzător despre ce găsim în zonă ca puncte de atracție și restaurante cu specific local.

Ne-a aratat sala comună a acestui B&B unde sunt toate dotările pentru cine stă mai mult și vrea sa-și vrea pregătească ceva cu propriile degețele. Nu era cazul nostru dar în frigider aveam repartizate cate o sticla de apă plată la 500 ml, de buna primire.

Apoi ne-a lasat o hartă a centrului și a plecat ca deja era 22.30.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Plusuri

a. Structura este renovată recent

b. Dotările camerei sunt complete, noi și de bună calitate

c. Nu lipsesc Minibarul, AC, TV, noptierele, dulapul și suportul de troler.

d. Patul, pernele și cearceafurile sunt impecabile.

e. Totul strălucește de curățenie.

f. Baia este mare, prosoape pufoase, consumabile de calitate.

g. Iluminatul este gândit bine și fără să facă economie la surse de lumină

Minusuri:

a. Fereastra are vedere la o curte interioară cu aspect de depozit de materiale de construcții.

b. Nu prea ajunge lumina naturală în cameră

Am dormit perfect, cred că eram în stare să dorm încă vreo 4 ore. Temperatura în cameră a fost optimă.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

De afară se vedea că toată clădirea trecuse printr-o restructrurarea recentă. Strada, restaurantele din vecinătate și locurile demne de vizitat sunt la maxim 10 minute de plimbare.

Enumăr aici pe cele văzute de mine rapid:

a. Monumento a Carlo Felice, care seara este înconjurat de mii de petrecăreți la mese sau în picioare

b. Chiesa Collegiata di Sant' Anna

c. Torre dell' Elefante

d. Bastione di Saint Remy

e. Piazzetta Mercede Mundula cu pasarela semipanoramica

f. Anfiteatro Romano di Cagliari

g. Chiesa di Sant' Efisio este una dintre cele mai importante clădiri din punct de vedere religios deoarece este legată de cultul sfântului cel mai venerat de localnicii din Cagliari, martirul Efisio.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Orașul abundă de locuri unde se pot face cumpărături și relaxare. Din Piazza Giacomo Matteotti se pot lua autobuze/troleibuze către Spiaggia del Poetto (circa 30 minute).

Există si autocare care merg mai departe spre plajele superbe (cu note peste 9) de lângă orașul Villasimius și Capo Carbonara adică Spiaggia di Capo Carbonara, Spiaggia di Porto Giunco, Spiaggia di Simius și Spaggia di Santo Stefano.

Trimis de ultrasro in 14.02.22 22:56:10
    Validat / Publicat: 15.02.22 07:15:59

VIZUALIZĂRI: 2329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ultrasro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P17 Ruinele unei biserici demolate dupa razboi

[15.02.22 07:15:26]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, CAGLIARI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[15.02.22 11:32:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
    [15.02.22 13:35:53]

Felicitări pentru cazarea inspirata! ????

ultrasroPHONEAUTOR REVIEW
    [15.02.22 13:46:15]

@elenaadina: După cazarea la ora 22.30 am ieșit imediat sa ne plimbam prin centrul vechi timp de vreo 2 ore ținând cont că era plin de lume pe străzi și toate terasele erau deschise până către miezul nopții

krisstinnaPHONE
    [15.02.22 20:27:31]

@ultrasro: Bănuiești unde m-ai făcut să zămbesc?

O poză cu fetele creole nu ai?

Frumos orașul văzut prin pozele tale, cu fetele nu m-ai convins

ultrasroAUTOR REVIEW
    [16.02.22 14:43:20]

@krisstinna: Verific, e posibil să fi ramas doar pe retina mea creolele... poate gasesc in filmuletele facute...

krisstinnaPHONE
    [16.02.22 15:44:06]

@ultrasro: Hei, eu glumesc cu tine, nu te cert!

Vacanțe frumoase îți doresc!

ultrasroAUTOR REVIEW
    [16.02.22 18:47:43]

@krisstinna: Știam eu, dar oricum era plin acolo de fete frumoase și naturale. O fi fost influenta putin si de la mauri.

elenaadina, ultrasro