ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2021
Familie
EXCELENT

la PMM* = 247 USD

De la Bavaro la Palace

Perioada sejurului 4-11mai 2021. Cazarea aleasa a fost la Palladium Bavaro cu ocazia ofertelor de black friday de la sfarsitul lui noiembrie 2020 avute de agentiile din Spania. Deci rezervarea am facut-o direct la TO spaniol Jolidey la un pret excelent -2400eur/3 adulti cazare +zbor charter. Pentru o comparatie elocventa, in februarie 2020 am mai facut o rezrvare pentru sfarsitul lui martie 2020 la acelasi resort la pretul de 3300eur/3 adulti, dar datorita pandemiei a cazut totul, spaniolii mi-au returnat banutii si vorba aia am asteptat vremuri mai bune. Pretul total al sejurului cu zborurile pana la Madrid si retur a fost de 3090 eur/3 adulti.

RD nu a solicitat la momentul sejurului test covid sau vaccin, iar in Spania pe aeroport la sosire din Romania se solicita dar doar celor care intrau in Spania, cei care erau in tranzit nu aveau nevoie de nimic, doar boarding passul pentru urmatorul zbor, care sa ateste ca nu parasesc aeroportul. Din acest punct de vedere pentru mine totul a fost ok, eu avand zborurile de legatura in aceeasi zi atat la dus cat si la intors.

Zborul a fost din Madrid, decolarea la timp fara intarziere la ora 16 ora locala cu Evelop, un A350 la dus plin pe 3 sferturi iar la intoarcere aproape plin. La dus am facut aproximativ 8 ore si un sfert pe care aproape ca nu le-am simtit, pe timpul zborului vizionand 2 filme si jucand diverse jocuri pe tabletele postate pe scaunele din fata. La doua ore de la decolare am fost serviti cu o portie de paste sau carne cu orez astea fiind la alegere si o prajiturica pe post de desert +o bautura racoritoare la alegere, iar cu o ora inainte de aterizare (care a avut loc mai repede cu 25 de minute decat ora indicata pe boarding pass) am fost serviti cu un sandvis si o napolitana in gen Eugenia+o sticla de apa. La intoarcere decolarea la fel fara intarziere la 20.40 dupa vreo 2 ore de la decolare am fost serviti cu cina la fel paste sau carne la alegere+desert, dupa care luminile dat pe minim si fiecare a motait cum a putut vreo 2-3 ore pana cand ne-am apropiat de Europa si ne-a batut soarele in ochi. Zborul de intoarcere a durat mai putin adica aprox. 7 ore si un pic, aterizarea la Madrid fiind de asemenea cu vreo 10 minute inainte de ora planificata.

In Punta Cana, la iesirea din aeroport am fost preluati de reprezentantul agentiei care ne-a repartizat la autocarul cu destinatia Palladium Bavaro. La plecarea spre resort auzind ca suntem din Romania, a sunat-o pe colega lui Ramona, mi-a dat-o la telefon si asa m-am procopsit si cu asistenta in limba romana la fata locului, de la ea achizitionand si exucrsiile optionale in care am fost (Saona si Hacienda).

La sosirea in resort am fost debarcati spre mirarea mea la receptia lui Palace. Dupa interactiunea cu receptionera m-am lamurit care era ghiseftul :Datorita pandemiei Bavaro era inchis si noi am fost relocati la Palace. Am primit camera 9508 parter in vila 95 foarte aproape de plaja (sub un minut de mers la pas) pana acolo, dar un pic mai departe de lobby si piscina care erau la 3-4 minute de mers pe jos. Ceck-outul la ora 12. Contra sumei de 10$/ora am achizionat late check-out pana la ora 15, preluarea in vederea transferului la aeoport facanduse in jurul orei 16.

Pe toata durata sederii am avut parte de o vreme exceptionala, temperatutri intre 27 si 32 de grade fara strop de ploaie cu exceptia zilei de plecare cand am avut parte de 2 reprize de ploaie tipic dominicana -10-15 minute/repriza.

Vreau sa mentionez ca notarea am facut-o strict pentru conditiile din RD care dupa cum stiti sunt sub standardul Antalya, dar in opinia mea de ex. peste Egipt.

In ceea ce priveste bauturile de import acestea sunt ok, cam la toate baruruile de la piscina si plaja gasesti Red Label si Ballantines iar la barul din lobby Black Label, Chivas 12, Glenlivet12, Jack dar contra cost. O surpriza placuta pentru mine a reprezentat-o bautura locala Mama Juana, o bautura pe baza de rom in care sunt macerate diverse plante de origine locala. In rest cocktailurile deja binecunoscute ok nimic de reprosat.

In concluzie ne-am indragostit de RD si abia astept urmatorul black friday pentru primavara viitoare poate la un alt lant gen Bahia, Melia, Royalton sau Dreams.

despre SERVICII

N-ai cum sa nu dai 100% la modul cum se poarta, canta, iti zambesc, indifernet cu cine te intalnesti prin resort de la cameriste la oamenii responsabili cu intretinerea spatiilor verzi (intamplare:in timp ce mergeam spre piscina a cazut o nuca de cocos dintr-un cocotier. Cei cu spatiile verzi erau in zona respectiva, m-au vazut ca am luat nuca de cocos in mana si ma uitam la ea, a venit cu o maceta si a spart nuca si ne-a dat-o sa bem) toti te intreaba cum esti si sa le spui daca ai nevoie de ceva. La micul dejun de cum te asezi la masa vine ospatarul cu carafa de apa si cu cafeaua sa te serveasca, te intreaba ce mai vrei de baut, indiferent ce le ceri sunt prompti si pe faza.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazarea se face in vile de tip P+1 sau maxim2 asa un fel de Gural. Camera noastra aproximativ 40-45mp, 2 paturi twin imense, foarte confortabile plus o canapea extensibila pe care a dormit fiumeu. Finisajele mai ieftinute, minibarul continea 2 sticle de 300ml cola, sprit, fanta, 1 sticla de apa plata de1,5l si 4 doze de bere presidente, evident fealimentat zilnic cu ce lipsea. Cafetiera era cu un recipent de plastic pe post de filtru. In acest recipient puteai pune plicuri de ceai sau plicul imens de cafea. Cafeaua era amabalata intr-un plic ca de ceai, dar mult mai mare. Baia era cu vana cu jacuzzi si dus, 2 chiuvete, prosoapele se schimbau ori de cate ori le lasai pe jos fara probleme de asemenea consumabilele din baie (3 geluri de dus, 3 sampoane, +1 sapun) de asemenea ok si realimentate in functie de consum-nimic de reprosat. Terasa destul de mica, o masuta +2 scaune. In concluzie camera ok ca si marime si dotari, depunctarea vine de la finisaje. Curatenia in camere zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun variat de la chiuri clasice la cele facute in abur, omlete cu de toate facute in fata ta, smoothiuri de fructe pe toata durata micului dejun preparate de un nene nachos, banane prajite, tacos, burito, sanvisuri cu somon, cu mezeluri, branzeturi, cereale, iaurturi, gogosi, clatite, gofri si binenteles pentru noi punctul forte fructele exotice; anansul de la mama lui, mango, papaya, fructul pasiunii etc.

Peste pranz in mare saream, ne multumeam cu pizza, burgeri/hot dogi si paste.

Cina in schimb spectacol. Doar la restaurante a la carte. Am descarcat in telefon aplicatia cu meniul de bauturi si a restaurantelor a la carte si in acea aplicatie puteai face rezevare la oricare dintre restaurantele a la carte deschise (daca aveai noroc sa prinzi loc, noi la japonez am facut rezervare cum ar veni azi pe poimaine) In timpil sejurului nostru au fost deschise 4 restaurante a la carte si anume:mexicanul La Adelita, japonezul Sumptuori, indianul Bhogali si italianul Portofino. Am reusit sa mancam la toate 4 de 3 ori la mexican, 1 data la japonez si indian si de 2 ori la italian. Totul la superlativ servire prompta mancare gustoasa, exceptional showul de gatit live facut de bucatarul de la japonez

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja si marea spectacol. Sezlonguri suficiente, nefiind deloc aglomerat. Plaja cu nisip fin, alb, intrarea in mare lina, apa Oceanului Atlantic calda, in opinia mea 25-26 grade.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Probabil din cauza pandemiei nu au organizat spectacole de seara. Totusi in lobby existau seri cu musica live si karaoke. Pe timpul zilei aquagym la piscina, ping pong, tir cu arcul dar nu am fost interesati, in 2 zile fiind plecati in excursii optionale

Trimis de denisucu in 05.07.21 13:30:21
Validat / Publicat: 05.07.21 15:16:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisucu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Restaurant japonez
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20100 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 247.50 USD pe cameră

[05.07.21 16:36:01]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33
    [06.07.21 06:35:42]

@denisucu:

Comparaţia nu este tocmai eloventă, deoarece compari un sejur în sezon (martie) cu unul în extrasezon (mai), evident mai ieftin.

Cele mai multe şi mai "calitative" băuturi de import (gratuite) eu le-am găsit la Hemingway Bar, bar aflat pe teritoriul GP Bavaro.

Cazarea se face in vile de tip P+1 sau maxim2 asa un fel de Gural.

Eu când am ajuns la Gural Premier Belek am zis că viluţele de acolo seamănă ca şi construcţie cu cele de la Grand Palladium Palace sau Punta Cana

Baia era cu vana cu jacuzzi si dus, 2 chiuvete, ...

Camerele arată foarte bine după renovarea capitală din urmă cu câţiva ani, dar văd că au mutat jacuzzi-ul din cameră în baie. Era mai interesant în mijlocul camerei, aducând puţin cu Adam & Eve.

Felicitări pentru articol şi pentru vacanţă!

denisucu
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Palladium Palace Resort Spa & Casino: