ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani
BUN

Minisejur plăcut la hotelul Bâlea din stațiunea Neptun

La finalul săptămânii trecute ne-am hotărât să mergem din nou la mare. Am căutat pe internet o posibilitate de cazare pentru o singură noapte (sâmbătă). Am vrut ceva ieftin, gândindu-ne că avem nevoie doar de un pat curat și de un duș, în rest aveam să stăm pe plajă ori să ne plimbăm prin stațiuni.

Hotelul Bâlea din stațiunea Neptun a fost ceea ce am ales, chiar dacă impresiile pe net nu sunt tocmai grozave. Acest hotel pune la dispoziția turiștilor două tipuri de cameră: dublă economy cu balcon și dublă superioară cu balcon. Mai pe scurt, camerele superioare sunt modernizate, iar celelalte nu. Am făcut rezervare online pentru o cameră modernizată și a doua zi am pornit la drum.

Hotelul Bâlea se află la marginea stațiunii Neptun, către Olimp. Această unitate este situată între hotelurile Doina și Miorița.

Am lăsat mașina la umbră în parcarea acoperită din lateral. Alte autoturisme erau parcate pe trotuarul din exteriorul recepției. Probabil că în plin sezon estival parcarea nu ar fi suficientă. Acum a fost; noi am mers cu mașina la plajă și am găsit seara loc liber.

despre SERVICII

Am ajuns la recepție pe la ora 12.45. Știam că check-in se face începând cu ora 18.00 (foarte târziu totuși), însă am zis să ne încercăm norocul. Și ce sa vezi? A fost bine, ne-au primit imediat.

Recepționera ne-a oferit fișa de cazare, am completat-o și ne-a fost dată cheia de la camera 136. Am fost întrebat dacă dorim să vedem încăperea înainte, dar nu am vrut. Urma oricum să o vedem peste câteva minute. Pentru această cameră dublă superioară cu balcon am plătit 125 de lei.

Hotelul are două lifturi vechi, dar am preferat să urcăm pe scări deoarece camera era la etajul unu.

Spațiile comune (recepția și holurile) erau curate, tot așa am găsit și camera. În ceea ce privește măsurile anti-covid, fetele de la recepție poartă mască și sunt instalate recipiente cu gel dezinfectant în mai multe locuri.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Ușile de la camere și mobilierul sunt vechi, dar au fost recondiționate si arată destul de bine. Camera noastră a fost formată dintr-un hol mic (de unde intram în baie), spațiul de cazare propriu-zis și balcon.

In cameră am avut două paturi twin, așezate unul lângă celălalt. Saltelele, lenjeria și pernele au fost în regulă, astfel că ne-am odihnit bine. În cameră mai există două noptiere, măsuță de lemn și scaune, dar și un minibar care a funcționat excelent, părea nou. Televizorul Vortex cu diagonala de 81 cm. este instalat pe peretele opus paturilor, iar aerul condiționat se află in colțul încăperii și nu este îndreptat direct către pat. Noi am stat cu ușa deschisă la balcon, așa că nu am avut nevoie de aerul condiționat decât seara, după ce ne-am întors de la plimbarea prin stațiune.

Baia camerei este destul de spațioasă. Dotări: oglindă mare, chiuvetă, toaletă și zona dușului (nu are perdea sau ușă, astfel că apa se cam împrăștie prin baie). Am găsit pe chiuvetă două plicuri de șampon și două săpunuri mici, dar și cinci prosoape (două mari, două mici și unul pentru picioare).

Balconul nu este foarte mare, dar încap acolo cele două scaune de plastic și ne-am uscat prosoapele foarte ușor. Balconul camerei 136 are vedere către spatele hotelului, iar zona este liniștită.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plajă am făcut între stațiunile Venus și Saturn, unde am mers de fiecare dată cu mașina. Nu a fost foarte aglomerat, așa că se respecta distanțarea fizică. Apa mării a fost foarte caldă, sâmbătă seara am ieșit din apă pe la ora 20.00. Nisipul este fin, doar lângă mare este o porțiune cu scoici.

Pe marginea plajei erau diverse gunoaie printre bălării, iar pe porțiunea pentru cearceafuri nu era niciun coș de gunoi.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

În ceea ce privește stațiunea Neptun, ziua părea aproape părăsită, dar seara a fost suficient de animată. Ne-am plimbat câteva minute prin zona centrală, apoi am preferat să mergem către lacuri, deoarece zona era mai puțin aglomerată.

În concluzie, noi am petrecut un minisejur plăcut la acest hotel. Bâlea este o unitate de cazare potrivită pentru aceia care nu au pretenții prea mari.

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 07.07.20 14:19:57
Validat / Publicat: 07.07.20 19:38:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 2047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Aceasta este hotelul Bâlea din Neptun.

[07.07.20 19:39:15]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
    [07.07.20 22:52:40]

@Crazy_Mouse:  Frumos sejur! Măcar voi ați văzut marea!

Ce culoare ireală are în P01!

Se vede că” a luat pauză” poluarea și s-a mai revigorat!

Pare destul de ok și cazarea, iar prețul este bun! Mic dejun n-ați avut inclus?

(Exact așa e și televizorul meu! Vortex de 81 cm!) ​​​​

Floryn81AUTOR REVIEW
    [07.07.20 23:02:23]

@Zoazore:  Am văzut marea de două ori deja în această vară și intenționăm să mai mergem măcar o dată. Vom vedea ce va fi, deocamdată suntem mulțumiți cu ceea ce am reușit să facem în ultima lună! Până la concediul de peste două săptămâni mai e așa de mult... s-ar putea întâmpla orice!

Marea are culori frumoase, ne-a răsfățat cu priveliști grozave la Costinești (de Rusalii) ​, ne-a încântat și acum!

​Nu, micul dejun nu l-am avut inclus, dar ne-am descurcat de minune cu minibarul acela. Oricum, nouă ne-a convenit prețul, iar condițiile chiar nu au fost rele; repet, am avut cameră superioară, celelalte cred că arată diferit...

Mulțumesc pentru lectură și pentru ecou! Numai bine!

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBâlea Hotel [Neptun]: