ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2010
DIN: Tg-Mures
ÎNSCRIS: 04.06.10
AUG-2008

Barcelo Royal Beach- un hotel controversat?

Am citit review-urile scrise pana acum si sunt putin contrariata. Majoritatea sunt critice. M-am mirat, deoarece in iulie-august 2008 realitatea nu era asa de neagra cum reiese din review-uri. Poate a mai decazut hotelul intre timp? Am sa incerc sa rezum plusurile si minusurile iar cei interesati de acest hotel sa poata hotari care dintre ele cantearesc mai mult in balanta lor.

Asadar, plusuri: mult bun gust in design-ul acestui hotel. In 2008 hotelul era foarte nou (mi se pare fusese dat in folosinta in mai 2007 sau 2008). Fiecare piesa decorativa era special desenata pentru acest proiect. Un anumit "pattern"- niste flori stilizate- se repeta in aproape toate decoratiunile, in diverse variante, culori, materiale, stiluri: in desenul balustradei balconului, in desenul tapetului de pe hol, pe husele pernelor decorative din camera, chiar si in forma piscinei principale (o forma total neasteptata pentru o piscina- un fel de trifoi cu 5 foi). Culorile erau foarte bine alese si combinate. Nimic strident, culori de pamant- crem, bej cu pete de culoare- grena, galben-auriu pe ici pe colo. Piesele de decor si cele de mobilier erau uneori haioase, neasteptate Trecerea in revista a amenajarii interioare si exterioare a hotelului te surprindea absolut neasteptat la fiecare pas. Vizita acolo a fost un fel de curs "Casa Lux" de invatare a ABC-ului in amenajarile interioare. Voi pune cat mai multe poze pe site ca sa va faceti o idee despre ce vorbesc. Despre acest aspect vad ca nimeni n-a pomenit nimic. Poate pentru cei care au fost acolo acest aspect nu conteaza dar pe mine m-a incantat. Si pot sa va spun ca lucrurile acestea costa, chiar si ca sa stai in ele, nu doar sa le faci. Deci eu as da nota maxima amenajarii interioare si exterioare. Mai trebuie precizat ca in acest hotel exista 2 tipuri de cazari. In hotelul propriuzis, unde am stat si noi- 2 cupluri, unul fara copii, celalalt cu un copil de 5 ani, pentru copil nu s-a platit nimic-, si corpul lateral cu apartamente self catering, dotate cu bucatarii utilate. Nu stiu cum arata acele apartamente fiindca nu le-am vazut.

Alt plus: piscinele- 3 la numar si bine intretinute. Se lua zilnic proba de apa din piscina. Cea in forma de floare, mai mare dar putin ciudat de inotat in ea daca vrei sa te imaginezi intr-o piscina olipica (nu poti inota in linie dreapta, trebuie sa te unduiesti pe conturul florii) si alte doua mai mici, una dotata si cu un fel de jacuzzi. Piscinele nu erau supra-aglomerate desi era indicat, totusi, sa intri si tu in "traditia" locului si sa-ti pui prosoapele pe sezlonguri inainte de a merge la micul dejun fiindca daca zaboveai prea mult prin sala de mese riscai sa ajungi mai la umbra sau mai la vant (era o portiune din zona piscinei mari ce se situa in dreptul spatiului dintre alte doua hoteluri din fata, unde se crea un fel de curent ce-ti cam deranja coafura- daca nu erai dat cu "Wella- coafura rezista", bineinteles! ).

Curatenia- fara cusur. Spalau si balconul- un criteriu de evaluare foarte sigur daca vrei sa dai o nota de trecere.

Baia superba, placata cu un mozaic maro-sidefat si obiecte sanitare de buna calitate, era dotata si cu dus si cu cada cu jacuzzi, cu feon, telefon (nu ca l-am fi folosit! ), muzica la boxe. A fost dragut cand, abia ajunsi, obositi ca vai de noi, ne-am inghesuit la dus. Eu- ca o doamna ce sunt, mi-am cerut drepturile si am intrat prima. Msapuneam cu foc cu gelurile de prin borcanasele din dotare (de buna calitate gelul de dus si produsele cosmetice, nu de duzina, erau o gama cu extracte din plante naturale- aveau o anumita marca pe care o foloseau si in centrul spa si careia ii faceau reclama- si mi-a placut ca-ti lasau pielea hidratata- alt plus al hotelului) cand am simtit ca-mi explodeaza, subit, creierii. Al meu barbat studia butoanele de prin camera (de, ca baietii, inclinat spre tehnica, manca-l-ar mama) si le sucea in stanga si-n dreapta sa vada ce efect au. Nimerise boxele din baie si le pusese direct pe maximum. Asa am aflat ca avem muzica in baie si ca poti sa o dai si la maximum.

Tot la capitolul plus as putea sa pun si mancarea. Am spus "mancarea", nu conditiile de luat masa! Mi-au placut meniurile de acolo, aveam de unde alege destule manacaruri care sa-mi placa. Nu era genul de abundenta de pe la turci sau chiar de pe la bulgarii pe la care mai fuseseram (Iberostar- Nisipurile de Aur- 4*). Dar, avand in vedere ca trecusem de etapa "indoapa-te Manuelo, ca nu conteaza ca-ti creste fundul " si eram la etapa "Va implor, hai sa incercam sa ne ingrasam mai putin in concediul asta", nu mi-au lipsit zecile de feluri de mancare si restaurantele intinse pe hectare intregi. Oricum m-am ingrasat.

Mi-a placut mancarea dar, legata de ea, ajung la primul minus: restaurantul subdimensionat (designerii fusesera prea ocupati cu motivele florale si arhitectii n-au mai calculat raportul cantitate turisti/locuri la masa). In perioada in care am fost noi exista un fel de sefa de sala care, la prima ta intrare in restaurant, te repartiza la o anumita masa (mesele erau numerotate si erau situate si in interiorul restaurantului si afara, pe terasa ce dadea spre piscina). Noi am fost intrebati daca preferam interiorul sau exteriorul si, e clar, am preferat sa mancam pe terasa. Chestia e ca la fiecare masa eram doua schimburi! Si trebuia sa spui din start daca vii in schimbul I (adica devreme, in prima ora de servire a mesei, adica de la 6 la 7) sau in schimbul II. Faza asta era cam nashpa. Dupa ce ca erai "agatat" de servirea mesei in hotel mai trebuia si sa fii zilnic constant in a veni aproape la aceeasi ora la masa. Mai mult, masa la care ne-au repartizat era de 4 persoane si, desi fuseseram notati ca avem si un copil cu noi, aproape niciodata n-am avut scaun si loc la masa pt. copil. Vesnic chemam chelnerii sa ne rezolve aceasta problema. Nu ca am fi noi mari domni si ne dor mainile sa mutam un scaun, dar toate mesele erau full si strict planificate pentru numarul exact de locuri deci nu era simplu sa pandesti sa plece careva ca sa-i furi scaunul deja programat pentru tura urmatoare de la masa respectiva.

Deci, exista acest discomfort dar noi nu l-am pus chiar tare la suflet. Ne-am cam obisnuit sa chemam- cu hotarare insa- chelnerul si sa asteptam cuminti sa ni se puna inca un tacam.

Alt minus: nu am fost preveniti de catre nimeni ca parcarea este contra cost si cat costa, nici de catre agentia de la care am luat biletele si nici de catre cei de la Barcelo Royal, pe care eu i-am contactat prin e-mail dupa ce am avut rezervarea facuta. I-am intrebat despre diverse lucruri (daca e in regula rezervarea noastra, de exemplu, sa nu ne trezim prin Bulgaria fugariti de pe la un hotel la altul) dar si despre parcare. M-au asigurat ca au parcare, ca este suficient de mare si ca este sigura, fiind in subsolul hotelului. Corect, toata stima, conditii de 5 stele pentru masina noastra si foarte sigure (dupa legendele cu furtul de masini, aici o adaug si pe cea de anul acesta de la hotelul Kempiski, unde s-au furat 5 limuzine de lux ale unor pdl-isti in frunte cu un stimabil primar), era important si aspectul sigurantei masinii. Dar sa-ti "scape" sa adaugi ca te va costa 70 euro senzatia asta de siguranta? As zice ca a fost o scapare intentionata.

Alt minus: apa de 5 euro la masa. Vinul era bun- cel productie locala, rosu, sec era, daca nu ma insel, tot 5 euro dar paharul.

Drumul spre plaja n-as zice ca era de 200 m, cum am citit ca a scris cineva. Intr-adevar trebuia sa traversezi o alee (nu sosea- alee) si sa treci printre niste alte hoteluri si-o piscina, dar nu era mult de mers. Plaja era ok dar nu era pentru noi! Era plaja altui hotel si noi eram obligati sa inchiriem sezlong fiindca nu te lasau sa stai direct pe nisip, desi era loc destul.

Statiunea era sub asediul hoardelor teutone. Grupuri numeroase, bine organizate, de adolescenti nordici veniti in Bulgaria la imbatat. Circulau in grupuri compacte seara (ziua banuiesc ca dormeau), cu un lider si un steag in frunte si luau cluburile la rand, grup dupa grup, dupa grup. Erau asteptati in usa cluburilor cu tavi cu ceva tarie pe care o dadeau pe gat inainte de a intra si dupa ce dadeau turul clubului si al barului din dotare o luau de la capat in clubul urmator. Era interesant sa-i vezi, din ce in ce mai in verva si mai galagiosi, pe masura ce bifau cluburile si se apropia miezul noptii.

De vizitat nu este decat Nessebarul- dar acesta are nota 10 si referinte maxime. Poate povestesc alta data despre el.

Am incercat intr-o zi o "croaziera" pe mare. Mama ce tzeapa! Croaziera era o plimbare cu o barcuta subreda de maxim 5 persoane in care vroiau sa ne inghesuie cam 10-12 - jumate romani, jumate rusi. Ne dadeau si un pahar de sampanie in larg, domnule, ce sa nu ne convina? Noroc cu grupul de romani ce a venit mai la urma si cu domnul mai dintr-o bucata din acel grup care, cand s-a vazut el cu cele peste 100 kg din dotare, pe pasarela aceea ingusta si miscatoare, impins de la spate sa urce pe barcuta deja plina cu victime sigure pentru rechini, a inceput sa strige ca asta-i sarlatanie si sa-i dea banii inapoi. Moment in care ni s-au desclestat si mie si prietenei mele falcile (doar noi, femeile, avuseseram porniri romantico- marinaresti, baietii preferasera berea barbateasca de la piscina) si vociferarile au sporit, ba au devenit bilingve. In final frumoasa croaziera s-a anulat, ne-am primit banii inapoi iar noi ne-am intors spasite, in surpriza generala, la piscina, printre barbatii nostri, carora le-am spus, dezamagite, ca n-am mai prins loc pe corabie!

Trimis de manuelawww in 28.06.10 16:15:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Iberostar 4*-Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 3455 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuelawww); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul contact

valimi
    [28.06.10 17:33:13]

Hotel minunat, dar la banii astia cred ca se merita totusi sa te mai indepartezi, totusi, de Balcani.

manuelawwwAUTOR REVIEW
    [28.06.10 20:20:43]

@ valimi. Da, ai dreptate, dar poate trebuia sa specific doua argumente care ne-au facut sa nu ne indepartam prea tare de scumpa Romanie: aveam un copil in grup si nu ne doream un drum prea lung cu masina pt. el. Al doilea argument este restrictia impusa de un membru din grup: "Nu urc in avion!"

manuelawww, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂBarcelo Royal Beach Hotel: