ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
ÎNSCRIS: 28.06.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Noua ne-a placut la Mimosa

Ca toata lumea, am plecat cu emotii, fiind si primul nostru concediu in Bulgaria. Am ajuns la hotel pe la 12 ziua, bineinteles nu aveam loc de parcare. Insa stiam de cum am intrat in statiune ca se ridica masinile (ne-a strigat o romanca de pe trotuar sa avem grija pentru ca ei tocmai i s-a ridicat masina).

Baiatul de la parcare ne-a spus ca au ei parcarea lor, e drept, in capatul statiunii, pazita si free. Ne-a spus ca pana ne cazam putem sa lasam masina in fata hotelului ca nu se intampla nimic.

Ne-am cazat, in 10 minute am fost in camera cu bagaje cu tot, apoi sotul s-a dus sa duca masina la parcare. Pe noi nu ne-a deranjat ca e asa departe ca doar nu ne-am dus la mare sa ne plimbam cu masina. La ora 2. 30 am primit si bratarile si ni s-a spus ca putem sa mancam la restaurantul de la piscina.

Camera mare, spatioasa cu pat dublu imens si cu paturi pentru fiecare copil. Baia, la fel, cu cada si foarte curata.

E adevarat ca nu e neaparat camera de 4 stele, dar foarte comoda.

In ce priveste serviciile la camera am avut ceva nemultumiri, adica la noi in camera nu s-a aspirat decat de 2 ori in 7 zile, asternuturile nu s-au schimbat deloc si cea mai mare problema a fost ca de 3 ori ni s-a luat cartela de curent dupa ce intrau sa duca gunoiul si sa lase o hartie igienica. Si asta in conditiile in care i-am bagat ceva in buzunar cameriste.

Dar am inteles ca asta a fost ghinionul nostru, pentru ca ceilalti turisti de la alte etaje nu au avut probleme de genul acesta, au fost chiar multumiti de curatenia camerelor. Poate camerista noastra a fost mai lenesa. Oricum, nu am lasat sa ne strice buna dispozitie.

Mancarea era variata si din belsug. E adevarat ca eu nu am gustat nici micii nici chiftelele, insa piure-ul de cartofi era bun (chiar daca era din fulgi), gratarul si friptura de pui excelente, salate felurite, fructe, prajituri (care erau o nebunie)

Ce nu mi-au placut au fost supele si chiorbele, dar fiind ardeleanca nici nu ma asteptam sa-mi placa. Branzeturi si lactate foarte bune, dulceata de capsuni si caise, compoturi, muraturi, bune toate.

La restaurant fetele de acolo erau aproape stresante la cat de repede curatau mesele si nu trebuia sa astepti mult pana aduceau un fel care s-a terminat.

Bautura in general ok, berea slaba dar mereu rece, cafea slaba dar eu am descoperit cafeaua de la piscina din spate si ceream una dubla pentru ca ei serveau una extra small. Sucurile lasau de dorit, la masa luam ice tea sau nectar de portocale care erau bune. In rest, de la piscina sau lobby bar doar apa tonica.

Lobby bar-ul era mereu foarte aglomerat, mai ales seara si aici trebuie sa-i amintesc si eu pe tinerii nemti.

Si inca ceva, sa stiti ca nu numai romanii sunt de neam prost ci si rusii, foarte nepoliticosi chiar, i-am vazut in "actiune" de vreo 2 ori.

Echipa de animatie isi dadea toata silinta, erau super simpatici. Le-am atras atentia, in gluma, ca ar trebui sa invete mai mult romaneste pentru ca erau mai multi romani decat rusi de exemplu.

Au raspuns zambind ca la anul cand vom mai veni se vor conforma.

Ca o concluzie, noi ne-am simtit excelent, ne-am relaxat, mai bine decat pe litoralul nostru (din pacate).

Poze nu mai pun ca cele existente surprind ceea ce trebuie.

Trimis de Deimara in 13.07.10 13:38:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2782 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Deimara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

zuzu90210
    [13.07.10 15:55:05]

Ma bucur ca ai avut o vacanta placuta. Si noi avem rezervare la Mimoza la sfarsitul lui august si suntem curiosi cum va fi. Te rog sa imi spui despre parcare. Era a hotelului cea de la capatul statiunii si nu ai platiti nimic pentru ea? eu din ce am mai citit am vazut ca se platesc 7 leva/zi.

DeimaraAUTOR REVIEW
    [13.07.10 15:59:26]

Da, este tot a hotelului Mimosa parcarea. Adica in capatul statiunii este un hotel in renovare care apartine tot de ei si acolo ne-au trimis. Nu am platit nimic si era inchisa si pazita de un nene, permanent. Noi am verificat de cateva ori, si de cate ori am intrat in curte, aparea nenea sa vada cine e.

annaga
    [24.07.10 16:13:14]

e greu de gasit hotelul? am citit cum ca unii ar fi avut probleme in sensul asta, asa ca, daca poti sa dai cateva indicii/repere, ne-ar fi de mare folos. multumim

webmasterXY*
    [24.07.10 16:38:03]

@annaga, informatii despre localizarea hotelului gasesti in fisa tehnica din pagina principala, unde ai o harta destul de precisa click aici din satelit.

georgeroiu
    [30.01.11 10:13:22]

Acolo vrem si noi sa mergem anul asta, cu o rezervare early booking...

Zi-ne, te rog, cum e si cu piscina interioara... am mai prins cand mergeam la amre si vreme rea... si e placut sa stai la piscina interioara in acele momente... e rece? incalzita? are si spatiu pt copii de 2,5 ani?

mersi!

DeimaraAUTOR REVIEW
    [31.01.11 11:24:57]

Piscina interioara eu personal nu am folosit-o. Copii au intrat intr-o zi mai ploioasa, mie mi s-a parut cam rece apa. Sper sa prindeti vreme frumoasa sa le folositi pe celelate. Nu imi amintesc sa fi avut sectiune pentru copii piscina din interior.

annaga, Deimara, georgeroiu, zuzu90210
    Alte impresii din această RUBRICĂMimosa Sunshine Hotel: