ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2020
ÎNSCRIS: 14.07.11
SEP-2020
Cuplu
EXCELENT

Taverna Pinaleon, cum nu se poate mai bine!

V-am povestit deja câte ceva despre locurile unde am mâncat în insula Chios.

În Karfas, stațiunea unde am avut cazarea la Erytha Resort & Hotel (vezi impresii), pe lângă restaurantele de care v-am pomenit, ne-am mai delectat papilele gustative la o tavernă de familie, una situată la o răscruce de drumuri, într-o zonă foarte bună, Pinaleon.

Aici am fost în cea de-a doua zi, mai bine zis a doua seară, atunci când am auzit muzică grecească în surdină, trecând prin fața localului. Cum nu era încă foarte multă lume, de fapt anul acesta cam așa a fost mereu, peste tot, ne-am învârtit puțin, pe ici-colo, ne-am mai plimbat dar în cele din urmă tot acolo am revenit. Și de atunci am mai fost de câteva ori.

Adresa: Epar. Od. Chiou-Ormou Karfas, Chios 82100, Grecia

tel +30 2271 032176

Cum spuneam locația este perfectă, colț strada principală din Karfas, cu strada care duce spre mare, spre tavernele de pe faleză-plajă.

Peste zi, restaurantul este închis, își deschide obloanele doar seara, probabil din cauza timpurilor covidate.

Terasa este acoperită, iar pe laterale este liberă, aerisită. Este bogat decorată cu obiecte tradiționale, coșulețe, multe ustensile de bucătărie, fotografii vechi, de familie. Cei doi frați care administrează afacerea, Stratis & Giannis, o fac foarte bine, iar din ce am văzut fac și livrări la domiciliu. De, fiecare încearcă să se adapteze cum poate la vremurile noastre.

Restaurantul Pinaleon, are o istorie destul de veche, pe care am regăsit-o și în pozele de pe pereți. Localul este foarte drăguț, mesele sunt distanțate conform cerințelor actuale, chelnerul poartă mască și mănuși, ca de altfel și restul personalului, adică al familiei. Bucătăria este open space, iar masa noastră, pentru că am stat mereu la aceeași masă, avea vedere directă spre locul magic, de unde veneau preparatele delicioase.

Mesele sunt acoperite cu fețe de masă dungate din pânză roșie, peste care ni se puneau fețele de masă de hârtie. Tacâmurile veneau întotdeauna în plicuri de hârtie, individuale, iar cu condimentele e mai complicat... adică totul este la plic, sarea, piperul, uleiul, oțetul sau keetch-up-ul.

A, să nu uit de șervețelele dezinfectante, personalizate cu taverna Pinaleon, frații Stratis&Giannis. Există și la intrare soluție dezinfectantă pentru mâini.

Florile frumoase, colorate și vesele, împodobesc terasa, de jur-împrejurul meselor, pe marginile zidurilor.

Desigur pentru început am primit în fiecare seară câte un pahar de ouzo, de calitate foarte bună, destul de tare. Ei îi spun digestiv. Desigur noi completam digestivul cu câte un pahar de vin roșu, sec, din vinul casei, foarte bun!

La cerere ne puteau aduce pâine prăjită cu sos de măsline.

Meniul era foarte frumos și prezentabil, într-o „carte” de lemn frumos colorată și de la prima vedere, din prima seară, am constatat că meniul este destul de bogat, sunt multe preparate din bucătăria grecească și în general cea mediteraniană. În plus, prețurile sunt foarte bune, așa că totul este în favoarea recomandării acestui restaurant.

Cum nu era aglomerat în această perioadă, mai mult de 15-20 de minute nu am așteptat pentru a ni se aduce mâncarea. Am mâncat de-alungul serilor gyros, souτzoukakia, souvlaki, coaste de miel, șnițel de pui, melitzanato-μελιτζανατο - o mâncărică de vinete cu carne de vițel, κεφτεδακια - niște pifteluțe delicioase, sau γεμιστεσ, roșiile umplute, dar și câte un cotlet de porc, nelipsind cartofii prăjiți, alături de salate. Am comandat aproape în fiecare seară tzatziki și am degustat câte un pahar de lichior de mastică.

Negreșit, primeam seară de seară câte o înghețată la cornet din partea casei, sigur lângă nelipsitul pahar de ouzo. Alte ori am primit chiar și vinul. Nu mai spun că în ultima seară, când ne-am luat rămas bun, am primit cadou o sticlă de ouzo.

Trebuie să vă spun că porțiile de mâncare au fost mari, cu greu le făceam față, dar ne străduiam :p Totul a fost delicios, toate felurile pe care le-am încercat au fost tare gustoase, bine gătite.

Serile erau plăcute, există și un TV-LCD, se puteau viziona meciurile, știrile, dar în rest ascultam muzică grecească. De multe ori, nepoțelul familiei, de cca 1 anișor, venea în vizită și era așa de drăgălaș că îl adora toată lumea.

Sigur că mai aveam și alți vizitatori, aproape seară de seară, un cățeluș, de la marketul din vecini, cățeluș pe care ni l-am făcut prieten, imediat ce i-am „scăpat” câte ceva bun!

Concluzia mea este că aici am mâncat foarte bine, la prețuri bune, rareori am sărit de 22 de euro. Am plătit atât cu cardul cât și cash. Pe lângă asta, ne-am simțit minunat, trăind perfect atmosfera unor seri grecești.

Webmaster, o rugăminte - youtu.be/Hz8LeHMKHQ8

mulțumesc frumos!

Trimis de maryka in 21.10.20 21:22:40
Validat / Publicat: 22.10.20 07:40:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 253 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P33 Am Fost Acolo!

[22.10.20 07:41:01]

[22.10.20 09:24:06]

@webmasterX:

Mulțumesc frumos! ​

krisstinnaPHONE
[22.10.20 22:27:42]

@maryka:  Foarte frumoasa taverna asta, preparatele arătau bine, obiectele folosite la decor sunt haioase ​​

​​Să vă fie de bine! ​​

​​

[22.10.20 22:34:55]

@krisstinna:

Mulțumesc frumos!

​Într-adevăr, mi-a plăcut mult aici, ne-am simțit bine și am mâncat preparate super gustoase! ​În plus decorul era tradițional grecesc, cu steag, cu tot, ce mai!

Noapte liniștită, te pup!

irinadPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[22.10.20 23:55:50]

Știu cum e când te întorci mereu la un local care ți-a rămas la suflet! De cele mai multe ori in vacanțele grecești cam așa ni s-a întâplat și nouă, deși ne propuneam tot timpul ceva mai multă diversitate, că tot aveam de unde alege.

Preparatele grecești menționate de tine sunt și pe placul nostru, iar prețurile par foarte prietenoase, ceea ce contează mult.

O tavernă draguță care merită remarcată si poate sta în atenția oricui va ajunge în Chios.

Seară liniștită și o noapte pe măsură!

​​​

[23.10.20 07:25:06]

@irinad:

Da, așa este, cam peste tot am experimentat asta! Adică e bine oriunde, dar totuși undeva e cel mai bune! Cam asta e esența, nu?

​​Anul acesta datorită faptului că erau mult mai puțini turiști decât în mod obișnuit, ne reîntâlneam acolo aproape aceeași „meseni” , deja ne cunoșteam, așa că fiecare familie avea masa sa, nimeni n-ar fi îndrăznit să ocupe masa altuia.

Oricum a fost o experiență frumoasă și mai ales gustoasă!

O zi frumoasă, te pup! ​​

irinad, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Chios?: