ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2010

Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Elenyte - ROYAL PARK - taram de vis

Buna ziua,

Ieri m-am intors de la Royal Park si pot spune doar atat... NU MAI MERG IN BULGARIA IN VIATA MEA!!!

Inainte sa plec am intrat pe acest site si am retinut doar aspectele pozitive prezentate de cei 2-3 care chiar s-au simtit bine si am ignorat celelalte cateva zeci de ecouri care avertizau de ce ma poate astepta, mai ales pentru ca am fost cu copil de 2ani jumate. Am avut tupeu, mare tupeu.

Ce povesteste Dandreei este realitate pura.

Am ajuns la hotel la 11: 30, dupa un drum de la Suceava de 13 ore si sa aflam la receptie ca nu avem rezervare la R. P. ci la Royal Bay. Intamplarea face sa nu fim singurii in aceasta situatie, inca 2 familii toti cu copii sa fim trimisi fara explicatii la Royal Bay. Au urmat zeci de telefoane catre agentia din Romania, sunam pe rand. Abia la 18: 35 am primit vestea ca s-a rezolvat, ca de fapt a fost o neintelegere, fara scuze desigur, ne-au pus bratarile verzi la mana iar din acel moment am avut acces la bar. In camera am ajuns peste alte 2 ore adica la 20: 30, deoarece camerele nu erau pregatite.

Despre mancare ce sa zic, putine sortimente, cam aceleasi indiferent ca era dimineata, pranz sau seara, am stat la coada pentru un gratar apropape crud, bauturile racoritoare incluse erau toate la dozator inclusiv cafeaua, iar bauturile alcoholice insuficiente. Am primit pahar cu urme de ruj, dupa care am trecut pe pahare din plastic.

Toate aceste lucruri as fi putus sa le trec cu vederea dar toxi-infectia alimentara cu care s-au ales copilul si sotia nu. Am platit 70 leva (140 RON) consultatia medicala pentru copil, bani pe care nu cred sa-i mai recuperez. Tin sa mentionez faptul ca nu am fost singurii care ne-am imbolnavit, alte 3 familii de romani de pe acelasi palier cu noi au avut aceleasi probleme cu copii.

Pentru copii era discoteca - animatie in fiecare seara, dar era mult prea mare aglomeratie si nu poti rezista mai mult de 10-15 min. In rest, alte activitati pe seara nu sunt, cel putin eu nu am vazut. Preferam sa ne plimbam pe faleza, cred ca este singurul aspect despre care pot vorbi pozitiv.

Apa din piscine este foarte rece, un AquaPark superb dar nepopulat din cauza apei reci, in schimb la mare nisip curat, apa curata, umbrelute, intrarea in mare este lina ideala pentru copii.

Am simtit diferenta de comportament din partea personalului fata de romani, lucru care nu l-am remarcat si in Turcia, de exemplu.

Camerele sunt ok, nu sunt de 4 stele asa cum se lauda bulgarii, iar daca vrei poti beneficia si de curatenie pe perioada sejurului.

O alta problema intampinata este cea a lifturilor.

Sunt 4 lifturi care nu fac fata iar perioada de asteptare este relativ mare, eu am stat la etajul 8 si acest lucru l-am resimtit din plin.

Cat despre parcare, trebuie sa fii prea norocos sa poti prinde un loc in parcarea pazita.

Am fost blocat de un bulgar, cu un jaf de GOLF 2 exact in ziua in care sa plec, cei de la securitate foarte amabili s-au oferit sa ma ajute contra sumei de 15 leva (30ron) sa mutam acea masina, pentru a putea iesi. Mai cred ca acea masina a fost asezata acolo intentionat de catre cei ce pazesc parcarea, am surprins in discutia lor cuvantul smecherie care este acelasi cred cu al nostru si alt indiciu ar fi faptul ca unul dintre acestia i-ar fi aruncat cheile altuia pe la spate.

In concluzie Mamaia, Eforie sunt perle in comparatie cu ELENYTE - Royal Park, asta ca sa nu compar cu Belek Antalia - un fel de RAI pe pamant.

Multumesc

Trimis de NICKMEDIA in 30.06.10 22:37:59

VIZUALIZĂRI: 1848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NICKMEDIA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
[01.07.10 09:26:56]

Clar; litoralul bulgaresc nu mai este cea fost odata. Zilele trecute o vecina s-a intors de acolo la fel de nemulumita. A scapat neintoxicata dar oricum la fel a spus; serviciile au scazut dramatic.

sbacau
[01.07.10 17:21:29]

bun, am inteles...ai fost dezamagit, nu ti-a placut, ai avut probleme, etc etc...atunci de ce acest titlu???

MihaiT
[01.07.10 19:45:40]

cred ca vrea sa fie sarcastic

mihaiu77
[01.07.10 19:55:36]

Diaura, nu cred ca este vorba de o scadere a calitatii serviciilor pe litoralul bulgaresc. Din ceea ce imi dau seama problemele apar cam in aceleasi locuri. De exemplu, vad o groaza de probleme la hotelurile din grupul Victoria, grup din care fac parte si hotelurile mari din Elenite.

Daca observi, hotelurile lanturilor mari (RIU, LTI, SOL, etc) raman, in general, cu note bune spre foarte bune. Bulgarii raman la fel de pusi pe "capatuiala" ca si noi, dorind sa se imbogateasca cu eforturi minime. Dar macar ei au avut suficienta minte sa-i lase pe straini sa investeaca in litoralul lor.

Vad ca cei de la Royal si-au pastrat prostul obicei de a te trimite la Royal Bay desi ai rezervare pt Royal Park, asa cum am patit si eu anul trecut.

Toate bune si vacante faine!

Diaura*
[01.07.10 20:07:16]

Poate ai dreptate mihaiu77 ; dar daca mai citesc si penultimul paragraf ( cel cu intamplarea din parcare ) ...

mihaiu77
[01.07.10 22:32:36]

Diaura, legat de intamplarea din parcare, ce sa zic!? Mizerabil gest! Dar cred ca ne poate confirma la amandoi ca avem dreptate... ca acest lucru se poate intampla 99% doar la un hotel bulgaresc si/sau ca serviciile in Bulgaria se duc in jos. Cine stie? Ma voi convinge si eu anul asta pt ca eu tot in Bulgaria imi voi face concediul.

Pace si concedii faine!

cdcristi
[02.07.10 00:51:40]

Tocmai ne-am intors de la Royal Park... familie cu doi copii. Prima impresie este ca a fost un concediu reusit, in ciuda vremii instabile.

[...] - continuarea o puteti citi in review-ul postat de autor ca urmare a rugamintii mele de mai jos (nota webmaster)

[02.07.10 01:06:19]

offf... de ce preferati voi oare sa scrieti impresii bogate, reusite, remarcabil de detaliate la rubrica review-ului unui alt autor, ca ecou? Se "pierd" in sirul de ecouri, locul lor ar fi in prima pagina, ca impresii distincte, sunt muuult mai utile astfel...

cdcristi - te-as ruga sa incerci un copy/paste al textului tau de mai sus ca reveiw distinct. Pentru asta foloseste te rog linkul ADAUGA IMRPESII NOI de imediat dedesubt...

Procedand astfel, notele tale se vor adauga cu adevarat la media hotelului, care speram sa tinda in timp spre o valoare din ce in ce mai aproape de realitate...

cdcristi
[02.07.10 01:13:26]

ok

[02.07.10 01:31:31]

multzam fain.

cdcristi, Diaura*, MihaiT, mihaiu77, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: