ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2020
AUG-2020
Familie
REZONABIL

Un sejur minunat la Vila Briana

La buna vedere dragilor, in sfarsit a venit si prima vacanta in plina pandemie, care a rasturnat toate planurile tuturor de inceput de an, asa ca dupa mai multe incercari si anulari de a face vacanta in afara tarii am decis ca anul acesta sa facem vacanta in tara si sa combinam la un loc muntele si marea si am gasit acest loc minunat de relaxare in zona de munte care indeplinea toate cerintele noastre (liniste, relaxare, zona de munte, plaje la piscina, excursii la obiective turistice in zona).

Dupa mai multe cautari pe internet fiind si o luna foarte aglomerata pentru concedii am gasit loc aici la Vila Briana din zona Rasinari -Sibiu.

Am ales ca varianta de drum pentru aceasta destinatie Tg jiu - Hateg - Simeria - A1 - Saliste - Gura Raului - Poplaca - Rasinari drum strabatut in aroximativ 3 ore, iar la intoarcere am ales aceasta varianta foarte impresionanta, Vila Briana - Gura Raului (exista un drum mai scurt ce face legatura intre aestea la 1km mai sus spre Paltinis, pe Google maps apare ca fiind neasfaltat) - Saliste - Poiana Sibiului - Jina - Dobra - Sugag - Transalpina - Novaci - Tg jiu.

Ca prima impresie a fost ca am facut o alegere inspirata si din discutiile cu alti turisti cazati aici a reesit faptul ca este o locatie care merita vizitata sau de ati petrece aici un sejur.

despre SERVICII

Aici nu am putut acorda o nota maxima deoarece, am vazut ca gazdele nu au o atitudine foarte prietenoasa fata de turisti, daca semnalezi o problema au impresia ca le reprosezi ceva, au fata posomorata si nu zambesc dar au grije ca din primele secune cand sosesti sa achiti sejurul practic nu te lasa respiri.

Un alt aspect negativ, nu ni sa prezentat un orar al meselor ce le puteam servi la Restaurant (terasa) „am avut surpriza a doua zi, ca micul dejun incepea cu ora 9, iar pranzul dupa ora 15 in conditiile in care noi am fost prezenti la ora 13 la masa si programul curateniei in camere (nu am stiut ca in aceste conditii de pandemie trebuie tu sa soliciti sa vina sa iti ia gunoiul din cos) daca am intrebat sau suparat.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartamentul a fost curat, spatios, cu 2 dormitoare, la etajul 1 cu 2 terase una comuna cu priveliste in spatele vilei (nu ete prea placut ce vezi, aveti grije ce comandati sa nu aveti aceasta surpriza oricum aceasta camera ar trebui diferentiata ca pret) si una separata cu privire in lateral dar cam ingusta, Dormitoarele sunt foarte spatioase unul dotat cu frigider, 2 televizoare LCD, paturi duble au fost perfecte pentru 3 adulti.

Curatenie sau schimbat doar prosoapele la 3 zile, si sa ridicat o singura data gunoiul la cererea noastra confrm noilor conditii din pandemie in rest l-am dus noi.

Un incident neplacut sa intamplat intr-o seara ma refer la poluarea fonica, un grup de turisti sa cazat si au facut chef cu muzica si manele dupa 0ra 22 fara sa tina seama ca mai sunt si altii care au venit sa se odihneasca, sa rezolvat situatia intr-un final dar am avut sentimentul ca daca am raportat acest incident la gazde s-au suparat.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun cam saracacios, cam putin pentr-u pretul platit.

Programul Restaurantului foarte ciudat, mancare scumpa.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Vila Briana ete asezata pe Valea Stezii traversata de un rau cu acelasi nume, pe drumul ce duce catre statiunea Paltinis aflat la 15 km distanta, este inconjurata de un peisaj superb, de o parte padure de foioase iar pe de alta padure de rasinoase.

Zona este foarte aglomerata in zilele de V-S-D in special de turistii ce merg in statiunea Paltinis si cei ce se relaxeaza la un gratar la iarba verde.

Vizavi de vila exista un spatiu amenajat de gratare cu mese si bancute acoprite, de altfel ne-am petrecut cam toate Cinele aici am preparat mancarea la gratar (Ingrediente si alte cumparaturi se pot cumpara de la market la 3 km in Rasinari).

La 20 km se afla orasul Sibiu unde se pot vizita mai multe obiective turistice, Palatul Brukental, Podul minciunilor, Gradina zoologica, Muzeul civilizatiei ASTRA, etc.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Vila Briana dispune de o piscina in aer liber, cam micuta fata de cum arata in poze 6/4, adancime -1,60 --1,80, cu apa incalzita, dispune de 15 sezlonguri si scaune de plaje, umbrele, loc de joaca pentru copii, masa de tenis si biliard la subsol.

Trimis de costyy † in 16.08.20 17:08:12
Validat / Publicat: 16.08.20 18:00:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MĂRGINIMEA SIBIULUI

VIZUALIZĂRI: 1789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costyy †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Vila BRIANA vedere fata
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[16.08.20 17:29:59]

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

costyy †AUTOR REVIEW
    [16.08.20 17:34:39]

@webmasterX:  Coordonatele se potrivesc, pozele se incarca acum, video are probleme mai incerc.

costyy
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Briana [Rășinari]: