ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.06.2021
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

Hotel Megalos - Constanța

La fel ca mai toată populația călătoare, și eu îmi aleg singur cazările, fie în țară, fie pe afară. Dar acum, fiind vorba de o excursie făcută cu o agenție de turism, i-am "lăsat" pe ei să aleagă! Și, ca întotdeauna, n-au ales prea rău.

Excursia în Dobrogea și Delta Dunării - vezi review aici - a cuprins 4 nopți de cazare. Două dintre ele au fost la Hotel Megalos, în Constanța.

Hotelul se află pe Bulevardul Mamaia 155, [... ] are coordonatele 44.1936/28.6495.

Hotelul se află pe un colț al bulevardului Mamaia, are 48 de camere, și este situat pe o străduță bună la mai multe lucruri. Intrarea pricipală se află pe bulevard, dar să nu o luați pe acolo! După ce urcați (cu sau fără troler) niște scări, intrați într-un mic hol unde urmează niște scări lungi și abrupte! Deci, o luați frumos pe străduța de lângă hotel și aveți doar câteva scări și, mai important, o rampă pentru persoane cu dizabilități - și nu numai!

Pe aici, intrați într-un hol unde aveți acces la lift unde urcați până la et. I, unde este și recepția.

Parcarea - nu este! Puteți găsi un loc pe bulevard, nu e prea mare aglomerație, sau puteți găsi - sau nu - un loc pe susnumita străduță!

Recepția este la etajul I - dacă intrați de pe străduță, sau puteți escalada scările de la intrarea aflată pe bulevard. Aici se află atât recepția, (cu un personal foarte amabil), cât și lobby bar-ul, cu binecunoscutele fotolii, dar și intrarea în restaurant - acum închis, pe motiv de boleșniță.

Și liftul. Eiii, liftul! SINGURUL punct negativ al hotelului cu 6 etaje! De ce? Pentru că este MINUSCUL, abia intră două persoane cu trolerele din dotare! Iar dacă nimerești un grup de 35 de persoane, cum am fost noi... îți crește la loc barba, proaspăt rasă!

Camera - camera este destul de largă, nu cotrolezi deloc mobilierul cu degetele mici de la picioare, mobilier nou, suficient, de calitate. Paturile - twin, în cazul nostru - destul de încăpătoare, cu saltele confortabile. Și o curățenie exemplară! Nimic vechi, nimic neglijat! Există și un balcon, suficient de mare pentru stat la o cafeluță pe cele două scaune din dotare.

Pe măsuță, plicuri cu șervețele umede, minitrusă de cusut, un burețel pentru lustruit pantofii.

Wi-fi - moca, și "funcționește" chiar foarte bine!

Leo petit mic dejun - în funcție de prețul camerei, poate fi inclus. Noi l-am avut inclus dar... tevatura de pe lumeeeeee, lumeeeee! Restaurantul fiind închis, micul dejun era pregătit dinainte și fiecare cobora la recepție, de unde și-l lua singur! Ei, închipuiți-vă DOAR NOI, 35 de persoane, să ne fâțâim cu liftul sus-jos!! Plus clienții aferenți!

Dar, destul de bogat: cafea sau ceai, șuncă, două felii de cașcaval, unt, jam, miere, iaurt cu cereale, prăjiturele Măgura, un măr, o sticluță de 500 ml. cu apă plată, pâinică - 4 felii. Toate ambalate și ferite cu grijă.

Baia - încăpătoare, suficientă, curată, dotată cu feon - zis și uscător de par... pardon, păr, două sticluțe cu șampon, respectiv, gel de "douche", săpunele, și o cutiuță cu cască pentru protejat părul, cabină de duș.

Tot personalul a fost foarte amabil, atât cel de la recepție, cât și cel de la bar, care a ajutat și la servirea micului dejun. Un hotel pe care în recomand cu plăcere!

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Destul de bogat: cafea sau ceai, șuncă, două felii de cașcaval, unt, jam, miere, iaurt cu cereale, prăjiturele Măgura, un măr, o sticluță de 500 ml. cu apă plată, pâinică - 4 felii. Toate ambalate și ferite cu grijă. Dar, servit pe tăvițe și luat în cameră.

Trimis de puiutea in 12.06.21 09:13:57
Validat / Publicat: 12.06.21 09:47:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 705 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Cameră twin
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.50 EUR pe cameră

[12.06.21 09:32:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Megalos Hotel, CONSTANȚA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

puiuteaAUTOR REVIEW
    [12.06.21 09:50:48]

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

robert
    [12.06.21 10:48:56]

@puiutea: toate ca toate dar așa ceva eu n-am mai auzit:

numai la români putea veni o așa idee! Nu puteau pune un ospătar să facă room service? În fine! Bine că până la urmă a fost ok!

Felicitări pt excursie și pt articol!

[12.06.21 10:51:04]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ a descrierii.

puiuteaAUTOR REVIEW
    [12.06.21 12:59:27]

@robert: De unde ospătari, că restaurantul era închis! Le-a pregătit recepționera și cu barmanița. Ne-am mai oferit și noi să ajutăm dar... problema liftului a făcut ca, în timp ce unii începeau să mănânce, altora li se făcea deja foame! Dar a fost frumos!

Mulțumesc pentru vot și ecou!

puiutea, robert
    Alte impresii din această RUBRICĂMegalos Hotel: