ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2020
ÎNSCRIS: 16.02.11
SEP-2020
Cuplu
BUN

Doua zile la Paltinis in septembrie

Fiind intr-o plimbare prin tara, ne-am hotarat sa mergem la Paltinis, unde fusesem o singura data, in vara anului 1990, in trecere, si fiindca nimerisem o zi cu ceata, nu vazusem nimic. Atunci am oprit la telescaun, am mancat cate o ciorba de perisoare, pe care ne-o amintim si acum, fiindca erau ca niste gloante de tari, apoi am plecat mai departe, spre Transfagarasan. Nici macar privelistea de pe drum nu am putut s-o admiram atunci.

Pensiunea se afla in vecinatatea telescaunului de la Arena Platos, pe marginea drumului, are terasa cu o priveliste superba, loc de joaca pentru copii.

despre SERVICII

Am ajuns la pensiune pe la ora 15, si am avut surpriza sa nu gasim decat bucatarii acolo, receptionerul lipsea. Insa au fost foarte prompti, au dat niste telefoane, si ne-au dat cheia de la camera. Precizez ca nu aveau niciun turist cazat, urmau sa vina si altii in acea zi. Rezervarea se facuse telefonic, apoi confirmata printr-un mail, dar fara avans platit. Am insistat sa platesc avans, deoarece citisem undeva de niste turisti ramasi fara cazare in alta parte, dar au zis ca nu e nevoie. Nu aveau nici mancare, dar ne-au zis ca ciorba e pe foc, sau ne pot prepara ceva fripturi rapid. Ne-au servit cu afinata si palinca din partea casei. Pana am urcat bagajele si ne-am mai invartit prin camera, a fost gata si ciorba.

Cu proprietarii ne-am intalnit seara, au fost foarte amabili, si-au cerut scuze ca nu a fost receptionerul and am venit; niste oameni amabili, dornici sa rezolve dorintele turistilor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am primit o camera matrimoniala la etaj, cu un balcon generos si o priveliste superba spre Sibiu. Camera nu este foarte mare, dar mobilierul este nou si de calitate. Si baia este destul de micuta, dar dotata cu tot ce trebuie. Curatenie luna, dezinfectantant peste tot, obiecte de toaleta, uscator de par, prosoape de calitate. In privinta dimensiunii camerei, cred ca aveau si dubla superioara, mai mare. Nu am vazut cum arata. Nu au aer conditionat, dar cred ca nici nu trebuie, nu stiu... noi am fost la sfarsit de septembrie si seara ne-au dat caldura. Cu apa calda nu au fost probleme, televiziune prin cablu aveau, internetul mergea foarte bine.

Masinile se pot parca in curtea pensiunii, fara probleme. Am vazut si un gratar in curte, dar nu am intrebat daca se poate folosi de turisti.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am servit masa pe terasa, unde aveau mesele acoperite cu umbrele de soare, printre brazi. Bucatarul, un fost partipant la "sefi la cutite", ne-a recomandat pastama de oaie cu mamaliguta, spunand chiar ca ne-o plateste el daca nu ne place. Am servit toate mesele acolo, am incercat si pastravul, si clatitele cu crema de vanilie, si cele clasice, si papanasii. Mancarea a fost buna. La fiecare masa, ne ofereau afinata si palinca din partea casei, ba chiar la plecare, patronul ne-a oferit o sticla de 0,5 l de palinca, deoarece il intrebasem de unde putem sa cumparam. Micul dejun a fost bufet suedez, destul de bogat, cu platou de branzeturi, platou de mezeluri, sunca, zacusca, paine prajita, prajiturele...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Inprejurimile superbe, apropierea de Arena Platos crede ca o face foarte cautata iarna. Mai sunt pensiuni in apropiere, cu restaurant. Este si un centru de inchiriere atv-uri. Manastirea Paltinis este foarte aproape, in prima seara am facut o plimbare pe jos pana acolo. E multa liniste, in cursul saptamanii nu e prea populata statiunea (in septembrie, cum am fost noi). Asta, daca nu se apuca vecinii sa taie cu drubja la 8 dimineata.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Noi am urcat cu telescaunul, apoi pe jos pana la releul de pe vf Oncesti. Traseul e usor, e drum forestier. La coborare, desi biletul de la telescaun era dus-intors, am preferat sa coboram pe drumul forestier, pentru miscare. Am servit la terasa de la telescaun cate o limonada si o cafea, am admirat muntii, apoi am mers pana la casa memoriala a lui Constantin Noica. Momentan nu se viziteaza, am vazut-o doar pe afara. Timpul scurt nu ne-a permis sa facem mai multe drumetii, desi ne-ar fi placut. Magazine nu am vazut, si nici tarabe cu suveniruri.

Trimis de mihaela38 in 06.10.20 21:49:37
Validat / Publicat: 07.10.20 08:44:35

VIZUALIZĂRI: 1171 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela38); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 telescaunul care merge pe vf Oncesti
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[07.10.20 08:42:05]

Bun și acest review

​​

mishuPHONE
    [07.10.20 10:59:52]

@mihaela38:  Mie aceasta statiune imi este tare draga si ma bucur sa vad ca poti gasi in continuare locuri bune de cazare. Mi se pare o statiune ceva mai discreta dar de unde poti ajunge usor in multe locuri asa incat poti petrece acolo niste zile placute. Felicitari, votat cu mare drag.

[07.10.20 11:19:13]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

ux129669
    [11.07.23 16:12:49]

Cea mai frumoasa vacanța am avut datorită acestei pensiuni. Personalul de nota 1000, super de treaba și înțelegători și nu îl ultimul rând, foarte atenți. Mâncarea a fost absolut delicioasa, iar pensiunea foarte curată. O relaxare de milioane. Felicitări!!!

mihaela38, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Victoria: