ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2010
DIN: Vicovu de Sus [SV]
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUN-2010

Un sejur de Vis in Paradisul Secret

M-am intors acum 2 sapt. din Sarti, si pot spune cu deplina satisfactie ca a fost o vacanta reusita in aceasta zona a Greciei cu adevarat binecuvintata de D-zeu!

Am fost cazat la vila Stelitza in conditii bune daca ne referim la raportul calitate-pret, pachetul turistic fiind achizitionat de la o agentie serioasa pot spune: 270E / 2adulti + 1copil / 13ani -7nopti cazare + transport fara masa. Am luat fara masa deoarece nu vroiam sa depind de o anumita ora a mesei si stiam ca sunt de vazut multe pe Sithonia si cu aceasta ocazie tin sa multumesc in mod deosebit acestui site si acelor membri care au scris atit de mult si frumos despre aceasta zona fermecatoare - m-au ajutat mult in alegerea unei vacante care a fost intr-adevar peste asteptarile mele (si vreau sa va spun ca am stat pe net destul...)!

Sarti, dupa cum au spus-o si antevorbitorii mei de pe acest site e o statiune micuta, draguta, plina de flori la tot pasul, cu multa liniste oameni pritenosi, calzi si zimbitori care intradevar stiu sa faca Turism!!! Mare diferenta intre litoralul nostru si cel grecesc! Chiar daca cumperi de 1E sau 2E, oamenii te saluta a2-a zi pe strada cu zimbetul pe fata, ceea ce pe la noi nu prea vezi. Preturi intradevar bune (destul de ieftin) si in magazine, terase, psarotaverne. La Ta Vrahakia chiar am mincat (era chiar la 2 pasi de vila noastra) specialitatile casei: caracatita, calamari pane, calamar umplut cu brinza, horiatiki, pesti + beri, sucuri, 5 pers. si fratele meu care era venit din Atena ptr. o minivacanta, se astepta la vreo70E si surpriza a fost ca nota de plata nu a depasit 48E - sub10E/pers. In plus din partea casei am avut si desert f. delicios, nu mai spun ca calamarul cu brinza era cam mare si nu l-am mai putut minca, l-am luat la pachet si l-am avut pe a 2-a zi-ce mai, Festin, serviabilitate si respect cum pe la noi rar vezi! Fratele meu a venit cu masina proprie si vreo 4 zile am avut masina la dispozitie ptr. a explora imprejurimile si intradevar Ileanaxperta (isi merita"numele") avea dreptate: Sithonia e Paradisul secret cu adevarat: combinatia de munte cu vegetatie mediteraniana destul de "consistenta", strabatuta de serpentine a la Sucevita (ce-i drept mai dulci), mici defileuri, stinci abrupte, mici podisuri presarate cu stinci care mai de care mai nastrusnice, toate combinate cu acea Mare de clestar si culori caraibiene, iti incinta ochiul si iti taie respiratia, peisajul se modifica dramatic in citeva minute de rulat pe soseaua impecabila ce inconjoara bratul Sithonia, chiar Nicos, fratele meu care a vazut Creta, Salamina, Aegina si e de vreo 20 de ani in Grecia a ramas impresionat, nu e de mirare ca grecii cei din sud vin in nord si invers (sau est-vest) in vacantele lor, varietate multa, fiecare zona cu specificul ei, le-a dat D-zeu marea si muntele, au facut ce trebuie si au cu adevarat Turism!

Plajele cele mai frumoase sunt majoritatea pe coasta de est, unde am si stat eu (am stiut eu ce sa aleg... sa ma laud si eu putin), in Sarti plaja e f. buna, nisip mai maricel, neaglomerata, suficient de lunga, sezlonguri ieftine dar cu intrare mai adinca, parerea mea ptr. copii, dar sunt locuri multe unde cred ca e mai lina, insa e pacat precum spunea si iliviu sa stai 2 zile la aceeasi plaja, am fost si la Karidi, Vourvourou, Sykia, Neos Marmaras, dar cea care a ramas in inima mea e Portokali - laguna albastra, e fantastica, incredibila am vazut-o pe net, dar cind intri in acea apa, respiri aerul curat din paduricea de pe malul ei si peisajul de la orizont cu Athosul impunator iti incinta ochiul, perceptia e Totala!

Per total a fost o vacanta reusita, serviciile la vila ok si prompte (proprietara f. de treaba), un singur lucru nu mi-a placut in Sarti: inchirierea de masini, atv-uri f. scumpa (o singura firma rent a car, probabil) fata de ce citisem eu pe net. prin celelalte localitati de pe Sithonia, cel mai bine e sa aveti masina proprie, in rest toate ok, la anul daca om ajunge, vom lua 2 sapt. in loc de una, si cu noi mai multi prieteni pe care i-am "corupt" cu, pozele, videoclipurile care infatiseaza frumusetile Sithoniei si pe care le vom posta cit de curind pe site!

Va urez Kales Diakopes tuturor celor care plecati in concediu si daca aveti nevoie de vreo informatie din acea zona o sa incerc sa va raspund, Iasas si Efharisto para poli ptr. webmaster si utilizatorii bine intentionati de pe acest site!!!

Trimis de dorin k in 06.07.10 12:43:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Atena

VIZUALIZĂRI: 4287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorin k); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vila stelitza

sandu.53
[06.07.10 13:02:25]

de acord total cu tine...eu am stat acolo 15 zile la vila berlin.....o sa revin cu amanunte....

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.07.10 17:19:35]

Bun venit printre noi si felicitari pentru primul review si pentru o vacanta reusita.

Portokali e si favorita mea din Sithonia dar mai imi plac foarte mult Karidi, Porto Koufo, Lagomandra si Kalogria/Mango. Asta nu inseamna ca nu mai exista multe alte plaje bune si frumoase in Sithonia.

Insa exista si pe Kassandra cateva locuri magice, trebuie doar vointa si o masinuta pentru a le descoperi.

Sarti e o statiune pe placul romanilor care in curand vor invada si acest loc deocamdata unguresc in mare masura, are o plaja frumoasa cu nisip si chiar si valuri, iar apa e foarte calda probabil cel mai calda din partea nordica a Greciei.

Soacra mea se afla in acest moment la Sarti beach nesuperior si sunt foarte multumiti si foarte fericiti, atat de mult incat ne-au cerut sa le cautam cazare si pentru septembrie. Dupa 5 vizite la PK si una in Acharavi, aici in Sarti li se pare raiul pe pamant. Chiar si verisoarei mele din Salonic, i se pare cel mai frumos si placut in Halkidiki, si a fost in cateva locuri in vacanta in Grecia.

Sanziana
[06.07.10 18:10:52]

nu pot decat sa iti urez si eu bine ai venit pe acest site si pot sa spun ca ai impresionat placut de la primul review. Ma bucur sa vad ca se mai mareste gasca bucovinenilor si pentru ca tot ai venit cu forte proaspete din concediu te invit pe forum sa citesti si poate daca vrei sa participi la campania de ajutorare a sinistratilor din zona noastra pe care cu draga inima a initiat-o proprietarul acestui site.

[06.07.10 22:13:46]

Multumesc, "colegilor"de site ptr. urarile de bun venit si apreciere, care e reciproca: v-am urmarit activitatea pe site si am apreciat pozitiv multe din cele scrise de voi, si care mi-au fost de un real folos!

@sanziana m: am citit deja pe forum, si chiar fara sa citesc aveam de gind sa contribui si eu la ajutorarea celor in suferinta, deja se string la biserica de linga mine pachete cu cele necesare acestor oameni, fam. noastra deja pregateste si ea un pachet, iar eu voi depune in acel cont si o suma de bani, si la noi in localit. au fost probl. cu apa dar nu asa mari, nu poti sa nu fii solidar cu semenii tai cind vezi ce dezastre fac inundatiile... te pui in locul lor... ni se poate intimpla aproape oricui in ziua de azi... sa le dea D-zeu putere sa treaca peste probleme, dar si noi trebuie sa ne ajutam daca suntem Oameni!

@ionescunic: ma bucur ca Portokali e totusi "favorita"ta si sunt constient ca mai sunt plaje deosebite, dar vorba aceea e nevoie de timp, bani si se pot "savura"toate frumusetile Greciei iar faptul ca rudelor tale le-a placut Sarti (alegerea fiind facuta probabil la sugestia ta, tu fiind un cunoscator in materie), imi confirma faptul ca am facut si eu alegere f. buna de prima vacanta in Grecia!

@sandu.53.: cunosc vila Berlin, am trecut de multe ori pe linga ea, sper sa fi avut conditii bune acolo, iar la 15 zile de stat... te invidiez trebuie sa fi savurat multe pe acolo! Iasas!

pepsi70ro
[06.07.10 22:28:41]

Deja m-am indragostit de Grecia si sper sa o cunosc cat mai bine, review-ul tau imi este de foarte mare ajutor, felicitari!

Sanziana
[06.07.10 22:38:41]

eu ma gandeam sa te cooptez la impartirea de ajutoare ca de dat sunt ferm convinsa ca ai dat si tu ceva si vei mai da ca vicovenii sunt cu suflet mare.

sandu.53
[07.07.10 12:09:52]

conditiile au fost f.bune si la vila berlin care este la ...70 pasi de plaja ceea ce e un mare avantaj...noi am fost cu masina asa ca am vazut multe locuri din halkidiki pe care il tot vizitam de vreo...4 ani.....sarti il descoperisem anul trecut intr-un mini turneu prin sithonia si ne-a placut mult si atmosfera si plaja,si muntele Athos,localitatea,oamenii ...in plus preotul de la biserica e roman si ne-am cunoscut si doctorul a studiat in Romania la Iasi...totul a fost f.f.placut incat as pleca din nou acolo.....

andi13
[07.07.10 16:49:33]

Bine ai venit pe site si felicitari pentru vacanta reusita!

anhdhrew
[08.07.10 11:19:35]

Am si eu o intrebare: stiti daca se gaseste cazare in Sarti fara rezervare? Eu si prietena mea vrem sa plecam duminica dimineata si vrem sa ne orientam la fata locului, nu avem nimic aranjat.

[08.07.10 19:56:54]

@ anhdhrew: mai mult ca sigur, acum s-ar putea sa mai gasesti in Sarti, cind am plecat noi ac. 2 sapt. erau destule mici"reclame", cu inkirieri de camere in fata locuintelor, in special am vazut astea chiar linga faleza pe linga psarotaverna Ta Vrahakia, si cred ca mai erau in Sarti, o idee ar mai fi si in Sykia care e la 7-10 km sud de Sarti, am ramas impresionat ca avea o plaja la fel de lunga si kiar mai buna (nisip, intrare in apa) ca in Sarti si aproape nici o tipenie de om, sint locuinte pe acolo si e destul de dragut, erau si ceva pensiuni eu cred ca poti gasi mai mult ca sigur ceva, dar sa stii sa vb. sa te intelegi cu gazdele, inainte de plecare cauta pe internet, cazare in Sarti si o sa-ti apara destule pensiuni cu nr. de tel. respective! Acolo e bine sa fii cu masina pers. daca cauti cazare, inca o idee-s. campinguri destule din Sarti spre Vourvourou, primul e Plataniti, si mai urmeaza din3-4km altele...

succes, sa dai un semn de viata dupa vacanta daca ai gasit... eu cred ca o sa gasesti pt ca Sithonia nu e asa aglomerata si comerciala ca Kasandra, e mai salbatica... dar f. f. frumoasa!

[08.07.10 20:47:21]

@sandu.53ma bucur ca ati avut si voi conditii bune la vila si ca sunteti in asentimentul meu ca Sarti merita muuulte aprecieri pozitive!

anhdhrew
[09.07.10 08:28:36]

Cu masina personala mergem. Si eu cred ca vom gasi cazare.

Am retinut si varianta Sykia.

O sa va tin la curent.

70cata
[17.08.10 17:20:44]

Salut Dorin, as avea si eu doua intrebari... a fost ceva ce ti-a displacut la vila in care ai fost cazat? Ma refer la galagie, apa calda, mizerie, etc, etc. Ati avut ceva consumabile puse la dispozitie de catre proprietari?

Multumesc anticipat!

[20.08.10 18:46:41]

Totul a fost ok, nu am avut probleme de ac. gen, consumabile (prosoape, hirtie ig. etc.) nu se asigura si era specificat in oferta agentiei, patroana e f. de treaba-ne-a servit prompt cind am avut nevoie de aer conditionat, vila e plasata f. ok la 2 pasi de mare linga taverna Ta Vrahakia si biserica in capatul de nord a statiunii, nu se fura-noi am lasat bagajele in ziua cind am eliberat camera de la ora 9 dim. pina la ora 17, pe hol la parter si nu s-a atins nimeni de ele, la anul daca ajungem sanatosi tot la Stelitza vrem!

70cata, andi13, anhdhrew, dorin k, ionescunic, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂVila Stelitza: