ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Sub orice critică

Dezamagitor!

Pentru inceput ca spun ca pretul de aproximativ 60 de euro/camera/noapte nu mi se pare unul mic, asadar ma asteptam totusi la ceva conditii tinand cont ca aceasta suma o achit la un hotel de 5 stele din bulgaria unde stiam din experiente anterioare ca au preturi accesibile. Nu! Gresit! Hotelul care trebuia sa aiba 5 stele de fapt nu stiu cate stele are pentru ca nu scrie absolut nicaieri pe el.

Problemele sunt urmatoarele:

1. am achitat o suma suplimentara pentru a avea sea view, de fapt avem pool view sau poate chiar trees view... deoarece marea este ceva mai departe decat mi-as fi inchipuit atunci cand aud de sea view...

2. in descriere pe care o au pe www.reservationseurope.com spun ca plaja este aproape... de fapt faci vreo 10 minute de mers pe jos pana la plaja.

3. au intradevar internet wireless gratuit in camere dar merge groaznic.

4. au piscina inchisa insa apa este foarte rece asa ca nu prea iti foloseste deoarece apa din mare e mai calda, am intrebat un ingrijitor de la piscina ce temperatura are apa si mi-a raspuns ca 20... in nici un caz!!!

5. colaborarea cu cei de la receptie lasa mult de dorit intrucat am dorit sa plecam mai devreme si eventual sa ne dea banii inapoi sau se ne dea un voucher pentru a veni alta data insa nu a fost posibil ba chiar am fost tratati cu aroganta

6. trebuie sa platesti pentru tot: incepand de la garantia pe care o lasi pentru prosoape daca vrei sa te duci la piscina hotelului la care esti cazat, pana la plaja hotelului care de fapt nu prea exista, toata plaja este privata si in nici un caz a hotelului, iar acolo daca vrei sezlong platesti, daca vrei perna peste sezlong platesti, daca vrei si umbrela, platesti si pe aia... in total vreo 13 euro pentru 2 persoane... Pentru fiecare zi... e cam mult nu?

7. baia din camera este total incomoda, nu are perdea la cada si daca vrei sa faci dus toata apa va ajunge pe jos iar scurgerea nu este prea aproape asa incat va deveni o mica piscina

8. prosoapele zdentuite ca sa nu va mai zic ca pentru ei nu este nici o diferenta intre prosoapele pe care la pun pe jos sau acelea cu care te stergi pe fata...

9. robinetii de la dus stricati cat si butoanele de la vasul de toaleta...

10. daca cumva ai indraznit sa ajungi la micul dejun cu 1 minut peste ora 10 cand oficial se termina... uffff chiar si femeia de servici se poate simti ofensata... ca dehhh...

Trimis de adina1adina in 28.06.10 21:01:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: varna, sofia, golden sands

VIZUALIZĂRI: 4075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adina1adina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

valimi
[28.06.10 21:15:35]

Adina, si review-urile negative au folosul lor, chiar daca dezaprob exclusivitatea pe care o au cusururile in impresiile tale.

Puncte de la mine!

matrar*
[28.06.10 21:52:53]

ai nimerit nasol... se mai intampla si de astea... chiar imi pare rau. si noi ne-am temut ca nu va fi cum ne asteptam dar ne-am simtit super. am fost tot la nisipuri, dar la berlin green park.

[29.06.10 12:14:43]

Da, probabil ca am si nimerit noi nasol, dar va spun sincer ca nu mai calc prin Bulgaria curand... ) Cu banii cheltuiti la ei puteam sa ne facem o vacanta super in Romania!

Dragoș_MD
[29.06.10 12:33:38]

da; e adevarat, cu 2100 lei poti sta undeva in Romania timp de o saptamana. dar nu cred ca la aceleasi standarde.

pe urma, chiar pe saitul de rezervare mentionat de catre tine, sunt 2 hoteluri cu acelasi nume; unul de 4, celalalt de 5 stelute. eu am vaga impresie ca au inceput sa renoveze o parte din camere si le vand la pret mai mare. impresia asta imi este data si de faptul ca, pentru partea de 4* erau deja date note, pe cand la cea de 5* - nu (asta inseamna ca nu sunt mai multe de 5, de obicei). ceea ce denota o dare in folosinta a lor mult mai recenta. iar nota celorlalte... hm! 5,2! putea fi un semnal de alarma...

in ceea ce priveste "totul se plateste" in care intra si garantia prosoapelor de piscina/plaja - garantia nu constituie o plata! decat daca pleci cu bunul pentru care ai girat, acasa... pentru restul nu comentez, dar asta ar trebui s-o tai de pe lista. parerea mea...

[29.06.10 22:59:51]

Hmmm... cu 2100 ron cred ca aveam parte de o saptamana intradevar la alte standarde...

ps: din spusele lor tot hotelul este de 5 stele doar ca o parte a lui este clasica si o parte... "de lux"... noi am stat la cea clasica dar tot 5 stele, drept pt care voi anexa zilele viitoare ceva poze de la 5 stele...

Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic e doar parerea mea in speranta ca voi putea ajuta pe cineva pe viitor, cineva care sper sa fie ceva mai inspirati decat noi si sa caute pareri despre hotelul la care se duc... noi nu am cautat, am crezut doar ce am vazut in prezentarea lor...

duduca_26
[29.01.11 11:55:40]

Vreau sa ma lamuresti si pe mine. Asa arata hotelul ulterior preluarii lui de catre Hilton??? Ptr ca ma asteptam sa apara multiple bonusuri ulterioare preluarii, inclusiv in calitatea serviciilor... ceea ce din descrierea ta nu se simte iar nivelul lor a ramas acelasi adica de 4* bulgaresti-echivalentul a 3* oficiale.

[29.01.11 12:56:59]

Nu stiam ca a fost preluat de catre Hilton. Noi am fost asta vara acolo.

tralamu
[15.02.11 09:29:37]

Am citit cam toate impresiile despre acest hotel si am vazut ca si altii au aceeasi problema ca si mine. Am vrut sa rezerv un sejur de 1 mai la Doubletree Hilton. Nu am mai gasit nicio camera libera iar la agentie mi-au recomandat hotelul Helios de 4 stele care este unul dintre cele doua corpuri ale vechiului hotel Helios. Acum un corp e Doubretree 5 stele si celalalt Helios 4 stele. Ce nu stiu este daca piscina interioara este una singura si in cazul asta in care corp se afla. Daca este in cel de 5 stele, ar fi cam greu sa traversezi curtea de fiecare data cand faci baie. Pe net nu gasesti nimic concret. Daca m-ati lamuri si pe mine as si ami linistit Multumesc mult

[15.02.11 12:24:05]

Deci personal nu sunt convinsa ca ar exista vreo diferenta intre cele doua corpuri. 4 stele sau 5 stele. Poate s-a schimbat ceva de anul trecut, cat despre piscina interioara, nu mai stiu sa va zic exact in care corp este dar noi am stat in corpul din spate si se putea ajunge si prin curte dar si prin interiorul hotelului. Deci incercati sa aflati unde este pozitionat corpul in care vreti sa stati. Daca este in fata, este cumva separat de restul hotelului si da va trebui sa traversati curtea, hotelul ca sa ajungeti. Eu totusi v-as recomada sa incercati alt hotel.

isabelaisa
[18.02.11 19:44:17]

Corpul de 5 stele a hotelului Helios Spa a fost preluat de Double Tree by Hilton si l au renovat si inaugurat in dec 2010. Eu lucrez ca agent de turism si mi am facut rezervare la acest hotel pentru luna Mai 2011. Garantez ca acest hotel se ridica la standarde inalte iar ce au mai scris unii aici sunt niste prostii nefondante daca nu chiar minciuni.

[18.02.11 22:12:30]

Daca este o insinuare si la persoana mea, nu pot decat sa va multumesc, insa eu credeam in libertatea de exprimare. Este doar parerea mea!!! Orice parere se bazeaza pe prea multi factori independenti. Mediul social al persoanei respective, educatie, valori etc. Este normal sa avem pareri diferite pentru ca poate venim din medii diferite, culturi diferite, nivel de trai diferit, etc. Va multumesc oricum.

esmeralda
[19.02.11 13:07:48]

Ma refer in general dar... Din pacate oferiti pareri atat de diferite incat ceilalti sunt foarte derutati si cei care deja si au facut rezervari sunt foarte speriati. Faptul ca nu va cazeaza inainte de ora 14 este motiv de suparare? Chiar pe voucher scrie ca se face cazarea de la ora 14 sau ca pe plaja nu sunt sezlonguri gratuite, f putine hoteluri au aceasta gratuitate, dc ati fi informati nu ati mai avea surprize si suparari. Unii scriu ca aproape aceeasi mancare in fiecare zi. Dar cu o zi inainte au putut sa manance din toate felurile si acum sunt nevoiti sa manace aceleasi mancaruri. Ce ar fi a doua zi sa alegi altceva sau poate chiar ce ti a placut cu o zi inainte.

As mai putea sa zic multe...

Este pacat ca va da ti banii pe concedii pentru a vana toate greselile si nu incercati sa faceti cat mai mult abstractie de ele si sa va relaxati. Si eu vad multe in concediu dar chiar ma intorc foarte relaxata si fericita pentru ca stiu sa ma bucur de lucrurile frumoase si de sotul meu iubitor.

Nimic in lumea asta nu este perfect dar dc nu te intorci din vacanta furat, bolnav sau mort atunci de ce sa lasi alte nimicuri sa iti strice sejurul.

O zi buna!

esmeralda
[19.02.11 13:15:28]

cand am dat toate exemplele de nemultumiri nu m am referit la dvs ca nici nu stiu ce ati mai scris ci asa in general si in caz ca va regasiti asta e...

[19.02.11 14:24:06]

@esmeralda, nu inteleg de ce nu ai rabdare pana maine seara sa-ti expire sanctiunea si iti creezi o clona pentru ati sustine punctul de vedere cu aceeasi tenacitate de a ataca pe oricine care nu are aceeasi parere cu a ta.

Acest cont va fi banat fiind o clona a lui @isabelaisa.

Te mai rog o singura data ca la revenire sa incepi sa scrii propriile impresii fara a ataca alte persoane, dreptul la libera exprimare il are oricine, inclusiv tu atata timp cat nu ataci persoanele ci doar ideile.

[19.02.11 20:38:19]

Ma rog... cineva are probleme... )

[19.02.11 20:40:49]

Ps: in situatia in care ati spus ca sunteti agent de turism incep sa inteleg unele aspecte. Pe de alta nu doresc sa va jignesc dar cred ca ar trebui sa depasiti putin limita bulgaria/turcia/grecia ca sa aveti cu ce compara... nu de alta. Cu scuzele de rigoare daca v-am lezat cu ceva, acesta a fost ultimul meu cometariu pentru dumneavoastra.

DoreD
[16.04.11 12:33:54]

Am cautat putin pe net, si intr-adevar, o parte a hotelului a fost preluata de Hilton. Cum lantul hotelier are anumite standarde, sunt - aproape - convins ca totul va fi ok. Un link cu prezentarea hotelului, unde puteti vedea diferentele dupa renovare:

click aici

adina1adina, domidoc, DoreD, duduca_26, isabelaisa, matrar*, tralamu