ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2020
ÎNSCRIS: 10.03.08
JUN-2020

Valentino Corfu

Valentino Corfu

Dupa o noapte de cazare intermediara in Sandanski, am ajuns la vama Kulata in 21.06.2020 in jurul orei 06.00. Aici am avut doar 3 masini in fata noastra si am trecut in cateva minute doar aratand buletinele. Nimic altceva. In vama am purtat insa masti de protectie.

Drumul spre Corfu fost liber iar taxele de autostrada au fost de aproximativ 12 euro. In Igoumenitsa am prins ferryboatul de 11.30 pe care ne-am imbarcat. In port, cand am cumparat biletele am primit fiecare si cate o declaratie pe care am completet-o inainte de a ne urca pe vas. Totodata am fost rugati sa purtam mastile de protectie pe toata durata calatoriei pe mare.

Pe ferry nu cred ca au fost mai mult de 20 de masini. Toate aveau numere de Grecia. Singura exceptie era masina noastra. Am prins vant pe mare si din aceasta cauza durata de tranversare a crescut spre doua ore.

In orice caz la ora 14.15 parcam masina in fata vilei unde aveam sa ne petrecem urmatoarele noua nopti. Localizarea complexului a fost corecta si cu ajutorul navigatiei am ajuns la fix.

De cum intri in acest complex de vile asezate toate in jurul unei piscine mari, te intampina o curte verde, extrem de larga si de bine ingrijita. Masina am lasat-o in parcarea de langa vila. Parcarea era pe iarba sub pomi.

Nici nu am coborat bine din masina si am si fost primiti cu multa bucurie si satisfactie de gazda noastra, doamna Leah. Avea emotii ca ne-am razgandit si ca nu vom ajunge nici noi la ea. Eram primii turisti cazati aici in acest sezon. Au mai avut rezervari, insa au fost anulate toate. Foarte bucuroasa, aceasta ne-a condus spre locul unde eram cazati.

Vila pe care o inchiriasem avea doua dormitoare cu o baie la etaj, iar la parter avea livingul, bucataria si inca o baie, insa aceasta era foarte mare. Terasa din fata vilei era foarte mare si era inconjurata de un gard viu. Aici era asezata o masa de gradina cu patru scaune. In fata vilei, o alta parte din curte la fel de mare si de verde era la dispozitia noastra. Pe acesta pajiste se afla inca o masa cu scaune dar si un mic loc de joaca pentru copii. Toata curtea era plina de flori si de pomi si se vedea ca este foarte bine ingrijita. Multa liniste, verdeata si ciripit de pasarele. Parca eram in rai.

Nu ne-a deranjat nimeni si nimic. Doar gazdele noastre Leah si Vasili treceau sa ne salute o data pe zi si sa ne intrebe daca avem nevoie de ceva. De obicei asta se intampla seara cand terminau de muncit prin curte dar si la mica lor gradina cu legume. De cateva ori ne-au oferit rosii proaspat culese din gradina. In frigiderul mare din bucatarie ne-au pus la rece cateva sticle cu bere, vin si suc. Parca venisem in vizita la niste vechi prieteni. Desi ne spuneau ca anul acesta le va fi greu, erau mereu increzatori in ce va urma si zambeau tot timpul. Bravo lor. Sunt niste oameni si niste gazde pe cinste.

Am descarcat masina de bagaje si ne-am luat fiecare camera in primire. Ambele dormitoare erau mari si fiecare camera avea balcon. Camerele au fost racoroase si asta deoarece constructia peretilor era din piatra. Fiecare camera era dotata cu aer conditionat pe care l-am folosit insa doar rar. Wi fi-ul mergea foarte bine atat in camere cat si afara. In fiecare zi cand noi mergeam la plaja, se facea curatenie in vila, se faceau paturile si se schimbau prosoapele. Peste tot era foarte curat. La fel erau si lenjeriile dar si prosoapele. In dormitoare nu am avut televizoare. In vila exista doar unul singur la parter in living, insa noi nici macar o data nu l-am pornit.

Piscina era destul de mare si de adanca. Cand am ajuns noi pe luciul apei pluteau cateva frunze, insa de a doua xi acestea au disparut. Apa in piscina era calda. De jur imprejurul ei erau sezlonguri cu saltelute si cu umbrele de soare. La piscina aveau si un bar insa acesta nu functiona din lipsa de clienti. Ne-au spus cs daca dorim ceva sa le cerem lor. La piscina am stat destul de putin deoarece zilnic mergeam la plaja. Si zilnic mergeam la alta plaja.

Distanta pana in centrul statiunii era de circa 1 km. O singura data am la o plimbare pe jos pe faleza. Era pustiu. Lume foarte putina pe strazi si la plaja. Doar cateva magazine si taverne erau deschise ziua. Am inteles ca pe seara se deschideau mai multe. Noi mergeam in fiecare dimineata cu masina la cate o plaja si acola stateam toata ziua. Tot acolo si mancam.

In Sidari nu am ajuns la plaja insa intr-una din zile, la intoarcerea de la plaja ne-am oprit aici sa mancam. Cine stie Sidari stie ce loc aglomerat si animat era aici vara. Acum totul era pustiu. Nu am gasit un loc unde sa mancam. Erau deschise doar cateva baruri unde beau la mese cativa rataciti.

Am avut parte in acest sejur de foarte mare liniste si de mare distantare sociala. Nu toate plajele de pe insula erau deschise. Insa cele care functionau aveau sezlongurile asezate la doi metri unele de altele, aveau si cate cel putin un bar pe plaja iar in apropiere gaseai si cate o terasa deschisa. La plecare sezongurile erau curatate de nisip si stropite cu solutie dezinfectanta. Baietii si fetele care serveau pe plaja aveau toti masi si viziere. Totul era safe. In zilele de weekend plajele erau mai aglomerate, in rest cam goale. Pe saptamana am avut zile cand glumeam ca ne-am cumparat plaja privata. Plaja si marea erau numai ale noastre. Totusi a fost si bine si frumos.

La plecare ne-am luat la revedere de la gazdele noastre si am primit fiecare ca si cadou de despartire cate o sticla de ulei de masline.

Le-am urat multa sanatate si la mai multi oaspeti. Asteptau turisti din data de 01.07 insa nu stiau daca si cati vor mai veni. In cele 10 zile cat am stat aici noi am fost si singurii turisti dar si cei mai rasfatati de catre gazdele noastre.

Multumim din suflet Leah si Vasili.

Va doresc la toti o vacanta sigura si linistita oriunde veti voi.

Trimis de cristimicle in 13.07.20 16:36:44
Validat / Publicat: 13.07.20 19:01:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Alee spre parcare

[13.07.20 18:58:49]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Valentino Maisonette, IPSOS" (nou-creată pe sait)

​​​

[13.07.20 20:04:18]

@cristimicle:  O vacanta cu noroc, dupa cazarea anterioara, aceasta a venit cu bous, asa ca ati avut o vacanta minunata. Cat despre atitudinea lor

, cred ca asa ar trebui sa privim si noi viata, altfel nu vom putea trece peste.

Chiar ca ati fost rasfatati, sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag. ​

[13.07.20 23:44:38]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

[14.07.20 05:03:13]

Locatia este un pic mai jos in linie dreapta fata de punctul de pe harta. Un pic mai jos de punct se vede Valentino Corfu.

[14.07.20 05:06:03]

Multumesc pentru aprecieri.

Dan&EmaPHONE
    [14.07.20 06:13:51]

Arata foarte bine povestea. V-ati miscat repede in vama, ati prins "cu noroc"...

​​De cateva ori ne-au oferit rosii proaspat culese din gradina. In frigiderul mare din bucatarie ne-au pus la rece cateva sticle cu bere, vin si suc. Parca venisem in vizita la niste vechi prieteni.

Imi plac mult gazdele prietenoase. Gesturile prezentate aici sint cea mai buna dovada. ​​

​​Felicitari pentru articol. Excelent. Numai bine! ????

[14.07.20 15:45:23]

Multumesc.