ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2021
RĂU

Către satisfăcător
Extrem de nemulțumit

La pomul laudat

Scriu acest review pentru ca majoritatea celor scrise aici sunt vechi.

Am ales acest hotel undeva la inceputul anului (curajosi, nu gluma, in an pandemic, cu schimbari de la o zi la alta), dupa foarte multe cautari. Ne-a incantat peisajul si diverse poze de acolo, pozitionarea hotelului pe insula. Suntem genul care cauta mult, pe toate site-urile de profil pana aleg ceva. Am intrat si aici, dar vazand review-uri vechi, am considerat ca e posibil sa nu mai fie de actualitate.

Am platit integral la inceputul lunii mai, urmand sa plecam pe 05 iulie. Cu o saptamana inainte, pe 24 iunie mai precis, agentia ne-a anuntat ca au primit informare de la hotel ca nu vor deschide anul acesta mai devreme de 17 iulie si ca pe noi ne vor muta la un alt hotel al lor (clasat inferior acestuia si pozitionat in sudul extrem al insulei).

Dupa ce am refuzat vehement, hotelul ne-a informat (prin intermediul agentiei) ca vor deschide totusi pe 10 iulie, insa abia pe 5 iulie (cu 4 zile inainte de plecare) ne-au confirmat rezervarea. Va puteti inchipui in ce stress am stat, cu concedii de odihna mutate la limita, dar fara confirmarea ca putem pleca. Fericiti ca plecam totusi in concediul asteptat un an intreg, la hotelul ales de noi, am pornit la drum pe 9 iulie (am ramas o noapte in Salonic).

Pe 10 iulie, pe la orele 16:30, cand am ajuns la hotel, am gasit multa lume la receptie, care astepta cazarea (desi era prima zi de cazare, pentru care se presupunea ca se pregatisera si era o ora destul de inaintata pentru check in - nu poti spune ca au venit turistii prea devreme) si 3 angajati pe care curgeau apele, la propriu, pentru ca nu mergea aerul conditionat in receptia hotelului de 5 *.

A fost primul impact surprinzator negativ, dar am dat vina pe pandemie. Am primit destul de repede camera, iar cand am ajuns in camera am fost surprinsi neplacut sa constatam ca era o camera imbaxita, in care fusese facuta curatenie superficial si care nu arata a camera de 5*. Am trecut peste, ne-am schimbat si am fugit la plaja, sa ne bucuram de concediu.

In drum spre plaja am constatat ca nu era in piscina hotelului, iar aceasta s-a umplut abia a treia zi. A doua zi dimineata am constatat ca nu aveam apa in bazinul wc-ului, iar cand am sunat la receptie, ne-au spus ca este o defectiune despre care stiu si spera sa se rezolve cat mai curand. S-a rezolvat ce-i drept, in cursul zilei.

Desi pe parcursul celor 8 zile am incercat sa nu fim deranjati de ce vedem in jurul nostru si sa ne bucuram de concediu si de faptul ca am ajuns la hotelul pe care ni l-am dorit, nu am putut sa nu constatam faptul ca peste tot era un santier, ca se schimbau geamuri, se schimbau tevi, era deschis un singur restaurant, mobilierul din camere era vechi, decojit, geamurile erau nesterse si nu se inchideau etans (ce vorbesc eu etans, era spatiu cat sa bagi un deget!!!), perdelele murdare si rupte, tantari peste tot (chiar si morti, pe pereti), climatizarea mergea pe o singura treapta si o singura viteza, astfel incat noaptea trebuia sa ne trezim sa o oprim, peste cateva ore sa ne trezim sa ii dam drumul, intrucat se facea repede cald, ca nu se inchideau geamurile.

Referitor la personal, acesta era de bun simt, mai ales cei de pe restaurant si baruri, dar din nefericire cei ce erau responsabili cu curatenia pare sa fi lipsit...

Peisajul insa era de vis, iti taie rasuflarea apusul vazut de la restaurantul PETRA (cel mai de sus, singurul deschis), plaja buna, incomparabila cu ce se afla pe insula.

Intr-adevar, hotelul este pozitionat pe deal, in terase si sunt foarte multe scari, dar pentru noi acesta nu a fost un dezavantaj, intrucat ne-am bucurat de miscare. Apropo de miscare, sala de sport exista, dar nu ne-am putut bucura de ea, pentru ca doamna ce era acolo la intrare, ne-a spus ca trebuie sa facem rezervare cu 2 zile inainte daca vrem sa ne ducem. Am incercat sa ii explicam ca nu avem cum sa stim daca vom veni peste 2 zile, intrucat suntem acolo sa vizitam insula, sa mergem in croaziere, nu sa stam doar la hotel. Ne-am dat seama ca nu este neaparat vina ei si am renuntat sa mai mergem la sala pe parcursul sejurului.

Las aici niste poze pentru a-mi confirma spusele si va spun ca v-as recomanda acest hotel, datorita peisajului si al pozitionarii lui pe insula, dar sa stati doar afara! :D

despre SERVICII

Angajatii se straduiau, dar erau lipsuri mari, ce nu puteau fi rezolvate cu un zambet.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In camere nu se aflau spatii de depozitare. 2 adulti si 1 copil, a trebuit sa stam cu geamantanele insirate prin camera, deoarece erau doar 5 umerase in dulap si 4 sertare mici, in care nu am stiut ce sa bagam mai intai.

Patul decojit. Gresia din balcon sparta. Geamurile nu se inchideau bine. Mizerie in camere. Pernele foarte tari, dintr-un sintetic execrabil, nu puteai dormi pe ele! Aerul conditionat functiona pe o singura treapta de caldura si intensitate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Nu am ales acest hotel pentru mancare, iar poftele pentru mancarea greceasca mi le-am satisfacut in Salonic si in excursiile pe insula.

Mancarea era destul de variata, dar lipsita de gust.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja cu nisip, printre cele mai bune de pe insula, intrarea lina in apa, apa extrem de curata, sezlonguri suficiente (in perioda in care am fost noi, cand hotelul era ocupat in proportie de 50%-60%.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In cele 7 seri, cat am stat acolo, hotelul a organizat de 2 ori un "concurs" de ghicit melodii si a chemat o singura data pe cineva sa cante la chitara.

Trimis de Iliescui in 26.07.21 11:42:47
Validat / Publicat: 26.07.21 12:43:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Vourvourou, Zakinthos, Sarti, Thassos, Kavala, Litochoro, Neoi Poroi, Salonic, etc. De fiecare data am ales cazari de 5 *, pentru ca stiu cum numara grecii stelele. :D

VIZUALIZĂRI: 1940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iliescui); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 plaja frumoasa, vazuta de la barul ce deservea plaja

[26.07.21 12:03:18]

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa datele „tehnice” lipsă (nr nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[26.07.21 12:42:43]

Mulțumiri pentru completări - impresiile vor fi publicate în scurt timp

webmasterPHONE
[26.07.21 14:29:32]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂMayor Pelekas Monastery Hotel (ex Aquis) [Pelakas]: