ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2020

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

încărcat de pe telefon!

O vacanta planificată dinainte pe perioada pandemiei

Am luat un sejur de 6 nopți cu tratament și masa complet. Am selectat hotelul după aspect, localizare.

Hotelul arata super pe dinafară, dar înăuntru jalnic. Nu recomand! Doar baza de tratament este mai buna.

Zona este foarte frumoasa, valea Oltului are ce să-ți ofere. Am vizitat multe locuri frumoase, am făcut plimbări pe jos, pe Olt cu barca. Am ales zona pentru apa termala pe care o găsești în ștranduri, piscine (mai mult sau mai puțin diluata).

As reveni pentru natura, dar as alege o cazare mai buna, eventual la pensiuni.

despre SERVICII

De la recepție, nu mi-a plăcut din start. O recepție întunecoasă (am ieșit afară să pot completa niste formulare), așa era și zi și noapte, economie de curent electric.

Am solicitat loc de parcare pentru persoana cu dizabilități, mi-a spus că nu are (locurile, 3 la număr, pe care erau parcate 2 mașini cu dizabilități și 1 din zona, fara). Parcarea cealaltă cu bariera și plata. Am sesizat și am specificat că voi sesiza autoritățile locale, am parcat mașina în altă parte, iar a doua zi s-a eliberat locul la persoane cu dizabilități și am putut parca pe el tot sejurul.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am primit o cameră foarte mică, întunecoasă, cu doua paturi de copii (nu de adulți), o baie cu geam care dădea pe coridorul hotelului (așa ceva nu am mai întâlnit, nici am visat că ar putea exista), pe niște culoare întortocheate mult prea departe de lift. Am refuzat și am solicitat alta camera. Am primit alta, tot mica, fara balcon, mai luminoasă, cu baie cu cabina de dus.

Toate frumoase, când sa facem dus, odată deschis robinetul, nu s-a mai închis apa. Era duminică seara. Să dormi cu apa la dus curgând, nu era chip. A reușit soțul să lege cu o punga de plastic (ce am găsit în dotare), robinetul să nu mai curgă. Așa am putut dormi linistiti până a doua zi când am anunțat la recepție solicitant intervenția. Au remediat destul de repede. Mă întreb eu, când a făcut curat in camera, nu a văzut dusul defect?

Curățenie 0. Daca abordezi camerista pe hol să-ți ia gunoiul, să-ți facă curat, să-ți schimbe prosoapele și lenjeria, bine, daca nu, nu.

Erau mulți bătrâni in hotel pentru tratament, am întrebat într-o zi o doamna daca la ea vine cineva sa schimbe prosoapele, lenjeria, să facă curat, mi-a spus că la 7 zile schimba lenjerii, prosoape, iar curat tot așa, ei stand 2-3 săptămâni. Lipsa de respect! Eu i-aș da acestui hotel 2 stele.

In concluzie daca vrei servicii decente, stai cu gura pe ei. La baie îți pune într-un recipient dozator puțin săpun lichid la chiuveta și puțin gel de dus la fel în cabina de dus. Trebuie sa vii cu toate de acasă.

Un televizor diagonala 50 cm. Noi nu prea urmărim tv preferam natura, dar pentru un bătrân care nu poate merge?

Doar bani știu să ia, dar investiții nimic. Cu 500€ (echivalent în lei), in Bulgaria, Grecia alte servicii decât aici.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aceeași lipsă de curățenie și la masa (ținând cont de pandemie Covid). Trebuia să-mi scutur singura fata de masa și să chem chelnerii sa adune resturile de mancare, vase de pe masa. Meniurile învechite și jegoase, incomplete, după ce comandam, mergeam să mă spăl pe mâini.

Mancarea bunicica, ciorbele mi-au plăcut cel mai mult, restul comestibil. Porții foarte mici, comandam doua porții dimineața să mă satur. "Chelnerii" foarte lipsiți de experiență (vărsau ciorba pe masa, sau băgau degetele în ciorba când o puneau pe masa). Doar cu măști, fara mănuși. Comandai și mâncai cam într-o oră.

La desert doar clătite, papanașii care erau în meniu, lipseau mereu.

Preturi bune, porții mici, calitate slabă.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Natura multă, pădurea in spatele hotelului, Oltul in fata peste strada. Un parc frumos amenajat in fața hotelului cu flori, brazi și alți copaci, bănci și o fântână arteziană (colorata noaptea). O alee prin pădure (luminată noaptea) care pleacă din laterala hotelului și ajunge in Caciulata-Cozia (hotel Traian), foarte frumos traseul și ușor, cu bănci.

Cascada Lotrisor in apropiere, foarte frumos traseul (drum forestier pe lângă un râu și printre cheile Lotrisor), cu taxă 5 lei/persoana. Păcat că nu pun coșuri de gunoi și nu curata zona, daca tot este rezervație naturală și pun taxa.

Mănăstirea Cozia și alte mănăstiri (Ostrov, Turnu, etc.).

Posibilitatea să te plimbi cu ambarcațiune pe Olt din spatele mănăstirii Cozia, cu ghid. Market-uri in zona sunt, ai de unde să-ți faci provizii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Doua aquapark-uri: Mirajul Oltului peste strada în stânga hotelului Central, cu topogane, piscine cu apa incalzita, șezlonguri și umbrele, 30 lei/adult/zi. Apoi aquapark Cozia, in complex Cozia (Căciulata), cu ape termale și piscine cu bule, topogane de copii, 30 lei/adult/4h, ce stai peste se plătește 6 lei/ora. Aici este foarte aglomerat, in special în weekend, nici vorba de distanțare socială. Apa la unele piscine cu hidromasaj murdara, se schimba rar. Copii in toate piscinele, fara pampers special de apa (copilul cere să facă pipi, părintele spune: intra in apa). Multă mizerie peste tot, se fumează peste tot, lipsa de civilizație și educație. Baga "fără număr", bani să iasă. Am fost într-o zi cand ploua, era așa liber, apa curata, o plăcere, am stat trei ore in apa. La Mirajul Oltului era mai curat (o zi am fost).

Parcul cu cai, da este intre Călimănești și Căciulata, frumos amenajat cu bănci, balansoare, fântână arteziană, brazi, gazon, flori, un parc frumos, păzit de poliția locală. De asta e curat și intact.

Insula Ostrov cu mănăstirea Ostrov pe ea, are un parc mare in fata manastirii, insula este pe Olt. Plimbarea cu ambarcațiune pe Olt, este o firma de la Tulcea care-și face bine treaba, mi-a plăcut. Acolo am aflat de "uriașul de pe Cozia", chip uman cu fata in sus privind cerul, pe vârful Cozia. Am urcat de 2 ori pe vârful Cozia, dar nu mi-a spus nimeni, nici cei de la cabana despre acest chip, care se vede bine de jos.

In 6 zile nu ai timp de prea multe, mai ales că am avut și proceduri de tratament la hotel.

Baza de tratament de la hotel Central tine hotelul in picioare și apa termala, pentru asta vin mulți bătrâni aici și au clientela. Având o poliartroză am ales acest hotel pentru tratament, dar poate era mai bine in complex Cozia, sau nu.

Oricum hoteluri comuniste, spoite pe dinafară, dar condițiile lasă de dorit.

De aici ajungi destul de repede pe Transalpina, in ziua plecării, sâmbătă asta am făcut, am mers pe Transalpina un weekend. Asta in alt review. Vacanta frumoasa!

Trimis de cecilia a. in 07.09.20 12:22:27
Validat / Publicat: 07.09.20 13:23:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA

VIZUALIZĂRI: 2857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cecilia a.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Mănăstirea Cozia.

[07.09.20 13:22:05]

Odată cu primul review încărcat, @cecilia a.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[07.09.20 13:51:34]

@cecilia a. :  Bun venit! si succes. Daca toata povestea cu hotelul nu este chiar incurajatoare, mi-a placut ca ai sesizat si partile pozitive si mi-a placut ca te-ai bucurat si de natura.

Iar finlul

am mers pe Transalpina un weekend. Asta in alt review.

chiar pozitiv, asa ca astept sa citesc urmatorul review, poate cu mai multe poze.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

Dan&Ema
[07.09.20 16:45:05]

Un hotel comunist spoit pe afara. Comportamentul acru al personalului l-am intalnit in multe locuri in aceasta zona. Acum eu tocmai scriu de bine despre Valcea, dupa cateva articole critice mai la inceputul anului, dar problema aici sunt oamenii.

Ea am o experienta veche, foarte neplacuta la alt hotel (tot comunist) din Calimanesti.

Singurul lucru bun este ca tu ai scris despre aceasta, facand astfel alti clienti care vor sa considere aceasta impresie, sa o ia in considerare in alegerea ce o vor face. Pana la urma eu consider ca acesta este un rol si un atu major al acestui sait, in care turistul spune ce a gasit la fata locului si cum s-a simtit intr-un loc, caci normal pe saitul propriu fiecare unitate de cazare se va lauda cu ce ofera, fara sa divulge punctele sale slabe.

Felicitari si pentru debut! Astept continuarea cu o impresie de calatorie, de obiective turistice din zona.

Numai bine!

M'LiviuPHONE
[07.09.20 21:27:39]

@Dan&Ema:  În aceasta zona e de recomandat sa stai la pensiuni. Si aici cu o documentare în prealabil. În rest zici ca au înnebunit toți. Cum au spus. Băgau fără număr la piscine. Banii sa iasă. Înainte tăiau și 2000 de bilete pe zi la piscine... Dacă 500 erau copii mici și... erau îndemnați sa facă în apa. Va dați seama ce proprietăți avea... Adevărat stațiunea arata frumos are o alta fata. Un primar gospodar!

Dan&Ema, M'Liviu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCentral Hotel [Călimanești]: