ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2010
JUN-2010
2 AD. + 2 (4 si 8 ani) COPII

ARTICOL ARHIVAT

Concediu reusit

Tocmai ne-am intors de la Royal Park... familie cu doi copii. Prima impresie este ca a fost un concediu reusit, in ciuda vremii instabile.

Plecare din Bucuresti la 6. 15 cu sosire la Varna pe la 11. 00, apoi la Elenite la 12. 45.

Drumul e ok, am luat-o prin Ruse - Sumen, peisaje anoste si fara motive de oprire.

La sosire in Elenite, parcarea ne-a dat ceva probleme... sunt trei tipuri de parcare: una fara bani si fara paza, una cu bani si fara paza (3 leva/zi) si una cu paza si bani (40L/sejur).

La receptie a fost ok, formalitatile au durat 10 minute, ne-a dat numarul camerei si bratarile verzi, apoi ne-a chemat dupa ora 14 (era precizat pe afise).

In prima zi se asigura pranz si cina (daca ajungi la pranz - pana in 14. 00), iar in ultima zi doar micul dejun.

Camera a fost spatioasa, generoasa chiar, cu vedere la mare asa cum solicitasem initial.

Nu au fost probleme de curatenie sau igena.

Daca vreau sa fiu carcotas, servirea a lasat de dorit, in sensul ca nu se ridica gunoiul la timp (veneau dupa masa de pranz), iar lenjeria a fost schimbata de doua ori in 7 zile.

Nota noastra: 9.

La comentariile citite, pot spune ca suntem printre cei norocosi si subscriu la multe din cele spuse de sorinG. De cele mai multe ori, adevarul este undeva la mijloc, dar parca prea suntem rauvoitori. In cateva randuri mi-a fost chiar rusine ca sunt roman, iar semenii nostri ieseau in evidenta cu aspecte negative: reclamatii puerile, comentarii de meltean sau apucaturi de om de grota. Nu stiu sigur proportia, dar am impresia ca eram 80% romani in acel hotel din 1700 de persoane pe sejur.

Masa a fost diversificata, dar nu va inchipuiti ca am primit delicatese.

Nota buna pentru fructe si legume proaspete, mezelurile nu le recomand. Nu am facut excese, dar am mancat pe saturate. O supa, un fel II si un desert se gaseau, in ciuda “razboiului” pe tacamuri, pahare, cani … nu vorbesc de cautatul mesei...

Nota proasta pentru cozile de la gratarele de pui si porc, la clatite si foetaje, sucurile de dozator si coloranti artificiali, cafea slaba si bauturi indoielnice; de asemenea, o nota proasta pentru cei care debaraseaza mesele – erau in stare sa iti ia si farfuria din care mancai, daca nu erai atent.

Nota noastra pentru mancare: 8-9, iar servirea la masa: 6-7.

Plaja a fost o surpriza neplacuta. In comparatie cu Albena unde am fost anul trecut, acum am gasit o plaja cu multe pietre, necomerciala si neprietenoasa copiilor. Noroc ca apa a fost calda. E adevarat ca a trecut o masinutza care aduna de pe plaja mizeria, dar ma asteptam ca acest lucru sa se faca noaptea, sau dimineata devreme, nu in mijlocul zilei … Fac abstractie de algele care au aparut in fiecare zi pe mal datorita ploilor si valurilor. La sezlonguri, romanii nu s-au dezmintit … puneau de seara prosoape ca sa le rezerve, sau se sculau cu noaptea in cap. La 7, cand alergam pe plaja, 60-70% erau ocupate, iar oameni erau vreo 20 cu indulgenta.

Barurile: cel de pe plaja, totdeauna aglomerat, era deservit de un om, uneori doi – insuficienti.

La cel din hotel, bauturile erau indoielnice si nu ajungeau de pe-o zi pe alta: whisky sau brandy era din doua-n trei zile, in schimb votca si mastika aveau zilnic, vinul era slabut, chiar diluat. Nota noastra: 7.

Distractii: noi si fetele am fost incantati de Aqua Park, chiar daca apa a fost cam rece. Merita o dupa amiaza petrecuta acolo. In rest, seara treceam pe la discoteca, centrul de servicii de langa complexul de vile sau ne plimbam pe faleza.

Apa din piscina hotelului a fost in permanenta rece, pentru ca o improspatau … dupa ora 17 erau la putere bilele transparente in care te puteai zbengui. Nota noastra: 8-9.

Una peste alta, oricat ar scadea calitatea serviciilor de la vecinii nostri, mai avem ceva pana sa ajungem la nivelul lor.

Asta nu inseamna ca, daca am platit pentru un anumit serviciu, cu un anumit grad de lux sau de confort, sa nu comentez daca nu se respecta ceea ce mi s-a promis.

Concediu linistit va doresc!

Trimis de cdcristi in 02.07.10 01:21:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Laguna Mare

VIZUALIZĂRI: 1525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cdcristi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

casiana07
[04.07.10 12:46:19]

aceleasi cozi erau si in cursul zilei la dozatoare sau acele poze erau la bauturile acoolice? iti puteai lua un suc si fara sa stai minute bune la cozi? in camera era racitor sau frigider?

cdcristiAUTOR REVIEW
[04.07.10 22:23:32]

la sucuri era mai liber... 2-3 persoane asteptau la sucuri. la piscina era ceva mai aglomerat, poate 8-10 persoane.

In camera exista frigider mic, al nostru ingheta tun.

casiana07, cdcristi
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: