ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.09.2021
ÎNSCRIS: 03.03.08
SEP-2021
Cuplu
EXCELENT

O nouă experiență din ciclul „Halkidiki”

De ceva vreme mă bătea gândul să aleg o cazare în Posidi.

Vedeam zilnic capul ieșind mult în mare, privind de pe plaja din Siviri, mai citisem și articolul (vechi, dar fain) al lui @ionescunic și mi se părea interesant - un loc fain de vacanță.

Cum anul ăsta, în calitate de persoane vaccinate cu schema completă încă din primăvară, nu se prefigurau mari probleme de deplasare am decis cam pe ultima sută să aleg această vilă. Avea un scor formidabil pe booking, părea ok din poze (deși unele din cele oficiale sunt inclusiv din apartamentul proprietarului, care nu e de închiriat)... singura chestie mai neplăcută (dar citind impresiile ești oarecum prevenit) este altitudinea la care se află proprietatea... ;)

OK, după ceva săpături am decis - fac aici rezervare, mai ales că aveam și un cod promoțional de 10% money back în contul booking și mă gândeam că ar cam echivala cu o zi de cazare în altă parte - deci chiar un preț bun. Imediat după rezervare, vine mail-ul de la proprietar cu detalii pentru plata avansului (50% din prețul total). Îi răspund frumos și îl întreb dacă are cumva un cont Revolut, să-i dau banii direct, rapid și fără comisioane. Răspunde la rândul lui că nu, dar îmi face o favoare și mă iartă de avans. Zic în gândul meu „e bine, merită juma' de palincă din aia de Maramu' de la mine” ...

Zilele trec, eu mă pregătesc (certificate verzi CoVid19, cazarea intermediară la dus în Sandanski, PLF, vinieta bulgărească - totul online, dar cu print-uri ca să nu am discuții pe undeva) și cu o zi înainte pornim la drum. Cum am ajuns la motelul Eros (vezi impresii), vine mesaj pe Wapp de la Christos - că ce fac, dacă vin mâine etc. Îi zic că da, suntem deja la 2/3 din drum de el, ne vedem mâine.

Prin vămi am trecut ușurel (vreo 15' la fiecare), pe drum a fost liber (până la Halkidiki se plătește deocamdată doar 3 € pe autostrăzile Greciei) așa că am fost în fața (mă rog, mai bine zis în spate, că acolo e parcarea și intrarea) pe la prânz.

despre SERVICII

Vine proprietarul, ne salutăm, și începe: „băi, stai să vezi că nu pot să-ți dau camera rezervată de tine (o dublă cu vedere la grădină - astea erau la parter și sincer, chiar m-am bucurat pe urmă că nu era niciuna disponibilă când am ajuns noi) dar vă dau alta la etaj, fără diferență de preț

Și ne conduce, ne arată camera pe care o avea liberă, pe urmă mă ia deoparte și continuă: „ar mai fi ceva - să dai tu la booking o cerere de anulare gratuită, ca să nu mai le dau eu comision... blablabla” .

Fără să analizez atunci faza zic „OK” , anulez și după aia îmi pică fisa: uite cum am „pierdut” eu cei 10%. Dar nu mă las, așa că a doua zi îl iau eu de-o parte, îi dau și palinca (tot o cărasem până acolo) și la un păhărel de vorbă îi explic faza - la care el foarte fair-play îmi oferă două nopți extra de cazare la el, gratuit. Mno, zic... bună și palinca asta la ceva... :D

În afară de asta, domnul Christos ne-a mai oferit și un tur al stațiunii cu mașina lui, cu explicații despre plaje, taverne, magazine etc. Plus o scurtă plimbare în preajma vilei ca să ne arate unde putem face plajă cel mai aproape, dar și priveliștea din vârful falezei.

Cam după vreo 6 zile ne-a oferit prosoape de schimb, a promis și lenjerie de paturi dar... a plecat câteva zile la Salonic (acolo are de fapt domiciliul) cu ceva treburi și... ați ghicit! a uitat...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera cam mică, înghesuită, mai ales cu patul „suplimentar” pentru eci care vin cu +1 la mare. Noi l-am folosit mai mult ca suport pentru hainele de zi cu zi. :)

Ce conține? Un pat mare dublu, unul single, un birouaș cu oglindă plus un scaun pliant, TV LCD cu ecran mare (am văzut o cameră de alături, de 2+2 locuri - de fapt cred că ere ceva gen 'suite' - și acolo era o chestie cam cât am eu display-ul la PC!), a. c. funcțional dar și o lampă de tavan cu ventilator (da' face cam ca tractoru', nu prea l-aș folosi), un dulap destul de mare. Există internet wireless în incintă, cu viteză rezonabilă.

Apoi e zona de chicinetă - chiuvetă, plită electrică cu două ochiuri, frigider (cam anemic, dar funcțional) dulapuri cu sertare unde găsim veselă și tacâmuri pentru trei persoane, și o oală și o tigaie. Ce nu are? O hotă sau o fereastră alături de plita asta - deci nu prea e de făcut mare lucru acolo, în ceea ce privește gătitul de mâncăruri sofisticate. Noi doar am fiert câteva ouă și paste, iar în altă zi o omletă rapidă.

Masa se poate servi doar pe balcon, unde este una mare, cu trei fotolii tip „de terasă” , excelente să stai la masă sau doar să lenevești. Tot pe balcon sunt și câteva sârme pentru pus rufele / prosoapele la uscat.

Există jaluzele și plasă contra insectelor la geam și ușa de la balcon.

Baia, micuță dar recent renovată. Inconvenientul? Are doar un amărât de boiler de 20 de litri (exact, ați citit bine: două găleți de apă!), la care nu e accesibil din exterior reglajul termostatului. Și evident, nu era dat la maxim. S-a rezolvat a doua zi, după ce am cumpărat o șurubelniță (că mașinile astea noi nu au truse de scule!) Avea și ceva săpunele, trei tubulețe cu șampon, un recipient cu săpun lichid.

Totul curat, fără mirosuri neplăcute (dimpotrivă).

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Proprietatea nu oferă nicio masă, doar posibilitatea de grătar (în curte - cu tot ce trebuie, inclusiv lemne și cărbuni) sau self catering în cameră.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Parcare mare, încăpătoare pentru toată capacitatea vilei, gratuită și zic eu destul de sigură. Tot în curte e și un smochin enorm cu niște fructe delicioase - zilnic recoltam câteva și le mâncam la plajă.

Avea o înțelegere cu hotelul vecin (Thea), unde oaspeții de aici pot să meargă la piscină, la restaurant sau la plaja lor privată (Christos îi spunea în glumă „2 kilos beach” , că la cât aveai de coborât și urcat până acolo... cam asta pierdeai). Din cauza regulilor anti-CoVid19 nu mai era valabilă decât chestia cu plaja. Dar și aici era o „chichiță” : odată ajuns jos, constați că „plaja” e mai degrabă o colecție de pietre pe malul mării, cu vreo 7-8 umbrele de stuf bine înfipte în sol, fiecare cu o pereche de șezlonguri atașate, asigurate cu un lanț cu un lăcățel numerotat. Cheie? de la recepția Thea... sau cu puțin noroc, găsești unele cu lacătul lăsat deschis - așa am avut noi baftă. Și ghici ce? imediat ce ne instalam, apare un cuplu tot de români (!) care ne întreabă dacă chiar avem acele șezlonguri... că cheia era la ei! noroc că mai erau unele libere, tot nezăvorâte.

Restaurante, taverne - sunt câteva, voi scrie separat despre fiecare unde am fost.

Mai e o brutărie foarte faină, cu produse de să te lingi pe degete (au și chestii dulci - torturi, plăcinte etc.) Alături, o măcelărie cu de toate; perfect pentru grătarul din curte! (când m-am trezit eu că vrem grătar, era închis - lunea!). Sunt și vreo două „minimarket” -uri cu de toate, dacă ați uitat cumva colacul sau papucii acasă, ori vreți vreun suvenir "made in PRC" original, la preț piperat.

Pe „faleză” e și un bancomat, dar nu recomand folosirea lui - e din rețeaua euro-nuștiucum cu curs de schimb și comision de îți piere cheful. Altele mai sunt la Fourka (un Alfa bank și altul de la Banca lor națională parcă). Tot acolo e și un Masoutis și un Eliniki - supermarket-uri. A apărut și un Lidl, în giratoriul unde se închide drumul expres dinspre Salonic, la intrarea în Kasandria. Dintre toate trei firmele, mi s-a părut cel mai slăbuț! Și mai era și coadă la intrare...

De văzut - în sat, în afară de plaje, mai e un sit arheologic (cam închis accesului public) la un templu al lui Poseidon, și farul plus capul Posidi. Fapt interesant: dacă priviți poze aeriene ale acestui cap, veți observa că în fiecare an are altă formă! marea și vânturile îl modelează mereu.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Distracție? nu aș spune că a fost, că nu la asta am mers. Relaxarea a fost în schimb maximă! zilnic altă plajă, excursii ici-colo prin apropiere, o zi la un SPA mai, hmmm... ca la ei (vă spun eu și despre ăla).

Trimis de Dragoș_MD in 22.09.21 17:18:21
Validat / Publicat: 22.09.21 19:25:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4111 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Villa Panorama Studios, Posidi - apusul văzut din balcon (bougainvilleea e a mea, am luat-o din Kasandria și am adus-o acasă)

[22.09.21 19:19:50]

Mutat în rubrica "Villa Panorama Studios, POSSIDI [Kassandra]" (nou-creată pe sait)

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [22.09.21 19:32:21]

Confirm, poziționarea e corectă - precizez că acolo se află poarta proprietății, nu vila propriu-zisă. Din poarta aia se mai urcă vreo două sute de metri (ca distanță), dar și circa 25 pe înălțime.

webmasterPHONE
    [22.09.21 19:53:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

diana2015PHONE
    [23.09.21 10:48:43]

@Dragos: 405€? Păi și de ce ai spus că la noi a fost scump?

Una la mână - noi am avut cu mic dejun inclus ceea ce voi n-ați avut deci cam tot pe acolo suntem ca și preț ba poate că noi am ieșit mai bine

Doi - noi preferăm întotdeauna pe plajă să fie hotelul adicătelea din cameră să sărim direct în apă

Trei - noi căutăm de regulă (excepția am făcut-o acum în septembrie în Deltă și tare rău am făcut ) fără plata în avans și la Cavo Delea ne-a spus că plătim la plecare că doar am venit să ne simțim bine ce-i cu graba de a achita după prima zi

Dacă voi v-ați simțit bine asta este tot ceea ce contează , vot acordat cu drag

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [23.09.21 12:10:41]

@diana2015:

405€? Păi și de ce ai spus că la noi a fost scump?

pentru că eu am stat de două ori mai multe nopți, cu vreo sută mai ieftin, de aia. Lipsa m. d. nu e chiar gravă, așa nu aveam stres că trebuie să mă scol devreme să nu-l pierdem. Oricum, nu am răbdat de foame, dimpotrivă.

În plus, cum zise și @Nasshu - e ceva foarte subiectiv și sunt de acord cu asta.

Mulțam de aprecieri și vot.

ICostica
    [26.04.23 16:46:43]

Christos asta e tepar... nu anulati rezervarea prin booking in niciun caz!!! Eu am anulat-o desi nu mi-a placut ideea, dar a insistat! Era foarte amabil, totul roz. Cu cateva ore inainte sa ajung (vreo 10 ore) - eram pe drum - m-a sunat sa-mi spuna sa nu ma mai duc, are tevi sparte, inundatie, au navalit turcii, cataclism adevarat nu altceva... )

ps. E a doua teapa luata in Grecia... procentual stau bine, sunt ani in care am doua cazari

diana2015, ICostica