ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Venus Pamukkale... dezamagire totala

Am plecat sambata 26. 06. 2010 din Alanya cu auto propriu spre Pamukkale, traversat muntii Kemerului (absolut superbi... si ce este mai important la altitudinea de 1800 m au drum gen autostrada (partial in lucru)... DAR AU si dezvolta in continuare).

Ajuns la Pamukkale in amurg am dorit sa ma cazez la Venus Hotel Pamukkale (mi-a fost recomandat pe un forum de catre un conational care a fost acolo si s-a simtit foarte bine), am dorit o camera cu un pat matrimonial si unul simplu (2 adulti si 2 copii gemeni de 4 ani). Dupa discutii indelungi cu unul la "receptie" care incerca sa ma convinga ca ei nu tin cont de faptul ca sunt 2 adulti cu 2 copii, pentru ei este totuna, in acceptiunea lor trebuia sa platesc camera pentru 4 adulti, am ajuns la un numitor comun, mi-au dat camera... dar nu la ei, ci la vecini (in conditii mai proaste de cazare... DAR LA PRET NESCHIMBAT), cum dealtfel nu mi-as fi dorit (cica era plin hotelul... din cate am vazut eu... nu era), dar asta este, era deja prea tarziu... cca. ora 21.00, cu 2 copii dupa mine nu imi putem permite sa caut alta cazare (dupa modelul binecunoscut la noi pe valea prahovei unde sunt toti mana in mana la cazari si te trimit ca pe o minge de fotbal de la unul la altul, pana te acresti si te lasi pagubas... accepti orice, numa sa faci un dus si sa stai relaxat... nebanuind multiplele probleme cu care te vei confrunta in camera pe care ai platit-o).

Dupa cazare am zis sa bag si eu laptopul in priza sa vorbesc cu ai mei in tara, sa mai schimb o impresie pe forumuri cu amicii, etc. Dupa introducerea in priza a stecherului... SURPRIZA... se facu intuneric total in camera... interventii, discutii... dupa cca. 2 ore s-a remediat problema (astia nu aveau 2 circuite (priza si lumina) separate... ci doar unul... si binenteles a cedat... GHINION).

In continuare alte nazbatii cu pamukkalezi ciudati... arajant in camera, desfacut bagaje, facut dus... totul... ok... mi s-a facut foame... am traversat strada de unde eram cazat, spre terasa restaurant Hotel Venus Pamukkale sa mancam…... comandat: 3 supe (o zeama ciudata dreasa cu muuuulta faina... servita in niste castronase, nu mai mari decat causul palmei), 1 "kebab"... asa se numea in acceptiunea lor, in realitate un soi de tocana care nu avea nimic in comun cu kebabul din Istanbul mancat de catre gura mea cu 2 saptamani inainte... dar la ei se numea kebab, paine, 2 beri Efes (300ml)... si o apa plata la 0,5: NOTA DE PLATA: 21 E... SCUMP... FOARTE SCUMP... macar daca era buna mancarea... dar era varza…DEZAMAGITOR.

A doua zi, micul dejun negociat la cazare (mi s-a spus ca daca refuz sa platesc camera pentru 4 persoane, nu pot beneficia de mic dejun decat pentru 2 persoane... m-am enervat si am spus ca ramane asa, pentru 2 persoane... urmand ca dimineata sa mai mancam ceva in alta parte) a fost dezamagitor... o omleta mica tuflita in farfurie cu o rosie si un castravete... un pic de gem... si cam atat... aaaaaa... si paine... totul la astia era asezonat din belsug cu paine... muuuulta paine. Am cerut o cafea... mi s-a aratat o masa pe care trona un borcan cu ness si unul cu zahar, am spus ca doresc sa platesc daca este nevoie pentru o cafea naturala... mi s-a spus ca nu a venit inca bucatarul (era ora 09.00)... dezamagitor.

Dupa asazisul mic dejun, am platit camera si consumatia de cu o seara inainte si am plecat sa vizitam complexul Pamukkale... absolut superb, combinatie intre creatia naturii si ingeniozitatea antica (ruinele orasului roman de pe deal)... cat despre HOTEL VENUS Pamukkale... DEZAMAGIRE (primii turci cu adevarat neinteresati de turism, jepcari si la propriu si la figurat).

Recomandarea familiei mele: OCOLITI acest asa zis hotel, in realitate nu mai mare decat o pensiune de pe la noi dar cu preturi asemanatoare unui hotel de cel putin 4 stele.

Trimis de rlg in 01.07.10 09:29:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 1939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rlg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

Diaura*
[01.07.10 10:04:58]

" Ajuns la Pamukkale in amurg am dorit sa ma cazez la Venus Hotel .........mi-au dat camera... dar nu la ei, ci la vecini (in conditii mai proaste de cazare... DAR LA PRET NESCHIMBAT)"

De fapt ai povestit despre conditiile de la alt hotel; care este acela? Si care a fost pretul?

[01.07.10 16:39:16]

Da, am omis sa scriu... unde am fost cazat era un fel de anexa a Hotel Venus (o casa particulara cu iz de pensiune) care apartinea unui angajat de la hotel. Ceea ce am vrut eu sa subliniez, este faptul ca angajatii acestui asa zis hotel se comporta mizerabil cu turistii care nu au facut rezervare in prealabil, HOTEL VENUS Pamukkale nu este probabil doar un exemplu negativ din acest sat... posibil sa fie si alte locatii in care angajatii se comporta "mizerabil"... oricum nu am de gand sa le mai incerc. Pretul cerut de ei era de 30 E (in cond. in care pe site-ul booking.com era afisat un pret de 28 E)....

iclaudiaisabela
[02.07.10 14:43:54]

Poza cu scaunul alb esti sigur ca este din curtea hotelului Venus? Eu nu am vazut asa ceva la ei in curte. Si micul dejun la ce hotel l-ai luat?...a si mai am o intrebare: cine a facut omleta daca bucatarul nu era (ca sa faca cafeaua)?

webmasterXY*
[02.07.10 15:27:26]

@rlg te rog sa ne spui de unde este poza P02 ?

Si locul unde ai stat apartine sau nu de Hotel Venus?

marcy74
[02.07.10 18:56:47]

Daca vei mai ajunge in Pamuckale iti recomand cu toata increderea MELROSE HOTEL. Hotelul este situat la 2oo m de complex, nu chiar la strada principala, intr-un cadru natural foarte frumos.

Totul este la superlativ acolo. Gazdele (Umu si Memeth) administreaza aproape singuri intreaga pensiune dar o fac cu multa, multa pasiune, lucru care se vede imediat.

Rezervare facuta de pe booking. com, 45 euro family room cu mic dejun inclus (4 adulti). Micul dejun mai mult decat era necesar: 3-4 feluri de dulceata (toate pregatite in casa-una era de smochine-delicioasa), unt, mezeluri (salam si sunca presata), cate o omleta pt fiecare persoana, fructe (mere, struguri, capsuni, pere), cafea sau ceai. La un moment dat am rugat-o de Umu sa nu ne mai aduca nimic, era mai mult decat suficient iar ea nu mai contenea cu umplerea farfuriilor.

Tot aici, la gura semineului (fiind o seara destul de racoroasa de inceput de aprilie) am baut cel mai bun vin de Pamuckale si am mancat cel mai delicios cotlet de miel (preparat in traditionalele vase de lut sfarainde... )

Recomand hotelul tuturor celor care pun piciorul in acest minunat si unic loc de pe Terra: Pamuckale!

[03.07.10 08:45:05]

Micul dejun l-am servit pe terasa restaurant Hotel Venus, saunul era din curtea interioara a casei ((anexei)(la fel si poza 2)) particulare unde am fost cazat, iar despre omleta... cand ma voi angaja la securitatea turca pentru a avea posibilitatea sa le pot pune lampa-n ochi la nesimtitii de la Venus, ca ei sa poata marturisi tot, iti voi putea formula un raspuns.

Mai oameni buni eu prin acest demers nu urmaresc sa ponegresc un hotel, o posibila destinatie a voastra, nu asta vreau.....singurul lucru care m-a deranjat a fost felul lor de a trata cu clientii din est...pana sa-si dea seama ca sunt estic era numa lapte si miere (i-am vazut discutand in germana cu cativa turisti nemti si am deschis un dialog in aceeasi limba), mi-au comunicat pretul cerut... iar eu......... ca orice roman, dealtfel.... am "comentat" (negociat) (mentionez ca am ajuns la ei fara o rezervare prealabila, pe care puteam sa o fac pe timpul sejurului din Alanya).

asta a fost....iar cat despre intreb. tehnice...cine a facut omleta, de ce era senin afara... nu va pot da amanunte... pur si simplu nu le cunosc.

[03.07.10 09:00:34]

@marcy74: iti multumesc frumos pentru recomandarea facuta legata de MELROSE HOTEL

Diaura*, iclaudiaisabela, marcy74, rlg
Alte impresii din această RUBRICĂVenus Hotel: