ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2021
Cuplu
EXCELENT

Mini-Circuit pe Valea Prahovei - Sinaia

Salutare!

Deoarece sporturile de iarna ne aduc in statiunile montane iarna, ne-am dorit sa ne petrecem cateva zile, intr-o vacanta pe Valea Prahovei, pe timp de vara. Sa mergem la pas, sa facem drumetii, sa ne bucuram de linistea muntelui si totodata sa scapam de agitatia si caldura din Bucuresti.

Plecam sambata dimineata, in jurul orei 07:30, iar dupa cateva opriri si stat in aglomeratia de la Breaza, ajungem la Sinaia dupa 4h de drum. Se putea si mai rau, zic.

Dupa planul stabilit de acasa, voiam sa vizitam Castelul Stirbey, Muzeul Trenuletelor, Gara Regala, Casino-ul si sa urcam la Cota 1400; dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, cum toate cele enumerate mai sus costau, probabil, cel putin o ora, asigurandu-ne ca nu se face foarte tarziu, am ales sa urcam la Cota 1400.

Cu dor de drumetii, ne pregatim corespunzator si ne indreptam catre Cota. Noi am ales sa urcam cu masina, drumul este asfaltat si practicabil cu orice tip de autoturism. Atentie sporita insa, la gropile si/sau craterele de pe drum. Uite groapa, nu e groapa; feresti una, dai in alta :D.

Deasemenea se poate urca cu telegondola, situatia cu aceasta fiind urmatoarea:

Gondola urca de la 1000m pana la 1400m (Gondola Sinaia) si de la 1400m la 2000m (Gondola Carp).

Program:

Gondola Sinaia (1000-1400): L-D: 09:00-18:00

Gondola Carp (1400-2000): L-D: 09:30-17:30

Tarife copii/adulti Gondola Sinaia SAU Gondola Carp:

Urcare: 20Lei/25Lei | Coborare: 20Lei/25Lei | Urcare+Coborare: 30Lei/45Lei

Tarife copii/adulti Gondola Sinaia + Gondola Carp:

Urcare: 30Lei/45Lei | Coborare: 30Lei/45Lei | Urcare+Coborare: 70Lei/45Lei

*Este considerat copil, individul care are varsta cuprinsa intre 5 si 12 ani (pe baza C. N.).

*Copii sub varsta de 5 ani au gratuitate (pe baza C. N.).

**Persoanele domiciliate in Sinaia, beneficiaza de acces gratuit, in fiecare zi de luni (pe baza C. I.).

***Persoanele cu dizabilitati beneficiaza de reduceri intre 30%-50% (pe baza C. I. si C. H.).

*Mai multe informatii puteti gasi aici: sinaiago.ro/tarife.

Ajunsi acolo, masinile se pot parca pe o parte si de alta a drumului, sau pot fi lasate in curtea Hotelului Cota 1400, contra-cost, 20Lei/zi.

Mergem sa vedem ' Vederea Panoramica peste Sinaia si Busteni' unde facem cateva poze, pornind mai apoi pe urmatorul traseu: Schitul Sf. Ana - Poiana Stanei - Stancile Franz Josef. Traseul dus-intors, a durat 3 ore si 30 minute, timp calculat cu tot cu scurtele opriri facute pe drum. Zona este frecventata de ursi, ba chiar am vazut urme proaspete de labe de urs, pe traseul nostru.

*Traseul poate fi practicat cu biciclete de tip MTB, pe langa traseul turistic, fiind amenajate alte doua trasee, de dificultati diferite.

Va recomand sa nu faceti rabat de la nimic din ceea ce inseamna pregatirea pentru drumetii. Sapca/palarie, ochelari de soare, fluier (si/sau clopotei atarnati la rucsac, pentru a tine ursii departe), hanorac (si/sau, in functie de vreme: vesta, geaca, pelerina de ploaie), bocanci, apa, mancare, produse dulci, saci de gunoi, servetele/o rola hartie, un minim de medicamente (nurofen / paracetamol / vitamina C), plasturi etc.

Pana la Schitul Sf. Ana, traseul dureaza 50min si este marcat cu banda rosie. De la Schit, catre Poteca Regala (in aceeasi directie catre Poiana Stanei), traseul este marcat cu banda albastra. Traseul este superb si nu este deloc dificil, coborari si urcari usoare, cascade si privelisti uimitoare.

Din Poaia Stanei, se poate vedea Crucea de pe Caraiman, totodata, se incepe un alt traseu, de 60min, catre Poiana Tapului.

Langa Poiana Stanei, la 5 minute distanta, se afla Stancile Franz Josef, iar in imediata apropiere, se deschide traseul Poteca Regala; traseu care se finalizeaza in apropierea Cabanei Schiori.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Atractii:

De la Cota 1400, aveti posibilitatea de a continua urcarea, cel putin cu Gondola (nu stiu daca se poate face si pe jos), pana la Cota 2000.

Langa Hotelul Cota 1400, se afla Popas Alpin. Noi nu am apucat sa mergem; ce stim, este ca, au program pana la ora 18:00.

Castelul Peles si Pelisor - Castelele din Perla Carpatilor

Am vizitat de 2-3 ori pana acum acest loc, este foarte frumos, copiilor o sa le placa.

Ambele castele sunt deschise publicului, pentru vizitare, pana la data de 14.09.2021.

Tarifele de acces difera in functie de ce/cat vrei sa vizitezi, dupa cum urmeaza:

Castelul Peles: Parter/Parter+Etaj

Adulti: 40Lei / 80Lei | Pensionari: 20Lei/40Lei | Elevi & Studenti: 10Lei/20Lei

Castelul Pelisor: Tur complet

Adulti: 20Lei | Pensionari: 10Lei | Elevi&Studenti: 5Lei

*Mai multe informatii puteti gasi aici: peles.ro/program-si-taxe

Castelul Stirbey - Cazare la Castel? Cafenea?

Nu am ajuns, deocamdata, in acest loc... dar vrem sa ajungem.

Acest loc gazduieste Muzeul Sinaia, Cafeneaua Stirbey, cat si spatii de cazare.

Programul castelului este de miercuri pana duminica, intre orele 10:00 si 18:00.

Biletele pot fi cumparate local, sau online de pe site-ul acestora (link mai jos), tarifele fiind uratoarele:

*Biletele au valabilitate 60 de zile de la data cumpararii acestora.

Acces castelul Stirbey:

Adulti: 16.5Lei | Copii/Elevi/Studenti/Pensionari: 11Lei (pe baza document) | Sinaieni: 5.5Lei

Acces castelul Stirbey+Casino:

Adulti: 22Lei | Copii/Elevi/Studenti/Pensionari: 18.7Lei (pe baza document)

Daca vreti sa va cazati la castel, in functie de camera dorita, preturile pornesc de la 220Lei/noapte si pot ajunge pana la 520Lei/noapte.

Iar daca vreti sa savurati o cafea, imprejurati fiind de istorie, preturile pornesc de la 6Lei pana la 10Lei.

*Mai multe informatii puteti gasi aici: castelulstirbey.ro.

Altele:

La 30km de Sinaia, este Castelul Iulia Hasdeu, in Campina. Noi am vrut sa il vizitam, in drum spre Sinaia, dar acesta se afla in reabilitare.

La 37km de Sinaia, se afla Inchisoarea Doftana. Noi am vazut-o, am intrat (putin ilegal, am inteles de la localnici ca nu se viziteaza si ca este recomandat de venit noaptea) si ne-a placut. Nu consider ca este recomandat pentru cei slabi de inger :).

Restaurante:

Fiind o statiune montana, sunt foarte multe restaurante; insa nu vi le pot recomanda pe cele la care nu am fost.

Va recomand ' Romanian Traditional Restaurant', dupa cum spune si numele, restaurantul este cu specific romanesc. Am fost in urma cu cativa ani dar tind sa cred ca mancarea a ramas la fel de buna.

Cafenele:

Eu va recomand Tucano Coffee. Bauturile, preparatele cat si preturile sunt foarte bune. Noi ne-am simtit foarte bine acolo.

Magazine alimentare:

In statiuni, la munte sau la mare, indiferent de situatie, cautam magazinele pe care le frecventam la noi acasa. In Sinaia gasiti, printre altele, urmatoarele: La Doi Pasi, Penny, Carrefour Market, Mega Image, Magazin Non Stop.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pentru iubitorii de munte, sporturi de iarna, drumetii, plimbari prin statiune, Sinaia este un alt loc in care distractia se imbina placut cu relaxarea.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 15.08.21 12:00:30
Validat / Publicat: 15.08.21 12:33:27

VIZUALIZĂRI: 1000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Poiana Stânei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)

webmasterPHONE
[15.08.21 13:44:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONE
[15.08.21 13:49:09]

Un articol cu multe informații utile și multe poze frumoase!

Felicitări!

Mihnea-AlexandruPHONEAUTOR REVIEW
[15.08.21 15:10:47]

@elenaadina:

Mulțumesc tare mult!

O zi frumoasă îți doresc

MioritikPHONE
[16.08.21 04:10:25]

Na, bine. Se putea să nu fie Florin și la Sinaia? Peste tot pe unde mergi pe munte dai de amc.

elenaadina, Mihnea-Alexandru, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeție spre Poiana Stânei Regale: