ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Dezamagire totala

Am ajuns in 30 Iunie pe la ora 12, 00. Am intrebat la receptie unde este parcarea. Intr-o engleza stalcita am intele left, left. Deci de doua ori la stanga. Am gasit-o. pe un panou scria ca au 43 locuri vacante. Toate erau ocupate. Am asteptat la bariera 10 minute. Apare un mosulet plictisit de caldura, imi face semn sa stau calm, scoate un telefon mobil si suna. A aparut un chelios de la bar care era sa ma bata ca blochez parcarea. Parcarea este ocupata de salariatii lor. Parcarea costa 5 euro/zi. A venit cineva de la receptie si m-a dus la 400-500 metri de hotel pe un semisantier. Am platit 25 euro fara sa-mi dea nici un bon.

Atentie: cu engleza nu faceti nimic, ci poate doar prin semne.

Din tocana nu ne-au scos. Tocana de vita, de porc, de pui si apoi retur. Este prima cand mi s-a intamplat sa ma deranjez la stomac de doua ori.

Personalul lasa de dorit. Sunt mitocani si au fete dubioase. Nu stii daca sunt la produs sau fac parte din personalul hotelului.

Pe net ti se spune ca au sauna, jacuzzi, sala de fitness, club pentru copii etc. TOATE se platesc. jacuzzi 3leva 15 minute, sauna 15 leva 0 ora (oare poti sa stai o ora?? ), la copii ii pune sa picteze un tricou si te costa 25 leva pentru mazgalitura etc.

All Inclusive NU este AI. Au doar 2 feluri de inghetata.

Am senzatia ca mancarea este reciclata. Dimineta sunt carnati, la pranz aceeasi carnati cu fasole sau varza (asta pot sa mananc acasa nu la 4*). Cafeaua este de la dozator facuta din nes (groaznica).

Intre mese nu exista mancare la piscina. La piscina inghetata se serveste doar dupa ora 15, 00. Au 3 restaurante dar functioneaza doar unul la capacitate iar altul este pentru rezervare.

Restaurantul principal este cu terasa. Daca este frig sau vant este jale ce este in interiorul restaurantului care nu face fata. Exemplu: la ora 14, 00 sting lumina in restaurant si iau mancarea de la bufetul suedez. Sincer nu am mai vazut asa ceva.

Piscina se inchide la ora 18, 00. Angel-seful piscinei este un cioban. Fluiera ca la oi si striga FINISHED. Sezlongurile le uda cu apa ca nu carecumva sa mai stai pe ele si da drumul la aspersoare unde sunt leaganele copiilor. Baiatul meu are 3 eczeme pe corp de la piscina. Am vorbit cu alti romani si alt copil a facut conjuctivita din piscina, iar altul a facut si el eczema pe corp.

Statiunea este foarte aglomerata si foarte murdara. Trec electrocare cu bena suprainaltata si pline cu saci de gunoi, printre turisti. Poate ai norocul sa-ti cada in cap vreun sac.

Apa este plina de alge ca la noi. Plaja este plina de umbrelute si sezlonguri care trebuie platite. 7 leva umbrelut si 7 leva sezlongul. Adica pe noi trei ne costa 21 leva pe zi NESIMTIRE.

Pentru curatenia din camera: 5 leva lasati pe prosoape sau asternut, fac minuni. Incercati sa nu dati si ve-ti simti curatenia camerei pe piele Dvs.

Am poze in aparat dar nu le-am descarcat ca sa le postez.

Acum cand scriu 08 Iulie, inca sunt la hotel. La alti romani li s-a stricat uscatorul de par si au anuntat la receptie ca nu se mai opreste, face zgomot si se incalzeste camera. Raspunsul a fost: Nu va convine plecati acasa. Am si o poza cu receptia cu o coada ca la noi in romanica cand se dadea mancare.

Am fost cazati pe o aripa a hotelului unde sunt 95 camere are aspect de camin. Tot timpul este trafic. Daca esti la inceptul culoarului nu ai liniste iar daca esti la capat, pana ajungi la masa mori de foame.

NU au toalete in restaurant, trebuie sa te duci in lobby ca sa faci ceva.

Hotelul este plin de israelieni care se comporta ca manelistii nostri.

Trimis de fanespoitorul in 08.07.10 10:41:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: ALBENA/Laguna Garden de mai multe ori, BANSKO/Parklands

VIZUALIZĂRI: 3022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tipul este barman si a incercat sa ma bara cand vroiam sa bag masina in parcarea hotelului

[08.07.10 11:09:39]

Asteptam cu nerabdare si fotografiile de care pomenesti, n-ar strica sa ne "minunam" si noi

anna_lisa30
[08.07.10 11:36:14]

Deja m-am speriat...

Am rezervare incepand cu 14 aug la hotel hrizantema, prima data cand o sa merg si la inceput chiar eram incantata de alegerea facuta, acum nu prea...

M-am gandit ca la 4 stele sunt conditii bune sau destul de bune, dar din ce am citit aici nu prea sunt nici de 3 stele...

Astept si eu pozele si dupa ce ma intorc din vacanta o sa relatez "experienta "placuta sau nu.

[08.07.10 11:44:33]

@anna_lisa30, eu cred ca nu trebuie sa-ti faci probleme, de cele mai multe ori oamenii percep in mod diferit "stelele" hotelului si au asteptari peste masura.

Hotelul se bucura in general de apreciere, dar repet, tine in primul rand de pretentiile si asteptarile turistului.

Te asteptam cu impresii de la acest hotel la intoarcerea din vacanta. Concediu placut!

anna_lisa30
[08.07.10 11:55:33]

Multumesc webmaster,

eu nu ma astept sa gasesc un palat, dar nici o coliba ceva intre ar fi ideal.

O sa revin cu parerile mele si ale familiei, dar pana atunci o sa mai urmaresc poate apar si noi impresii pozitive.

[08.07.10 14:02:42]

Am poze cu panza de paianjen de pe un hol al hotelului, cu coada de la receptie, cu coada din restaurant cand pun caserolele de inghetata. Acum sunt inca in hotel. Astazi bate vantul si este inourat. Maine plecam. Am fost si in albena, balcik, bansko si nisipuri dar si in sofia. mitocani ca aici nu am vazut. am vrut sa mergem in nessebar cu trenuletul i-am intrebat daca este cel bun, a spus da mi-a luat 9 leva si ne-a dus 500 metri dupa care ne-a aratat directia in care este nesseber. asta stiam si eu. MITOCANI

[08.07.10 14:06:07]

dupa mine hotelul este de 3* maxim plus. daca va place tocanita este locul perfect. daca va place friptura de porc, pui, vita etc. ati gresit locatia. primiti la piscina inghetata de la ora 15,00 numai de vanilie ???????? chiar si renovarea este acuta de fatada pentru romani, rusi, evrei. In schimb unde stau nemtii arata bestial. de ce noi dam mai putini bani ??????

[08.07.10 21:16:46]

Ploua acum in Bulgaria, ca pe litoral si catre sud, adica catre Bulgaria este prapad. La voi cum este?

[08.07.10 22:42:09]

a plouat toata ziua marunt. acum este OK dar cred ca sunt maxim 18 grade. Maine plecam sper sa am aceeasi vreme ca su nu mai mearga aerul conditionat tare.

[08.07.10 22:45:34]

dece nu mai apar postarile ?? deranjeaza ??

[08.07.10 22:47:59]

scuze erau la alta postare mesajele

soreno29
[09.07.10 05:59:13]

Pe langa cele spuse de Fanespoitorul (autentice 101 %... eu nu l am crezut pe mirage boss cand spunea... tocanite lungi...) s a abatut o pacoste mai mare decat toate lipsurile acestui hotel... tinerii evrei... sunt cu zecile daca nu cumva depasesc 100 si urla, tipa, bat in usi fara mila De la 10 la 5 dimineata teroarea e totala am ajuns sa ma rog de un atentat ceva... am ajuns de 3 ori la managera care zambeste dar nu face nimic... cei de la security au venit o singura data am o olandeza vecina cu 2 copii e terorizata nu i vine sa creada... nu am sa mai scriu nimic de acest hotel pana ma intorc in tara cert e ca daca aveti vreo posibilitate sa anulati acest concediu... faceti o cu toata increderea... si alegeti altceva... degeaba locatia e cat de cat ok daca restul serviciilor sunt la un nivel incredibil de slab. Daca nici sa dormi nu mai poti (eu scriu la ora 5 50 asta dupa ce m au trezit de la 4? , asta dupa ce de mult ai renuntat la ideea ca ai putea primi si altceva... nu ti mai ramane altceva de facut decat sa spui... stati deoparte!

p. s. in tara voi posta si nr de tel un nr valabil 3 4 zile pentru a putea putea explica pe indelete...

Hrisantema la ora asta e cel mai de groaza hotel in care mi a fost dat sa stau in viata mea

VIO
[09.07.10 13:49:40]

buna,

Ops... inca un review negativ... ce doamne iarta-ma se intampla acolo??? ... @soreno29 la fel ecouri negative... ce sa mai inteleg?? ... deci daca soreno29 a scris aspectele acestea, inseamna ca se face diferenta intre turisti si asta nu este ok... din punctul meu de vedere... 1 la mana... 2 la mana de ce mama masii... trebuie sa ajungem noi bataia lor de joc pe banii nostri pana la urma???

Sunt deja suparata fiindca acest hotel face parte din acelasi lant hotelier cu cel la care am eu rezervare peste 2saptamani si nici nu vreau sa ma gandesc la ce voi gasi acolo... pt ca deja vad... treburile anul asta nu stau prea bine pe zona Bulgaria si inclin sa cred ca anul asta am avut o optiune nu prea inspirata daca si concediul meu va fi de genul mai sus... scris... si incerc sa-mi iau gandul de la aspectele negative si sa vad pana la urma cu ochii mei concret la fata locului ce va fi... dar nu stiu daca voi reusi sa scriu in timp util pt ceilalti care-i adevarul... si de ce am ajuns in situatia asta, deoarece incerc sa pun cap la cap niste lucruri per ansamblu de anul asta sa vad pana la urma care-i motivul cert...

Va propun ca toti cei care au avut probleme cu locatia aceasta sa faca sesizari la agentiile prin care au facut rezervarile pt a face ceva pt a imbunatati pe viitor oferta si sa schimbe ceva totusi... pt ca daca nu faci nicio sesizare vom fi la fel tratati si pe viitor mai ales ca aveti si dovezi... clare... unii dintre voi...

Agentiile vor trebui sa faca ceva in sensul asta sa nu mai patim ceea ce se vede din comentariile negative postate aici... si eu cred ca o agentie serioasa va tine cont de nemultumirea clientilor si va fi mai atenta pe viitor... parerea mea...

[09.07.10 17:14:55]

Ciao soreno29, daca intrai aseara iti spuneam numarul camerei si va povesteam de ce sa va feriti. Am avut camera 258. Intr-o noapte pe la ora 1,00 mi-a batut unul cu pumnii in usa de m-a luat somnul dupa vreo ora. Apropos, azi 9 Iulie cum ai mancat de dimineata. Noi am facut leapsa in restaurant 10 minute ( pentru ca afara ploua torential si erau maxim 18 grade ). Daca ai remarcat israelieni au bratari bleu-demipensiune. Ai vazut ce ravagii fac la masa ?? Pentru cei care spun ca romanii sunt nesimtiti cand pleaca peste hotare le spun ca noi romanii suntem floricele. Nici rusii nu-s departe. Despre nemti nu va spun ce a fost in perioada campionatului. Ce urlete, cum veneau cu fufe si auzeai ragnetele ei sa ale lui prin pereti. Un vecin a facut reclamatie la receptie. Pe astea mu le-am mai postat in DEZAMAGIRE TOTALA.

[09.07.10 17:23:42]

Ciao VIO, ai spus bine de ce se fac diferentieri intre turisti. Ce ma deranjeaza este ca am fost cu agentia asta de 4 ori in locatii diferite in BULGARIA. NU vreau sa ma laud dar noi am facut pana acum 3 vacante si am cheltuit 8000 ron. Am platit pretul cerut, nu m-am tocmit si acol am fost tratat ca un ... INUMAN. De paste am fost in ALBENA un grup de 30. Am dansat in holul hotelului si a venit la un moment dat o ospatarita bulgaroaica si chiuia mai tare ca o olteanca. A doua zi cand am intrat in sala de mese, a vazut ca baietelul meu nu si-a luat un iepuras de ciocolata si l-a adus la masa !!!!!!!! ESTE ADEVARAT.

[24.07.10 09:18:04]

Normal ca te deranjezi la stomac, daca combini tot felul de mancari. Asta nu inseamna ca mancarea lor nu era buna. Erau f multe feluri de mancare de unde puteai alege. Intr-adevar la ora 14:00 se inchid luminile in restaurant si se ia mancarea de la bufet, fiindca oamenii de la restaurant au de muncit mult pt pregatirea mesei de seara care incepe la ora 18:00, iar acesta este un mod elegant de a te pofti afara. Daca nu doriti sa platiti seslongul stati pe prosop ca nu spune nimeni nimic. Eu m-am smtit f bine, iar cei care numai comenteaza de rau acest hotel, sunt doar carcotasi.

[24.07.10 09:19:26]

mancaruri*

[24.07.10 09:57:55]

@maria213

Daca tu accepti sa-ti stinga lumina in restaurant si sa-ti ia mancarea din fata in timp ce manaci, este problema ta. Eu consider ca ar trebui sa stie si altii la ce se asteapta cand se duc la acest hotel. Mancare reciclata ca aici nu am mancat nicaieri. Sa platesti TU hotel de 4* si sa mananci fasole cu carnati si sosuri. Nu ma duc la 4* sa mananc mancaruri de cantina sau cazarma. La piscina erau asa de chitrosi ca udau sezlongurile ca sa nu te mai asezi pana a doua zi de dimineata. In mai multe seri puneau aspersorul la spatiul de joaca pt copii ca sa plece de acolo.

Cei de la SECURITY bagau toti dubiosii sa faca plaja, baie, sa mearga la sala de fitness si sa manance. De ce sa primeasca ei aceste servicii in detrimentul turistului care a platit servicii de 4*. Pe baietelul meu nu l-au lasat la sala de fitness pentru ca erau maronii cu ceafa groasa si plini de tatuaje si isi umflau muschii precum broscoii. Ti se pare normal. De ce am platit 4*?? La masa tu accepti parizer prajit??? Eu nu. Am mai spus si in alt ecou, impresiile sunt strict legate de personalitate si de modul in care vrei sa fii tratat. Nu este vorba ca este cel mai ieftin hotel de 4*, este vorba ca in oferta scria ce servicii au, servicii pe care eu nu le-am regasit sau erau cu bani. Trebuie sa recunosc, referitor la mancare, ca am vazut persoane care mancau spaghete cu cartofi. Eu nu sunt dintre acestia.

O NOTA generala. Cand te duci la un resort nu le mai plange de mila la cei care lucreaza "fiindca oamenii de la restaurant au de muncit mult pt pregatirea mesei de seara care incepe la ora 18: 00, iar acesta este un mod elegant de a te pofti afara. ", TU ai platit pentru o vacanta de relaxare, NU sa-i menajezi pe ei la servici. Si in definitiv ei cand s-au angajat, stiau ce-i asteapta. Toate cele bune.

[24.07.10 15:42:31]

Pai totusi cand vrei sa prepare masa de seara daca tu stai dupa ora 14:00? Ce vrei sa-ti spuna :"Ia iesi afara ca s-a terminat masa!''? Se sting luminile, se ia mancarea de la bufet, dar in niciun caz din fata ta, doar daca ai terminat de mancat. Iar cei care lucreaza in restaurant trebuie sa spele toate vasele, sa faca mancare, sa faca curatenie etc. Dupaia daca te duci la ora 18:00 si masa nu e gata te superi ca nu au masa pregatita la ora afisata la intrarea in restaurant. In perioada in care am fost eu si familia mea am mai cunoscut doua familii de romani care erau la fel de multumiti ca si noi. O zi buna!

[24.07.10 16:07:43]

@maria213

Cred ca este prima data cand mergi la 4*. In alte locuri masa de pranz tine pana la 14,30 iar cea de seara incepe de la 18 pana la 21. In Egipt, tot la bufet suedez, iau intradevar mancarea cand se termina programul, dar daca tu te duci sa mai iei sa mananci, TOTI lasa tavile inapoi si revin dupa 5 minute. Diferenta este ca Egiptul traieste numai din turism. Toate cele bune.

recul*
[24.07.10 17:15:53]

@maria213

pai turistii mananca in bucatarie direct din oala? cum adica sa ma dai afara din restaurant daca nu am terminat de mancat? mie daca mi s-ar intampla asa ceva, putin probabil pentru ca nu prea am in planurile de viitor bulgaria, o intindeam in 5 minute! sincer!

[24.07.10 17:52:52]

@fanespoitorul

Diferenta este ca Egiptul traieste numai din turism.

Intr-adevar turismul este principala sursa de venit la buget, insa mai este o sursa la fel de importanta exporturile de petrol, care chiar daca nu aduc venituri cat turismul, ele exista si sunt pe locul doi ca venituri.

Ar mai fi ajutorul american care se ofera egiptenilor anual, intr-un cuantum destul de important, si ceea ce este valabili si la noi, dar intr-un procent mult mai mare munca egiptenilor care traiesc peste granitele tarii si aduc bani in tara.

Dar deja suntem off-topic si eu pun punct.

[24.07.10 19:40:33]

La banii i-ai platit este suficient. Si sa stii ca nu este prima data cand merg la un hotel de 4 stele. Am fost si in Dubai , unde am cinat la Buljalarab, am fost in Turcia, in China, in Austria si am stat numai la hoteluri de 4 si de 5 stele. Cautati sa platiti cat mai putin si mai aveti si pretentii sa fie ca in Egipt.

[24.07.10 21:44:50]

@recul

Astea-s fite!

[25.07.10 00:46:25]

@maria213

Ai scris undeva ca hainele din sunny kitch erau scumpe chiar si la bazar. Ce ai vazut la bazar noi puteam sa le cumparam din complexul Europa adica chinezisme, la jumatate pretul din sunny kitch.

Orice hotel de 3* din occident este net superior lui Hrizantema. La Milano stau la hotel Metro. Este superbestial. In camera ai fierbator pentru cafea si ceai, zahar, indulcitor, o perna electrica pentru facut dunga la pantaloni, papuci de unica folosinta, chibrituri cu numele hotelului. La toaleta: 3 prosoape de persoana cantar de baie, feon cu temporizator si termostat pentru diferite temperaturi, un dispozitiv de alarma daca ti se face rau in baie, telefon si ai pana si pila de unghii de unica folosinta. Hotelul este dotat cu usi antiincendiu etc. Si nu are decat trei stelute.

Vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt verzi. Toate cele bune

[25.07.10 11:15:38]

@fanespoitorul

Daca vrei sa pleci intr-o vacanta si vrei sa te simti bine nu lasi toate nimicurile care le-ai amintit sa-ti stice vacanta(ca nu ai pila de unghii in baie, papuci de unica folosinta etc etc).Daca vrei sa nu te simti bine , iti fabrici tot felul de probleme in cap. Consider ca banii pe care i-ai cheltuit pt aceasta vacanta puteai foarte bine sa ii arunci la gunoi.

[25.07.10 15:45:21]

@maria213 ti-am raspuns la mesaj, pe viitor ai mai multa grija cand trebuie sa folosesti functia REPORT, multumesc.

[25.07.10 16:04:38]

@maria213

Nu ai inteles nimic. Ti-am facut o comparatie cu un hotel de 3* fata de Hrizantema care are 4* dar nu are servicii de 4*. Dar oricum tu le sti pe astea ca ai fost si la "unde am cinat la Buljalarab". Cand dai bani si pleci cu niste asteptari cum este ??? Daca tu nu le ceri calitate serviciilor este strict problema ta. Chiar si impresiile tale sunt ciudate. Exemplu : Mancarea este buna, dar unele erau gretoase, etc. si totusi ai dat 100%. Pentru ce era 100% pentru mancarea gretoasa sau pentru mancarea buna ?????

[25.07.10 16:35:14]

@fanespoitorul

Am dat 100% pt mancare , fiindca aveai de unde sa alegi. Nu vreau sa ne mai contrazicem pe aceasta teama, este clar ca fiecare dintre noi are pareri diferite si nu va renunta la ele. Pe tine cum te cheama , cati ani ai si in ce perioada ai fost la Hrizantema?

[25.07.10 16:51:52]

@maria 213

Stelica, 45 ani, un baiat de 8, 7, intre 30Iunie-9Iulie. Ce vrei sa mai stii ?? sunt inginer

[25.07.10 17:08:42]

@fanespoitorul & @maria213 va recomand sa incepeti sa utilizati mesajele personale, ok?

[25.07.10 17:23:42]

la anul daca mergi cu mine o sa iti placa

anna_lisa30, fanespoitorul, maria213, recul*, soreno29, VIO
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: