ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2021
SEP-2021
Familie
BUN

Bucuria Printesei nepretuita...

In ultimul timp ziua Printesei o serbam in Turcia fiind in perioada concediului.

Anul acesta nu am fost atent la acest aspect astfel ca s-a nimerit cel mai slab hotel din cele la care am fost cazati, nu am avut posibilitatea sa rezervam la un a la carte iar cu bani mi s-a parut cam scump pentru ce spuneau ca ofera, in plus veneam dupa Maxeria Blue (vezi impresii) unde experienta a la carte fusese chiar dezamagitoare. Prin urmare am cautat sa compensam aceasta eroare cu o surpriza pentru Printesa.

Avand in vedere ca ii plac foarte mult animalele rezolvarea am gasit-o repede: o vizita la delfinariu. Fiind in Kusadasi delfinariul este la Adaland. Inca din tara am verificat cum este cu o astfel de vizita, am vazut ca se pot rezerva biletele pe net deci pareau a nu fi probleme. In oferta primita la Maxeria de la reprezentantul turoperatorului nu figura o astfel de vizita, dar am zis ca ajungand in Kusadasi poate vor avea o astfel de oferta. Culmea, pentru prima data nu ne-a cautat nimeni din partea turoperatorului la hotel (era acelasi de la Maxeria si ghida “celebra” Mihaela peste care dau in fiecare an=)) ). Nici o problema, vom cumpara biletele de pe net.

Aici surpriza! Nu se puteau rezerva bilete pe net, desi cand am facut simulari in tara se putea. Am zis ok, mergem acolo si nu se poate sa nu gasim bilete, oricum treceam prin zona in cadrul mutarilor noastre. Mami voia neaparat sa mergem chiar in ziua in care era sarbatoarea asa ca s-a dus la relatii cu clientii. Cand i-a spus fetei de acolo doleanta aceasta i-a raspuns ca nu poate s-o ajute, dar va chema un reprezentant al turoperatorului care sigur poate sa rezolve problema. A sunat, a stabilit, cu acordul lui mami, o intalnire peste doua ore cu cineva de la agentie.

Prima surpriza a fost ca nu a venit Mihaela, ci o alta colega tot romanca. Bineinteles ca s-a rezolvat repede cu biletele fix la pretul de pe site, dar cu un bonus. Ne-a intrebat cu ce vrem sa mergem si noi am zis ca normal cu masina, dar doamna a zis nu vreti sa vina transportul de la Adaland sa va ia si sa va aduca? Sigur ca vrem, altfel insemna sa scot masina de la umbra unui maslin unde locuia si posibil sa pierd acel loc, in plus erau 19 km dintre care unii pe stradute intortocheate printr-un cartier de vile.

In ziua cu pricina eram la locul care ne-a fost indicat de cei de la hotel la ora ciudata spusa de agenta (13.04), apropo portarul de acolo vorbea engleza astfel ca ne-am inteles usor, a anuntat si la cealalalta poarta sa nu cumva sa ne caute acolo microbuzul, iar la 13.04 (fix!) a aparut masina, un microbuz tip dolmus. In el erau inca 2 pasageri, iar pana la Adaland au mai urcat inca 3 pasageri de la Pine Bay (pentru cine cunoaste statiunea stie ca de aici sunt 1,5 km pana la Adaland). Cand oare voi vedea in Romania atata atentie pentru turisti? Sa trimiti un microbuz 19 km pentru 5 oameni.

Am ajuns cam cu 30-35 minute inainte de show, la coborare a venit un angajat Adaland care ne-a spus ca la ora 16 acelasi microbuz ne va lua din fata aquaparkului, intrarea la delfinariu fiind in lateral.

Am prezentat biletele, a trebuit sa completam iar un formular covid si sa prezentam HES, care nu il aveam fizic dar l-am gasit pe un mail astfel ca nu au fost probleme, dar noi mai aveam o problema.

Pentru ca surpriza sa fie completa Printesa trebuia sa inoate cu delfinul! Agenta ne-a spus ca ea nu poate vinde bilete dar la fata locului sigur se va rezolva mai ales daca spunem ca e vorba de o sarbatorita. Cam asa a si fost.

Cand sa luam biletul pentru inot doamna de acolo ne-a spus ca putem inota de la 15.30 sau 16.15 ea recomandandu-ne ora 16.15 cand nu erau doritori. I-am spus ca depindem de transport asa ca nu putem de la 16.15, iar de la 15.30 e cam stramt timpul, dar ca trebuie neaparat sa fie azi. Am fost asigurati ca daca e nevoie vor comunica cu cei de la transport si sigur nu ramanem acolo.

Dupa rezolvarea tuturor problemelor, ne-am oprit putin la barul din incinta sa bem un suc pana incepe spectacolul, preturi foarte ok: o inghetata 3-9 lire (Algida ambalata) la noi la alimentara costa 2.5 lei cea mai ieftina (la fel), o apa 4 lire, un suc la cutie 6 lire.

Cand totul a fost pregatit am fost chemati in tribune, nu eram multi 25-30 parinti si copii. Showul a fost sustinut de 3 lei de mare (din ce am inteles mama cu 2 puiuti) si 2 delfini. Dupa parerea mea a fost super, nu am fost la delfinariul din Constanta dar cineva spunea ca e mai bun spectacolul de acolo.

Dupa 50 minute de distractie pentru noi si munca pentru cei din apa a urmat sesiunea de poze cu delfinii pentru cei ce au platit asa ceva (nimic nu e gratis!).

Apoi au urmat cei ce trebuia sa inoate cu delfinii. Intai un scurt instructaj in care cursantii au invatat ce miscari sa faca pentru a putea sa danseze cu delfinul sau sa il pute, cum sa tina delfinul de aripioarele laterale cand inoata astfel incat sa nu il raneasca. Pentru a nu rani pielea fina a delfinului (ne-a zis Printesa ca este foarte placuta la atingere) a trebuit sa isi dea jos inclusiv cerceii din urechi.

In mod normal grupele de inot sunt formate din 6 persoane cate 3 persoane pentru fiecare din cei 2 delfini. Acum au fost 7 persoane: Printesa, o mama poloneza cu copilul de 3-4 ani care nu stia engleza (dar parca a fost aranjat tot), o alta mama poloneza cu 3 copii (fosta directoare la Real in Romania :)) ) care a fost translator. Grupele au fost usor de facut 4 la un delfin, Printesa cu mamica cu copil mic la celalalt. Am mers la bazin, unde am avut voie sa pozam sau sa filmam, dar din cel mai bun unghi a pozat fotograful oficial.

Au urmat 30 minute unde am vazut bucurie adevarata! Printesa a dansat cu delfinul, s-a pupat cu el si a inotata cu el.

La final, era deja 15.58 am fugit sa vad cum e cu transportul. Ajuns in parcare am gasit un alt autobuz mai mare care aveam turisti in el, ma uit pe hartia soferului si vad numele hotelului cu 3 in dreptul lui. In spun celui care organiza treaba pe acolo ca eu sunt si imi spune ca stie ca suntem la inot, ne vor astepta dar sa incercam sa nu intarziem mult. Am alergat inapoi, cine ma stie isi da seama ca asta inseamna un effort mare =)) mai ales ca era panta, mami a hotarat sa cumpere si pozele oficiale, de loc ieftine, dar superbe. A putut plati cu cardul si a primit un stick cu pozele iar mai tarziu le-a primit ai pe mail.

La intoarcere ultimii 5 km am fost singuri in autobuz. Organizare perfecta, totul pentru a lua banii clientilor fara a-i face sa se simta furati.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Singurul repros ar fi apa cam rece, dar de nu poti sa tii delfinii in apa fierbinte ca ii faci ciorba :)).

si ca sa inchei in context cu titlul

Pentru restul exista VISA!

Trimis de nrs † in 18.09.21 17:07:30
Validat / Publicat: 18.09.21 18:51:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[18.09.21 19:57:29]

@nrs:

Să-ţi trăiască Prinţesa, să fie sănătoasă şi norocoasă!

Frumoasă surpriză i-aţi făcut şi anul acesta.

Din poze, nu am mai recunoscut mai nimic din Adaland. Poate s-ar impune o nouă vizită

Am văzut preţul total, dar m-ar fi interesat cât a costat înotul cu delfinul şi cât au fost pozele. Ştiu... există VISA, dar poate totuşi mă luminezi. Dacă în august nu ar fi prea cald pentru gustul meu, mai că mi-aş face şi eu un cadou ca ăsta de ziua mea

[18.09.21 20:29:42]

nu prea aveai ce sa recunosti, cred ca este o zona nou construita in afara Adalandului. nu intri in aquapark, delfinariul este separat, in dreapta intrarii cam la 500 m

sa stii ca anul acesta la sfarsit de august inceput de septembrie a fost chiar racoare, uneori, in Kusadasi. in ultima seara batea vantul atat de tare ca nu am mai mers la discoteca in aer liber.

preturile au fost: 15 euro/persoana intrarea la spectacol, 100 euro inotul, 55-56 euro pozele

[18.09.21 21:29:22]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

M'LiviuPHONE
[18.09.21 22:05:19]

Felicitări pentru superba experienta!

La mine cel puțin unul dintre copii în ultimii 3 ani s - a nimerit sa și serbeze ziua de naștere în vacanta din Turcia. Nu spun ca nu a fost bine. Și la Sunis și la Delphin chiar și în Edirne a fost ok. Dar trebuie sa reevaluez programul în viitor după ce am citit impresiile tale. Felicitări încă o data!

[19.09.21 08:23:41]

multumesc! anul asta nu am avut parte de surpriza din partea hotelului, banuiam fiind un hotel ieftin, asa ca am cautat ceva deosebit.

crismisPHONE
[20.09.21 09:55:54]

@nrs: La mulți ani Prințesei! Și la cât mai multe surprize frumoase, asemenea acesteia!

[20.09.21 10:14:02]

multumesc! sper sa ii putem face cat mai multe surprize

crismis, M'Liviu
Alte impresii din această RUBRICĂAdaland Aquapark: