ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2021
Prieteni
EXCELENT

Minivacantă relaxantă

Buna ziua, dragi prieteni

Mi-am dorit dintotdeauna să văd Delta. Si cea mai bună alegere a fost Hotel Plutitor Anda, cel puțin pentru noi, cei cărora le place să stea numai pe apă 4 zile.

Așadar, după trecerea cu bacul la Brăila și un drum destul de lung dar bun, am poposit în Tulcea, pe o ploaie măruntă și rapidă de vară. Imediat ce ne-am îmbarcat vasul s-a și desprins de țărm. Gazdele, extraordinar de primitoare, ne așteptau cu masa fierbinte. Și uite-așa, în timp ce mâncam, ne deplasam prin faimoasa Deltă a Dunării. Ceva de vis...

Am acostat pe un braț secundar al canalului Sulina. Liniste deplină. Ploaia s-a potolit si au mai rămas doar norii în prima zi. A doua zi, la prima oră am plecat spre Letea, cu bărcile. Superb traseul. Chiar și plimbarea cu căruța, de la chei și până în pădure a fost super. Pădurea sălbatică, îngrădită, neatinsă de mâna vicleană a omului sau de animalele domestice, ne-a încântat ochiul și ne-a donat oxigen pur, printre liane și stejari seculari. După amiaza ne-a găsit în Sulina unde am servit o înghețată și o bere rece, după care ne-am întâlnit cu Marea Neagră, prin șenalul navigabil.

A treia zi a fost soare și cald iar pelicanii ne-au dat un spectacol de zile mari, la fel ca și celelalte păsări. Egretele au fost reginele. Nici nu mai știu câte lacuri am văzut. Păcat că din cauza vremii friguroase, întreaga natură a rămas în urmă, în sensul că păsările clocesc încă iar nuferii abia au îmbobocit. Pe ici pe colo, pe la dos, am văzut totusi câțiva nuferi înfloriți. După o nouă călătorie cu barca pe alte canale ale deltei și un nou popas la Mila 23, unde l-am întâlnit la o terasă pe Tudorel Popa, făcut vedetă de Românii au Talent, vasul a pornit la drum iar noi savuram un storceag de primă clasă. Ce poate fi mai frumos și mai relaxant!

Duminica a venit repede, ca să ne încheie sejurul și să ne readucă cu picioarele pe pământ, la realitatea de zi cu zi.

Am petrecut patru zile extrem de frumoase iar timpul s-a scurs mult prea repede dar a meritat tot. Frumusețea Deltei nu poate fi asemuită cu nimic și nici redată în cuvinte.

Multumim gazdelor, d-nei Anișoara care ne-a gătit dumnezeiește și d-lui Paul - un artist desăvârșit în ale marinăriei și un bun ghid turistic.

Recomand cu drag cazarea la Hotel plutitor Anda care are două astfel de unități de cazare, cu o capacitate de minim 8 camere, cu gazde primitoare, mâncare gustoasă și condiții excelente pentru relaxare.

Vă salut și vă doresc drumuri bune și vacanțe reușite!

despre SERVICII

Personal profesionist, amabil, ospitalier, de la șef și până la ultimul subaltern.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camere micuțe dar dotate cu de toate: baie cu duș, uscător, veste de salvare necesare pentru plimbările cu barca. Am dormit excelent

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

D-na Anișoara, împreună cu ajutorul său de la bucătărie, ne-au pregătit bucate alese, specifice regiunii, respectiv tot soiul de feluri din pește, însă storceagul m-a dat pe spate. M-a uns la suflet

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Delta e Deltă, cu frumusețile ei: cu nuferii, cu pelicanii, toate păsările, stuful, canalele navigabile, lacurile, încântare totală.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxare maximă, mai ales pentru iubitorii de pescuit și de plajă, fiindcă unitatea dispune de o terasă la etaj, dotată cu sezlonguri, unde poti fura un pic de bronz de deltă

Trimis de VioLor in 27.05.21 10:40:29
Validat / Publicat: 27.05.21 12:02:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAZIERE în #DELTĂ

VIZUALIZĂRI: 474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (VioLor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Nuferi și stuf

[27.05.21 12:08:05]

@VioLor: Prețul indicat - „2600 lei” - NU ESTE, desigur, pentru „14 adulți” — celmai probabil este per cabină (2 adulți)?

VioLorAUTOR REVIEW
[27.05.21 13:29:54]

@webmasterX: Asa e

[27.05.21 13:34:57]

@VioLor: Mulțumiri

Am setat în caseta tehnică, la rubrica” Echipa” — 2 adulți (în loc de 14)

VioLorAUTOR REVIEW
[27.05.21 14:57:58]