ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.08.08
APR-2010

Puterea de a-ti depasi limitele...

I-a trebuit aproape un an sa se hotarasca, sa simta ca isi poate invinge strangerea de inima care te impiedica sa faci acest pas.

Sa va spun ceva despre fiica mea, acum in vasta de 12 ani si jumatate. A fost cel mai cuminte bebelus din lume, de altfel este urarea pe care o fac tuturor cunostintelor care asteapta un bebelus: sa aiba parte de un bebelus la fel de cuminte. Insa a fost timp de mai bine de 6 an singurul copil din familia sotului meu si singurul copil, pe o raza de vreo doi kilometri, in localitata unde stam (la vreo 3 Km de Pitesti). Va dati seama ca in aceste conditii a devenit cam comoda, pentru ca tot timpul au fost cel putin doi adulti pe langa ea dispusi nu numai sa o ajute ci sa faca aproape totul in locul ei.

Acum este adolescenta si incearca din rasputeri, iar noi o respectam pentru asta, sa-si invinga temerile si limitele. Innoata, schiaza, patineaza si este eleva a Liceului Sportiv Pitesti, clasa de handbal.

Anul trecut, in iunie, a intrat in clubul celor care au sarit in tandem verisorul ei, care este mai mare cu 3 ani. In conditiile astea... evident s-a ambitionat si si-a invins si urma de teama pe care o mai avea. A sarit pe Ghimbav (Brasov) pe 9 aprilie 2010. Puteti vedea filmarea la: click aici. Instructorul cu care a sarit este Ramiro, poate cel mai respectat parasutismt din Romania. Este fost multiplu campion si a depasit demult 7000 de salturi.

Este o lume in care se simte bine. Intre parasutisti a inceput sa inteleaga singura (noi i-am explicat si nu odata, dar...) ca adevarata scara de valori in viata este alta. Nu conteaza atat de mult daca esti frumos sau mai putin, daca esti mai instarit sau mai sarac, conteaza ce faci, ce realizezi prin propriile tale forte, ce reprezinti tu ca om.

Am fost alaturi de ea, asa cum vom fi mereu cat Dumnezeu ne va ingadui pe acest pamant, si ne-a facut, inca odata sa fim mandri de fetita noastra.

Trimis de IUBONI in 03.07.10 10:08:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IUBONI); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In avion urcand spre inaltimea de lansare.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[03.07.10 10:44:32]

felicitari pentru fetita voastra care este foarte curajoasa. Ma bucur sa vad parinti care isi sprijina copiii in provocarile cu viata.

Si totusi... nefiind vorba de o locatie propriuzisa , de un obiectiv de vizitat ma vad nevoit sa retrag PMA acordate automat de program.

Costi
[03.07.10 13:42:13]

Frumos.

Acum, dacă tot a început, poate continua, mai ales că poate face asta chiar la noi, la Geamăna. În plus, poate face şi pilotaj.

mariana
[03.07.10 14:05:30]

deschide-ti te rog mesageria privata. Felicitari pt. curaj domnisoarei tale!

[03.07.10 19:55:50]

Multumesc frumos pentru sfat, noi chiar in Geamana stam.

Din pacate poate face aceste sporturi individual de la 16 ani. Mai are un pic de asteptat.

Si le-a trecut in planurile de viitor pe amandoua.

Sa ai o zi minunata.

[03.07.10 19:57:28]

Buna!

Draga mea, spre rusinea mea (stiam eu ca trebuia sa raman blonda) nu stiu la ce te referi.

Daca imi explici o fac cu toata placerea imediat.

Multumesc si... scuze!

mariana
[03.07.10 20:20:30]

stai linistita ca eu sunt bruneta......... intra la contul meu si citeste atenta acolo in pagina(nu sunt un ghid bun la calculator) cum se activeaza ,daca nu roaga un web sa te ghideze el.( pe privat putem vorbi si altceva de

cat strict reviu)

Contul meu este pe prima pagina in dreapta sus ,intri acolo si deschizi pe rand pana gasesti........

[03.07.10 20:27:35]

OK, am sa incerc... De fapt am incercat ceva de genul asta dar nu mi-a iesit. Am sa insist, dar nu acum fiindca le-am promis la pustii mei ca jucam remi.

Mersi de intelegere.

Costi
[03.07.10 20:29:24]

@IUBONI

Îmi permit să-ţi explic eu, pentru că mariana intră mai rar.

Este posibil ca un alt user să dorească să te contacteze printr-un mesaj privat, pentru o întrebare, sau alte motive.

Acest lucru este posibil, fără ca acel user şi niciun altul să-ţi afle adresa de e-mail, print-o facilitate a programului.

Pentru aceasta este însă necesar să activezi această opţiune, lucru ce se poate face astfel:

După ce te-ai logat, pe pagina principală a site-ului amfostacolo. ro, în dreapta sus scrie numele de user al tău şi mai jos scrie "CONTUL MEU".

Dai click aici şi se deschide o altă pagină.

Pe primul rând de sus sunt mai multe butoane. Dai click pe ultimul din dreapta, "Setări" şi bifezi opţiunile dorite. În cazul de faţă, dacă doreşti să primeşti un mesaj privat, bifezi căsuţa de la " ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALTI UTILIZATORI". Dai click apoi pe butonul de jos-stânga "MEMOREAZĂ" şi cu asta este gata! De-acum, poţi primi mesaje private (adică nu apar pe site) în Inbox-ul adresei tale de e-mail, pe care ai dat-o când te-ai înscris pe site.

Dacă vrei să trimiţi cuiva un mesaj privat, dai click pe numele de user al respectivului, oriunde apare el şi ţi se deschide User Card-ul acelui user. În caseta din dreapta-sus, pe lângă alte date, este şi un buton, "Trimite mesaj pers". Dacă dai click pe el, se deschide o fereastră cu nişte explicaţii şi, dacă continui, o a doua unde poţi scrie mesajul. Urmăreşti explicaţiile şi în final mesajul este trimis, fără să ai nevoie să ştii adresa de e-mail a user-ului.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[03.07.10 20:34:14]

[@webmaster10]: Nu este nici o problema, desi nu sunt deloc de acord cu tine.

Am vrut sa arat ca si copii (peste 9 ani) pot face altceva la Brasov (si numai), decat ceea ce fac de obicei.

Dar daca asa privesti lucrurile de ce nu retragi si punctele de la "Ce mai poti sa faci la Brasov / Brasovul de la 3500 m altitudine... ", asa mi se pare corect!

Sa-ti spun ceva, cu riscul sa te superi...

Nu am scris pe acest site nici pentru puncte, nici pentru concurs... Am scris pentru ca imi place sa scriu, am scris pentru ca Dumnezeu mi-a dat sansa sa fac si sa vad lucruri interesante. Daca impresiile mele au placut si au fost utile catorva utilizatori ai site-ului inseamna ca am facut ceea ce trebuia.

Cam asta am vrut sa-ti spun...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[03.07.10 20:36:48]

[@costi]: Multumesc frumos.

Ai dreptate, nu era greu deloc. Doar la Setari nu ma uitasem, din rubrica respectiva.

Ma ocup imediat.

O seara buna tuturor.

[03.07.10 20:40:38]

[@mariana] Gata am rezolvat!

Astept mesajele de la tine. Sunt convinsa ca vom avea ce discuta.

O seara buna.

[03.07.10 20:41:42]

[@costi] Gata, am rezolvat.

Cum i-am spus si Marianei trebuia sa raman blonda, era super simplu.

Multumesc pentru amabilitate.

[03.07.10 21:00:42]

@IUBONI si @all: cand mai raspundeti cuiva (mai ales daca trimiteti mai multe raspunsuri succesiv] scrieti va rog la inceput si CUI i se adreseaza acel raspuns - sub forma deja consacrata @utilizator sau in orice forma doriti; altfel aceste raspunsuri devin confuze si greu de interpretat (precum in cazul de mai sus, unde am adaugat eu "destinatarii" -- sper ca i-am identificat bine, iuboni? )

[03.07.10 23:47:15]

OK. Am apasat pe raspunde acestui ecou. Am considerat ca este suficient.

Si, da, i-ai identificat corect.

Costi, IUBONI, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Brașov: