ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Da!

Desi am fost acum 2 ani la Afrodita, desi mi-au fost de folos informatiile de aici abia acum m-am invrednicit sa postez un comentariu cu propriile impresii. Ma voi referi la Afrodita - cazare si masa, dar si la statiune, litoral romanesc, bulgaresc etc.

1. cazare excelenta, nota 10 - explicatiile se regasesc la celelalte postari. adaug prezenta acvariului din holul receptiei, frumos, curat, ingrijit, bine plasat si, mai important, pozitionarea complexului hotelier Afrodita. se creeaza un spatiu intim, o curte interioara, oaza de liniste, discretie cu toate cele necesare turistului dornic de odihna, relaxare departe de tumultul statiunii desi la doi pasi de zonele de distractie. [ detaliile bine punctate de ceilalti care au postat aici]

2. am avut noroc de camera spre N-NE. vedere in curtea interioara frumos ingrijita si rasarit, plaja, mare. nu stiu cat de incantat as fi fost daca aveam camera spre S. vedere spre parcare si zona insorita pe tot parcursul zilei.

3. programul artistic la vremea aceea [cu scena lafel pozitionata, pe diagonala mare a curtii, in spatele sau dincolo de piscina, se vede in fotografii, nu versiunea cu pasarela peste piscina] era sustinut de Marina Scupra live, si inca 1-2... bagatori de seama. nota 10 pentru vocalista, repertoriu international de o interpretare deosebita. pentru accesorii... nota 10 la improvizatie: s-a cantat cu negativ si cu o orga la care se... mima, nici macar in ritmul muzicii. URAT! sunet curat, placut, nu deranjant, program de seara de la 8-9 pm si pana la 11-12 pm, daca retin eu bine.

4. piscina ok cu toate cele incluse. plaja... care plaja??? cineva posta ca i-a placut plaja la venus. in dreptul hotelului nu exista plaja, doar golfulete cu pietre, nisip putin, zona nu e intretinuta si e foarte erodata. singura plaja de calitate, nisip fin, plaja intinsa se afla intre venus si saturn, distanta e mica, de plimbare lejera, 5 minute. [aici voi comenta- nu se compara nisipul, marea de la nisipurile de aur cu litoralul romanesc- alta zona, alt context geografic. la noi cele mai frumoase plaje sunt la mamaia si pana spre navodari! nisip de calitate, fin, plaja lata. intrarea in apa se face lin, in 2-3 trepte. pe litoralul bulgaresc nisipul e altfel. strict geografic mi-a placut si acolo. alge sunt peste tot, dupa sezon, curenti, preocuparea autoritatilor...

5. restaurantuuuul... ei, acu-i acu! subscriu la nota 3. hai, poate 5. DAR! exista un dar: hotelul, ca toate celelalte, este un hotel estival intr-o statiune de litoral. e firesc sa isi angajeze personal la fiecare inceput de sezon, personal care, de regula vine special pe litoral ca sa castige un ban si care, evident, la sfarsit de sezon e obosit, plictisit, satul si de figurile turistilor. eu recomand tuturor care doresc o vacanta linistita, mai ieftina la acelasi confort si cu un soare nu tocmai arzator sa aleaga inceputul de sezon. lucrurile stau altfel. final de iunie, inceput de iulie.

cu toate acestea, calitatea personalului la restaurant este data de gradul de scolarizare dar, mai ales, de pretentiile echipei de resurse umane si salariul propus. daca la administrarea hotelului nu se simt aceste aspecte, la restaurant sar in ochi.

5. nu subscriu la parerea ca nu s-au mai construit hoteluri noi!!! pentru ce? avem prea multa plaja si nu avem ce face cu ea? ar fi bine sa se reabiliteze cele vechi, pe care deja le avem si sunt in degradare. mai putina agresivitate asupra mediului [mare, plaja] care ne ofera sansa de a face turism estival ar prinde bine. statiunile romanesti au fost foarte bine gandite dar ne-am batut joc de ele. hotelul afrodita, ca atatea altele, e fost hotel de 2 stele facut in anii comunismului, e frate cu hotelurile invecinate. am mai fost in venus si anii anteriori, 2006 cred, si am stat la un altul pe malul marii, LIDIA, 2**. aceeasi structura constructiva. si mai sunt cateva. de ce sa nu fie reabiitate precum Afrodita? bravo lor ca au putut face dintr-un hotel de 2 stele ceva de calitate. camerele clasice de 2** erau, evident, mai mici, aceeasi latime dar mai scurte. cei de la afrodita au gasit o varianta eleganta, as zice, desfiintarea balconului interior, marirea camerei pana la nivelul peretelui exterior si atasarea structurii metalice de balcoane cu sticla. pentru zona litoral arata foarte bine si nu am avut amendamente ca la alte hoteluri unde totul e plin de rigips facut la repezeala.

Asta ar trebui sa se intample cu ce avem deja. noi si noi hoteluri ne vor sufoca, ne lipseste spatiul verde intretinut, cum se regaseste din plin la bulgari! ne lipsesc bunul simt, respectul!

concluzie: la afrodita as reveni cu drag!

ah, era sa uit si e important! NU IMI PLACE SA ASIST CA TURIST LA NUNTI, BOTEZURI, PARASTASE DANSANTE, ALTE COMEMORARI CUM NU IMI PLACE NICI CEALALTA POSTURA, SA FIU EU CEL ASISTAT DE TURISTI!

urat, urat, urat! sa asiste tot hotelul in weekend la nunta sau petrecerea cuiva desfasurata in curtea interioara, restaurant, terasa, piscina. URAT! nu se face! [ba la romani se face :)) ]

Trimis de pOsOrO in 31.08.13 09:04:37
Validat / Publicat: 31.08.13 11:58:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: tot litoralul, cam toata tara, in decurs de 35 de ani

VIZUALIZĂRI: 1026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pOsOrO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.08.13 12:09:01]

Pana la urma cum e nisipul la bulgari? Dar apa? Mancarea?

[31.08.13 13:25:19]

@ela75: na! acu pune si scrie, asa-ti trebuie!

DECI: punctul meu de vedere e al turistului in tranzit cu popasuri de vizitare in bulgaria si cunoscator cat de cat de geografie, atent la detalii. asa ca, nisipul si apa: fiind mai la sud de noi cu cateva sute de km, evident ca e alta clima, au alte temperaturi, imlicit alta fauna marina, si datorita [sau din cauza] curentilor din zona, a reliefului- bulgaria are un litoral cu relief variat, ba ses, ma promontoriu, ba munte, zone calcaroase etc. asa ca nisipul d-aia este de aur, din cauza formatiunilor de relief si a tipului de scoici, melci, alte vietati care contribuie la formarea sa. la nisipurile de aur pur si simplu te afunzi in nisip. si in apa si pe plaja. e mai rugos dar mai placut. atentie in apa, la pietre, scoici etc. noi am prins curenti marini foarte puternici, la un pas sa ne alegem cu o victima in apa. altcumva stau mult mai bine cu punctele de prim ajutor si interventiile. limba romana e a doua limba vorbita in bulgaria, zona turistica. desi inceput de septembrie, am prins foarte cald, apa calda. mi se pare lafel de balci ca si la noi -despre statiunile aglomerate zic. dar merita macar pentru varietate, schimbare de decor. pana la nisipuri am poposit la balcik, am vizitat [recomand] castelul reginei maria [de pe vremea cand cadrilaterul era al nostru]. am acordat doar cateva ore si nu a fost suficient.

masa am servit-o tot pe acolo, din cate retin, la o terasa, un restaurant cu curte interioara, spatii acoperite dar deschise, spatii sub cerul liber, totul terasat, multa vegetatie, flori, lemn-totul cu gust! ca exemplu, am comandat o salata si ne pregateam sa mai comandam si altceva. a fost suficient!! portii mari, gustoase din orice. de retinut: personalul ALERGA la propriu ca sa multumeasca orice client, fie cand lua comanda, fie cand venea cu bucatele. cam asa cica e peste tot la bulgari-zona turistica, se straduiesc sa te simti cat mai bine. primesc de la caz la caz orice bani [lei, leva, euro] si e bine sa fii pregatit cu toate 3 variantele, asa vei alege in ce moneda e cel mai convenabil sa platesti.

acum, din cele constatate de mine si combinate cu parerile colegilor care merg de ani cu rezervare inca din iarna pe litoralul bulgaresc fie cu copii, fie fara, concluzia e clara: sunt mai ospitalieri, se mananca mai bine si mai mult de aceiasi bani, ofera tot felul de servicii. ATENTIE LA POLITIE! ne taxeaza pentru orice abatere. si ei sunt corupti. la servicii de aceeasi calitate, cu rezervare platita inca din iarna-primavara e mai ieftin incluziv cu transportul pana acolo din romania decat varianta litoral romanesc. mai la sud de nisipurile de aur incep statiunile exclusiviste, mai mici, mai discrete, mai scumpe, mai 4-5 stele. soselele... ca-n romania

[31.08.13 21:38:52]

Ce hotel recomandati, pt. familii cu copii mici, in Bulgaria.

[31.08.13 21:53:07]

@ela75: nu stiu sa recomand din proprie experienta. as putea intreba colegii care merg regulat cu copii mici si sunt ff multumiti. cel putin un coleg insista la acelasi hotel, cumpara biletele de cum apar, prin primavara.

[31.08.13 22:04:45]

Multumesc.

[02.09.13 09:48:58]

@ela75:

postarile colegului, se pare ca e si el membru :

vezi impresii

cu respect!