ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2021
JUN-2021
Familie
EXCELENT

Si totusi se poate...

Desi asta vara parea ca am scapat de pandemie, a venit toamna, a inceput scoala (mai la jumatate), apoi s-a terminat scoala reala si a inceput scoala online (o mare prostie), a inceput vaccinarea si parea ca gata am scapat de griji. In tot acest timp nu prea am iesit, in afara de mers la munca si cumparaturile necesare mergand doar la plimbare in parc. De vacanta nici nu s-a pus problema, ce revelion, ce sejur la munte?

In aprilie deja reusisem sa ne vaccinam, sau macar programarea, iar conducatorii incepusera sa ne “ameninte” cu relaxarea. Normal ca am inceput sa ne gandim ca ce buna ar fi o iesire de weekend, am zis sa evitam perioada cu Pastele fiindca estimam ca va fi inghesuiala. Dupa Paste cand toti erau “relaxati” maxim, noi ne-am crispat! Ceva mucusori, ganglioni umflati, test rapid si Printesa are covid! De unde? Pana la urma a fost covid sau nu? Nu i s-a facut nici un PCR. Nu vom afla niciodata care a fost adevarul.

Am trecut usor prin boala, astfel ca acum eram imunizati toti. Trebuia neaparat sa iesim la o “plimbare” . Voiam si piscina si munte. Aproape erau doua locatii: Herculane si Calimanesti. La Herculane am observat ca e mai scump decat in Austria, desi statiunea este cam paraginita, astfel ca a ramas Calimanesti. Incepand sa caut am descoperit cateva locatii interesante, dar se pare ca statiunea este unsa cu miere, in weekenduri era full unde voiam eu. Dupa cateva zeci de telefoane in sfarsit am gasit ultima camera libera in perioada 25-27.06 la Casa Romanesca.

In urma cu ceva timp mergeam des la Calimanesti si am trecut de multe ori pe langa complexul Casa Romaneasca, dar nu mi-a sarit in ochi cu nimic. Parea un simplu han. Recenziile spuneau insa ca e bine acolo, iar faptul ca mi-au trebuit 4-5 incercari pana sa prind o camera imi spunea ca ar trebui sa fie ok.

In seara dinainte de plecare am primit un mesaj destul de “amenintator” , plin de semne de exclamare, in care mi se preciza, printre altele, ca masca este obligatorie la interior. Am zis ca e ok.

Ajunsi la destinatie am gasit un loc de parcare in zona, destul de greu, si am purces spre receptie echipati corespunzator. Acolo am dat peste o domnisoara foarte draguta care ne-a dat formularele anticovid sa le completam in timp ce ea a facut formalitatile de cazare si ne-a precizat din nou obligativitatea purtarii mastii. Ne-a explicat apoi cum ajungem la camera si unde putem parca masina in cadrul complexului.

Prima impresie a fost buna: receptie larga, miros placut pe holuri, receptionera foarte serviabila.

despre SERVICII

Eu am fost foarte multumit de interactiunea cu personalul. Toti au fost serviabili si destul de promti.

despre CAMERE & COND. CAZARE

De la rezervare mi s-a spus ca va fi o camera fara balcon, desi nu fumam mi-as fi dorit balcon pentru a avea unde sa uscam costumele, venisem chititi pe “baie” . Camera era la parter chiar langa una dintre usile de acces in cladire astfel ca nu aveam mult de mers pe culoare.

Desi se vad urmele trecerii timpului usi zgariate, gresie ciobita pe la colturi, acces pe baza de cheie si nu cartela totusi intreg complexul era curat si foarte parfumat. Camera a fost frumoasa, este spatioasa astfel incat prezenta patului suplimentar nu a creat inghesuiala, baia foarte mare.

Sa le luam pe rand: in camera un pat dublu mare si confortabil (pentru fete :)) ) si un pat pliabil mai mic, pentru tati (bun si asta :)) ). Televizorul era cu diagonala mare, racitorul isi facea treaba, lenjeriile curate, la fel prosoapele. In dulapul de pe hol erau 3 halate de baie, din care unul era mai mic, potrivit pentru Printesa. Afara era perioada caniculara, dar in camera era ok, au fost atenti si AC-ul era pornit! Oricum camera era cumva la umbra. Cat de mult conteaza atentia la micile detalii!

Pe geam se vedea piscina si gradina frumos amenajata. La geam exista plasa contra insectelor.

Baia cum am spus este foarte mare, cu toate asta cabina de dus este destul de mica, nu pricep de ce s-au zgarcit, loc era iar diferenta de pret nu cred ca ar fi fost semnificativa. O alta problema a fost scurgerea infundata astfel ca se facea un mic lac dupa ce faceam dus toti trei. Tot in baie era un uscator de rufe, erau consumabile dar cam putine si nu stiu daca se completau noi venind cu ale noastre, exista de asemenea un feon urias. In ziua a doua a venit camerista si in afara de aranjarea paturilor, luat gunoiul ne-a mai adus un prosop de picioare in afara de cel existent care era ud semn ca stiau de problema dar nu o remediasera.

In minibar cateva sticle cu lichide (suc, vin, bere, apa) la preturi de bun simt (am retinut vinul "miniaturi Recas" care la orice restaurant este minim 12 lei iar aici era 10 lei).

Cam atat despre camera care eu zic ca a fost ok pentru pretul platit.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Desi poate parea ca fragmentez excesiv reviewul voi scrie separat despre restaurant, mai ales ca am observat ca era foarte cautat venind multi turisti din afara complexului sa manance aici.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Este situat la iesirea din Caciulata, aproape de Manastirea Cozia si inconjurat de verdeata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Am ales complexul pentru piscina cu apa termala. Piscinele au fost ok, cu toate acestea eu zic ca ar trebui renovate. Piscina interioara are multe zone cu gresia sarita, iar cea exterioara ar trebui curatata de calcar, stiu ca fiind apa termala se depune destul de repede dar totusi ar trebui sa faca ceva in aceasta privinta. Un lucru bun, mai ales in perioadele caniculare de vara, este programul foarte generos: 8-24.

Pe marginea piscinelor foarte multe sezlonguri, totusi cam ingramadite pentru perioada asta pandemica cand in interior soliciatau purtarea mastii :)). La fiecare sezlong se putea atasa o mica umbrela care face cat de cat umbra.

Din pacate sambata si duminica au permis intrarea multor persoane necazate in complex, pe baza de bilet, astfel ca pe timpul zilei a fost o aglomeratie de nedescris, iar mi-am amintit ca este in continuare pandemie :)) desi se pare ca nimeni nu mai crede asta. Datorita programului generos noi ne-am balacit mai spre noapte si a fost excelent. Muzica ambientala data la un nivel optim cat sa nu deranjeze pe cei ce stau in camere.

In perioada asta cand apar tot mai multe "plangeri" legate de preturi astronomice neacoperite de servicii, iata ca am gasit un loc unde primesti cat platesti.

Trimis de nrs † in 13.07.21 11:16:40
Validat / Publicat: 13.07.21 12:26:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA.

VIZUALIZĂRI: 2878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

neimportantPHONE
[13.07.21 13:10:09]

@nrs: vă mulțumim pentru info, dar unde sunt pozele, mai ales cele cu "sardelele" de pe uscat din preajma piscinei? Nu am încercat cazarea la C. Românească, dar o baie parcă aș încerca.

nrs †AUTOR REVIEW
[13.07.21 13:24:11]

sardelele nu le-am pozat la piscina mergeam direct in halat fara telefoane sau alte chestii la noi

webmasterPHONE
[13.07.21 13:24:29]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

danutza_ang
[05.12.21 16:18:54]

Buna ziua! Accesul la piscina interioara se face prin exterior sau exista coridoare care comunica cu hotelul?

danutza_ang, neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Românească Hotel [Căciulata]: