ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2022
ÎNSCRIS: 19.08.10
JAN-2022

Domeniul schiabil Kitzbuhel

Si uite asa, ne-am prelungit vacanta si ne-am mutat din Solden (vezi impresii) in celebra statiune Kitzbuhel (distanta rutiera intre cele 2 fiind de doar 2h).

Kitzbuhel este una din cele mai cunoscute resorturi pentru sporturi de iarna din Austria, situat intr-o frumoasa vale, la baza muntilor Hahnenkamm (1670 m). Desi nu se afla la altitudine, si nu exista o zona de ghetar (altitudinea maxima fiind in jur de 2000 m), domeniul schiabil este recunoscut ca fiind unul de top (cu zapada garantata pentru o perioada indelungata Dec- Aprilie; avand un sistem foarte ingenios de inmagazinare a zapezii).

Oraselul este unul din cele mai idilice si feerice in care am fost. Este fix asa cum trebuie sa fie o statiune de munte, cu cladiri autentice si foarte bine intretinute, un centru cu stradute pietonale, luminite de craciun si o atmosfera foarte relaxanta. Foarte multe restaurante bune si cu mancare gustoasa, iar preturile nu sunt exagerate (in schimb cazarea este foooooarte scumpa daca vrei sa stai in oras; noi am dat 150 EUR pe noapte si am stat la o pensiune destul de basic; cam asta era pretul minim... mai ieftin era daca stateai intr-un oras langa care avea conexiune cu domeniul schiabil - Kirchberg sau Jochberg).

Domeniul schiabil (145km) este impartit in 2 zone - distincte - care nu comunica intre ele. In zona "localnicilor" sau zona insorita, se gaseste gondola Hornbahn si iti ofera acces la cateva partii (este mai mult o zona pt familii, nu este o zona foarte mare de ski). Pe partea cealalta a orasului, se gaseste gondola Hahnenkamm care iti ofera acces la un domeniu imens -> care incepe bineinteles cu celebra Streif (partia neagra pe care se organizeaza Cupa Mondiala de Downhill). In cele 3 zile petrecute aici nu am schiat decat in aceasta zona. De aici poti lua si gondola 3S Bahn - care uneste 2 versanti si are un traseu spectaculos (atentie insa: aceasta gondola se inchide in cazul in care bate vantul prea tare si atunci te intorci cu ski bus inapoi din zona in care te afli).

Skipass-ul este tot in jur de 60 EUR/ zi; cumva standard pt statiunile de top din zona + Italia, Franta etc. Pretul pentru inchirieri a fost un pic mai mic decat in Solden - cu reducere pt achizitia online am dat cam 16 EUR pe zi/ ski premium + 10 EUR calpari. Parcarea la gondola era contra cost (nu stiu pretul pentru ca noi am lasat masina la hotel si am folosit skibus-ul).

Instalatiile (57 la numar) sunt state of the art - foarte multe scaune cu incalzire si 8 locuri (si majoritatea au aparatori de vant). Un lucru care mi-a placut a fost faptul ca exista niste zone pentru poze; scanezi skipass-ul si iti faci o poza pe care o primesti in aplicatia Skiline. Tot in aceasta aplicatie (valabila in toata Austria) iti poti monitoriza traseul de ski (cati km ai facut, ce lift-uri ai folosit etc).

Domeniul schiabil este recomandat pentru incepatori/intermediate pentru ca majoritatea partiilor sunt albastre si rosii (sunt doar 20km de negre). INSA zapada este un pic tricky, pentru ca poti prinde si zapada artificiala care este un pic mai inghetata si iti poate provoca dificultati daca esti incepator.

Un alt aspect inedit, este ca pe intreg domeniul schiabil se afla nu mai mult de 60 de restaurante si baruri!!! Practic te indemnau la fiecare coborare sa faci o pauza :D; preturile similare cu orice alta statiune din Austria.

Din pacate nu am prins vremea asa buna ca la Solden (unde am avut soare in fiecare zi) si in una din zile am prins o ninsoare viscolita care nu ne-a lasat sa ne bucuram decat de vreo 30km de partii (restul fiind inchise).

In concluzie ne-a placut foarte mult si aici, desi nu ai peisaje spectaculoase cu varfuri de +3000m, este un loc foarte bun de schiat, nu degeaba este o statiune asa renumita Kitzbuhel.

Trimis de ailynuka in 09.02.22 18:52:02
Validat / Publicat: 09.02.22 22:39:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 coffee with a view

[09.02.22 22:49:23]

Și start vot! Kitzi (alintat așa de localnici) mi-a plăcut și mie mult de tot. Ce-i drept, nu am schiat, ci doar m-am bucurat de o zi frumoasa de iarna intr-o astfel de stațiune. Este o stațiune de lux așa ca prețurile sunt pe măsura, însă atmosfera, ce se întâmpla pe munte, dar și in oraș, te fac sa te simți aparte, toată lumea este a ta.

Articolul tău mi-a adus aminte de perioada frumoasa petrecuta in Austria, felicitări, votat cu mare drag.

webmasterPHONE
[09.02.22 23:09:52]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii recente (din anul curent sau anul trecut!) ;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ailynukaAUTOR REVIEW
[10.02.22 14:50:41]

@mishu: da, si daca nu schiezi tot te poti bucura de frumusetea locului

Multumesc de aprecieri!

Dragoș_MD
[28.02.22 14:08:42]

Pentru un articol despre pârtii, cred că ar fi fost deosebit de util de adăugat ceva link-uri spre surse de informații directe despre pârtii / trasee, prețuri etc.

Cum ar fi:

ro.bergfex.com/kitzbuehel ... chberg/panorama

sau

Skiing in Kitzbühel, Tyrol

Oricum, mi-e tare dor de pârtiile lor.

ailynuka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kitzbuhel: