ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
ÎNSCRIS: 24.07.08
JUL-2009

ARTICOL ARHIVAT

Am revenit!

Am poposit aici, in Busteni, in iulie anul trecut, pentru 2 zile!

De ce? Pentru ca atunci cand esti in trecere si vii de departe nu mai ai nervi sa cauti alte locatii noi. Si, daca la DN sunt si cateva indicatoare puse strategic, atunci totul iti usureaza munca!

Veneam dupa un popas la Sibiu si mergeam catre capitala si, cum aveam cateva zile libere in plus ne-am gandit ca ne-ar prinde bine cateva zile de odihna si relaxare aici, dupa o drumetia pe potecile bine marcate din Parcul National Bucegi! Undeva fara poluare, fara zgomot, fara stres! La marginea padurii... Cine nu-si doreste asa ceva in vacanta, nu-i asa?

Mai fusesem cazati aici, intr-un sejur, printr-o agentie din Timisoara, cu cativa ani in urma si stiam ca aceasta vila este amplasata foarte bine, la altitudinea de 900 m, la poalele Muntilor Caraiman si Costila. De atunci, de cand am fost noi s-au mai extins, in curte a mai aparut un nou corp de cladire si acum sunt si mai multe locuri de cazare.

Pensiunea are 3 stele, dar pe firma de afara si de prin statiune a ramas scris 2 stele si pacat ca nu fac ceva sa modifice acest lucru, care va poate duce in eroare! De fapt la pret nu, deoarece au camere de la 60 de lei pana la 120! Dupa cum sunt amplasate, sau dotate.

Are o parcare cam micuta, dar noi am avut norocul sa gasim un loc liber usor.

Camera noi am gasit atunci libera doar la mansarda, dar pentru 2 zile ne-am multumit si asa. Avea un pat mare, matrimonial, foarte confortabil, cu lenjerii frumoase si curate. Era televizor si frigider micut. Grup sanitar curat si un dus. In camera mocheta pe jos, cam veche, dar curata. Noi am stat in corpul vechi de cladire, unde si dotarile sunt cam aceleasi de cativa ani. Este parter, etaj si mansarda. Ni s-a spus ca era internet, dar nu am incercat, pentru ca eu am modemul meu si n-a fost nevoie.

Este permis si accesul cu animale de companie. Au bar, biliard, darts, sala pentru evenimente speciale si intruniri.

Mi s-a parut cam complicat sa ma descurc ca sa ajung, pe una din terase, la masa, pentru ca totul e foarte ingramadit, parca ma rataceam printr-un labirint! O multime de scari interioare si exterioare (dar acoperite) ! Cu toate ca nu eram straina de tot locului, cand mai fusesem era mai simplu, fara constructia nou aparuta acum!

Daca totusi ai reusit sa ajungi pe terasa, aici vei fi surprins de numarul mare de turisti, la cina! Cat si de atmosfera familiara care predomina, prin faptul ca totul e foarte rustic si foarte natural, lucru care te relaxeaza. e... ca in gradina la tara! Racoare si fara... muste!

Priviti pozele!

Terasa era amplasata cel mai jos decat restul cladirilor, intr-o gradina.

In mijloc e o alee pavata care duce din bucatarie catre gril, iar stanga- dreapta sub un pavilion din lemn sunt bancute din lemn si mese mai lungi, cu fete de masa de panza, in patratele. Nu mai vazusem de mult asa ceva! Era altceva, pentru noi care veneam din zona de vest, nu va mirati! Si stilul, normal, era altul, fiind Valea Prahovei! O multime de flori in gradina, altele in jardiniere si sus o multime de ghivece suspendate, faclii, chiar si-un bradulet, toate acestea creeau aici un colt placut ochiului, in care fiecare se simtea in largul lui, nu avea nevoie decat de atentia chelnerului, care a fost de nota 10! Pensiunea Cristina are o experienta de 10 ani in turism si cuvantul ospitalitate este la ordinea zilei!

Mancare a fost foarte gustoasa, am servit peste. Preturile ca peste tot, normale. Am socializat cu vecinii de masa, iar a doua zi am plecat in drumetie cu ei catre Varful Omu.

Cand am iesit, dupa cina la o plimbare prin statiune, am ''dat cu capul'' de varful Caraiman, cu a lui cruce falnica, pe care o zaream de pretutindeni! O multime de vile noi si moderne, unele ''aerisite, altele ingramadite, fiecare cum au reusit. Mi-au placut mult produsele de patiserie locale, intotdeauna cumpar de acolo, din apropierea locului de unde se ia telecabina.

Singurul minus alacestei pensiuni, in opinia mea este faptul ca este foarte ingramadit in curte totul. Daca cineva are probleme cu claustrofobia, nu recomand aceasta pensiune pentru el si nici... Venetia:)) !

Un amanunt important pentru marii amatori de schii e faptul ca aceasta pensiune se afla in vecinatatea partiei Kaliandru. Uneori aici se pot organiza si tabere pentru copii, dar banuiesc ca atunci nu mai cazeaza si alti turisti. Sau poate ca da, dar nu m-as incumeta sa risc, deoarece am trait o astfel de experienta, la Paltinis, o noapte alba, pentru care platisem bani frumosi, degeaba!

Am fost fericiti ca am putut admira frumusetea Muntilor Bucegi care inconjurau statiunea.

Deci, pensiunea Cristina ofera conditii de cazare multumitoare si v-o recomand cu drag!

Trimis de georgiana in 02.07.10 14:58:18

VIZUALIZĂRI: 2578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Cristina,vazuta de pe terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 18.00 EUR pe cameră

[02.07.10 15:16:11]

frumoasa pensiunea; asteptam si pozele promise. Stiu ca baiatul meu cel mare a fost aici intr-o excursie cu clasa de 3 zile si a fost multumit, cu micile neajunsuri punctate si de tine, si aici ma refer la ingramadeala. Pana la urma cam asa e toata Valea Prahovei, cu mici exceptii.

alinutzza140*
    [02.07.10 15:20:16]

Asteptam pozele. In rest un reviw util si de luat in calcul pentru cine merge in concediu in zona. Puncte maxime.

[02.07.10 15:23:01]

Multumesc,pozele vin dupa ora 16.

ionescunic
    [02.07.10 17:27:43]

Un vot mare vine din Zakynthos -Kalamaki - Barul Iguana!

[02.07.10 17:34:44]

@ionescunic,

Bravo, imi faci in ciuda, las' ca vezi tu!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.07.10 00:11:58]

Minutios review, ca de obicei, Georgi, ai toata aprecierea mea si... un vot dupa SB (ratat... sorry! ), al 8 lea iar 400 PMA sunt ale tale cu toata dragostea!

Nu cumva e in zona Valea Alba aceasta pensiune? Daca tot ai pomenit de partia Kalinderu... In aceeasi zona am fost si noi in februarie cazati, dar la un hotel nou, Iri, dat in folosinta chiar de revelionul 2010 click aici.

Daca mai popositi prin Busteni, vi-l recomand cu caldura, dar numai pentru cazare, au preturi bune, iar masa la Casa Magica s-o luati, o alta incantare.

Vacante frumoase in continuare, iar lui @ionescunic salutari si distractie placuta, fericitule !!!!

any*
    [03.07.10 09:06:03]

Un review util, un vot mare.

[03.07.10 12:36:26]

daca nu ma insel pozele 13 si 22 sunt una si aceeasi, cu explicatii diferite; poate le-ai incurcat...

[03.07.10 12:41:15]

am "contopit" cele doua poze - tx pentru sesizare -- sunt convisn ca si autoarea iti va spune la fel, cand ajunge pe site. Asemenea greseli sunt explicabile si - sunt chiar convins - departe de a fi intentionate.

[03.07.10 12:45:43]

sigur ca nu a fost intentionat; nu e georgiana omu care sa faca gesturi din astea; mie mi-a sarit in ochi ca sunt pasionat de jocuri din alea stil "cate asemanari/ deosebiri gasesti", si m-am trezit ca le cautam :-))

[03.07.10 12:46:42]

Merci, asa e, cand incarci poze si mai vb si pe mess, in acelasi timp! Scuze.

ciocani elena*
    [03.07.10 16:44:03]

Fain review, un vot si de la mine, si ai dreptate Georgiana, @ionescunic ne face in ciuda din Zakynthos, dar lasa ca vede el...

trandafir 1970
    [03.07.10 18:21:29]

Ma bucur sa aud lucruri bune despe aceasta pensiune-am fost odata intr-un week-end la Busteni si era full, nu am gasit nimic liber. Atunci am invatat lectia: nu pleca la drum fara rezrvare! Este intr-adevar bine pozitionta si departe de sosea, ma bucur ca revii cu placere aici!

[03.07.10 18:34:14]

@Trandafir1970,

Daca nu gaseam camere, mergeam mai departe, ca nu era batut in cuie planul cu Busteniul, a intervenit, pe nepregatite, cum ne vin ideile!

Recunosc ca in mare parte, cam eu sunt autoarea...

Iar acum nu eram deloc pregatiti de munte, ca ne-am cumparat seara de acolo un rucsac, tenesi si niste sosete. Trebuia sa ajungem la Sighisoara, la Festivalul Medieval si fiul meu, m-a tot facut sa ma razgandesc ca sa renunt, ca nu au atea fonduri ca in anii precedenti si ca n-o fi atat de fain

. Deci, eu cam nu prea rezerv dinainte, ca... nu se stie! Tot nu dorm in strada, gasesc eu ceva!

adria
    [05.07.10 12:49:48]

Ai revenit spre folosul nostru- 1 vot sincer

pepsi70ro
    [05.07.10 13:09:08]

Am reusit sa citesc si eu impresiile tale, cunosc pensiunea si intr-adevar merita toata atentia. Felicitari pentru modul placut in care ai scris despre ea.

[05.07.10 13:28:25]

&Multumesc tururor!

@pepsi. ro,

Bine ai venit din Grecia.

Sper ca ai tolba plina cu povesti!

Sanziana
    [05.07.10 14:22:10]

felicitari ptr review si ptr ca esti asa descurcareata! Votul cu nr 18 si asteptam si alte povestiri

[05.07.10 14:59:23]

@sanziana m,

Bine ai venit din vacanta!

biancuta
    [05.07.10 15:35:26]

georgiana, ai numai cuvinte bune fata de aceasta pensiune, iar ecourile userilor confirma tot ceea ce spui. Un vot pentru prezentare!

[05.07.10 15:48:56]

@Biancuta,

Sotul meu insista sa pun 80%, pentru ca pe el tare l-a deranjat cat era de ingramadit in curte, prea multe constructii in cativa metri patrati! Dar eu am zis ca el gandeste asa, deoarece noi locuim la casa si suntem invatati cu mult spatiu liber in jur, dar nu-i peste tot asa! El nici la bloc nu cred ca mai s-ar simti in largul lui. Si nu am vrut sa cobor nota pentru acest lucru cam neplacut, dar l-am amintit!

Si multi vin iarna pentru schii si atunci nu-i intereseaza curtea,doar camerele.

biancuta
    [05.07.10 15:59:36]

@georgiana, daca este loc de stat putin afara, pentru aerul curat de munte si admirarea florilor din gradina, atunci e OK.

[05.07.10 16:08:01]

@biancuta,

Da ,este,au avut o idee foarte inspirata ,amenajand gradina aceea in care este practic terasa si este mult mai jos decat nivelul strazii.

E ca o oaza,intre zidurile acelea!

[11.07.10 21:57:03]

Georgiana sper sa-ti placa melodia atasata! Putem insa si schimba!

[11.07.10 21:58:52]

webmaster 13,

Pe unde mi-ai umblat????Nici nu vrei sa stii cat ne-ai lipsit!Merci,e frumoasa alegerea ta!

artemisa24
    [11.07.10 23:18:33]

un popas demn de luat in seama...incantator georgiana, mii de pupici si abia astept sa ne revedem...

david
    [13.07.10 00:11:38]

Dupa ce am citit review-ul tau cred ca Cristina se apropie de Adriana (Herculane) ce zici?

Daca nu ar fi curtea ingesuita de tip labirint cred ca s-ar apropia de Adriana la nivelul general al serviciilor.

[13.07.10 07:25:22]

@David,

Eu consider ca Pensiunea Adriana din Herculane este cu mult mai sus clasata in ochii mei decat Pensiunea Cristina,din Busteni,in primul rand datorita faptului ca doate sunt mai noi si mai moderne in camere,cel putin in care eu am fost cazata.Si la servicii o intrece,cu siguranta si de data aceasta ''tot Banatu-i fruncea''!

RobertCodescu
    [13.07.10 18:41:15]

Parcare! ? ! ?? Ce parcare că opreai maşina-n stradă! Şi DA! Aşa e ADRIANA e mai tare decât CRISTINA!!!

NORMAL că de pensiuni zic!

divio*
    [13.07.10 18:49:12]

@georgiana:

Pensiunea are 3 stele, dar pe firma de afara si de prin statiune a ramas scris 2 stele si pacat ca nu fac ceva sa modifice acest lucru, care va poate duce in eroare! De fapt la pret nu, deoarece au camere de la 60 de lei pana la 1200! Dupa cum sunt amplasate, sau dotate.

Este real pretul de 1200 lei/camera/zi?

Ce dotari sau ce include aceasta camera de costa mai mult de 250euro/zi?

RobertCodescu
    [13.07.10 20:23:10]

POATE 120 de lei pe zi !?! Şi da Pensiunea Cristina are camere şi de 2* şi de 3* chiar dacă pare ciudat aşa că ai grijă să nu plăteşti 3* şi să stai la 2* !!!!!!!!!

[13.07.10 20:28:22]

@Divio,

Mamaaaaaaaaaaaaa,da ce ochi buni ai!

Am gresit ,scuze.am pus un zero in plus,rog webmasterul sa corecteze!

Ma bucur nespus ca imi citesti reviews-urile cu atat de mare atentie,pentru ca mi-ai mai gasit o greseala cand am confundat placinta cu branza cu cea de mere,iti mai amintesti,la review-ul de la Ranca??

Salutari!

[13.07.10 20:30:44]

@Robert Codescu,

Da, parcarea masinii a fost in fata pensiunii, se vad si pozele! Ca nu e mare, e adevarat, dar e un loc in apropierea vilei!

webmasterXY*
    [13.07.10 20:48:32]

Done!

adria, alinutzza140*, any*, artemisa24, biancuta, ciocani elena*, dananecula, david, divio*, georgiana, sbacau, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Cristina:

• pagină generată în 0.090564966201782 sec