ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2020
REZONABIL

încărcat de pe telefon!

Cu bicicletele prin Europa (6) — destinația finala Lausanne și Flumserberg

Cu Bicicletele prin Europa -oprire finala Elveția

De la Coruna am plecat convinși ca mergem in Portugalia. Am tot așteptat sa se publice țările de pe lista verde și am așteptat și nu s-a mai publicat pana sa plecam noi, erau doar știri. Ca sa nu riscam sa stam in carantina am renunțat la Portugalia și am plecat spre Benidorm, ne-am luat cazare 6 nopți de pe booking, priveliștea a făcut totul, atât spun de cazare ????.

Nu va povestesc de Benidorm ca sunt multe impresii foarte bine povestite pe site, iar acum mai toate atracțiile erau închise. E foarte interesant și o sa citesc părerile unde sa mănânci in Benidorm.

Am plecat din Spania, nedumeriți pe ce drum sa ne întoarcem acasă, Italia e varianta cea mai buna dar cu virusul asta poate ne trezim ca ne izoleaza. Si [dacă] am tot făcut drumul asta, Pentru juma de zi in plus am ales drumul prin Elveția fără a trece prin Italia. Și nu ne-a părut rău deloc, Elveția e mirifica, măcar odată in viața sa mergeți in Elveția. Munții care ies din apa îți taie efectiv respirația.

Ne-am oprit câteva ore la Geneva și dimineața când ne-am trezit am pus München, N-am mers cred nici o ora și am zis de ce sa nu intram la Lausanne și bine am făcut. Când am văzut din masina ce peisaje sunt aici, am parcat, am dat jos bicicletele și am biciclit 5 ore.

Am mers pana la Catedrala și pe urma pe malul lacului Leman. Greuuuuu????????????, totul la deal, deci credeți-ma ca pe un sens doar am urcat, am urcat și tot am urcat, de aia sunt astia așa slabi aici ????????????. După ce am coborât am văzut hidrobiciclete pe apa, gata! sărim intr-una și am stat pe apa o ora întreaga, am vrut sa luam barca cu motor dar nu mai erau locuri decât peste o ora. Ce ziceți ca zăpăciții mei au intrat in apa, ca pe o parte aveai scara sa cobori dacă vrei in apa și așa îmbrăcați s-au bălăcit. Tot lacul era plin de bărci și hidrobiciclete cu sau fără tobogane.

Elveția este o țara foarte scumpă și la mancare și la haine și la tot. Ne-am obișnuit greu sau mai bine Zis nu ne-am obișnuit. O pâine e de la 12,13 lei in sus. Aaa, și am luat pizza de la automat!!! Mai mult de mirare ca sa vedem cum scoate automatul pizza, ca am dat 63 lei pe o margherita.

Și aici încă o “palma” ????????????, internet-ul scump, intr-o zi de hărți și câteva căutări de hoteluri și atracții mi-a venit mesaj de 28 euro cost suplimentar, asta e. A doua zi am ajuns la 50 euro cost ????????‍♀️????????‍♀️????????‍♀️. Postez când ies din Elveția.

Am plecat spre Zürich si am ajuns noaptea, numai ca nu știu pe ce parte am intrat ca nu părea nimic care sa ne oprească, totul părea vechi. Ne-am odihnit undeva după Zürich.

Hotărâti ii dam dimineața pe GPS München. Am mers 15 km și am văzut niște telecabine, de pe autostrada și din ochi :- ne întoarcem? -Da ???? Se pare ca am ajuns la Flumserberg. Am urcat cu 2 telecabine pana la 2020 m. Sus e un restaurant foarte frumos amenajat inclusiv cu sezlonguri de lemn pe care sa stai sa admiri totul.

Tot acolo este un Platou cu căluți de jucărie ce suporta pana la 120kg, ii vedeți in poze. Iar cum cobori din telecabina de sus este o mică pluta pe apa pe care te plimbi de pe un mal pe altul și un puzzle din lemn pe apa cu continentele sa le așezi tu.

După ce am plătit o grămada de bani și dus și întors (46 CH de adult, 28,5 de copil peste 12 ani și 8CH copii sub 12ani), fiind așa de plăcut traseul ne-am hotărât ca pe drumul celei de-a doua telecabine sa îl parcurgem pe jos. Am făcut vreo 3 ore cu tot cu opriri pentru poze. Cum cobori pe traseu sunt 2lacuri, iar la baza unuia este un restaurant ce vinde vin fără alcool, foarte bun.

La capătul celei de-a după telecabina se afla un traseu de bob pe sine de fier, l-am ocolit ????, nu mai eram in stare de nimic ????????????.

A fost o încântare a ochilor sa privești de jur împrejur toate frumusețile naturii. Ne-am întâlnit și cu o sumedenie de vaci pe traseu, au la gât câte un clopot imens și se aud de peste tot de pe unde pasc. La baza muntelui se afla lacul Walen, Walensee. Eu am vorbit aici de telecabina mea ????, pentru ca peste tot unde priveai era câte o telecabina sau telescaun ca sa ajungi unde vrei, iar traseele erau multe făcute pentru drumeție sau pentru biciclete.

Eu una vreau sa ma întorc și sa stau sa-mi beau cafeaua la o fereastra lângă lac și sa stau cu ochii la munții astia impunători.

Cam asta a fost vacanța de anul acesta, acum suntem la München, de asta postez ????????????, ca am net.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natural este unic, lacurile sunt de vizitat, Lausanne este foarte frumos are și atracții istorice, parcuri și lac.

Trimis de Aniram in 08.08.20 10:25:45
Validat / Publicat: 08.08.20 11:31:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

VIZUALIZĂRI: 634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aniram); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P70 Fântâna de băut apa -Lousanne

[08.08.20 10:40:05]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Cu mașina prin Europa - circuite diverse, EUROPA - CIRCUITE DIVERSE" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Drumul spre / dinspre Elveția]

[08.08.20 11:24:56]

@webmasterX:   Puteți sa mutați poza făcută prin fereastra prima? Mulțumesc frumos

[08.08.20 11:32:58]

@Aniram:  nu se poate schimba, din păcate,   pozelor -- bănuiesc că la asta te referi mai sus

[08.08.20 12:15:22]

Da, eu am selectat-o prima, dar nu știu de ce se aseaza ele altfel @webmasterX:

Costi
[10.08.20 16:05:03]

@Aniram:

N-am mers cred nici o ora și am zis de ce sa nu intram la Loussane și bine am făcut.

Cred că ai vrut să scrii Lausanne...

Poate nu pare o mare diferență, dar pronunția este foarte diferită: lusan, față de lozan...

De-asta am și fost indus în eroare și m-am dus la hartă, să văd unde e acest oraș...

O pâine e de la 12,13 lei in sus.

Asta nu-i nimic... Și în Grecia o pâine adevărată este minim 2-3 €. Dar să vezi în Israel... Am dat pe o pâine de o jumătate de kg, în piața centrală din Ierusalim, 17 șekeli, ceea ce înseamnă peste 20 de lei! ​

Oricum, frumoasă experiență, chiar dacă titlul m-a indus în eroare, pentru că am crezut inițial că ați mers numai pe bicicletă...

[10.08.20 17:23:08]

@Costi:  sa știi ca am văzut după, la poze scrie și Loussane și Laussane. Mi-a corectat telefonul, scuze. Dar bravo , chiar speram ca nu observa nimeni ???? Și am mai gresit ceva , nu o pâine ci o bagheta , pâinea era de la 4 euro in sus

[10.08.20 17:31:43]

@webmasterX:  va rog mult dacă puteți sa corectați din Loussane in Laussane. N-am fost atenta la telefon, mulțumesc mult

[10.08.20 19:23:48]

@Aniram:  Efectuat corectura  solicitată

ionyde
[09.09.22 13:54:25]

@Aniram: asa este platesti enorm daca stai pe roaming in Elvetia. Cel mai ok daca stai cateva zile sa iei o cartela Lebara care ofera Internet mobil nelimitat cu 1.5CHF/zi si foloseste semnalul foarte ok de la Sunrise (al 2lea operator ca si calitate si acoperire).

Intr-adevar preturile sunt uriase, chiar si la supermarket.

Recomand o vizita si la Lugano, Interlaken sunt super zonele si lacul sau daca esti pasionata de schi la Chur si Davos.

[10.09.22 10:17:59]

@ionyde: Multmesc, intenționez sa fac toată Elveția cu masina și trenul, încet, încet ????

Nu schiez cu toate ca sunt născuta și trăiesc in Brasov ????

Aniram, ionyde
Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: