ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2008
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 06.02.08
SEP-2004
[?] AD. + 18 COPII

Ouzo, saganaki si sirtaki pentru o vacanta reusita!

Cine viziteaza Grecia si nu merge in insule, nu a vazut mai nimic!

Dupa ce am gasit aceasta zicere pe net, ne-am hotarat la un circuit cu masina prin Grecia si un sejur intr-o insula. Am ales Naxos la sfatul unui agent de turism ce mi-a explicat ca in septembrie nu e de mers in Grecia Continentala sau in "insulele verzi", in Ciclade sau in Creta e vremea buna de plaja pana la mijlocul lui octombrie. Agios Prokopios e situat la sud de capitala insulei Naxos, cam la 8 km si are una din cele mai frumoase plaje din insula .

Hotelul este situat la circa 100 metri de plaja, se ajunge in doua-trei minute de mers.

Am luat un studio cu trei paturi, cu aer conditionat, bucatarie, baie cu dus.

Propietarul este excesiv de amabil, ca mai toti grecii pe care i-am intalnit, l-am sunat la oara 01 (unu) noaptea sa vina sa ma conduca la hotel, ca ratacisem drumul (eram la 200 metri de hotel si nu-l gaseam!) .

In insula am ajuns cu ferry, a costat 270 euro dus-intors masina si trei pasageri. Am fost etichetat ca om bogat pentru ca mi-am permis sa ma duc cu masina personala (o Solenza) pana acolo, ceilalti vin cu avionul.

Hotelul este deosebit de curat si linistit, are o piscina curata si spatioasa.

Micul dejun invariabil acelasi, cafea ness, chec, dulceata...

Masa am servit-o la restaurantele din zona, preturi cam 6-7 euro pe portie, la trei persoane maximum 30-35 euro cu tot cu vin, desert si bacsis.

Se pot inchiria masini la preturi mici, 20-22 euro pe zi.

Am batut insula in lung si in lat, am gasit multe plaje pentru nudisti, zone extrem de pitoresti.

Se pot face excursii in insulele invecinate, Paros, Santorini etc.

Trimis de ghidioneanu in 24.08.08 14:43:34

VIZUALIZĂRI: 4557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ghidioneanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Am stat la etaj , camera din mijloc .
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

[24.08.08 14:47:55]

Am uitat sa specific pretul, la agentie am platit 41 euro pe zi, la hotel as fi gasit si cu 27 euro pe zi aceleasi conditii. La sosirea feribotului in port (la ora 24!!!), era o mare de greci insiruiti pe marginea drumului, toti cu chei in mana, o atmosfera cam ca pe la Mangalia cand ajungea acceleratul de Iasi...

Erau si oferte cu 18 euro camera pe zi, cred ca se putea negocia la greu...

[24.08.08 15:04:57]

ghidoneanu, imi plac foarte mult reviews-urile tale, poate si pentru ca ma identific foarte mult cu ele. Cred ca daca le-as fi scris eu, de as fi fost eu acolo, ar fi iesit 90% identice [exceptand spatiile de dinaintea semnelor de punctuatie, cu care ma exasperezi! ].

As fi vrut sa spun ca impresiile scrise de tine exprima un mod de a privi vacanta - si viata in general - foarte elegant si sanatos, insa tinand cont de lucrurile scrise mai sus, ar fi reiesit ca sunt in mod clar o persoana lipsita de modestie

[25.08.08 13:08:06]

In excursiile mele incerc sa identific cate ceva din specificul locului, sa vad ceva specific zonei, sa mananc ceva local, traditional, sa vad oamenii locului la ei acasa.

Nu pot sa spun ce simt cand aud pe cineva care a plecat in Spania sau Grecia si a mancat la McDonalds sau a dormit sapte zile pe plaja in Tenerife. La ce i-a folosit vacanta ?

P.S. incerc sa ma corectez cu spatiile, am invatat la batranete sa lucrez pe calculator .

[25.08.08 13:23:43]

In Naxos am fost la un mic spectacol folcloric organizat in ruinele cetatii din capitala, precedat, sustinut si urmat de o degustare de bauturi locale, mai intai raki, ouzo ( e cam ca peste tot in Grecia) , apoi kitros, un soi de lichior de citrice din care am cumparat apoi cu kilogramul sa duc acasa .

Ciobanii locului fac o branza specifica din care se face un saganaki foarte delicios ( un soi de cascaval pane) ce merge foarte bine cu vinul rosu mai sec de pe insula . Din concediul asta m-am intors cu 5 kg in plus...

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [07.02.09 20:10:47]

Citind impresiile dumneavoastra mi-am adus aminte cu placere cele 4 zile petrecute in aceasta insula in sepembrie 2007 , si eu m-am ingrasat cateva kilograme in acea vacanta ,mai ales ca am descoperit in Chora un magazin care parea din secolul 19 , propietarii 2 batranei care se miscau incredibil de incet sub povara celor 7/8 decenii de viata , ce pot sa spun aveau cele mai bune masline uscate , cel mai bun vin , cele mai bune capere , ulei de masline , miere etc , am gasit chiar si Hana o pulbere verde cu care femeile i-si vopseau parul , ce vreau sa va spun ... daca va placut Naxos incercati sa mergeti in Amorgos si dupa aceea mai vorbim , multa sanatate si multe excursii !

Florin
    [13.09.12 13:43:58]

ratacind pe forumul asta... mi-am amintit de fabuloasa mea vacanta in NAXOS din 2009.

