ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2022
ÎNSCRIS: 04.01.22
DEC-2021
Cuplu
EXCELENT

O saptamana de relaxare totala

In cautarea unei destinatii noi de vacanta, cu relaxare la soare, la inceput de iarna, am ales oferta unui mare operator de turism din Romania pentru un sejur de 7 zile, la inceputul lunii decembrie 2021, in EAU - Ras al Khaimah, la hotelul Hampton by Hilton, All Inclusive, cu charter din Bucuresti catre Dubai.

Dupa un zbor de 5h, la aterizarea pe aeropotul Dubai, inainte de preluarea bagajelor, am parcurs formalitatile de intrare (cca. 30 min.) si ni s-au facut tuturor noi teste PCR, chiar daca aveam rezultate negative nu mai vechi de 72h... (in eventualitatea nedorita de nimeni, procedura este de anuntare prin sms si izolare/carantina - este obligatorie, de altfel, detinerea unei asigurari medicale care sa acopere riscul de infectare cu coronavirus... nu le-a verificat nimeni, insa, in eventualitatea in care ai nevoie si nu exista, costurile aferente sunt greu de estimat...)

Ca o datorie morala fata de AFA, in conditiile in care, de fiecare data cand am fost in vacante in strainatate, ne-am folosit si inspirat din postarile membrilor grupului, m-am decis sa scriu aceste randuri, cu atat mai mult cu cat nu gasisem prea multe impresii despre destinatia noastra - fapt oarecum explicabil, intrucat hotelul este nou, fiind inaugurat in luna iunie 2021.

Amplasat pe o insula artificiala in cel mai nordic emirat al EAU - Ras al Khaimah, hotelul Hampton by Hilton ne-a oferit conditii excelente, prin raportare la pretul sejurului (cca. 1400 eur pt. 2 persoane), in sea view room, orientata catre un golf format prin constructia insulei. De altfel, si camerele situate in partea opusa a hotelului au vedere catre mare, un pic mai indepartata, peste drumul ce strabate Marjan Island (transferul de la aeroport, cu microbuz, a durat cam o ora si 30 min.).

In ceea ce priveste insula, in acest moment sunt deschise mai multe santiere - inclusiv pentru construirea de noi facilitati ale hotelului Hampton, lucru care nu ne-a deranjat, insa, in mod special. La final, cred ca zona va fi una destul de exclusivista - sunt finalizate sau in lucru hoteluri apartinand lanturilor Hilton, Movenpick, Radisson...

despre SERVICII

In ceea ce priveste masurile anti-Covid, niciunde nu se respecta mai riguros - absolut toti angajatii purtau masti de protectie, iar turistilor li se atragea atentie sa le utilizeze in toate zonele publice, cu atat mai mult cu cat erau la indemana peste tot.

Pe acelasi palier, in baza unui voucher oferit de hotel, am facut un test PCR gratuit (necesar la intoarcerea in Ro, pentru evitarea carantinei) - oferit tuturor turistilor straini cu sederi de min. 3 zile in Ras al Khaimah.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele sunt mobilate si decorate simplu, cu un pat dublu cu o saltea exceptionala si o canapea, frigider mic, seif inclus, balcon cu masuta si fotolii.

Internetul functioneaza foarte bine in intreg hotelul, dar si in zona de piscina, pool bar si chiar o parte apropiata a plajei, inclusiv pentru mesaje si apeluri Wapp. Este la indemana si un serviciu de sporturi nautice (spre exemplu, inchirierea unui paddle board este intre 100-150 AED/h).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Pe langa restaurantul principal, gratuit pentru clientii AI, mai exista doua restaurante a la carte, la care beneficiezi de reduceri de 20% - nu le-am incercat, intrucat oferta din primul a fost mai mult decat generoasa. Pentru turistii cazati in regim B@B (indeosebi rezidenti), preturile pentru pranz si cina, tip bufet, erau de 110 dirhami (cca. 130 lei).

Cum ziceam, mancare diversificata si foarte gustoasa, indeosebi preparatele din vita, humusul etc... Bauturile, la fel, super OK, berea Amstel la doza, vin alb, rosu, roze, coktailuri cu alcool si fara s. a. (programul se servire al bauturilor in regim AI incepe de la ora 12.00 AM, iar in rest preturile sunt destul de costisitoare - specific, de altfel, intregii EAU).

In restaurante si la baruri, personalul este numeros si super-amabil, iar un tips de 1-2 USD este binevenit (angajatii sunt indeosebi din state sarace din Asia).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul este situat la cca. 5 km de cea mai apropiata zona comerciala (Al Hamra, taxi 5 USD din fata hotelului) si la peste 15 km de centru (20-25 USD), astfel incat nu exista prea multe extraoptiuni de timp liber la indemana...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Apa marii este calma si limpede, iar plaja, cu nisipi si scoici marunte, este incapatoare - in zilele de weekend, cand hotelul a fost plin, nu am avut nicio problema sa gasim sezlonguri libere. La acest moment exista 2 piscine - una mica pentru copii si o infinity pool, cu apa perfecta (in decembrie, temperaturile pe timpul zilei au fost de 26 - 30 grade).

Poate singurul aspect negativ este dat de faptul ca hotelul, cu cele 10 etaje ale sale, face ca, dupa ora 15.00, piscina si o mare parte a plajei proprii sa intre in umbra...

Trimis de mircealex in 04.01.22 11:39:04
Validat / Publicat: 04.01.22 12:43:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 3139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mircealex); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Infinity pool

[04.01.22 12:42:37]

BUN review de debut, merită remarcat

@mircealex: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Hampton by Hilton Marjan Island Hotel [Marjan Island], RAS AL KHAIMAH" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 06259&hid=27241.

webmasterPHONE
[04.01.22 13:30:07]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

simona69
[04.01.22 15:31:49]

In cat timp au venit rezultatele PCR-urilor facute la sosire? Plec si eu pe 15 ianuarie si ma intereseaza...

Multumesc!

mircealexAUTOR REVIEW
[04.01.22 15:47:55]

@simona69: Buna ziua, noi nu am primit rezultatele testelor facute la aeroport - am fost 4 pesoane si nici unul dintre noi nu a primit nimic... am inteles ca sunt anuntate doar cazurile pozitive, in termen de 12-14 h. Pentru testele PCR facute in RAH (noi le-am facut la mall Al Hamra), recoltarea s-a facut pe la 10.30 iar rezultatele ne-au fost trimise, in aceeasi zi (sambata), in jurul orei 21.00.

Daca va mai pot ajuta cu ceva, nu ezitati sa ma contactati.

Vacanta frumoasa!

[04.01.22 18:36:49]

@mircealex: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Aurici
[07.01.22 23:34:22]

Fain noul hotel, dar cam departe de lumea dezlănțuită. De fapt de plajă/apă foarte bine poziționat, depinde ce caută fiecare. Aș vrea și eu la Dubai dar încă e cam lung zborul.

Mulțumim pentru prezentare și bine ai venit printre noi! Un an bun, cu sănătate și multe alte destinații de vacanță, cel puțin la fel ca aceasta.

mircealexAUTOR REVIEW
[08.01.22 08:30:57]

Foarte pertinenta observatia - hotelul este potrivit (cel putin in prezent) pt. o vacanta linistita, dar, cum ziceai, depinde de ce cauta fiecare... ????

Altfel, ar mai fi cateva posibilitati de extra-activitati (prin intermediul agentiilor specializate) - safari in desert sau o coborare cu cea mai lunga tiroliana din lume, Jebel Jais Flight, plasată pe cel mai înalt vârf montan din Emirate, Jebel Jais (1.700 de metri deasupra nivelului marii)...

Multumesc pentru urari si va doresc tuturor un an nou cu sanatate, bucurii si - normal - cu cat mai multe vacante de neuitat!

Aurici, mircealex, simona69