ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010
JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cu putin efort, e ok

Buna ziua,

Sunt noua in scris impresii pe site-ul dvs. , dar veche in studiat parerile calatorilor.

Am vrut un week-end in care sa ne relaxam, eu si sotul meu, undeva linistit.

Saptamana trecuta am citit tot ce s-a scris despre Ranca, atat amplasament cat si cazare, avand in vedere ca nu fusesem nicioadata aici. Pentru ca aveam o alta pereche de prieteni care sarbatoareau niste ani de la casatorie, ca si noi, nu foarte multi, dar, i-am sunat si am hotarat sa "testam" zona si sa ne facem pareri proprii.

Noi am venit dinspre Slatina, ei Sibiu, asa ca ne-am intalnit la Brezoi. Am plecat pe Voineasa (care a ramas la stadiul de tabara de clase primare ca si dezvoltare - parere personala), Obarsia Lotrului, cu destinatie finala de cazare peste noapte Ranca.

Am experimentat Transalpina, drum forestier de aproape 2 km, numai bun de off-road chiar si cu masinile noastre (un Opel si o Dacie) dar care se continua asfaltat pe portiuni destul de mari si unde nu este poate fi practicat cu usurinta. Doar esti in urcare la cota 2519, la ce te astepti?

In varful Parangului Mare faci cunostinta cu Romania - esti asa de aproape de cer incat poti sa-i soptesti la ureche lui D-zeu ca te bucuri ca te-a lasat sa te nasti intr-o tara asa de frumoasa, ai nori cu care te joci si-ti dau senzatia ca esti numai tu si ei acolo, ai paraiase mici de apa, ai verdele etern al padurii, ai munti cat vezi cu ochii, ai spectacol mirific si tacit si sentimentul ca ti-e greu sa pleci de aici - ai raiul romanesc.

Ok, acum mai aproape de realitate. Am ajuns la Ranca, din ceea ce citisem aici aveam impresia ca deja stiam locul, stiam pensiunile care cum sunt asezate, unde, cate stele au si ce ofera. Dar, sa alegem, era partea cea mai grea. Parca totul este intr-o continua constructie - drumuri, case.

Trebuie sa mentionez ca noi cautam ceva modern, curat.

Am trecut pe langa multe, am intrat in multe (vile, pensiuni, cabane), dar pretentiile sunt mari.

Cam la jumatatea statiunii (sper sa nu gresesc cu aproximarea) a aparut o cladire mare, alba, care mi-a "pus" piciorul pe frana - hotel Onix.

Vreau sa descriu in rezumat parerile noastre.

Gazde - putin stangaci in a primi oaspeti, dar dupa efortul de a-mi arata cateva camere care sa imi satisfaca pretentiile, a fost ok.

Camera noastra 310 cu cabina de dus-camera prietenilor 305 cu cada - CURATA, spatioasa, cocheta, mobilier suficient de util pentru o noapte cat dormeam, si nu numai, lenjerie allllba, credeti-ma ca eu plec cu a mea in geanta, just in case, patura de rezerva pentru nopti friguroase; baia - CURATA - (2 prosoape mici, 2 mari, impecabile), gresie, faianta cabina dus, chiuveta luceau - pret pe noapte 100 Ron. Tarifele la camere erau de la 80 la 120 Ron.

A plouat seara rau, dar frumos, s-a luat curentul, dar in max 10 min a pornit generatorul si totul a fost ok. , chiar si caloriferele functionau.

PARCARE proprie suficient de mare.

O liniuta mica de minus care mi-ar placea sa dispara pana la o vizita urmatoare este ca in ceea ce priveste mancarea, acolo mai au de lucrat.

Daca veniti de pe drum si va e foame, NU comandati fasonul ciobanului - 65 Ron, nu merita, chiar daca ei spun ca este pt. 2 pers. sau tigaia ciobanului (nu va speriati tigaia ti-o aduc, dar in ea doar ulei, un ardei taiat in doua, 2 buc. mici de carnat, 3 buc. mici de carne si ATAT) - 27 lei + 2 linguri mamaliguta si una smantana cu branza - 18 lei. Bine, ideea nu era sa te saturi, ci doar sa gusti. Noi am comandat mergand pe ideea din meniu ca portiile sunt pt. 2 persoane. Am platit 167 lei. Stiu, calculele nu dau, dar mai este painea, tuica (din partea casei), apa.

Sa nu o mai lungim, zona FRUMOASA pentru suflet, nu si pentru buzunar daca stai mai multe zile, avand in vedere ca nu prea ai pe unde sa mananci, sau nu am stiut noi.

Nu vreau sa ma leg de micile finisaje ale interiorului care mai trebuiau facute, ci doar de imaginea in ansamblu care era completata de obiecte asezate cu bun-gust, flori, ceva artizanat, putin rustic afara, vitraliile moderne in interior.

Nici la plecare gazdele nu au stiut sa ma faca sa revin, dar o voi face totusi, nu stiu daca tot la ei, dar cu siguranta la Ranca.

Hotel Onix - merita cu mici eforturi din partea proprietarilor.

MERGETI! cafeaua in balcon dimineata are alt gust, de liniste.

Avand in vedere ca sunt noua in chestia asta cu impartasirea de idei scrise catre alti calatori, imi cer scuze daca nu m-am incadrat in tiparele site-ului si sper ca v-am fost de folos putin in alegerea destinatiei.

Astept intrebari, pareri, critici, daca sunt.

O zi buna si o vara frumoasa.

Trimis de misSB in 26.07.10 11:54:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: in afara de Delta Dunarii si miezul tarii, peste tot

VIZUALIZĂRI: 1590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (misSB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Transapia-colt din rai romanesc

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.07.10 13:12:47]

Ai reusit foarte bine! te asteptam si pe viitor cu alte impresii scrise la fel de... "prost"

[26.07.10 13:26:29]

poate detaliezi, sa inteleg si sa schimb acest " prost"

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [26.07.10 13:34:49]

pai tocmai, ca e scris cu ghilimele si inclinat, ca sa fie clar ca NU doresc sa-l schimbi! si cu un zambilici la sfarsit, sa fie si mai clar ca e "de bine"!

cu alte cuvinte, tine-o tot asa; noi te vom citi cu placere!

[26.07.10 13:39:12]

"multumesc" inclinat si cu zambilici la final - e de bine

corinne
    [26.07.10 15:48:22]

Frumos scris si asteptam cu interes si alte impresii despre destinatiile tale de vacanta !

Bun venit pe site si maxim de puncte !

chelie_d
    [26.07.10 15:59:47]

asteptam sa se valideze si pozele, pana atunci pentru povestea ta, meriti niste pma; )

[26.07.10 17:15:01]

Va multumesc tuturor pentru sustinere, aprecieri si vot.

Am inceput timid dar sper sa fiu la inaltime.

Peste trei saptamani plecam in concediu si revin cu noutati, sau poate cine stie pana atunci... .

O seara frumoasa!

mysweetbarbie*
    [27.07.10 11:30:38]

Neata,

Imi place cum ai imbinat descrierea peisajului cu detaliile hotelului.

Vreau sa te intreb daca micul dejun era inclus in pret si daca parcarea era supravegheata video?

[27.07.10 11:44:41]

Multumesc.

nu, micul dejun nu era inclus in pret, nici macar la tariful de 120 ron/camera, doar aveau optiunea in meniu "Gustari" unde puteai combina ceva de genul - omleta 7.5 Ron, unt 2 ron, dulceata sau mezeluri. Nu le-am invatat tot meniul, am fost doar atenta la ce am vrut eu sa mananc.

La capitolul parcare (aspect care m-a interesat si pe mine la sosire) - nu era nesupravegheata video - ci doar de ochiul vigilent al gazdei, in fata si cumva lateralul hotelului puteai parca vreo 15 masini, dar mai exista langa hotel un teren ingradit cu indicatoare "parcare cu plata" (goala, de altfel).

Sper sa iti fi fost de ajutor si... drum bun.

romanitzaa
    [27.07.10 14:57:24]

Te-ai descurcat foarte bine, cu suficiente amanunte si pe intelesul tuturor!

chelie_d, corinne, misSB, mysweetbarbie*, romanitzaa
    Alte impresii din această RUBRICĂOnix Hotel [Rânca]: