Silence Beach Resort [Kizilagach]

6000 RON
+ COPII: 1

ARTICOL ARHIVAT

Vacanta Chiritestilor - prima data in 3

2010 este pt noi primul an in care a trebuit sa ne gandim vacanta prin prisma baietelului nostru care are 1 an si 10 luni. Si pt ca mergeam pt a 4 oara in Turcia, ce ne asteptam de la aceasta locatie?

1. un loc de cazare decent, curat, spatios, cu babycoat pt a ne putea odihni si noi ca oamenii;

2. mancare variata si adaptata pt copil astfel incat sa nu fim nevoiti sa luam borcanele dupa noi (de care fusesm avertizati de alti parinti...) ;

3. locuri amenajate special pt copii: plaja, piscinele, locurile de joaca, etc;

4. sa nu fie foarte departe de aeroport pt ca nu stiam cum va reactiona la Vlad la un drum lung... ;

Surprizele au fost atat placute cat si neplacutem dupa cum urmeaza:

HOTELUL:

am ajuns la receptia hotelului in jurul orei 00:15 (noaptea) si a durat cam 15 minute pana cand am primit cardul de acces in camera; la rugamintea mea de a ni se da camera intr-o zona linistita (deoarece nu vroiam sa am probleme cu somnul copilului) receptionerul ne-a dat o camera de categorie superioara celei platite prin agentie (fara sa platim ceva extra) si in zona solicitata - main building- doar ca nu avea seaview ceea ce nu ne-a deranjat (nu stateam decat seara in camera, in restul zilei erau mereu afara) ; desi ni s-a spus ca o persoana ne va insoti pana la camera, nu ne-a insotit nimeni fiind nevoiti sa ne gasim singuri camera (eu fiind cu baiatul in brate care dormea...) ; intradevar bagajele ni le-au livrat ei in camera si pt asta am dat 1$ bacsis; babycoat-ul nu era in camera asa cum ne asteptam deoarece specificasem de 2 ori acest lucru la receptie si a fost nevoie de inca 4 interventii la receptie pt a primi a doua zi patutul de copil, astfel ca in prima noapte am dormit toti 3 in patul mare; senzatia pe care mi-au lasat-o - pe durata intregului sejur- e ca nu stapaneau lb engleza asa cum ar trebui si de aici frustarea de a repeta de cateva ori solicitarile... lucru care la 5 stele nu ar trebui sa se intample; curatenia se facea doar daca aveai grija sa pui anuntul in usa, altfel daca nu-l puneai - nu intrau sa curate; camerista era atenta si ne schimba prosoapele mereu, dar asta pt ca ii daduse in prima zi sotul meu un mic bacsis;

MANCAREA:

a fost foarte variata pt toate mesele astfel incat am putut sa-i dam baiatului nostru cam aceleasi lucruri care le manca si acasa; nu i-am dat laptele lor deoarece noi adusesem cu noi laptele praf pe care i-l preparam pe loc la masa; mi-a placut ca aveau si vreo 3 sortimente de branza dulce si cascaval slab sarat, vreo 3 feluri de unt (cu procente de grasime diferite), legume ok (rosiile erau chiar coapte bine), dulceturi variate, miere astfel ca i-am putut da in fiecare zi un sandvis cu gust nou; oaule se preparau pe loc, proaspat sub ce forma doreai (omleta, ochi, etc) ; pe langa faptul ca faceau painea pe loc (cu diverse asezonari cu seminte) faceau si clatite (tip american) ; la pranz si cina existau mereu cate 2, 3 sortimente de supa -cu crutoane- plus 2, 3 feluri de peste gatit in abur, gratar, cu sos de rosii - in principiu cod -, plus pui si vita fiarta si legume fierte- brocoli, morcov, cartof, fasole verde, conopida, etc (raionul dietetic) pt Vlad si mai exista si bufet special amenajat in zona "kids restaurant" unde aduceau feluri de mancare dietetice pt copii, dar si cartofi prajiti si crochete de cartofi cu cascaval pt copii mai maricei, plus vreo 4 feluri de paste si tot atatea sosuri; NU existau sucurile naturale, erau doar la dozator, dar noi am putut sa-i dam lui Vlad suc proaspat de portocale deoarece luaseram cu noi o stoarcatoare simpla de plastic si-i faceam pe loc (nu ne-a zis nimeni nimic cand ne-au vazut ca luam fructele si le storceam noi...)))) ; intradevar la gratare, carnuri la cuptor era ceva coada si trebuia sa vii la masa cam in prima ora din interval ca sa le prinzi altfel ramaneai doar cu variantele cu sos (care erau destul de ok) ; am facut in 2 seri rezervari la restaurantul japonez si barbeque, dar meniul nu a fost cine-stie-ce (noi suntem destul de obisnuiti cu calatoriile si cu bucatariile exotice asa ca putem face diferenta intre ele) ; o surpriza frumoasa am avut in cadrul cinei barbeque - restaurantul e pe malul marii si a fost foarte frumos decorat cu panze albe... si candelute -cand ni s-a adus gratarul langa noi (fiecare masa aveau propriul gratarel) ; pt copii, existau scane speciale de masa... noua nu ne-au prea folosit pt ca Vlad nu a vrut sub nici o forma sa manance in ele... ; de altfel zona de restaurant era curata, tot timpul era cineva care curata daca scapau copii ceav pe jos, toata lumea era asa cum trebuie sa fie: zambitoare, binevoitoare, bune gazde; sotului meu i s-au dat cocteiluri, votca, etc din cele bune, nu ne-au zis nicidata ca nu mai au, bere ne-au dat si de la cutie cand am cerut (fara sa platim) ; dulciurile erau foarte diversificate: de la pudinguri pana la torturi si baclavale si sarailii; in zona pt copii erau si castronase cu orez cu lapte si placintele cu iaurt si miere, fructe foarte variate (banane, pepene galben, verde, mere, caise, cirese, etc) si erau suficiente pt toata lumea... (e drept ca rusii luam mai mult decat puteau sa manance si de aceea la sf-ul mesei ramaneau o groaza pe mese...). totodata si la capitolul gustari / snack-uri si inghetata au stat bine, se gaseau mereu si in mai multe locuri din complex.

LOCURI JOACA & PISCINE:

locurile sunt bine amenajate, se curatau zilnic; au 3 piscine dedicate copiilor: una in aer liber cu 2 topogane (langa locul de joaca special amenajat, altul decat parcul de distractii), una in zona de interior acoperita (25 cm) si tot acolo una tip jacuzzi de 35-60 cm; exista si piscina cu apa de mare in zona de talassoterapie care e accesibila si copiilor; peste tot erau afise cu atentionarea ca princhindeii sa poarte pampersi de piscina; locul de joaca avea vreo 4 animalute pe care se puteau da (fi'miu nu se mai dezlipea de acolo...), casute, hamace, perne, topogane etc; plaja era ok pt copii, cu nisip si podete de lemn, bine ingrijita, cu sezlonguri si saltele gratis, se curata in fiecare seara de murdarii; cu toate acestea era necesar ca prichindeii sa poarte papucei speciali datorita pietricelelor de la intrarea in mare; la vreo 10 m de mal intradevar se adanceste brusc; apa era curata, curata, cristal, erau si ceva valuri (pt amatori) ; nu era aglomeratie, daca vroiai sa stai mai retras se putea;

Aqua Park-ul este adulti si copii mai mari, cei mici putand fi expusi riscurilor datorita vitezei topoganelor cu apa chiar daca sunt tinuti de parinti in brate (piscina are 1. 70m adancime) ; e cam aglomeratia acolo si trebuie sa acupi loc de dimineata;

Pt Luna Park dau la momentul cazarii 9 vouchere free care sunt suficiente ca sa dai copilul in toate jucariile/ masinutele de acolo; am fost placut impresionati cand am vazut ca taxeaza doar pt copil cu toate ca si sotul meu a stat cu el in masinuta/ trenulet; intr-una din seri s-a organizat "Pirate kid party" cu karaoke si dansuri... a fost frumos;

In fiecare seara de la 21:30 sunt spectacole in Amphiteatru, baiatul nostru a fost foarte incantat de ele: acrobati din Mongolia, circ chinez cu jonglerii cu farfurii, scamatorii, contorsionisti, etc; dansuri traditionale turcesti, etc. to; sunt gratis, dar si daca ar fi fost contracost le-am fi vizionat; animatorii erau prezenti dar nu deranjau, erau atat cat trebuie;

4. transferul de la aeroport la hotel a durat cam 3 ore si asta pt ca Side este cam in "coada" litoralului si pana aici mai trebuie sa lase alte 2, 3 cupluri/ familii iar pt asta trebuie deviat de la drumul principal; nu mai punem la socoteala ca la dus soferul microbuzului nestiind drumul a gresit de 2 ori astfel ca drumul a durat 3 ore si jumatate...

OVERALL: hotelul este de 4 stele si nu de 5 (nu existau acele mici aspecte care fac distinctia intre 5 si 4 stele: adica nu exista deloc sampon, conditioner ci doar sapun lichid... nu exista halate de baie si papuci...) ; staff-ul nu vorbeste mai deloc engleza, dar incearca sa-ti lase impresia ca stiu (daca ii intrebi daca vorbesc engleza spun da, dar treci la detalii gen babycoat... i-ai blocat...) ; sunt primitori, incearca sa-ti faca pe plac dar asta e valabil pt cei din esalonul back-office si nu din front -office care sunt cam blazati; ma asteptam ca cei din receptie sa ofere mai multe informatii legate de facilitatile din hotel: sauna, jacuzzi, etc pe care le-am descoperit singuri; am fost placut surprinsa de modul in care se comportau rusii, nu i-am vazut beti, nu am vazut scandaluri, nu i-am auzit tipand, etc, s-au comportat absolut normal asta poate si pt ca 90% erau familii cu copii; complexul este mare si ofera multe posibilitati de distractie in special pt cei cu copii.

Pe o scara de la 1 la 10 noi le dam 8.

Impresii încărcate de Chiritestii* in 01.07.2010 17:44:10

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya- Kemer; Bodrum, Marmaris
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Germania, Grecia, Italia, Bulgaria, Malta, Egipt, Ungaria, Cehia, Slovenia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Chiritestii*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  6500 PMA (din 10 voturi) nota2

- sbacau
[01.07.10 18:01:11]

bravo chiritestilor! frumos rw si mai ales extrem de util, mai ales pentru cei cu bebel.

Vad ca sunteti destul de plimbati asa ca asteptam si alte rw la fel de bine documentate.

Si binenteles, puncte maxime "din cauza mea" !

- presario
[01.07.10 18:03:28]

chiritestii- foarte bine prezentat hotelul. Si obiectiv. Votul nr 4.

Asteptam si alte "prezentari"

- Chiritestii*
[01.07.10 18:21:00]

Multumim frumos! Vom reveni si cu un bulk de poze.

Numai bine, C

- alinutzza140*
[02.07.10 08:37:28]

Foarte bine prezentat review-ul.Este foarte util.Multumin.

- vacanta2007
[30.08.10 16:33:54]

Buna Ziua,

Va rog frumos, am doua intrebari:

1. La ce distanta de aqua park este cel mai apropiat bar cu bauturi alcoolice ?

2. Exista si un alt restaurant unde se poate servi pranzul in afara restaurantului principal ?. Daca da, cat de departe este de aqua park ?

Va multumesc mult si va doresc vacante placute

- sym77
[20.02.11 10:40:07]

buna ziua!

avand in vedere ca sunteti "cel mai proaspat" vizitator al resortului, indraznesc sa pun cateva intrebari:

- camerele standard sunt spatioase? (precizez ca am mai fost in zona la Amelya beach si Royal Dragon)

- am vazut ca hotelul este construit in 2003... destul de vechi... cum sunt conditiile?

- ce inseamna ca primim doar 3 "cartele" pt Luna Park? ... adica doar in trei chestiuni intr-o seara? ... sau in mai multe?

multumim!

Publicitate    [20.11.19 01:21:17]