ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2020
JUN-2020
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 15; 7
EXCELENT

In Zarnesti sa mancati la Casa Rustica!

Pe strada principala a orasului Zarnesti, pe drumul ce vine dinspre Rasnov, la adresa Str. Ion Metianu, nr. 61, cod postal 505800, se gaseste Casa Rustica.

Pe Google are nota 4,4 din 5 din peste 1.000 recenzii.

Citisem despre aceasta locatie de “foarte bine” in faza de documentare Unde mancam in Zarnesti? din articolele postate de @krisstinna, @traian leuca si @Testosu’.

Astfel nu puteam rata nici noi acest local. Pe perioada sederii noastre de 5 zile in Zarnesti aveam sa vizitam acest loc de 5 ori, ceea ce cred ca spune deja tot.

Intrarea se remarca printr-un acoperis din lemn construit in unghi foarte ascutit. Urmeaza un salon lung pe care il traversam, pentru ca in aceasat perioada erau valabile restrictii de servit masa la interior, dar mai ales pentru ca stiam de un loc magic. Din salon o usa ne conduce in stanga catre o curte / terasa acoperita. Situata in spatele restaurantului, este un loc unde uiti complet de zgomotul si grijile urbane.

10 mese din lemn masiv de 6 – 10 locuri sunt amplasate aici, iar in mijlocul spatiului un lac mic artificial populat cu pesti si cu o mini-cascada. Spatiul este impanzit de umbra si mult verde, mici braduti argintii.

Restaurantul este in acelasi timp si pizzeria, un indiciu care cred conteaza pentru fanii acestui produs cu origini italienesti preparat in Romania alftel si mai gustos decat la mama lui.

Personalul si serviciile

Incep cu acest capitol pentru ca merita un 10 cu felicitari. Tot personalul foarte atent, se misca repede, si adaug aici si echipa de la bucatarie. Sefa era mai mereu intr-un colt al gradinii in picioare sa urmareasca in perioadele aglomerate cum se desfasoara activitatea.

In zilele de weekend, anticipand afluxul de clienti, am vorbit mereu cu circa 30 - 50 minute inainte pentru rezervare. NU se facea o rezervare propriu-zisa, dar am gasit un sistem flexibil care era menit sa vina in intampinarea solicitarii noastre. In fapt, daca se elibera o masa, ea se rezerva, daca noi urma sa revenim inainte sa se elibereze o masa spre a ne fi rezervata, atunci trebuia sa mai asteptam putin pana apareau locuri libere. Sistemul ne-a fost explicat, apreciat de noi si acceptat.

Curatenia in restaurant era la ea acasa. Singurul loc improvizat din punctul meu de vedere era toaleta, unde se intar pe o usa din gradina si care era cam inghesuita.

Meniul

Incep cu pagina de 27 lei fiecare! Tochitura de porc, sarmale, fasole sau varza cu ciolan afumat 600 gr. Toate aratau bestial si mai ales erau foarte gustoase.

Pastrama de oaie 400 gr cu mamaliguta costa 32 lei.

Pagina de 12 lei. Ciorbele de 3 neamuri – burta, vacuta, fasole cu afumatura – 390 gr – fiecare costau 12 lei si erau de 10 plus.

Pagina de 20 lei. Asta era pagina de salate, ca si fel principal, cantitate 500 gr.

Alte optiuni: piept de pui la gratar 250 gr 14 lei, ficatei de pui la tigaie 250 gr 16 lei.

Peste: pastrav la gratar 9 lei / 100 gr, salau crispy 550 gr cu cartofi natur – 34 lei.

Pizza mica avea 430 gr, cea mare 600 sau 710 r. Cea mica era 17 – 18 lei, cea mare 20 – 23 lei

EU am incercat si diefrite vinuri ale casei, cel mai mult mi-a placut un roze – 13 lei litrul.

Recomand si focaccia – 5 lei. Limonada la 500 ml 10 lei, apa la 750 ml, 8 lei, sucuri mici 5 lei.

In fiecare din cele 5 vizite la Casa Rustica am avut o nota de plata de numai 40 lei / persoana!!!

Toata mancarea a fost super gustoasa.

Papilele noastre gustative, dar si restul simturilor responsabile cu “ma simt bine si reconfortant” au votat si au marcat “pinned” pe harta Zarnestiului Casa Rustica, cu o nota de 10 curat.

despre SERVICII

Atitudine pozitiva personal, simpatici, draguti, prompti, curati

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Meniu variat si deosebit de gustos. Incredibil de ieftin!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Gradina din spatele restaurantului este locul idela de servit masa in aer curat.

Trimis de Dan&Ema in 12.07.20 09:50:58
Validat / Publicat: 12.07.20 10:28:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ZĂRNEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 papanasi cu afine sau alte alea - nota 10

Zoazore
[12.07.20 18:26:43]

@Dan&Ema:  P07 = salau crispy 550 gr cu cartofi natur – 34 lei.

Ți-ai răspuns tot tu! ​

Doamne, cum poate s-arate totul! Decor, verde, lac, peștișori, cascadă, aer curat!

Mișto borcan are bunica! M-aș dori să fiu nepoata ei!

Papanași... mmmm... Gata, nu mai comentez, că trebuie să văd cu ce-mi hrănesc mama în seara asta!

Ieftin, frumos, curat și da, de 10+. ​​​​

[12.07.20 18:33:23]

@Zoazore:  ​​

Confirm, salau crispy cu cartofi natur​​. A fost de 2 ori pe masa noastra, dar nu in farfuria mea. ​​

Nu imi amintesc cand mi s-a mai intamplat sa ne lipim de la inceputul sejurului pana la inceput de unul si acelasi loc de bagat ka matz. ​​

​​Venisem cu recomandari AFA-iste foarte bune si credibile, si dupa prima cina, am hotarit: prea a fost bun si ieftin. Si am repetat de 4 ori. ​​

​​Ce nu puteam yermina la masa, luam la pachet. ​​

Numai bine! Salutari si sanatate si tue si mamei tale! ????

doinafil
[12.07.20 20:12:07]

Foarte bine arată toate farfuriile, Dane! Despre gust te cred pe cuvânt că a fost totul de nota 10+, altfel, n-ai fi revenit zilnic aici. Dacă nu ți-ar fi plăcut, ai fi fost în stare să mergi să cauți alt loc cu mașina, sau chiar cu pasul! Un motiv în plus să iubim AFA: recomandări de la colegi care au mai călcat pragul „Casei Rusrtice” !

Despre preț este rezonabil - părerea mea -, iar natura care înconjoară „Casa rustică” este un motiv în plus să revii aici, dacă ai mai fost!

Alegeri inspirate îți doresc și pe viitor! ​​

krisstinnaPHONE
[12.07.20 21:21:09]

@Dan&Ema:  Dacă nu eram acum in Delta Dunării (unde mănânc de doua ori pe zi peste), sincer te invidiam ​​

​​Mă bucur că a fost pe gustul vostru acest restaurant, mă bucur că există pe AFA rubrică "unde mâncam in zona X", mie îmi e foarte, foarte, foarte  utilă, contrar celor cârcotași bisericoși și muzeografi ​​

​​Felicitări pentru alegerea făcută, să vă fie de bineVă salut cu drag!

[12.07.20 21:36:44]

@doinafil:  ​​

​​Sarut mana, Doina! ​​

Fortza si valoarea AFA s-a vazut in acest caz din plin. Daca am citit 3 articole pe AFA de la AFA-isti pe care ii cunosc face la fel de mult ca 300 de reviewuri pe oricare alt sait de la persoane pe care nu le cunosc. ​​

​​Multumesc Krsisstinna, multumesc Traian, multumesc Mihai! ​​

Numai bine si multumesc de ecou! ????

[12.07.20 21:41:25]

@krisstinna:  ​​​​

Mi-a mers la suflet acest loc. Multumim ca ai scris despre Casa Rustica pe AFA. ​​

​​Realizez acum ca nu am scris ca in gradina Casei Rustice se poate fuma, dar imi amintesc ca ai scris tu, ba chiar ai apreciat ca un amanunt important pentru tine. ​​

Iti (va) urez vacanta faina in Delta Dunarii si bucatari premium care sa va delecteze cu produse pescaresti. ​​

​​Numai de bine! ????

nicole33
[12.07.20 22:12:02]

@Dan&Ema:

Să vă fie de bine!

Recomandarea ta este excelentă, tu nefiind primul care are impresii foarte bune după o vizită ​​sau mai multe la Casa Rustică.

Papanaşii arată demenţial, pizza este mare şi bogată, dar cel mai mult mi-a plăcut şi m-a tentat varza cu ciolan, ​pentru că nu am mai mâncat de mult timp.

​Porţiile sunt mari şi preţurile mi se par ok pentru zona respectivă.

Ar trebui să-mi fac şi eu curaj să reiau vizitele la terase, deoarece de o lună şi jumătate încoace nu am fost decât la cafenele. ​

[12.07.20 22:46:34]

@nicole33:  ​​

​​Nicole, te (va) urcati in masina si in 3 ore sunteti la Casa Rustica! ????​​

Varza cu ciolan am comandat in proma seara, dupa ce initial alesesem fasole cu ciolan. M-am sucit pana a luat osoatarita toata comanda si ma felicit pentru comanda facuta: varza cu ciolan. A fosy asa de gustiasa ca as fi comandat zilnic varza cu ciolan, dar erau atat optiuni gustoase si tentante ca am variat de fiecare data. ​​

​​Multumesc de ecou, numai bine! ????????????

[12.07.20 23:15:59]

@Dan&Ema:  SADISM! Am stat mult in cumpana daca sa ma uit la poze cu ochii deschisi sau nu , in fine, poate pana maine o sa imi revin, daca nu, maine pun repede de o fasole cu coaste afumate, daca nu ar fi fost ora asa de tarzie acum m-as fi apucat de gatit.

Asadar, inca un user AFA care confirma locul, asa ca aici nimic nu este intamplator.

Sa va fie de bine si sa repetati, felicitari, votat cu mare drag. ​​

[13.07.20 00:02:31]

@mishu

Fasole cu coaste e asa ceva de initiere a altor idei. E peoma care-ti vine in minye, inseamna ca e relevanta pentru tine.

Acum ca e 12 noaptea nu vreau sa fiu si criminal daca am reusit sa fiu sadic asa ca nu dezvolt cu o enumerare de optiuni culinare.

Mishu, multumesc de ecou, numai bine! ????

Dana2008PHONE
[13.07.20 10:01:59]

@Dan&Ema:  Yummy!!!

Mi-ai rupt sufletul cu papanașii!

Excelentă ​​recomandarea!

Numai bine! ​