Fotografii atașate de irinad la review-ul De la - 60 m adâncime, la 23 m înălţime, sau din Marmaray la Kız Kulesi (Turnul Fecioarei),
încărcat în rubrica «'Must See' în Istanbul»
P03 [3/42] În staţia Sirkeci, reprezentare foarte inspirată: în dreapta malul european cu Moscheea Albastră şi Ayasofia, în dreapta malul asiatic, pe dedesubt trenul circulând în Marmaray» SESIZARE (ref la P.03)
P05 [5/42] Moscheea Mihrimah de pe malul asiatic, una dintre operele măreţe ale celui mai cunoscut arhitect al Imperiului Otoman: Sinan» SESIZARE (ref la P.05)
P21 [21/42] Legenda lui Battalgazi, prezentată pe un alt palier dintre etaje» SESIZARE (ref la P.21)
P22 [22/42] Podul Bosphorus şi în depărtare podul Fatih Sultan văzute din turn» SESIZARE (ref la P.22)
P24 [24/42] Din Kız Kulesi am surprins cu zoom-ul zgârâie-norii de pe malul european» SESIZARE (ref la P.24)
P26 [26/42] Bărcile ce fac "naveta" între ţărm şi Kız Kulesi, parţial debarcaderul de pe insuliţă» SESIZARE (ref la P.26)
P27 [27/42] Aşa se vede Kız Kulesi prin geamul ambarcaţiunii ce ne-a dus pe insulă» SESIZARE (ref la P.27)
P31 [31/42] Istoria turnului prezentată sub ferestrele restaurantului de la parter» SESIZARE (ref la P.31)
P33 [33/42] Un apus superb cu Kız Kulesi şi Palatul Topkapı în depărtare, pe malul european» SESIZARE (ref la P.33)
P39 [39/42] Interior de la moscheea Yeni Valide Sultan de pe partea asiatică» SESIZARE (ref la P.39)
P41 [41/42] Tavan pictat de la moscheea Yeni Valide Sultan (clădire din curtea interioară) » SESIZARE (ref la P.41)