ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2020
SEP-2020
Familie
EXCELENT

O zi la Auschwitz-Birkenau

De la Galeria Krakowska (statia de maxi taxi) am plecat dimineata devreme, cred pe la 7:30 spre Oswiecim - 8 zloti biletul de persoana). Drumul dureaza cam 90 de min. si maxi- taxi te lasa chiar la lagarul nr 1, dar parcarea este in curs de amenajare si trebuie sa ocolesti~ 1 km pana la intrarea in muzeul lagar nr 1.

Biletele le- am cumparat de- acolo, nu de pe net (215 zloti/ 3 pers). Intri ca la aeroport si ti se da obligatoriu ghid, casti, fara ele NU intri in primul lagar ceea ce este foarte bine pentru ca afli multe informatii. Se intra la anumite ore, in functie de programul ghizilor.

Neaparat sa aveti un act de identitate la voi, iar pentru copii pasaport. Se intra doar cu bilete nominale.

Daca va duceti nu va luati decat rucsacuri mici (pentru cei mari exista un centru unde pentru 5 zloti/bagaj il lasi toata ziua). Luati- va apa in sticle mici (0.5 l), ceva de rontait, pentru ca desi exista un restaurant la lagarul nr 1 este f scump. Vizita cu ghid in cele doua lagare dureaza 4 ore si jumatate.

In primul lagar este permisa vizitarea doar a anumitor baraci (unele erau inchise din cauza Covidului, altele erau in curs de amenajare), in cel de al doilea, care este imens poti sta cat vrei dupa ce se termina vizita cu ghidul. Noi am mai facut o data turul fara ghid si am intrat si in alte baraci care erau deschise, dar in care cu ghidul nu am intrat.

Intr- o parte a lagarului, in spatele unui crematoriu am gasit un teren imprejmuit si aruncandu- ne privirea prin plasa am vazut oameni ce periau terenul, spalau cu o seringa diverse suprafete, semn ca este cred o alta baraca/ groapa nou descoperita. ????

Transportul intre cele doua lagare se face cu autobuze care pleaca din 15 in 15 min. Vizitarea lagarului nr 2 nu este conditionata de bilet, este gratuita, dar primul este mult mai concentrat in informatii.

Lagarul nr 1 este gratuit doar dupa ora 17, dar pentru ca la ora 18 muzeul se inchide NU ai timp decat poate de o sedinta scurta foto.

Ne- am intors in Cracovia tot cu maxi taxi (transport ieftin si rapid).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Foarte bine organizata vizita in lagarul nr 1

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In lagarul nr 2 dupa plecarea ghidului poti sta liber cat vrei.

Trimis de pete_si_elenik in 01.10.20 18:03:01
Validat / Publicat: 01.10.20 18:58:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA. A mai fost în/la: Varsovia

VIZUALIZĂRI: 5268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pete_si_elenik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Priciurile

iulianic
[01.10.20 20:42:58]

@pete_si_elenik:  În urmă cu mulți ani, în perioada comunistă, am avut ocazia să vizitez Lagărul de concentrare Buchenwald, fostul lagăr nazist de lângă Weimar - Germania, unul dintre cele mai mari lagăre de pe pământ german. Am fost acolo în cadrul unei excursii organizate de BTT - Biroul de Turism pentru Tineret.

Citisem destul de mult despre lagărele morții, pot spune că eram oarecum familiarizată cu subiectul, dar acolo, la fața locului, totul pare altfel. Împrejmuiri de sârmă ghimpată, adăposturi insalubre și chiar un muzeu cu haine de deținut, cu fotografii și obiecte confecționate din piele de om (abajur de lampă, învelitori de cărți…) Cel mai impresionant a fost un film documentar de vreo jumătate de oră la care mulți din grupul nostru nici nu au rezistat până la sfârșit.

[01.10.20 20:51:46]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

pete_si_elenikPHONEAUTOR REVIEW
[01.10.20 20:55:34]

@iulianic:  Din pacate, din cauza restrictiilor Covid nu am vizionat niciun documentar, desi citisem ca ar fi. Am adaugat pe lista (must see) lagarul de la Buchenwald.

​ Am citit multa literatura despre Holocaust si oarecum stiam cum e la Auschwitz, dar sotul a fost fff impresionat ("daramat" pot spune), iar fata (13 ani)... nu poate intelege de ce atata rautate.

​Copiilor sub 14 ani nu li se recomanda vizita in lagare.

krisstinnaPHONE
[01.10.20 21:33:18]

@pete_si_elenik:  Eu te cred că mirosea a fum. Am simțit și eu, a fost îngrozitor. ​​

​​Eu am mâncat la acel restaurant, nu credeam ca mai exista, mă crezi sau nu, fasolea avea gust de... lagăr​​

Nu ar fi de mirare dacă ar fi găsit încă o groapa comună, din păcate... ​​

Pe mine cel mai tare m-a impresionat crematoriul, a fost terifiant. ​​

​​

Îmi doresc tare mult sa-mi duc soțul acolo, nimeni nu merită o asemenea soartă, nimeni nu trebuie să urască pe cineva, nimeni nu e mai presus de altcineva, e loc pentru toată lumea pe acest pământ.  Mulțumesc pentru articol!

​​

pete_si_elenikPHONEAUTOR REVIEW
[01.10.20 22:03:59]

@krisstinna:  Cel mai terifiant lucru este faptul ca acolo pe acele campuri inca mai exista cenusa umana. Este o placa comemorativa im fata unei balti unde ei zic ca acolo este cenusa.

[01.10.20 22:47:07]

@pete_si_elenik:  As vizita acest loc din respect pentru toti cei ce si-au vazut acolo sfarsitul pentru toti cei ce au avut o urma de speranta pana in ultima lor clipa.

Sunt amintiri ale unor vremuri pe care nu ni le mai dorim.

Eu am o formula cu care imi inchei de obicei ecourile, insa care acum nu este potrivita asa ​​ca acum am sa o adaptez.

Felicitari, votat cu respect. ​

Aurici
[02.10.20 00:05:00]

Eu n-am putut și nu cred că o să vizitez acest loc vreodată. Am ajuns până la poartă și ne-am întors. Când am făcut excursia în Polonia un prieten ne-a spus să nu ne ducem la Auschwitz dacă nu vrem să ne ratăm vacanța. Noi am zis că suntem mai cu moț și ne-am dus. Dar la poartă vorbele lui ne spărgeau timpanele și până la urmă ne-am hotărât să nu intrăm. Știu că nu este o soluție să băgăm capul în nisip dar, pur și simplu, n-am putut. Așa cum n-am putut nici la Memorialul Durerii de la Sighet.

Aurici, iulianic, mishu, pete_si_elenik
Alte impresii din această RUBRICĂRemember Auschwitz - Birkenau: