ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 29.04.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII

Incepea sa mearga spre bine

Am promis ca am sa detaliez amanuntit hotelul la intoarcere si ma tin de cavant, am sosit aseara dupa 8 zile petrecute la Via pontica.

Am ajuns la hotel in jurul orei13 cazarea sa facut repede circa 20-25 de min neau dat apartamente in loc de camere duble si sincer aratau super ok f mare livingul cu gust 2 bai una de serviciu si cealalta cu cada separat si dus separat super tare cazarea toata stima (mici retusuri de facut liftul nu mergea dar ia dat drumul pe parcurs dar avea numai 2 etaje acolo de urcat si aerul conditionat aici pe partea noastra inca nu i daduse drumul dar nici nu am avut nevoie aveau termopane rabatabile si nici nu las fi folosit chiar daca era, dar celelalte camere aveau aer conditionat.

Sa incep cu partile bune:

- Cazarea super ok

- sala de fitnes super fite

- piscina interioara micuta dar comparativ cu alte hoteluri mult mai mari era destul de mare, apa curata si nu era rece (10m/ 5m)

- la barul de la piscina exterioara se dadeau si sucuri la bidon de jumatate (pepsi, mirinda, 7up) care le puteai lua ptr camera sau cand mergeai la plimbare.

- barul de la receptie cu bauturi destule si deschis pana tarziu am luat si la 12 jumate noaptea de baut si faceau si cockteiuri bunicele.

- Micul dejun diversificat chiar era si ptr copiii ce sa alegii: croasante calde forneti cu mere si branza dulceturi de 2-3 feluri fineti, copoturi 2-3 feluri dulceturi, oua fierte si prajite, omleta simpla si cu sunca, mezeluri; parizer 2 feluri sunca salam uscat salate masline, pateu la cutie chifle super bune si chiar am gasit si calde, spre sfarsit sa mai inbunatatit la fructe si prajituri, aveai si clatite si gogosi.

- Barul de pe plaja facea toti bani: berea rece si bunicica vin rosu vin alb cocktaiul zilei si tarii, faceau si pizza buna dar de un singur fel dar buna la gust.

- Plaja ok sezloguri gratuite marea cu nisip fin fara alge curata ok

- Mancarea aveai ce manca nu era de 5 stele dar nici bani care iam dat nu erau de 5 stele (o sa explic pe parcurs indetaliat)

- Aveau 3 dozatoarein restaurant cu sucuri fara acid chiar foarte bune cu gust nu apa chioara cum am intalnit la alte hoteluri (chiar si cele de pe vapoare de croaziera erau cum mult mai slabute)

- Inghetata super buna cu gust in restaurant

Partile "rele"

- Hotel super intortochiat, cred ca arhitectul era beat cand a facut proiectul, multe iesiri din hotel care nu dadeau in receptie direct in lateralele hotelului trebuie sa vii pe afara la masa sau la bar si camerele care dadeau in receptie iti trebuia gps sa te duci direct la ele.

- Personalul necalificat putin si prost nu vorbeau engleza deloc decat la receptie si vreo 2 baieti la bar (incepuse spre sfarsit sa se anajeze personal dar tot asa fara experienta)

- Mancarea era putin diversificata nu prea aveai ce sa alegi, era buna la gust ce gaseai dar nu isi dadeau interesul bucatari deloc asa primisera ordine de sus (si o sa va spun de ce in continuare) Am inteles ca la inceput mancarea era mai groaznica, dar sa facut reclamatii, certuri cu managerul, o ramanca sa suparat si dupa ce a injurat de mama focului pe acolo a luat tava cu o varza calita si a aruncato pe jos in resturant, reclamti la sanepid sau facut si sau trezit un pic la realitate au inceput sa schimbe mancare mai diversificata mai buna nu mai lasau sa se termine din tava si o schimbau, carne de 3 feluri peste era acum de 2 feluri, prajiturile erau acum mai multe si f bune si fructele sau inmultit si erau ptr toti si pepenele acum ajungea de era si la inchidere (incepuse sa fie chiar bine la mancare cand am plecat si din spusele managerului care era nou ca il schimbase pe celalat am intales ca va merge spre bine, am discutat intro seara si lam laudat ptr schimbarile facute, era chiar stresat de tava cu mancare care nu mai eram mult si io dadea in cap romanca tupeista, cred ca nea facut un bine noua).

Una peste alta comparativ cu ce este la noi bani care iam platit eu, aici la noi as fi stat in apartamentul ala cred cu indulgenta 4 zile fara nimic si cred ca sa fi avut toate toate bauturile prajiturile si mancarea care totusi se inbunatatise bine, as fi cheltuit dublu poate triplu.

Intradevar este o problema nu au cafea doar nesuri capuccino care sunt bune si tari dar la mine ca nu sunt consumator inrait nu fost problema (am intales ca se vorbea sa puna viitor si cafea naturala)

PS Eu mam sintit bine chiar foarte bine am avut si companie serioasa am fost 3 famili impreuna si pot spune ca carcotasi sunt destui asteapta sa le puna totul in poala ptr putin bani care i platesc si acum depinde si cati bani au platit, eu la 500 de euro am fost super multumit, facand o comparatie cu hotel Madara din Nisipuri si cu alte hoteluri care am mai fost era bine si aici cu inbunatatirile care sau adus la servicile hotelui dar nu merita mai mult de 600 de euro de famile cu indulgenta.

Daca am scapat ceva sunt dispus sa raspund la intrebari si repet eu nu fac reclama pur si simplu am fost multumit de banii care am dat, cazarea care am avuto, serviciile care au fost mai slabute la inceput dar incepuse sa fie bine si asta o spuneau si multi roamani care erau acolo, barul de pe plaja, timpul lam prins super ok o singura zi nu am putut sa facem plaja in rest bine, parcarea si sezlongurile care la alte hoteluri se platesc aici erau gratuite, masina a stat bine nam auzit sa fie probleme.

Am uitat de statiune cam saracaciosa nu prea ai ce sa vezi dar e bine daca vreti liniste si odihna, Suny Beach si Nessebar sunt aproape dar acolo galagie mare balamuc serios, agitatie te pierzi in Suny Beach daca nu ai orientare. Servici ultra all inclusive mare teapa nimic in plus ca la all inclusive la mancare numai la bauturi de simtea putin dar nu se merita, eu luam cam acelesi bauturi si la all inclusive diferenta dadea sucurile si berea la sticla.

Trimis de Boyton in 04.07.10 13:23:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Boyton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.07.10 14:45:09]

Scuzele de rigoare ptr greselile de ortografie

[04.07.10 15:41:34]

Cred ca a te raporta doar la pretul platit nu este cel mai bun mod de a categorisi un hotel, care este clasificat 5*, adica platesc putin, dar trec cu vederea multe probleme si neajunsuri.

Am fost in aceeasi perioada cu dvs si nu vad lucrurile la fel de roz.

Voi reveni cu un review.

O zi buna

[04.07.10 16:10:36]

Nu am spus ca lucrurile erau roz doar ca a fost ok raportat la calitate pret, parerea mea. Si cred esti prea pretentios daca ai ceva de comentat la ultimele doua zile referitor la masa si la inbunatatirile care sau adus fata de inceput sa observat si la fructe si la prajituri mancarea era mai variata.

Si daca platesti putin nu poti sa te astepti sa fi tratat ca in Turcia la 5 stele care acolo totul pleaca de la 1000 de euro in sus plus transport.

Oricum si Via Pontica este mult peste ce avem noi aici in Romania. Si ca o comparatie: un hotel de 3 stele in Mamaia 1600 ron 6 nopti fara nimic nici macar la nu au o amarata de piscina.

[04.07.10 18:26:19]

Salut! Sunt baiatul cu 307 alb de Vrancea - Jaristea, [cel] care am plecat vineri. Cred ca e cel mai corect comentariu facut despre locatie, doar ca mai sunt si unele particularitati. De exemplu la mine in baia mare cand facea vecinul de deasupra dus picura apa dintr-un spot, in rest sa fiu sincer si eu m-am simtit bine iar daca vroiam agitatie, am fost in sunny beach si in nessebar.

Concediu placut in continuare

[04.07.10 18:32:05]

Si eu sunt de parere ca e un comentariu echilibrat, pentru care Boyton merita felicitat -- atentie, nu includ aici si ortografia sa , mai "scartaie" pe alocuri, dar per ansamblu consider ca autorul chiar merita aprecieri pentru echilibrul si pentru nivelul de detaliu al impresiilor.

[04.07.10 19:01:23]

ptr lulu 76

Am vorbit noi cand te-am intrebat de 307, si sincer ma bucur ca mai este cineva care totusi s-a simtit bine si chiar nu a cautat sa se uite numai la mancarea care nu-i placea. Si o sa urmaresc comentariile de aici si am convingerea ca o sa vina si comentari bune daca managerul o sa continue treaba asa cum a fost la plecarea noastra. Bafta si tie

Ps cu spotul cred ca rezolvai daca vorbeai la receptie, eu cand am avut nevoie de electrician ca mia sarit siguranta (a umblat pe la priza baietelul cel mic) a venit in 5 min.

[04.07.10 19:01:35]

ptr webmaster

Mi-am cerut scuze ptr ortografie am vazut ca am greseli dupa ce l-am trimis

[04.07.10 23:29:14]

boyton - de asta data se vede ca te-ai straduit si sincer sa fiu de data asta impresia de BINE data de preocuparea de a descrie cat mai COMPLET este coplesitor mai mare decat neglijarea unei scrieri cat mai CORECT, astfel ca per ansamblu meriti felicitari.

aurasa29
    [07.07.10 14:38:53]

Noi am plecat de acolo cu o zi mai devreme din cauza conditiilor. Un hotel care se recomanda de 5* trebuie sa indeplineasca anumite conditii indiferent de pretul pe care il solicita pentru cazare. Ma "bucur" sa aud ca v-ati bucurat de mancare buna dupa ce ati lasat singura o femeie insarcinata sa va ia apararea si sa se lupte pentru drepturile tuturor. Asta se cheama " roman adevarat".

[07.07.10 16:56:29]

Daca ati vorbi in cunostinta de cauza v-as intelege dar asa

doamna aceia chiar se plictisise sa ingroase randurile la o tava cu mancare care nu-i placea si cea zis in sinea ei ca poate isi ia bani inapoi si pleaca daca va face ceva iesit din comun si chiar a plecat de acolo imediat nu stiu daca la politie sau acasa cu toate ca mai avea 14 zile de stat pe acolo.

Si pe Dv vas invita si la noi in tara avem locuri destule si chiar libere in Romania ca pe dincolo de ducem cu niste aere de parca cine am fi noi;

Acasa mananci o felie cu ceva si o cafea dimineata si acolo nu ne ajunge zeci de sortimente la un mic dejun si daca vreti o lista vo pot spune ce era la un mic dejun. O zi buna [***].

aurasa29
    [07.07.10 18:28:11]

Stimate domn,

Daca citeati inceputul mesajului meu vedeati ca vorbesc in cunostinta de cauza. Nu obisnuiesc sa spun ceva ce nu stiu din propria experienta. Doamna aceea facea parte dintr-un grup destul mare de oamneni nemultumiti care s-au trecut intr-o lista pe care v-o pot transmite daca doriti (ca sa vedeti ca nu au fost putini cei suparati de conditii).

Daca dvs va convine sa platiti conditii de 5* si sa primiti 2* este numai problema dvs. Nimeni nu ar trebui sa accepte sa primeasca altceva decat a platit si aici nu ma refer numai la vacanta.

Cu totii muncim un an intreg ca sa ne bucuram de cele cateva zile de vacanta.

Doamna aceea nemultumita (si repet ca nu era singura) a fost cazata la hotelul de vis-a-vis Sunset Resort unde mancarea este mancare si conditiile sunt intr-adevar de 5*.

[07.07.10 19:19:36]

Chiar asta-i spuneam si eu dlui Boyton, ca datorita acelei femei insarcinate si a altor "carcotasi", a putut manca pe saturate in ultimele 2 zile, si a considerat aceasta suficient pentru a considera o vacanta reusita, de nota 9 din 10.

Nu vreau sa merg atat de departe incat sa cred ca pretul de 470 euro platit de dumnealui, a fost sponsorizat de Festa, pentru un parti-pris evident, in ciuda a numeroase alte pareri contrare!

[11.07.10 17:19:33]

Da domnule Basillicum ca eu m-am dus in concediu sa mananc pe saturate sa mai iau si pe acasa ceva mancare ca de muream de foame pe acasa ,( ca uni carcotasi de se plang ca nu lea ajuns mancarea si ca nu au avut ce sa manance ,chiar miar fi rusine,si aici nu ma refer la ceilalti care au fost la inceput si poate asa era cum au spus in comentarile lor )

Vacanta reusita nu au puso numai pe baza mancarii ca dumneata si per ansamblu asa am considerat eu procentajul referitor la calitate pret si la condiitile pe ca le-am avut.

Si am platit 490 nu 470 ( ai scapari cam multe pot sa-ti enumar mai multe din comentariul dumneata referitor la hotel )

Si dupa cate vad eu incep sa vina si comentari mai bune ,care imi da dreptate ca lucrurile mergeau spre bine. O zi buna

Ps As fi curios daca si la anul veti posta un comentariu negativ tot din Bulgaria

[15.07.10 21:11:56]

490 sau 470 euro are mai putina importanta ca scapare, mai importante mi se par scaparile dvs. elementare de la gramatica limbii romane.

Cat despre cei care au inceput sa posteze pareri mai bune, am zis ca sunt de asteptat, in urma schimbarilor survenite in ultima parte a sejurulului nostru.

O seara buna.

webmasterXY*
    [15.07.10 21:28:05]

Va atrag atentia supra limbajului total ofensator folosit in ultimele ecouri. Rugamintea mea este sa va concentrati pe impresiile acestui hotel si sa lasati deoparte stilul agresiv de pana acum.

Este prima si ultima rugaminte, rog tineti seama de ea. Multumesc.

[15.07.10 21:40:13]

Dle Webmaster,

Dvs. puteti face ceea ce doriti, aveti drepturi si putere absoluta in administrarea acestor pareri, pe care le puteti edita,sterge sau amenda dupa bunul plac.

Limbajul folosit de mine cred ca este in limita bunului simt , nu am folosit nici un cuvant care sa jigneasca pe cineva, iar raspunsul catre dl.boyton, caruia m-am adresat la persoana I plural, chiar daca dumnealui mi-a raspuns de fiecare data de parca ne-am cunoaste de nu stiu cand, a fost deasemeni la subiect, cu remarca, pe care cred ca mi-o impartasiti, ca ar trebui sa-si verifice dpdv gramatical, ceea ce posteaza.

Daca incurajati folosirea limbii romane dupa ureche, nu pot fi de aceeasi parere cu dvs., de aceea am considerat sa-i semnalez acest lucru.

O seara buna

webmasterXY*
    [15.07.10 21:52:15]

basillicum, nu incurajam greselile ortografice, chiar le combatem atunci cand ele devin prea evidente si le corectam cand timpul permite, dar asa cum de altfel stii deja, noi ne aflam pe un site de turism unde dezbatem in principal experienta de vacanta, nu greselile gramaticale care apar inerent de foarte multe ori.

Sunt convins ca @Boyton a inteles mesajul tau, nu este nevoie sa-l repeti, i-ai atras atentia, consider ca orice remarca ulterioara pe aceasta tema poate fi considerata atac la persoana. Seara buna!

[04.01.11 19:15:32]

Salut si un an nou plin de satisfactii si bucurii!

Anul acesta ai mai alege Pomorie? Sau revii la Elenite... poate este cu noroc... cine stie?

[04.01.11 19:50:24]

lulu76

Pe viitor te-as ruga sa renunti la majuscule, pe langa faptul ca deranjeaza la citit nu este politicos folosirea acestor caractere in mod excesiv.

De aceasta data am editat eu, data viitoare lucrez doar pe bere, vorba unui coleg...

Pe de alta parte ar fi interesant sa aflam si impresiile tale despre acest hotel, ar fi in avantajul tuturor si probabil vor fi foarte apreciate.

arin, aurasa29, basillicum, Boyton, domidoc, lulu76
    Alte impresii din această RUBRICĂFesta Via Pontica: