ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2020
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Pensiunea Element — mi-a recomandat doctoru'

Dupa anularea tuturor planurilor de vacanță, nici nu mă mai gândeam ca o să plecăm pe undeva vara aceasta. Dar iată-mă forțată de imprejurări (de bine) prin Alba Iulia. :)

Orașul il stiu, am petrecut mult timp pe aici. De obicei am ales Hotel Parc sau Hotel Transilvania. Acum am căutat ceva in partea cealaltă a cetații. Și am găsit această noutate: Pensiunea Element.

Localizare: este situată pe str. Mircea Eliade nr. 2A, la intersecție cu B-dul Transilvaniei, in spatele Catedralei Unitatii Nationale. Strada are sens unic, dar fiind ultimul imobil... m-am trezit ca merg pe interzis 7 metri, fie-mi cu iertare, ca să nu mai ocolesc si să intru direct.

Imobilul este o construcție nouă, modernă, in stil contemporan, care poate părea rece datorită formei. Dar totul e facut cu o potriveală anume.

Parcarea: este loc de 10 mașini. La fix aș spune, pentru că sunt 10 spații de cazare - 7 duble si 3 apartamente.

Camerele: au un stil aparte, ceva fresh, vesel, cu note reci și calde intr-o armonie perfectă. Mocheta cu motive geometrice, cu roșu si albastru, dulapuri open space gri, in ton cu draperiile si țesatura fotoliului (piesă de rezistență in camera). Comoda generoasă- tot gri, unde e ascuns și frigiderul cu minibar dotat corespunzator cu apa, sucuri, dulciuri, bere. In camera am avut si un fierbator cu cateva plicuri de ceai si zahar.

Ce am mai remarcat este forma deosebită a corpurilor de iluminat, atât cele din camere cât si cele din spațiile comune și de la recepție.

Peste tot miroase a curat și a nou.

La recepție am primit cartela și parola wifi, fiind intampinați de persoane amabile și calde- cu care am și vorbit la telefon inainte să ajungem pentru anumite detalii.

In camera spațioasă este aer condiționat și m-am bucurat mult că exista balcon. Acesta este împărțit cu celelalte camere de pe aceasta latură a pensiunii, delimitat discret prin obiecte de mobilier de exterior decorative.

Grupul sanitar: impecabil, cu prosoape imaculate si produse de igiena personala de calitate, uscator de par. Mobilier de baie nou, duș incăpator si obiecte sanitare de generație nouă. Cred ca este unul dintre putinele locuri in care nu am scos sapunul si gelul pe care le-am adus cu mine, caci produsele oferite miroseau atat de frumos... :)

Și dacă aș dori să găsesc ceva de care să spun ca mi-a lipsit... na, poate niste papuci de unică folosință. (Am de acasă mereu.)

Totul a fost perfect!

Micul dejun se poate servi la terasa din spate, de la parter. (Sau daca esti putin mai mofturos intr-o zi, il poti servi si in camera). Și acesta a fost fără cusur, cu de toate. Oua ochiuri/omleta, branzeturi, salamuri, masline, rosii, ardei, castraveti, unt, branza topita, pate de ficat, dulceata, iaurturi, lapte, cereale, fructe proaspete si uscate (prune, goji, merisor), unt, nutela, suc de portocale, ceai, cafea. Ne-au servit doamnele care se ocupă cu intreținerea pensiunii, două tinere drăguțe și atente, volubile, sociabile, gata să ne ajute cu orice. Acestea sunt ajutate de un domn- la fel de cumsecade. De la dumnealor am aflat unde putem să luam un prânz bun, căci la pensiune se servește doar micul dejun, unde putem mânca cea mai bună inghețată și ce alte activități mai putem face zilele acestea, intrucât cetatea o cunoșteam din vacanțele trecute.

Recomand pensiunea celor ce doresc liniște și eleganță, curățenie si amabilitate din partea personalului, celor ce vor să se odihnească intr-un pat confortabil, la 12 minute de mers pe jos de poarta cetății. Este locul in care am reusit sa dorm mai mult de 8 ore pe noapte- desi ceasul meu biologic ma trezea de obicei in jurul orei 6...

Iar in final, nu pot sa nu fac o remarca... demografica: Alba Iulia este orasul in care am descoperit cea mai mare densitate de oameni cumsecade pe metru patrat. :) Si parca ne-am simtit si noi mai buni si mai calzi, mai respectuosi si mai atenti multumita lor. :* :*

Sper sa va fie de folos.

Vacanțe frumoase să aveți!

PS : Fara legatura cu cazarea, daca vreți idei legate de cum sa va construiti/amenajati o casa la curte, o casă nu un siloz, vă puteți plimba pe străzile Aurel Vlad, Iederii, Lalelelor, Orhideelor, la 3 minute de pensiune. Am văzut niște casuțe de vis cu niste gradini minunate! ;)

despre SERVICII

Gazde prietenoase, foarte amabile si ospitaliere, prompte in a satisface toate mofturile.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera spatioasa, dotata cu tot ce trebuie, Ac, Tv, balcon, baie generoasa, obiecte sanitare de ultima generatie, totul nou, modern, de calitate.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Servesc doar micul dejun- variat, cu de toate. Am detaliat in review.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

12 min pana la Poarta a IV- a a cetatii, in linie dreapta.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

In cele cateva zile petrecute aici, mi-am incarcat bateriile total. Pat confortabil, liniste, temperatura reglabila dupa pofta inimii, balcon, curte cu terasa.

Distractia e la cativa pasi - restaurante, cafenele, cetatea.

Trimis de silvia tudoran in 11.07.20 20:12:00
Validat / Publicat: 11.07.20 22:40:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA. A mai fost în/la: Hotel Transilvania Hotel Parc

VIZUALIZĂRI: 618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 La micul dejun- pe masa e doar ce am cerut, variantele sunt mai multe

[11.07.20 22:39:57]

Bună recomandarea

​Mutat în rubrica "Pensiunea Element, ALBA IULIA" (nou-creată pe sait)

[11.07.20 22:53:40]

@webmasterX:  Da, pozitionarea este exacta. Strada are sens unic, cu directia spre str. Ana Aslan, B-dul Transilvaniei. Imobilul in care functioneaza pensiunea este ultimul pe partea stanga, daca respecti sensul unic, pana in giratoriu.

webmasterPHONE
[11.07.20 23:30:52]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.07.20 08:53:39]

Wow! Ce baie frumoasă! De fapt totul, camera, aranjarea bufetului denotă un rafinament aparte. Totuși, prețul cazării care a fost?

Dan&EmaPHONE
[12.07.20 10:46:34]

Arata excelent camera si micul dejun. Apropierea de Poarta IV este inca un mare avantaj. 12 minute in line dreapta inseamna maxim 1 km, o plimbare de voie.

Excelenta recomandare intr-un oras unde sigur voi mai inopta. Nu o data am dorit sa schimb cazarea in Alba Iulia, asa ca ma intereseaza maxim ce am citit.

Felicitari pentru articol si pozele relevante! ????????????

Numai bine! ????

[12.07.20 18:17:12]

@Dan&Ema:  Ma bucur daca am reusit sa arat in poze macar un pic din ce este pe acolo. Merita!

Multumesc de aprecieri!

Zile frumoase tuturor! ​​

[12.07.20 18:22:17]

@cris1982:

Am omis pretul, intr-adevar...

Am platit 1120 pentru 4 nopti- asa cum am spus, cu mic dejun inclus.

A meritat fiecare leu.

Acum, daca m-as uita si la alte pensiuni... poate este un pic peste pretul mediu, dar si serviciile sunt pe masura.

In drum spre casa am mai oprit de doua ori - la o alta cazare si la un restaurant. Si parca ma asteptam ca sa primesc acelasi tratament.

Si copiii au observat ca e ceva schimbat... vor sa se mute in Alba Iulia...

[12.07.20 23:10:18]

@silvia tudoran:  Intradevar, o cazare minunata, si cand dai peste astfel de locuri, te bucuri ca le gasesti si la tine in tara.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

Zoazore
[13.07.20 17:30:57]

@silvia tudoran:  Pensiunea Element — mi-a recomandat doctoru'

Doctoru-asta al tau mai are locuri? Ca m-as muta si eu la el sa-mi faca si mie asa recomandare! ​

Da, cam... scumpisor! 280 lei / noapte... Dar pe bune ca merita! Curat, frumos, elegant! Sigur, iti trebuiau tie papuci! Eu nici nu-i pot incalta!

Micul dejun e fix ce trebuie​​!

Multi colegi au recomandat "mancatorii" in Alba Iulia! Astept sa vad tie ce ti-a recomandat doctoru' ? Ca sigur ai gasit ceva fain! ​

cris1982, Dan&Ema, mishu, silvia tudoran, Zoazore