ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2020
Prieteni
6 AD. + 9 COPII -- v: 8, 16 ani
EXCELENT

Drumeția spre izvorul Cascadei Șipote din Munții Trascăului, jud. Alba

Pentru că am terminat destul de rapid drumeția la Vânătările Ponorului vezi impresii, ne-am îndreptat cu mașinile spre Cascada Șipote care se află pe drumul național DN 75 Lunca – Turda.

Cascada este localizată în Munții Trascăului, pe Valea Arieșului, la 2 km aval de comuna Sălciua și se observă de la șosea.

Vis-a-vis de parcarea și popasul amenajat și frumos decorat cu sculpturi, bănci și mese din lemn masiv, se află partea finală a Cascadei Șipote. Foarte important pentru drumeți este izvorul captat direct din cascadă.

Primul lucru pe care l-am făcut cu toții a fost să bem apă rece din izvor în timp ce admiram Cascada Șipote.

Apa izvorului vine pe un jgheab lung care traversează Arieșul - interesantă ideea. Am observat data inscripționată pe lucrarea din lemn ca fiind recentă, martie 2019.

Între timp am auzit vorbindu-se că în partea superioară, acolo unde se formează cascada, acesta este mult mai frumoasă și spectaculoasă. Am intrat în vorbă cu drumețul, am cerut detalii și am hotărât să urcăm pănă la locul de formare a cascadei.

Drumeția spre izvorul Cascadei Șipote

De la acest popas, se urcă câtiva km până la un pod care trece peste Arieș. Se intră în sat și urmați drumul pe partea stângă.

Traseul este marcat cu cruce roșie, durata este de o oră și jumătate până la cascadă.

Poteca nu este grea, trece prin pădure și prin Poiana Șipote care ne dezvăluie peisaje minunate. Aceasta urcă de la altitudinea de 430m până la 700m.

Poteca tematică Pietrele Vorbitoare vă va insoți cu informații până la cascadă.

Nu este apă pe traseu.

Când ajungeți în dreptul panoului cu numărul 4, trebuie să coborâți imediat pe partea stângă, destul de abrupt, dar este amplasată o balustradă pentru sprijin pentru că se poate aluneca.

Atenție!

Noi am ratat coborârea și ne-am continuat drumeția până am ajuns la un pârâu care tăia perpendicular poteca. Atunci ne-am întors până la panoul nr. 4.

În scurt timp se aude sunetul puternic al cascadei.

Apa cade de la o înălțime mare pe patul de travertin, de aici și sunetul puternic al apei.

Ca o răsplată pentru urcare, pe perdeaua de apă, razele soarelui au format un frumos curcubeu.

Am urcat până aproape de căderea de apă, am călcat pe stâncile de travertin care deși sunt ude, nu alunecă.

Merită să mergeți până aproape de cascadă ca să observați și despicătura uriașă ca o intrare în grotă, formată în Munții Trascăului.

Peisajul este spectaculos, stâncile au o înălțime mare.

De aici, prin pădure, pârâul Șipot își continuă curgerea, formând minicascade pe o lungime de 800m, până la vărsarea în raul Arieș.

Recomand din suflet acestă urcare până la locul de izvorâre a Cascadei Șipote, pentru peisajele din Poiana Șipote dar mai ales pentru spectaculozitatea cascadei, nu ca volum de apă, ci pentru cădere si peretii stancosi.

Trimis de Dana2008 in 14.07.20 20:13:42
Validat / Publicat: 14.07.20 21:05:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în M-ȚII APUSENI

VIZUALIZĂRI: 1275 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P25 Cascadei Șipote la varsare in Aries, Salciua, Alba, poiana Sipote, popasul turistic

[14.07.20 21:04:56]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Drumeții în Munții Trascăului» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[14.07.20 21:08:37]

@Dana2008:  Minunat! Felicitari, votat cu mare drag.

[14.07.20 21:32:52]

@mishu:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Numai bine, Mishulica! ????​

[14.07.20 21:51:10]

@webmasterX:  Mulțumesc frumos!

mprofeanu
[14.07.20 22:04:00]

@Dana2008:  Frumos traseu și frumoasă plimbare, cascada mi-a plăcut mult... Ce poze frumoase, hrană pentru suflet!... Trebuie să mai ajung în zonă, am fost în aprilie 2019....

[14.07.20 23:30:57]

@mprofeanu:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Ai urcat la cascadă in locul de unde se formează? ​

Dacă nu și urcat, îți recomand drumeția pe poteca tematică Pietrele Grăitoare și prin Poiana Șipote de unde se dezvăluie privirii peisaje minunate.

Călătorii plăcute! Numai bine!

????????​​

tata123 🔱
[15.07.20 08:33:41]

@Dana2008:  Ce peisaje minunate! Surprinse atât de bine în fotografii! Mi-am notat și eu cele două obiective naturale (Vânătările Ponorului și Cascada Șipote), mai ales că se pot parcurge în aceeași zi.

În ultima perioadă au „curs” articolele despre drumeții în zona montană, semn că ne-am îndreptat tot mai mulți către plimbările în natură, către păduri și înălțimi, locuri care ne oferă răcoare în toiul verii călduroase. Felicitări!

Călătorii frumoase și sigure! ​​

[15.07.20 09:04:23]

@tata123:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri!

Da, cele două obiective turistice se pot face lejer in aceeași zi... dar la acestea noi am mai adăugat și altele în aceeași zi, urmează să povestesc​ în articolul următor.

Merită din plin vizita, Salciua este o zonă ofertantă.

Călătorii plăcute! Numai bine! ​

Zoazore
[15.07.20 13:59:28]

@Dana2008:  Frumoasa drumetie! (ati luat si copilul?) Mi se pare untraseu frumos si mediu ca dificultate. Curcubeele sunt senzationale! Atat de verde si de pur...

Travertinul e o marmura mai putin formata. E un calcar mai... presat. Neslefuita nu aluneca.

Mika
[15.07.20 15:42:31]

@Dana2008:  Foarte frumos, nu am ajuns prin zonă, dar cred că e timpul să o fac. Votat cu mult drag!

[15.07.20 17:42:59]

@Mika:  Mulțumesc frumos, Mika!

Țara noastră e uimitor de frumoasă​, in orice direcție ai lua-o.

Călătorii plăcute! ​

[15.07.20 17:50:47]

@Zoazore:  Mulțumesc frumos pentru vizită, ecou și aprecieri Zână bună!

Zona Munților Trascăului este foarte frumoasă. Am mai fost și în alte locuri dar mai sunt încă câteva de explorat prin Munții Trascăului.

Juniorul nostru nu mai rămâne acasă... Anul acesta am hotărât că oriunde mergem noi, vine din el. E prea frumos pe munte că sa nu-l luăm cu noi... să vezi ce urmează!!!

Drumețiile au fost ambele ușoare și scurte.

Am mai călcat pe travertin la alte cascade și nu alunecă.

Te pup! Numai bine! ????????????

Dana2008, Mika, mishu, mprofeanu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții în Munții Trascăului: