ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
SEP-2009

Descopera pestera Urşilor

Pestera urşilor

Daca ati reusit sa iesiti cu moralul intreg din ceatza groasa in care a intrat tzara si cunostiintele noastre despre preistorie, apoi sa stiti fratilor ca in satul Chiscau (undeva intre Deva si Oradea) va asteapta ceva deosebit ce va va ridica 100% moralul!

E vorba de o pestera in care vreo 140 de ursi mari cat un dinozaur mai mic sau cat doi oameni erectushi catzaratzi unul pe umarul celuilalt, au fost surprinsi in acea genune de o alunecare de teren ce le-a inchis pe veci usa pesterii-n bot, transformandu-i mai mult ca sigur in niste ursi canibali.

Dar ce ne ofera galeriile pesterii pe langa oasele lor? Zeci de stalactite picurande ce s-au reunit cu stalagmitele de sub ele in numai vreo 12 milioane de ani (hei!, cine ramane sa vada?, nimeni? hai, sunteti inca tineri, v-aduc eu zilnic sanviciuri si cafea, hai, mai zaboviti un pic, macar pana se formeaza inca una mica, va fi un sectacol unic, fantastic!! susoteste ghidul...), o sala a lumanarilor dintre care lipseste doar o fatza bisericeasca si o slujba tanguitoare, o alta sala a spaghetelor ca atarna inca nefierte din tavan pentru care orice italian ar saliva alaturi de o furculitza si un borcan plin cu kech-up, o gigantica sala de sedinte, excelenta pentru numerosii nostri parlamentari daca nota de plata a Casei Poporului va fi prea mare, un mos si o baba mai longevivi decat doua broaste testoase din Galapagos, apoi, intr-un colt intunecat, o inspaimantatoare gura cascata salivand coltzuroasa ca-n Alien "gata-gata" s-o inhatze pe Segurney Weaver cu naveta ei spatiala cu tot.

Un bilet de intrare costa doar 15 lei in care ai inclus un ghid, o sala de asteptare gen cafenea in care ai de toate in afara de cafea, ai o plasma pe perete si un veceu dupa colt, dar e bine ca macar nu te ploua pana iese din pestera tura dinaintea ta. O sosea petecita dar acceptabila te poarta pana la gura pesterii, unde ai, ah! un 1 km intreg de feerie sclipitoare si ireala plamadita din calcar si apa. Iata cartea de vizita a Pesterii Ursilor.

Daca Naturii i-au trebuit cateva milioane de ani sa creeze Omul, adica perfectiunea in sine, fiinta atat de mult admirata si reprodusa de Leonardo sau Michelangelo in operele lor, nu cred ca acesti doi titani ai umanitatii ar fi reusit vreodata nici macar sa viseze la diversitatea formelor de creta colorata precum cele ce le purtam la gradinitza cand eram mici, forme diforme si nonconformiste cu perfectiunea contururilor umane, pe care niste picaturi anonime de apa minerala au reusit sa le zamisleasca cu rabdare in tot atat de multe milioane de ani.

Dorgo

Trimis de dorgo in 27.06.10 15:46:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH]. A mai fost în/la: aproape in toata tara

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 flori de mina

dannek [27.06.10 15:49:33] »

Fotografi ai facut in pestera??

magdalena [27.06.10 17:35:13] »

Am vazut si eu pestera ursilor cand eram mica...

Nu am inteles primul paragraf din review!

dorgo [27.06.10 20:30:30] »

pt dannek

am trimis vreo 30 dar cred ca nu mai e nevoie pt ca ele se repeta...

dorgo [27.06.10 20:37:13] »

pt magdalena

prima fraza vrea sa zica... ca daca ai iesit cu moralul intact din ceatza vietii ce ne-a cuprins pe toti si din ceatza cunostiintelor liceene despre preistorie, unde eu cel putzin eram prastie, (nu cunosc decat Jurassic-ul din filmul lui Spielberg, in rest totul e in cetaza) atunci veti fi dispusi sa ascultati o expunere despre ceva frumoas... pestera ursilor.

valimi [27.06.10 21:45:44] »

Foarte interesante relatarile despre pestera si povestea ei.

Admin [28.06.10 00:52:57] »

Fotografiile s-au "ratacit" pe drum, odata cu mutarea review-ului in alta rubrica, dar au fost recuperate si reatasate review-ului.

alinutzza140* [28.06.10 09:46:09] »

Superbe pozele.Nu am vazut niciodata pestera ursilor dar cred ca este ceva de vis sa te plimbi printre stalactite si stalagmite. Vot maxim.

alinutzza140*, dannek, dorgo, magdalena, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Urșilor [Chișcău]: