ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2020
ÎNSCRIS: 30.06.14
JUL-2018
Solo
REZONABIL

Rhodes ,,City Tour”: o scurta documentare pentru 2400 ani de istorie.

Rodos, Insula Cavalerilor", are o istorie lunga si a dezvoltat o cultura semnificativa de-a lungul anilor. Insula are o bogata colectie de situri istorice si monumente care reprezinta istoria Greciei si care merita vizitate.

Turul cu„Big - Bus„hop on - hop off" reprezinta o oportunitate cu adevarat unica pentru vizitator in Rodos Town de a se familiariza cu cateva dintre atractiile si punctele sale de interes. Am citit pe AFA mai multe articole despre circuitul cu Big - Bus-ul incat m-am gandit: „are rost sa mai scriu si eu despre asta ! " Am reflectat indelung si pana la urma m-am decis sa scriu cele vazute cu ochii mei. Toate astea s-au intamplat in urma cu doi ani, la 4 iulie, la amiaza cand soarele avea puterea maxima.

Rhodes City Tour este asigurat de doua societati de transport, amandoua avand acelasi tarif 12 euro/adult si 5 euro/copii pentru 24 de ore. Turul in ansamblu dureaza doar o ora. Culoarea autobuzelor difera in functie de societate, unele sunt rosii altele galbene. Am optat pentru Big - Bus-ul rosu de la „Saistravel. gr/hop-on-hop-off". Mentionez ca ambele societati ofera acelasi circuit compus din 12 statii (Rhodos Horizon Hotel; Psaropoula Square; Mitsis Grand Hotel; Aquarium - Elli Beach; Town Hall; Rhodes Center; Old Town; Tourist Harbour; Commercial Farbour; New Marina; Saint Francisco; Acropolis - Monte Smith), insa difera statiile de imbarcare. Rodos City Tour ofera informatii in limbile greaca, engleza, germana, italiana, rusa, spaniola, franceza, ebraica si turca. Limba romana... la anul si la multi ani!

Big - Bus-ul rosu in care m-am urcat a pornit din statia de Taxi-Bus si minitrenulete din zona centrala - Rhodes Center - din fata restaurantului Aktaiou. Zona mai este cunoscuta sub denumirea Plateia Eleftherios si cuprinde urmatoarele obiective: Curtea Suprema (Tribunalul); Debarcaderul Mandraki; Monumentul Alexandros Diakos; Monumentul Stelios Kotiadis; Trezoreria; Noua Agora; Parcul Alexandros Christoforou. Autobuzul trece pe sub Poarta Libertatii (Eleftherios) si circula pe Akti Sachtouri, pe langa zidurile, , Orasului Vechi", trece de Poarta Marina si opreste la Portul Turistic (Turist Harbour) . Pe traseul cuprins intre Poarta Libertatii si Portul Turistic, cu vedere la dreapta portului, se pot admira Poarta Sfantul Pavel si Turnul Naillac, Kolona Harbour si Turnul Francez.

In continuare circulam pe EO95 pana la Stadionul Diagoras, apoi pe Odos Dimokratias, pe langa Biserica Sfantul Francisc si Poarta Athanasiou, Parcul Dimokratias, Parcul Platanakis si Poarta D' Amboise de unde se poate efectua accesul catre „Old Town - micul Collachio" (Palatul Marilor Maestrii ai Cavalerilor Ioaniti, Moscheea lui Suleyman, Strada Cavalerilor, Muzeul de Arheologie). Oprirea a fost de scurta durata si plecam mai departe pe Odos Eleftheriou Venizelou si Odos Papoloukas cu acces pe soseaua de coasta - Odos Ialisou pana la Acropole - Monte Smith. Suntem in zona antica - Ancient Town - unde vizitatorul face cunostinta cu Templul Apollonas (in restaurare) , Odeonul (Teatrul Antic), Stadyum Ancient (Stadionul Antic) si ruinele Complexului Athina Polias - Zeus Polieus.

Traseul continua spre capul nordic al insulei, pe Odos Ialisou si Akti Kanari, cu o panorama uimitoare asupra, , Orasului Nou" si a Marii Egee, se coboara pana in dreptul Hotelului Rodos Horizon si Piata Psaropoula unde se afla Monumentul lui Diagoras purtat pe brate de fii sai. Urmeaza incadrarea pe Akti Miaouli, se trece de Mitsis Grand Hotel, apoi pe Odos Kalimnou pana la Aquarium - Elli Beach. Big - Bus-ul face la dreapta pe Odos Ellie Beach si Odos Georgiou Papanikolaou pentru a ajunge in zona Town Hall - Plateia Eleftherias, locul de unde am plecat. In aceasta ultima parte din circuit, Aquarium - Town Hall, sunt o multime de obiective importante de vazut: Gabriel Charitos Square; Muzeul de Arta Moderna; Casino Rhodos; Moscheea lui Murad Reis si Cimitirul Musulman; ruinele Zidului Elenistic al Portului Militar; Parcul Eleftherias (sediul Politiei Dodecaneze, Primaria, Teatrul Municipal); Nomarchia Dodekanisou (Palatul Guvernatorului; Prefectura; Arhivele); Elli Disco Club; Plateia Kountourioti (Ekklesia Evaggelismos; Statuia Victoriei; Rodos Waterfront); Portul Mandraki flancat de Debarcader si digul lung, Plateia Neoriou, unde se afla Morile de Vant si Fortul Agios Nicholaous (al carui Far inca functioneaza); Coloanele cu Cerbul si Ciuta; Autoritatea Portuara; sediul Postei.

Toate acestea le-am vazut din Big - Bus in decurs de o ora. Pentru o aprofundare mai atenta, in zilele urmatoare din sejur, am bifat obiectiv cu obiectiv. Acest circuit a fost mai mult pentru o scurta documentare: iti faci o parere, cantaresti bine si alegi.

Recomand acest City Tour cu nota maxima! Alegeri inspirate va doresc!

Trimis de ovidiuyepi in 21.11.20 20:24:51
Validat / Publicat: 22.11.20 08:35:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 933 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Panlorama asupra ,,Town Hall” efectuata de pe Odos Ialisou.

Michi
[22.11.20 09:28:40]

@ovidiuyepi:  Chiar că-mi pare rău că acum cinci am când am vizitat Rodosul, locuind la un hotel aproape de portul Mandraki, am lăsat totul pe perdes apostolorum şi n-am ştiut/ văzut city tour pe care le-aţi utilizat şi tu şi Carmen Ion. Acestea v-au dat o imagine completă a oraşului cu denumiri de pieţe, străzi, obiective, ceeace mie mi-a lipsit. Apreciez că şi tu şi Carmen v-aţi orientat spre Rodos, una din perlele Greciei în materie turistică

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.11.20 09:29:15]

Încă o dată trebuie să recunosc dacă mai era nevoie, că nu am văzut foarte multe locuri în Rhodos Town. Concluzia? Păi trebuie neapărat să mă întorc, eventual cu o cazare chiar în capitală de data asta, pentru a putea aprofunda toate aceste locuri, la pas, așa cum ne place nouă, dar numai după ce le vedem din busul turistic! Pentru că de acolo ai  o altă perspectivă!

Felicitări, mi-a plăcut plimbarea! ​

[22.11.20 09:36:32]

@Michi:  Atunci neaparat trebuie sa mai reveniti in Rodos. Intotdeauna e ceva nou de vazut. Eu dupa trei saptamani, in doua sejururi, tot consider ca n-am vazut tot.

[22.11.20 09:41:05]

@maryka:  Sunt de acord cu dumneavoastra. Am stat in Rodos Town doua saptamani, 01-14 iulie 2018, si tot sunt de parere ca mi-a scapat ceva. Trebuie sa revenim.

Multumesc pentru aprecieri. ​

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.11.20 10:38:13]

@ovidiuyepi:  Absolut de acord cu tine, traseul busului turistic este foarte edificator și util pentru cei ce vor să vadă cât mai mult din oraș. Recomand din toată inima.

Mi-au plăcut mult pozele făcute de tine​: am văzut cu ocazia asta și locuri unde nu am ajuns sau pe care nu am reușit să le fotografiez și eu. Și mi-am format o imagine și mai cuprinzătoare asupra orașului Rhodos.

Felicitări și toate cele bune! ​

mprofeanu
[22.11.20 14:43:43]

@ovidiuyepi:  Am reținut din articolul tău importanța acestui tur de o oră cu busul pentru ați face o primă impresie și apoi văzute pas cu pas superbele obiective...

Rețin și faptul că ai stat în capitală și nu în altă parte 2 săptămâni și tot mai erau câte de ceva de văzut, orașul se întinde mult, așa văd din poze.

Mă bucur că este ghid și în limba franceză... bine zis despre acest tur iti faci o parere, cantaresti bine si alegi.

[22.11.20 18:16:55]

@Carmen Ion: Multumesc pentru ecou!

Rodos Town m-a fermecat cu totul. A mai ramas multe de vazut. Un loc care te farmeca si te recheama mereu.

[22.11.20 18:29:57]

@mprofeanu:  E un oras care te cucereste de la prima privire, imediat ce iesi din aeroport. Are multe de aratat si te invita sa-l explorezi. Am stat doua saptamani aici, dar vreau sa revin. De ce? Ma cheama ceva acolo!

Multumesc pentru aprecieri si va recomand cu mare drag un sejur in Rodos Town! ​​

maryka, Michi, mprofeanu, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Rhodos Town: