ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2020
MAR-2018
Solo
EXCELENT

Bavaria – tinutul romantic al Germaniei

Subiectul zilei de azi este Bavaria, un subiect greu pentru ca ai putea scrie un roman fluviu. Eu am inceput sa gust putin mai mult din Bavaria de cand sunt aici, si mai ales in 2019. Daca ar fi sa redam cateva din datele oficiale ale acestui land putem spune ca este cel mai mare land din Germania, ocupand 20% din suprafata Germaniei, avand resedinta la Munchen.

Ca populatie in istorie aici gasim romanii pe vremea imparatului Augustus, apoi celtii si ulterior diferite popoare migratoare germanice, nu am sa insist. Ca teritorii si apartenenta si aici am citit ca au fost diferite transformari de-a lungul timpului, iarasi nu insist.

Trec insa la subiectul care ne intereseaza, turismul atat de bine pus in valoare de geografia locului, dar si de istorie.

Obiective turistice, fara numar, fara numar, exista Alpii si o multime de locuri minunate de vizitat si am sa mentionez doar varful Zugspitze pe care l-am vizitat - vezi impresii - cel mai inalt varf din Germania, 2962 m.

In aceeasi zona (aproximativ) un castel atat de cunoscut, Neuschwanstein vezi impresii construit de regele Ludwig al II-lea in 1868, si tot printre castelele acestui rege mai pot fi mentionate Linderhof si Herrenchiemsee (pe acesta l-am vazut) aflat pe un alt lac cunoscut, Chiemsee, sau daca tot vorbim de lacuri putem mentiona Konigsee si biserica Sf. Bartolomeu.

Bavaria este renumita pentru istoria si cultura pastrate atat de bine in muzeele din Munchen dar si din alte orase ceva mai mici precum Augsburg, Nurnberg, Ulm si inca cateva si pe care le-am descoperit cu mare drag. Daca este sa vorbim despre Munchen, am reusit sa vad cate ceva din acest oras imens insa mai sunt inca multe de descoperit, si am sa incerc sa descopar atat cat voi putea.

Bavaria insa nu respecta doar istoria si cultura, dar si mancarea si daca mentionam celebrii carnati albi (Weisswurst), bere si Oktoberfest, cel mai mare festival al berii si care anual strange circa 6 milioane vizitatori, cred ca am spus totul, sau aproape totul. La Munchen nu am fost la Oktoberfest deoarece au fost colegi de-ai mei (mult mai tineri ca mine) si nu au fost foarte incantati de aglomeratie, dar si alte aspecte organizatorice, insa am fost la doua targuri ceva mai mici in Oberaudorf vezi impresii si Rossenheim vezi impresii si am fost incantata (si ca sa simtiti atmosfera am sa postez si niste filmulete), si acestea chiar le-am simtit mai traditionale.

Si pot fi spuse multe despre Bavaria, am sa va spun ce m-a atras pe mine sa pornesc intr-o descoperire a oraselor din Bavaria, studiind internetul am cautat, clasic ????, ce se poate vedea in Bavaria, si in mai toate cautarile am gasit “Romantic Road” si cred ca doar asta spune mult, asa incat am inceput sa localizez pe harta diferite orase si sa incep sa mi le planific, asa incat in aproape fiecare sambata eu porneam la drum. Si am sa va mai explic de ce, incercam sa beneficiez de beneficiile biletului de tren numit Bayern tichet despre care v-am povestit aici vezi impresii

Ce inseamna insa Romantic road, inseamna strazi idilice, cu case minunate incat sa oftezi la vederea fiecareia, sa iti imaginezi cum ar fi sa locuiesti acolo. Am incercat ca in fiecare oras pe unde am trecut sa descopar cat mai multe si am avut de multe ori surprize neasteptate pe care de abia astept sa le impart cu voi si sper sa va placa si voua, macar partial. Pozele atasate (puse in ordine alfabetica si nu cum am trecut eu prin aceste orase), vor arata putin din ceea ce inseamna Bavaria, asa ca sa pornim la drum, nu inainte de a va invita sa vedeti un flmulet ce prezinta Bavaria, si unde am recunoscut si cateva dintre locurile vazute si de mine.

Webmaster, te rog inserarea acestui film de prezentare youtube

Trimis de mishu in 10.07.20 19:54:47
Validat / Publicat: 11.07.20 08:15:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Bavaria - Konigsee

[11.07.20 08:15:25]

crismisPHONE
[11.07.20 09:48:32]

Îmi amintesc despre "Romantic Road" de la un documentar care se difuza acum câțiva ani pe Travel. Încă de atunci visam să ajungem cândva pe aceste meleaguri... Abia aștept să aflu mai multe de la tine; cine știe, poate asta chiar ne ambiționează?!

Mika
[11.07.20 14:59:01]

@mishu:  Frumoase locuri, in unele am avut ocazia să ajung și eu. Bavaria este un loc ceva mai” cald” decât restul Germaniei. Locuitorii sunt mai comunicativi, mai volubili, mai apropiați puțin stilului nostru latin. La Dinkelsbuhl are loc intalnirea anuală a sașilor transilvăneni, cu parade, petreceri, etc. De Romantic Road auzisem, mă gândeam să mergem la un moment dat. Aștept cu interes continuarea. Votat cu mult drag!

Zoazore
[11.07.20 23:34:41]

@mishu:  Bavaria, in special oraselele mai mici, te fascineaza si prin casele lor atat de frumoase incat ai senzatia ca te afli intr-o poveste.

Ba eu chiar cred că sunt dint-o poveste! Frumoasă, cu prinți și prințese cum sunt  mirii din P02.

​ Chiar! ​Cum o fi să locuiești acolo? Am oftat, am visat și-a ieșit un SB de poveste romantică!

Frumoasă plimbare am făcut! Aștept continuarea! ​

[12.07.20 23:28:56]

@webmasterX:  Multumesc frumos, o seara linistita.

[12.07.20 23:33:00]

@crismis:  Imi pare rau ca nu am vazut si eu documentarul, insa ca sa vad toate orasele de pe drumul romantic mi-ar trebui cateva concedii. Cat despre cele ce urmeaza, sper sa te tenteze macar partial. Unele orase sunt ceva mai cunoscute, mai mediatizate, unele sunt mai micute si nu prea cunoscute, insa au cate ceva interesant, am descoperit muzee deosebite, si am fost atat de incantata de ce am descoperit, incat mi-a fost greu sa stabilesc ordinea in care sa le postez, la articolul general a fost usor, am pus orasele in ordine alfabetica. De maine incep si cu orasele si sper sa consideri ca o invitatie la drum.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[12.07.20 23:36:30]

@Mika:  Nu stiam si de aceasta intalnire a sasilor transilvaneni din Dinkelsbuhl, acolo am ajuns cu ocazia targului de Craciun, insa pentru mine destinatia nu era targul, aveam altceva de vazut mai intai, asa ca dupa coborarea din autocar, toti au luat-o inspre targ, iar eu in directia opusa , insa am avut suficient timp si pentru targ.

Insa despre acest orasel am sa povestesc ceva mai tarziu, multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[12.07.20 23:38:50]

@Zoazore:  Sa iti pui incaltarile comode deoarece drumul de abia incepe si sper sa nu te plictisesti si sa tii la drum.

Ma uitam la poze in general, si chiar daca de multe ori casele seamana, intotdeauna exista ceva care de diferentiaza asa incat fiecare loc sa aiba unicitatea lui.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri. ​​

Dana2008PHONE
[13.07.20 09:05:31]

@mishu:  Vaiiii Mishulica!!! Articolul acesta m-a făcut să îmi extind lista dorințelor, deși castelele Bavareze sunt de ceva timp în așteptare.

Fotografiile sunt minunate! Într-o zi am sa postez și eu alte cadre de pe acolo.

Felicitări pentru articol, fotografii dar mai ales pentru alegerea obiectivelor și împărtășirea experienței!

Călătorii plăcute!

Multă sănătate!

Numai bine! ????????

[13.07.20 19:40:56]

@Dana2008:  Sper ca pana la final sa iti creionezi o lista bunicica si sa iti placa, ai de unde alege.

Ma bucur ca ti-au placut si pozele, a fost destul de greu sa aleg pozele, as fi pus mult mai multe, dar o sa le descoperi pe rand.

Bavaria este frumoasa si calda, iar peisajele parca sunt din poveste.

Calatorii placute si tie, drumetii minunate si multumesc pentru vizita si aprecieri.

crismis, Dana2008, Mika, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bavaria: