ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2020
AUG-2020
Familie
EXCELENT

Am tras lozul castigator - Restaurantul Secuiesc, Targu Secuiesc

In cele doua minivacante am cautat de acasa niste optiuni de luat masa, pentru a scuti ceva timp, dar si pentru o buna alegere (de preferat), iar pentru Targu Secuiesc era iarasi important sa caut ceva, nu aveam timp de umbla prin oras dupa restaurant, trebuia sa fie punct ochit-punct servit, asa incat recomandarea era Székely Vendéglő – adica Restaurantul Secuiesc cum este cunoscut in versiunea in limba romana. Adresa este strada Scolii nr 1, iar pagina oficiala idolrestaurant.ro/index.php/ro/home-rom, unde veti gasi informatii in romana, maghiara, engleza, germana. Am sunat cu cateva ore inainte pentru a face rezervarea asa ca acum nu ne mai ramanea decat sa ne prezentam la ora convenita. Acolo unde am lasat masina (maxim 100 m de restaurant) era o terasa langa cinema, si care era destul de populata si ne tenta sa ramanem, am zis insa sa vedem cum este acolo unde rezervasem. Din afara se vedea doar o cladire, despre care am aflat ulterior ca are circa 200 ani vechime si in perioada Ceausescu aici era sediul Politiei, asa ca nu stiam cum este terasa.

Asadar am ajuns la restaurant si din strada se vedea in interior terasa si am indraznit sa intram. Odata intrati se schimba totul, si aunci am realizat ca am ales varianta castigatoare. Masa noastra avea semnul de rezervare pe ea, toate mesele aveau fete de mese pe ele, niste fete de mese placute la aspect, de o calitate buna, iar tacamurile si ele de calitate. Cand am primit mancarea am fost din nou placut impresionati de vesela folosita. Normal, intai igienizarea (doar veneam de pe drum) apoi studierea meniurilor, si alegerea a fost urmatoarea (ne era foame de parca muncisem pe camp): de baut limonada si Heineken 0.0, apoi:

- ciorba ardeleneasca

- ciorba de fasole cu ciolan afumat

- platou cu bunatati

- piept de pui Kiev cu cartofi cu rozmarin si smantana

- salata asortata

- clatite cu urda

- Tort de ciocolata frantuzesc

Normal, ca in toate deplasarile noastre atat in Targu Mures cat si in aceasta zona, painea este grozava, mai ales cand este paine cu cartofi, daca mai ai si ceva smantana alaturi nu iti mai trebuie altceva.

Cat am asteptat comanda am avut timp sa studiem aceasta terasa ca se poate de primitoare, chiar si pe ploaie avand avantajul ca poate fi inchisa. Dar ceea ce asigura farmecul terasei este reprezentat de decorul asigurat de diverse obiecte vechi, asezate in diferite colturi, asa incat puteai considera oarecum ca esti si intr-un mic muzeu. Si daca avem o scurta prezentare a trecutului, avem si ceva ce tine de prezent, o zona in care se gaseste o masa de billiard. Am fost si la toaleta, totul curat, asa incat o nota buna pentru local.

Dar sa revenim la masa noastra, ciorbele au fost grozave, cu niste portii super generoase, asa incat felul doi a cam intrat pe jumatate, mai ales ca stiam ca am comandat chiar si felul trei. Eu am impartit cu mama corba de fasole dar am gustat si ciorba sotului, amandoua foarte gustoase, si a urmat felul doi, sotul a dat piept pieptului ????, ghinion, nu l-a dovedit.

Eu si mama am impartit platoul cu bunatati, care cuprindea ciuperci si cascaval pane, pulpa de pui la gratar si cotlet de porc umplut, cartofi pai si sos tartar. Nici noi nu am castigat batalia, asa ca ce a ramas am luat la pachet. Acum poate ca in poze portiile nu par mari, dar sa stiti ca au fost.

Si ca sa va faceti o idee asupra meniului, si sa inghititi in sec, stiu sunt sadica, dar daca as putea sa ma teleportez, acolo as fi in urmatoarele 5 minute, pun si link-ul cu meniul, sa il puteti studia idolrestaurant.ro/index.p ... p/ro/restaurant. Intre timp insa la friptura am ales sa iau o bere locala Csiki, buna de altfel si mai ales receeee ????

Si iata-ne ajunsi la felul trei, insa cine ne-o fi pus? Asa ca am luat cu mama o portie de clatite cu urda, sotul prajitura cu ciocolata si inghetata si binenteles, trei caffe frappe, cafelele le-am dovedit, la fel si prajitura sotului (cu ajutorul meu), dar clatitele nu, mai ales ca erau dulci iar mama spera sa fie cu urda si marar, asa ca am reusit eu sa mananc o jumatate de clatita si restul la pachet. A fost insa atat de gustoasa, ca dupe ce ne-am cazat si ne-am odihnit putin am atacat clatitele si de data asta am invins.

Nota de plata (pe bon) a fost 171.80 lei, un pret corect pentru ospatul avut. As vrea sa trag o concluzie, asa cum am povestit deja, am trecut pe la cateva restaurante in vacanta noastra si mai urmeaza, toate au fost ok, insa acesta este in topul preferintelor, uneori pe langa mancare, atmosfera conteaza mult de tot, chiar daca esti in fuga, asa ca daca sunteti in zona, nu ocoliti locul, sigur va veti bucura de un moment de relaxare dar si de o mancare buna.

Trimis de mishu in 25.08.20 18:50:37
Validat / Publicat: 25.08.20 19:40:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TG SECUIESC.

VIZUALIZĂRI: 3534 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 Restaurant Secuiesc - na ca i-am prins si pe ai mei

celestePHONE
[25.08.20 21:24:14]

Nu ai încercat supa de vișine sa ne spui și noua cum este?

[25.08.20 21:39:09]

@celeste:  M-ai prins! , am vrut, am fost la un pas in a o comanda, insa cred ca alta data, oi mai ajunge eu pe acolo.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.08.20 22:50:47]

@mishu:  Să vă fie de bine! Am mâncat și noi anul trecut la acest restaurant și tare ne-a mai plăcut! Din stradă locația nu spune multe, dar înăuntru este foarte frumos! Iar mâncarea... Și acum mă gândesc la prăjitura aia, șomloi galuska parcă îi zice!

Avantajul lor este faptul că au la dispoziție terasa​, altfel ar fi fost închiși în aceste vremuri stranii pe care le trăim cu toții!

Dar știu că ați fost curajoși... hmm... felul trei! Bravo! Adevărul e că la ce bucate vezi prin meniu, asta este atitudinea corectă, să încerci cât mai multe bunătăți!

Sănătate multă ție și tuturor celor dragi! ​​

[25.08.20 23:15:50]

@Crazy_Mouse:  Ma bucur ca ai fost la fel de multumit ca si noi si asa este, din strada nu ai mari asteptari, dar localul prea era laudat ca sa nu indraznesc sa intru, in fond daca nu imi placea ceva puteam sa fac stanga ' mprejur si sa plecam.

Si cred ca as fi fost in stare sa comand tot meniul, insa noroc ca am putut lua si acasa , si ai dreptate, am fost curajosi pentru felul trei .

Un local ​frmos, cu o servire minunata si o atitudine asa cum trebuie pentru ca afacerea sa prospere.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

​​

Mika
[26.08.20 12:32:24]

@mishu:  Foarte bine arată restaurantul. Cât despre mâncare, povestești așa bine incât imi plouă in gură numai când citesc.

Qvadratvus
[28.08.20 00:50:46]

Deh... noi am nimerit din păcate în altă parte. Nu-i nimic, data aviatoare tragem aici pentru păpică.

Zoazore
[28.08.20 14:21:12]

@mishu:  Ba si de-afara arata bine casa! Se vede ca e veche si e tare bine ca afost pusa in valoare cu acest restaurant!

Decorul terasei este  chiar ca un muzeu. O casa de cizmar gospodar care primeste prieteni in vizita si-i omeneste cu ce are bun!

Deh, asa-i prin Ardeal: portii mari, mancare gustoasa! Musafirul nu trebuie sa se ridice flamand!

Supa de visine e un compot de visine dres cu smantana si ingrosat cu faina:

youtube

[28.08.20 20:52:34]

@Mika:  Ii dai seama ce inghiteam eu in sec cand scriam? NU pot, sunt incurabila, savurez orice intr-un mare fel... in fine, mai fac si eu mofturi, dar e dat de calitate, asta ca mi-am adus aminte ca azi mancarea la cantina nu mi-a placut, adica supa a fost ok, dar felul 2 nu, m-am mai scos cu salata .

Imi place sa si mananc, dar imi place sa si fac pregatiri, mai ales partea cu aranjamentele, chit ca este mai mult de munca, insa arata altfel.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[28.08.20 20:55:14]

@Qvadratvus:  Sunt convinsa ca vei mai ajunge in zona si ca vei mai descoperi locuri frumoase pe care sa ni le prezinti, si poate incerci tu supa de visine daca ajungi pe acolo . Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[28.08.20 20:57:42]

@Zoazore:  Da, a fost restaurantul meu preferat din aceasta vacanta prin atmosfera creata.

Multumesc de vizita si aprecieri. ​

celeste, Mika, mishu, Qvadratvus, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tîrgu Secuiesc? :