O insula linistita cu multe surprize. Merita amintite:

- Orasul de marmura. Un satuc cocotat pe un munte de marmura. Case, drumuri, bancute, biserica, absolut totul este din marmura. Aici am avut norocul sa nimerim chiar la momentul cand o pereche de tineri ieseau din biserica dupa cununia religioasa. Am fost inconjurati imediat de nuntasi si serviti cu niste prajiturele traditionale si vin. Daca mai zaboveam nitel cred ca ne invitau si la masa.

- Plajele izolate si linistite

- Monumentul simbol al insulei - "Poarta Soarelui". Merita vazuta la momentul apusului cand soarle apune pe mare chiar prin interiorul portii (evident dintr-un anumit unghi)

- Exista un loc unde se pot admira niste statui foarte vechi - KOUROS - (anterioare civilizatiei grecesti stiuta de noi din cartile de istorie si din vizita muzeelor din Atena). In apropiere se afla o mica oaza de verdeata cu un iaz cu pesti si cu multe flori. Aici poti cumpara dulceata de portocale si tot felul de prajituri cu portocale.

Frumoase locuri.

Am aranjat vacanta in Grecia direct cu o agentie din Grecia si a fost mai ieftin cu mult fata de ofertele gasite in tara. Asta tinand cont ca am vrut ceva mai inafara pachetelor oferite de agentii.

Eu am planificat (si am si reusit) urmatorul traseu:

1. Transfer domiciliu-Otopeni. Plecare Otopeni-Atena. Serviciu de transfer aeroport-hotel.

2. Stat in Atena o noapte.

3. Inchiriat masina si suit pe feriboat cu destinatia NAXOS.

4. Sosit NAXOS si stat 6 nopti.

5. Plecat cu feribot cu tot cu masina si sosit Atena la acelasi hotel.

6. Stat in Atena 3 nopti.

7. Plecat Atena-Meteora cu masina aia inchiriata.

8. Stat la Meteora 3 nopti.

9. Plecat Meteora-Atena cu masina inchiriata.

10. Stat Atena 3 sau 2 nopti (nu mai stiu exact).

11. Predat masina

12. Transfer hotel aeroport.

13. Atena-Otopeni

14. Transfer Otopeni-domiciliu.

Evident ca la circuitul si "pretentiile de mai sus"... costurile date de mai multe agentii din Romania era fabulos... asa ca m-am incumetat si am lansat "afacerea" cu o agentie din Piraeus. Am avut emotii mari... imi era tare teama de o "teapa" mai ales ca era o surpriza pentru sotia mea... Cand dimineata am gasit asteptandu-ma un Mercedes superb sa ma duca la Otopeni am intepenit... si au inceput sa dispara temerile. Povestea cu Mercedesul s-a repetat si la Atena. Soferul curat, la costum (si era Iunie-Iulie!!! - cald). Evident aer conditionat in masina. Miros fresh si relaxant, muzica greseasca in surdina. Ne-a placut muzica si i-am cerut soferului sa o dea ceva mai tare. La coborarea din masina, soferul a scos CD-ul si ni l-a daruit impreuna cu o harta a orasului, un pliant cu atractiiole turistice si o harta a metroului. Evident free of charge.

Asa cum am zis, am ajuns cu feribotul si am avut masina inchiriata din Atena. Un Opel Astra.

La inchirierea masinii... mari emotii... cand intocmea actele, agentul grec constata ca permisul meu e expirat. Am inebunit! Avea dreptate! Era expirat de ceva timp... am crezut ca mor!!! I-am zis ca data aia care o vede el este defapt dta la care a fost "reinoit"... m-a privit circumspect si cu un zambet strengar s-a facut ca inghite povestea... am scapat si m-a dat masina. Incredibil!!! Nu a dat nici o clipa senzatia ca asteapta ceva si nici nu afost dezamagit cand nu a primit. Recunosc ca eram tentat sa ii indes o mica "spaga" dar... mi-a fost rusine (ca sa vezi ce face o alta civilizatie din om, daca era in Romania...).

In NAXOS am stat la VILLA MARANDI SUITES.

Bucatarul... SF... un pustan pe nume... Vangelis (lol)... gatea baiatul ala ceva de vis...

In fiecare dimineata ne intreba daca vrem ceva special... nu prea am stiut ce sa ii cerem si l-a lasat sa aleaga el. Ne-a gatit intr-o seara iepure umplut cu tot felul de ierburi si fructe. In alta seara am vrut sa facem pe boierii si in dorinta de a imi impresiona sotia m-am interesat cat costa sa gateasca un lobster d'ala ca in filme. Surpriza cca 40 EURO. Am fost neincrezator si am insistat pe cat de mare este si Vangelis m-a convins ca e ca in filme. Am zis DAAAAAA!!! si lobster a fost... wow... delicios!!!

gata... revin cu articol separat si poze.

Am sa deschid un articol separat cu mai multe amanunte si am sa atasez si pozele ceva mai tarziu.

ovidiu7020010
    [08.01.13 23:25:16]

@Florin: In ce perioada ai fost? Cum te-ai descurcat cu Melteni? Am vazut ca vantul asta e puternic in iulie si august. Este o problema reala daca vrei sa stai la plaja sau nu incomodeaza foarte tare. Vad ca vantul bate exact in perioada concediilor ))

Cristian_h*, Florin, ghidioneanu, ovidiu7020010
    Alte impresii din această RUBRICĂAgios Prokopios Hotel [Ag. Prokopios, i. NAXOS]: