ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2021
ÎNSCRIS: 19.05.21
MAY-2021
Cuplu
BUN

Excursii optionale cu plecare din Hurghada

Recent revenita in tara m-am decis sa scriu un review pentru excursiile optionale cu plecare din Hurghada.

Asadar inainte de a pleca din tara l-am contact pe whatsapp pe Amir care ne-a raspuns prompt cu oferta in limba romana. intrucat ajungeam la hotel in ziua urmatoare, ne-am decis sa ne intalnim fata in fata pentru a discuta excursiile alese si pretul acestora (atentie plata se face cash).

Asadar noi am ales 3 excursii optionale si anume: Excursia cu Bus-ul la Luxor, Quad Safari in desert si Orange Bay.

1. Excursia cu Bus-ul la Luxor

Excursia incepe la ora 04:30 dimineata, cu preluare de la Hotel, dupa care urmeaza 2 ore si jumatate de mers cu autocarul, un stop de 20 de minute la o toaleta unde este si un shop de unde poti cumpara diverse, de la alimente pana la haine. Odata terminata pauza bine meritata urmeaza ales 2h cu autocarul pana la primul stop din excursia noastra care este Karnak Temple, aici ne intalnim si cu ghidul si incepem turul si istoria templului dupa ce trecem de partea de security si verificare a biletelor. Recomandarile lor sunt sa ai palarie si apa la indemana intrucat soarele e nemilos.

Dupa vizitarea templului urmeaza masa de pranz la un restaurant local (masa este servita in sistem bufet suedez) si excursia catre Valea regilor unde biletul iti permite intrarea la 3 morminte urmata de vizitarea Hatshepsut temple (pe acesta din urma l-am vazut doar din autocar intrucat in ziua excursiei noastre temperatura de afara a devenit coplesitoare)

La final poti opta pentru vizita catre Banana island unde poti vedea plantatia de bananieri, 2 crocodili si 5 maimute. Impresia finala a fost ca singurul lucru din aceast optional, catre banana Island, care a meritat a fost blimbarea cu barca pe Nill.

2. Quad Safari Desert

Aici ai optiunea mai multor pachete insa noi am vrut sa ne plimbam doar cu Quad-ul, si pentru ca sarbatoream 3 ani de casnicie Amir ne-a facut cadou un tur privat la pret de grup. Experienta este una fenomenala, am mers 25 km cu atv-urile catre satul de Beduini unde am facut poze cu camila si am savurat un ceai verde si o alta multitudine de poze :D.

3. Orange Bay

Pick-up de la hotel este in jurul orei 08:30 si esti transportat catre portul de plecare al barcilor. Aceasta este o excursie intradevar de neratat. Barca opreste pentru 2 sesiuni de snorkeling fiecare de 45 de minute cu ghidul de pe barca si apoi continua catre Orange Bay pentru 2 ore de plaja si soare (si alte poze of course). De asemenea pranzul este servit pe barca cu destule optiuni pentru fiecare.

Per total recomand cu draga inima acest tour Operator local, serviciile oferite sunt exceptionale si comunicarea este nelipsita. Indiferent ce intrebari am avut, Amir ne-a raspuns prompt.

Un mic sfat luati la voi Dolari intrucat ei accepta plata atat cu Euro cat si cu Dolari.

Trimis de Lalexhere in 19.05.21 13:02:35
Validat / Publicat: 19.05.21 15:30:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 1544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lalexhere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Orange Bay

[19.05.21 13:04:23]

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa datele „tehnice” lipsă (nr nopți, transport, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[19.05.21 15:30:28]

Mulțumiri pentru completări - impresiile vor fi publicate în scurt timp

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 103061&hid=3529.

[19.05.21 15:38:16]

@Lalexhere: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

nicole33
[19.05.21 23:37:24]

@Lalexhere:

"Tour Operator local"???

Nu, Amir este un faraon

=

... excursia catre Valea regilor unde biletul iti permite intrarea la 3 morminte urmata de vizitarea Hatshepsut temple (pe acesta din urma l-am vazut doar din autocar intrucat in ziua excursiei noastre temperatura de afara a devenit coplesitoare)

Păcat că ai ratat templul lui Hatshepsut. Este un obiectiv mult mai interesant decât Banana Island, în opinia mea, pentru care ai plătit în plus ca opţională din opţională

=

Oare de ce nu este posibilă decât plata cash???

Întrebarea este retorică, desigur

LalexhereAUTOR REVIEW
[20.05.21 16:12:26]

@nicole33: 1. Operatorul local se numeste Shanin tours insa nu l-am putut mentiona conform noii politici a site-ului.

http://ro. shahintourshurghada.com/

2. Cand faci parte dintr-un tur cu grupul te supui majoritatii din pacate.

3. Plata cash pentru ca firma este destul de noua si la ei dureaza ceva formalitatile de deschidere a unui cont bancar pentru firma. (nu cunosc legislatia sau cerintele asa ca nu voi intra in polemica pe subiectul asta)

Eu personal am fost foarte multumita de serviciile lor, in comparatie cu oferta celor de la MTS tour care este partenerul local al agentiei [...] cu care am cumparat vacanta pot spune ca ne-a salvat ceva banuti.

[20.05.21 16:29:29]

@Lalexhere:

insa nu l-am putut mentiona conform noii politici a site-ului

te corectez - dovadă că ți-a fost acceptată menționarea agenției cu care ai fost. Politica site-ului PERMITE menționarea agențiilor străine (doar cele românești nu e admis a fi menționate)

Ce nu sunt acceptate sunt reviews-uri CU SUBIECT (exclusiv) de lăudare a acestor agenții

Nu scrieți DOAR despre o agenție - și atât.

Scrieți pe larg experiențele voastre turistice din excursiile opționale - cum a fost, ce-ați văzut, ce v-a plăcut, ce nu v-a plăcut etc. Abia apoi puteți continua, recomandând (sau contrarecomandând) agenția care le-a organizat.

Lalexhere
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: