ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2020
ÎNSCRIS: 09.06.09
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

O locatie decenta - mie chiar mi-a placut

Am fost aici la mijlocul lui august 2020 pentru 3 nopti. Am ales locatia datorita impresiilor pozitive de pe site-urile de specialitate si a fotografiilor reusite publicate. De asemenea, m-au atras si miniaquapark-urile din dotare precum si distanta mai scurta de la vama (Negru Voda) pana la locatie.

Drumul a fost ok: 200 km pe A2, inca 70 prin Romania, 20 de minute in vama, cumparat vigneta on-line, inca 60 km si am ajuns dupa aproximativ 4 ore jumatate, exact la ora 15.00 cand check-inul se poate efectua.

De mentionat ca am intrat cu cina, am iesit cu micul dejun, dar la receptie ne-au transmis ca putem sa ramanem si la pranz (eram deja pregatiti de plecare, check out-ul este la 12.00, asa ca n-am ramas), bratara am dat-o jos noi in drum spre casa.

Precizez in primul rand ca, intr-o cladire mai veche indepartata de plaja exista camere de 3* (pe care nu le recomand, dar sunt intr-adevar mai accesibile ca pret) iar in restul cladirilor exista camere de 4* care se impart in mai multe categorii. Eu recomand dubla de luxe sau studio 2+2.

Toate camerele au vedere la mare, cred ca doar la unele din apartamente, cea de a doua camera nu are vedere la mare. Este un resort frumos, cu 7-8 piscine, fara a le adauga si pe asa numitele "private share pool" (ciudata definitie cu private si share unul dupa altul), care deservesc fiecare 3 camere, dar care nu prea erau "private" ca te vedea oricine trecea pe faleza daca nimeresti la cele situate aproape de mare...

Complexul are parcare privata, mi s-a parut destul de mare, fara plata, se mai putea parca si pe strada, pana la bariera hotelului.

Situat la 10 km de Balcic, destul de retras, complexul are o usoara tenta de vechi, dar prin aparitia celor 2 corpuri noi de cladiri, poti sa treci peste acest mixt de arhitectura.

Turistii au fost 100% romani, majoritatea cu copii, fara niciun fel de incident neplacut legat de preferintele muzicale sau de comportament neadecvat.

despre SERVICII

Nu pot sa spun ca am ce reprosa la capitolul "curatenie", deoarece in 3 nopti cat am stat acolo este destul de putin relevant. Gunoiul luat, schimb de prosoape daca le lasai intr-un cos sub chiuveta, dat cu mopul un pic si cam atat.

Personalul de la masa cu masti, unii le purtau si corect, iar barmanii tineri si draguti, mai ales daca le apreciai efortul de a sta atatea ore in picioare si pe caldura cu un mic cadou in cutia de "tips".

As mai lucra un pic la informarea turistilor cu privire la conditiile si locatiile din resort: nu am gasit vreo mapa de prezentare, vreo harta, nimic. Dar te descurci si afli singur.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am avut norocul de fi cazati intr-un studio (2+2 - asa se numeste pe site-ul unde am rezervat), absolut fantastic, pentru care as acorda 5*, cu vedere direct la valuri, marea aflandu-se la 10 metri, valuri in sunetul carora dormeai noaptea si cu care te trezeai dimineata.

Studio-ul generos, cu chicineta incluzand si vase, tacamuri, microunde, frigider (fara nimic in el), baia mare si ea, bine dotata, iar in camera un pat urias si un coltar la fel de mare, tv, aer conditionat.

Balconul cel mai mare pe care l-am intalnit pana acum, deasupra unei private share pool unde am avut norocul sa nu fie cazati turisti pusi pe distractie si galagie, ca altfel dormi mai greu si trebuie inchis balconul, lipsindu-te altfel de sunetul si briza marii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am citit cateva review-uri scrise chiar pentru perioada in care am fost si noi si sunt un pic contrariata. Dar tine de gusturi. La noi, prima seara a fost cam ciudatica, a fost un fel de seara tematica, inca nu m-am prins ce tip de gastronomie au incercat sa imite, dar la restul meselor consider ca 4* sunt meritate. Am nimerit intr-o seara miel, midii, iepure, rata, plus felurile normale. Toate foarte bine gatite si fara consecinte gastrice.

Dulciurile aratau la fel ca in orice hotel de 4*, respectiv colorate si dulci, iar fructele au fost suficiente.

Omleta de dimineata intr-adevar groaznica. Nu cred ca a trecut pe langa oua, cred ca au folosit un praf ceva, care se transforma in contact cu apa si devenea, doar ca imagine, omleta. Felurile principale erau servite de catre personal, in rest, pentru salate, mezeluri si dulciuri te autoserveai.

Existau manusi, dar in afara de noi n-am vazut pe nimeni sa le foloseasca. La masti, situatia statea ceva mai bine, am vazut cativa turisti sa le foloseasca (pe cele din dotarea personala, desigur), dar restul de 90% parca uitasera de pandemie. Din punctul asta de vedere se cuvine sa dau o mica bila neagra politicii hotelului. Ar fi trebuit impusa utilizarea mastilor in restaurant pana la asezarea la masa.

Nu a fost foarte aglomerat, nu am stat la rand la nimic, am gasit masa de fiecare data imediat, dar distantarea lipsea in zona de aprovizionare cu mancare.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

In mod cert, plaja este punctul unde sunt cel mai slab pregatiti.

Complexul are 2 plaje: una urata si una mai putin urata. Intr-adevar, macar ele exista si sunt la 10 m de piscina, dar sunt foarte putine sezlonguri pentru capacitatea hotelului, iar plaja poate fi mai ingrijita.

Marea este de fapt un golf, unde doar in prima zi am prins ceva valuri (salvamarii sunt foarte zelosi - auzeam doar fluiere), iar in restul zilelor marea arata ca un lac, apa usor neclara, pietre destule in apa, doar intr-o anumita zona poti intra in mare fara sa para ca te scalambai. Recomand statul la piscina din apropiere, unde era extrem de liber cu vizite scurte la mare, urmate bineinteles de un dus care, din fericire, exista.

La barul de la plaja, care de fapt deserveste si zona de piscine din apropierea marii, poti servi bere, vin rosu, vin alb, un singur (!) cocktail nonalcoolic, cateva alcoolice, cafea si derivate la automat.

Snack-ul aproape inexistent, nu va bazati pe el.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Dau nota 10 relaxarii pentru faptul ca este extrem de liniste, nu exista niciun fel de muzica nicaieri, distantare mare in zona piscinelor si cam peste tot in complex, mai putin la plaja si la zona de luat masa.

Pe de alta parte, in afara de o plimbare pe faleza scurta care duce catre Royal Bay, trecand pe langa White Coast Appartments, nu mai poti face nimic. Am prins intr-o seara un mic karaoke la barul de la piscina, care a durat mult prea putin sa simti ceva distractie.

Baruri am numarat 3: unul la receptie, unul deasupra receptiei in zona infinity pool si al treilea cel de plaja. Toate deschise de la 10-23. Un mare plus pentru programul piscinelor (cel putin la cele de la plaja), unde desi salavamarul fluiera la ora 18.00 terminarea programului, el de fapt pleca imediat (fara sa astepte sa iesim din piscina) si puteam sta fara probleme pana cand soarele apunea.

Nu am vazut vreo echipa de divertisment desi exista un program de animatie afisat pe o cladire de langa mare. Poate nu ne-am nimerit noi ca si program cu ei, desi nu cred.

Sunt multe piscine, din care 2 (una jos si una sus) au si cateva topogane care functioneaza dupa un program pe care nu l-am retinut, dar stiu ca incepeau la 10.00.

Topoganele de sus sunt potrivite si pentru adulti. Infinity pool (2 la numar) sunt atractia complexului. Au voie doar persoanele peste 14 ani (nu ca ar sta cineva sa verifice), au apa un pic mai rece si intr-adevar merita vizitate. In zilele in care noi am fost, nu m-a atras foarte tare zona de sus a piscinelor fiind extrem de cald.

De precizat ca am gasit prosoape de plaja in camera, insa pentru schimb exista o locatie la piscinele de jos, cu o taxa de 2 leva. Sau, daca te intalneai cu femeia de la curatenie, o convingeai sa le schimbe free.

Referitor la Internet, el este gratis dar nu in toate zonele aveai acoperire. Mai mult in camera, mai putin prin complex.

Recomand locatia fara ezitare. Este foarte potrivita si pentru copii si pentru adulti, dar pentru o experienta placuta incercati sa evitati camerele de 3 stele chiar daca sunt mai accesibile.

In caseta am inscris "camera dubla standard" pentru ca nu am gasit o alegere sa se potriveasca, dar pe site-urile de specialitate aceasta definitie face referire de fapt la camerele din cladirea veche. Asa ca atentie la ce alegeti.

Si as ruga administratorul sa modifice numarul de stele, chiar nu merita sa fie catalogat la 3*... eu zic ca are 4* si ca le merita.

Trimis de adynutza26 in 27.08.20 15:05:27
Validat / Publicat: 27.08.20 15:38:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Studio 2+2

• Alte impresii din această RUBRICĂWhite Lagoon Hotel [Tuzlata]: